ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
AUG-2010

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

... Se putea si mai bine... pentru cele 5 stele pretinse

Sejurul in acest hotel a inceput la data de 22 august 2010. Am ajuns in jurul orei 16.00. La receptie a durat relativ putin, dar ne asteptam totusi sa primim indicatii despre locatia unde se afla camera si, eventual, sa primim ajutor la transportul bagajelor. In mintea noastră ne gandeam... e un hotel de 5* iar carucioarele pentru bagaje nu lipseau. A fost doar o idee, neexistenta in practica serviciilor oferite.

In sfarsit am ajuns in camera. DEZAMAGIRE totala. Motivele sunt multe: Pentru inceput am constatat că din camera (etajul 4) se auzea zgomotul produs de papucii de plaja ai celorlalti turisti pe holul hotelului. Ce sa mai vorbim de rasete, glume, plansete ale copiilor si alte asemenea, normale pentru un concediu dar, poate, private în ceea ce ce priveste restul turistilor. OK. poate usile nu sunt izolate fonic suficient. Asta a fost iarasi doar o idee... Am constatat ca nici macar dimensiunile lor nu corespund tocului. In partea de jos era o oarecare distantă, care lasa patrunderea unor raze de lumină din afara camerei. Mobilierul mi s-a parut putin (mai mult) vechi: pe alocuri comoda televizorului parca suferise o inundatie, placajul fiind umflat si crapat. Noptierele aveau usoare lipsuri de culoare prococate de rupturi, probabil semne lasate spre amintiri. Cuvertura de pe pat, de culoare inchisa mov/maronie suferise o arsura, transformata intr-o pata de culoare alb-galbuie, probabil urma a fierului de calcat. Oricum, am strans-o imediat si am depozitat-o intr-unul din dulapurile de pe hol.

Baia a fost foarte mica, iar unul dintre butoanele folosite la actionarea apei la vasul de WC lipsea, nefiind inlocuit. Ulterior am constatat ca nu numai in camera nostra ci si in altele, inclusiv la toaletele de la piscină și hotel (parter).

Restaurantul ni s-a parut neincapator. Unele mese erau libere, decorate cu fata de masa dar nu ni s-a permis accesul, pentru motive numaide ei stiute, desi persoanele care erau deja in acea zona putau acelasi bratari ca si noi. Mesele destinate turistilor ca noi nu aveau fete de masa, ci numai niste coli de hartie imprimate, de culoare maro. Nu am inteles!!!

Mancarea a fost OK, desi meniurile au fost cam aceleasi. In toata perioada, micul dejun a fost identic iar pranzul si cina nu au avut variatii gastronomice specifice. Personal, mi-a convenit: uneori am sarit peste pranz si cina!!! Ca fructe am primit doar pepene, mere, portocale, prune si struguri. Ne asteptaptam totusi si la traditionalele banane, smochine, curmale, etc. Deserturile au cam lasat de dorit: am primit chiar si bucati pe paine tost, taiate in triunghiuri si insiropate, asezate pe o tava - desert specific...

A doua zi, am constatat ca nu avem cardurile pentru prosoape. Am crezut ca le-am pierdut. De fapt, nu le primisem. Le-am cerut la receptie. Piscina, terasa, barul de pe plaja, marea si personalul au fost OK.

Unii dintre prietenii nostrii au avut nevoie de medic. Pe la ora 10.00. Iarasi greseala lor. Asistenta de la cabinetul medical i-a invitat dupa ora 14.00, cand vine doctorul. Pana atunci... am fost la farmacie in Finike. Am precizat ca aveam asigurari medicale sau ca exista obligatia hotelului de a asigura permanent asistenta medicala, contra cost? ...

Aerul conditionat nu a fost AI, ci part time, stabilit prin managementul hotelului. Curatenia camerelor nu respecta programul stabilit, era aleatorie. Uneori dupa ora 17.00 inca mai aveam de asteptat ca sa putem intra in cameră. Iar aranjamentul camerelor - flori, etc. a fost numai pentru unele persoane sau camere

Fata de alte alte hoteluri de 5 stele din Turcia - Belcekiz / Fethye sau Egipt / Sunrise Mamlouk, Coral Sea Holiday Village, am fost foarte dezamagiti, pentru ca ne asteptam totusi la servicii si hotel de 5 stele. Dar nu am gasit decat 3*+, sau, eventual 4*-. Chiar si unii angajati au recunoscut ca au fost diferente fata de anul trecut.

Raportul calitate/pret cred ca este echitabil, dar numai in masura diminuarii clasificarii hotelului. Nu recomand acest hotel.

Trimis de oprea.cristina in 06.09.10 22:42:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Fethye, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 3173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oprea.cristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

[09.09.10 07:03:02]

cat a costat sejurul vostru?

[10.09.10 23:35:04]

aprox 800 euro, dar biletele au fost negociate si achitate - avans din lunile aprile/mai. Nu ma deranja daca pretul era altul...

[10.09.10 23:42:54]

Adaugat pretul sejurului => 800 euro

[11.09.10 07:55:22]

Sa nu te superi pe mine, dar daca aspectele pe care le-ai sesizat sunt deranjante pentru tine, te-as sfatui ca anul viitor sa nu iti mai alegi hoteluri care sa coste sub 1500-1800 euro / 2 persoane! La ORICE alt hotel care costa mai putin vei intalni acele "aspecte".

JackTheMan
    [12.09.10 19:32:57]

Draga Cristina, am fost in aceiasi perioada cu tine si probabil drumurile noastre s-au intersectat de multe ori. Vroiam doar sa-ti spun, ca inainte sa te erijezi intr-o formatoare de opinie, ar trebui sa le spui celor care ti-au citit randurile, daca nu cumva si PRETUL sejurului te-a "deranjat"!? Aproape ca pot pune pariu ca ai fost printre cei care v-ati bulucit la usa agentiei pentru reducerea grupului semnificativ din care ai facut parte.

Daca ai fost atat de dezamagita de camera si ai, se pare, asa gusturi rafinate, ai fi putut sa-ti rezervi o camera de nivel superior, cum au facut si unii prieteni pe care, din curiozitate, i-am vizitat. Si, ca informatie suplimentara, ai fi avut si baia mai mare.

Relativ la desert, pot confirma varianta cu painea toast (cel putin asa arata!), insa nu te-a pus nimeni nici macar sa gusti. Erau in jur de 20 de variante de alte dulciuri din care te-ai fi putut lejer infrupta. Totusi, daca ne-ai posta o poza cu tine, lumea ar intelege de ce ai sarit peste unele mese. Si... Oups, se pare ca ai lipsit de la masa, exact in ziua in care au fost smochine. Banane, sa stii ca gasesti si in Carrefour pe la noi... daca ai mers 1500 km pentru ele...

Cat despre cardurile de prosoape... nu ti s-a intamplat niciodata sa uiti ceva? Uite ca receptionerului i s-a intamplat...

Interesant este totusi ca-ti dai cu parerea despre mare, desi lumea nu prea te-a vazut pe plaja!

Recomand hotelul tuturor celor care doresc o vacanta frumoasa si o calatorie care include peisaje imbinate mai mult decat interesant.

Tie, Cristina, iti recomand sa faci cunostinta cu nea Caisa care a dat un review asemanator... relax! exista si hoteluri pentru cei ca voi!

Cu drag pentru * **, Jack!

[12.09.10 19:43:54]

Chiar daca nu am cenzurat decat un cuvant, sunt prea multe atacuri la persoana mai sus...

JackTheMan, doar faptul ca esti nou-inscris te scuteste (si doar acesta singura data!) de cartonasul galben pe care il meritai.

Combate ideile si parerile exprimate, daca vrei, dar nu persoana care le-a exprimat.

[14.09.10 18:35:45]

Ok! am inteles... cam toate aluziile... Totusi, iti recomand o cautare pe net si a altor hoteluri de 5 stele. Poate observi totusi vreo diferenta.

Cum am mai spus, dar proabil nu ai avut timpul necesar pentru a citi, deranjant a fost faptul ca hotelul pretinde ca ofera conditii si vacante de 5 stele!!! Nu EU le-am facut pretul de care ei sau agentia il ofera si pe care noi l-am platit!!! Si cererea de pret si oferta nu ne-a apartinut noua.

Dar iti dai seama daca, totusi, plateam contravaloarea unui sejur la un adevarat hotel de 5 stele!!!

Intradevăr, in 2 seri am vizitat si alte statiuni: mea culpa că din atatea seri am lipsit tocmai de la smochine... Iti ascult sfatul si le voi cumpara din supermarket.

Iti doresc sa ai multe concedii de 5 stele... Poate observi diferente totusi! Iar daca nu, ai oricand varianta /cautare/hotel 5 stele/!

[14.09.10 18:43:05]

Nu am de ce sa ma supar, voi fi mai atenta! Dar totusi, pe ei, ca si hotel, nu ii verifica nimeni? Cine le acorda stelele si in ce conditii, pentru ca diferente intre hoteluri si serviciile oferite exista?

[14.09.10 18:53:35]

Cred ca ma confunzi cu altcineva din grupul ala mare... Nu cred ca te cunosc. Imi pare rau sa te dezamagesc - inca o data, dar nu eu m-am bulucit la usa agentiei. Nici macar nu am am cumparat biletele din agentie... ci prin telefon, cu ajutorul unei persoane de contact. Sorry... the man.

JackTheMan, oprea.cristina
    Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: