ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
    DIN: New Jersey
    ÎNSCRIS: 16.04.10
    AUG-2010
    3 AD. + 2 COPII

Scump si nu m-a impresionat

Am inchiriat doua camere (150/noapte pe 4 nopti). Anul trecut citind review-urile stralucitoare si vazand nenumaratele poze frumoase de la pensiune ma asteptam la un sejur mult mai placut decat cel care l-am avut.

Pensiunea se afla cam la 800m de sosea, de unde se ajunge pe un drum neasfaltat, dar cu pietris. Panta e destul de mare, si nu m-am putut abtine sa nu-mi imaginez cum ar putea fii iarna fara un 4x4. Super pentru saniat de sus de la pensiune pana jos la sosea :). Dar sa nu deviez. Pensiunea dispune de o pastravarie proprie. Va recomand sa incercati macar doua-trei feluri de preparate din pastrav de la ei.

Camere sunt curate, destul de spatioase cu balcon la fel de curat si frumos, imprejurimi superbe, vederea din camera la fel; un plus a fost piscina (aceeasi plangere o am si eu ca si ceilalti, trecere prin restaurant sau pe afara), sauna nu am folosit-o. Paturile sunt durerea spatelui dvs, garantat. Tari, dar fara exceptie, si daca sunteti mai norocosi, chiar inclinate, ori pe dreapta ori pe stanga. Noi am beneficiat de unul din fiecare in amandoua camerele. Baia cam lasa de dorit. La taxa perceputa pe noapte si cele 4 stele pe care se mandresc ca le au (in opinia mea 3 cred ca ar fii fair) ma asteptam la ceva impecabil. Drain-ul de la cabina de dus nu prea functiona, asa ca ne balaceam in propria apa cu spuma de sapun. Chiuveta crapata, robinetul cam "agresiv", riscai sa te uzi din cap pana in picioare daca nu aveai grija cum il deschizi. Pe la colturi in baie curatenie de ochii soacrei, cum se spune. Prosoape curate cu logo-ul pensiunii, dar parca facute din smirghel. Va invioreaza instantaneu.

In camera minifrigider si TV. In frigider sticle de bere, ceva tarie (parca) suc, niste batoane de ceva, nu retin ce, evident toate contra cost. O vizita din partea carpei umede ar fii fost necesara, pt ca nu era tocmai curat.

Restaurantul merita toti banii (desi putin cam scump). Va recomand sa incercati macar doua-trei feluri de pastrav. Noi l-am servit gratar, prajit in malai si saramura. Toate cu mujdei de usturoi, care impreuna cu painea, mustarul, ketch-up si ardeiul iute costa extra. Un detaliu care m-a frapat, ca sa nu zic chiar socat. Dar poate nu-s eu obisnuita. Am remarcat ca si la alte restaurante in Vatra Dornei tot asa era. Probabil asa se obisnuieste? Portiile sunt imense si gustoase, indiferent ce comandati. In schimb sa va inarmati cu rabdare si timp mult. 15 minute minimum pana cand eram intrebati ce dorim sa comandam, apoi alte 30 pana se aducea mancarea. Recordul a fost vineri seara peste o ora, din momentul cand am ajuns pana cand ni s-a adus mancarea. Chelneritele sunt destul de amabile. Din nou, poate ma astept eu la prea mult, dar pentru banii care i-am dat aveam pretentia la ceva peste medie totusi.

Loc de joaca pt copii cu leagane (putin cam fragile dupa parerea mea), tobogan si o casuta de plastic in conditie cam precara (e rupt acoperisul). Altceva nimic. Prea multe nu sunt de facut in jurul pensiunii, doar daca va duceti in vatra Dornei si imprejurimi.

Si am "salvat" the best for last. Din toate review-urile citite se pare ca nimeni in afara de mine nu a prins o nunta in pensiune. Distractie maxima! Pt nuntasi, evident. Dar inevitabil si oaspetii pensiunii petrec in rand cu ei, vrand-nevrand. Si pana la 5 dimineata. Super! E tot ce mi-am mai dorit ca sederea sa-mi fie completa. La ora 12 au avut pana si focuri de artificii. Asa ca odihna noastra s-a dus naibii pe noaptea respectiva. Si daca mai si doriti sa mancati ceva in sambata respectiva, doar in camera va aduce, evident pt ca restaurantul e complet decorat pt nunta. De fapt in sambata respectiva oaspetii pensiunii sunt complet dati uitarii. Sa nu va faceti griji ca nu va spune nimeni de nunta, noi am aflat intamplator. Eu gasesc ca ar fii echitabil din partea pensiunii ca in sambetele cu nunti sa dea camerele la jumate pretul cel putin. Ca de dormit adio, va culcati o data cu nuntasii si va sculati tot o data cu ei. Deci un sfat: intrebati daca au nunti in weekendul in care vreti sa mergeti.

In general e o pensiune cu pretentii, dar parerea mea e ca nu se ridica tocmai la standardul pe care spune ca il are. Am preferat Perla Cosaului din Maramures, un loc relativ modest, dar mult mai cald (la figurat) si ieftin (120 lei pe zi, cazare si trei mese incluse).

Trimis de Laura T* in 01.09.10 22:31:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 3