ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
AUG-2010
2 AD. + 3 COPII

Către satisfăcător

Nu este de 4 stele

sunt mirat de subiectivismul de care dau dovada cei care au descris mai inainte daca descriau corect ma puteam astepta mai bine la numite neplaceri si sa le evit. Sunt si bune dar nu toate bune...

Intradevar hotelul are un peisaj extraordinar si un aer desoebit datorita pinilor. La acest capitol este adevarat se poate acorda 10. Are amenajata o plaja pe partea stancoasa deosebita (rocky beach) dar cu sezlonguri rupte si vai de ele pentru plaja 10 dar pentru amenajarea si intretinere 4 - rusine la 4 stele-. Plaja mare este cu bolovani mai mult. Internet are doar in hol nota 3 din 10.

Mancare seara este buna si suficienta dar pe sistem meniu, servirea ireprosabila este punctul forte al restaurantului. Seara desertul este insuficient si desigur nu poti lua mai mult chiar fructe. Alt minus sever. Problema cea mai mare este la micul dejun unde este chiar o bataie de joc. Faptul ca te poti satura nu inseamna ca este mic dejun de 4 stele. Lipsesc rosii castraveti, cereale sunt doar doua tipuri vai de ele, ceai doar un model negru. Aceleasi 3 tipuri de mancare calde niste carnaciori prajiti excesiv de sarati ceva bacon acceptabil si oua parjite toata saptamana. Doua tipuri de salam numai unul acceptabil si un singur tip de cascaval si acela vai de el. Unul din copii practic nu prea putea manca dimineata. Niste biscuiti tari si un chec amarat completeaza patiseria. Singurele lucruri bune la micul dejun bogatia de fructe (piersici, prune, mere), compot de fructe si un iaurt ce se poate combina cu o miere calitativa. Pe ansamblu micul dejun este o bataie de joc pentru hotel de 4 stele, erau oameni care veneau cu rosii de acasa. Profita de peisaj si de faptul ca le vin clienti automat si isi bat joc de ei. Micul dejun abia se incadreaza la 2 stele.

Atentie noi am prins in 21 August 4 zile de mare foarte rece. Si de insula am fost din acest punct de vedere dezamagiti. Apa mai calda era pe partea estica dar acolo plajele sunt cu piatra, plaje cu nisip sunt pe partea vestica dar apa era rece. Pana la urma a trebuit sa mergem cate 50 km spre sud la kavos unde era o apa acceptanila dar nu prea curata comparativ cu plajele frumoase din vest. Pentru a 2 parte a concediului am renuntat la Corfu si am mers in Thassos unde am avut apa extraordinara in sept. , nisip super si hotel cu pret la jumate oferind conditii in parte mai bune. Pe viitor vom ramane fideli la Zakinthos cea mai buna insula in Adriatica. Este prima experienta nefericita in Grecia, am mai stat la multe hoteluri pe diferite insule dara niciodata nu am avut ocazia sa vedem o mancare atat de slaba la micul dejun si cu carente si seara. In timp ce in Bulgaria si Turcia se introduce all inclusive, in Grecia multe hoteluri macar da bufet si seara cu o vaietate deosebita creand posibilitatea unor alegeri (eu de exemplu preferam mai multe fructe seara); nu si akrotiri beach care il aseman in filozofie cu hotelurile romanesti care cred ca au clientii asigurati si isi pot permite jecmaneala. Cam asa este la Akrotiri profita de peisaj si de frumusetea zonei sa atreaga oamenii apoi isi cam bat joc de ei sperand ca ca orice bataie de joc va fi compensata de peisajul frumos.

Pentru noi nu am fost odata inselati nu si adoua in acelasi loc...

Trimis de rotonib in 06.09.10 14:28:32

VIZUALIZĂRI: 4223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rotonib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

AndreeaSava*
    [06.09.10 17:27:02]

Rotonib, critici gresit insula Corfu! Si nu pentru ca o spun eu ci pentru ca sunt atatia oameni care au povestit aici despre Corfu si au fost multumit.

Nu este adevarat chiar tot ce ai spus despre plajele din Corfu : "Apa mai calda era pe partea estica dar acolo plajele sunt cu piatra, plaje cu nisip sunt pe partea vestica dar apa era rece. Pana la urma a trebuit sa mergem cate 50 km spre sud la kavos unde era o apa acceptanila dar nu prea curata comparativ cu plajele frumoase din vest." Este adevarat ca plajele din Est au o apa mai calda iar cele de pe vest mai rece. Insa nu exista o regula a plajelor cu pietre : in est am fost in Dassia si Ipsos - plaja cu pietricele in apa nisip fin ; in nord Sidari, Roda si Acharavi - plaje si cu nisip si cu pietricele - in apa nisip fin; in Paleokastritsa ( in vest) plaja cu pietre iar in apa bolovani insa apa foarte clara. De asemenea, mi se pare de necrezut ca te-ai dus pana in Kavos in cautarea unei plaje potrivite gusturilor tale. Ai fi gasit cu siguranta una mai aproape de ex. Barbati - 25 km.

rotonibAUTOR REVIEW
    [06.09.10 18:59:56]

depinde de gust. pe barbati am fost dar este piatra. eu prefer plajele doarpe nisip.

nu prea ai inteles bine dar cand vine un anumit curent toate plajele din vest apa devine foarte rece inclusiv din nord. apa era deosebit de curata si frumoasa mai ales la paleokastrita dar numai eu am putut face baie din cauza ca era prea rece. in ultima zi a devenit mai calda

daca nu ar fi fost zakinthos as mai fi mers in Corfu, in Zakinthios merg la sigur aici 4 zile a fost apa foarte rece. poate a fost si ghinionul meu dar ani la randul in zakinthos nu am avut aceasta problema. insula este frumoasa dar eu merg la mare sa fac baie si preferinta mea este nisipul si inca cel fin

nu inseamna ca toti prefera nisipul dar o informare corecte si echilibrata este benefica de unde stii ca nu mai sunt oameni care prefera doar nisip cu apa calda si care sa se adanceasca treptat?

cristina m.
    [14.09.10 23:23:42]

ai foarte mare dreptate legat de tot ce ai scris despre acest hotel... mai mult de 3* nu merita... totusi din discutiiile avute cu ceilalti turisti cu care am fost in Grecia si care au fost cazati la alte hoteluri din diferite statiuni sau chiar din Paleokastritsa - Akrotiri e cel mai ok, dar cu toate astea are si multe minusuri, in special legat de serviciile oferite, gen mic dejun, cina, o parte din personalul de la receptie...

rotonibAUTOR REVIEW
    [15.09.10 08:33:53]

ce spui tu este foarte important pentru mine

asta inseamna ca aceasta insula are probleme serioase in a oferi servicii hoteliere de calitate

probabil se profita de frumusetea insulei si de faptul ca de multi ani vin masiv turisti europeni si s-au neglijat serviciile hoteliere

oricum erau putine sanse sa merg a 2 oara in aceasta insula acum practic numai este nici una

sunt insule si zone in grecia unde se respecta clientii mai mult au inceput sa apara si in Grecia all inclusive in Creta zakinthos si nu numai

ai dreptate cu receptia cel putin una din femeile de acolo este destul de enervanta si falsa (seamana cu cele din Romania) ceea ce nu am mai intalnit in Grecia

totusi eu voi ramene un fan al Greciei care o iubesc atat pentru frumusetea marii cat si pentru oamenii care ii simt mai apropiati de inima mea

de cand s-au scos vizele nu am mai fost niciodata in Turcia la mare si nu doc dorul de turci...

aimee
    [01.10.10 13:37:42]

corfu este superb si accesibil ca si pret, daca sti cum sa iti organizezi vacanta. in ceea ce priveste zakhintos si thassos (pe care le-am vizitat nu demult) permiteti-mi sa nu va impartasesc sentimentele si sa continui sa cred ca insula corfu este de departe un diamant usor neslefuit al greciei, dupa santorini, care este intr-adevar un loc de vis (dar nu accesibil pentru pentru multi dintre noi), corfu ramane in sufletul meu, ca fiind cea mai salbatica si mirifica insula greceasca... locul unde desi ai fost de nenumarate ori, te poti intoarce fara regret si poti descoperii de fiecare data lucruri noi, peisaje, care nu credeai ca exista in real life.

aimee, AndreeaSava*, chelie_d, cristina m., rotonib
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: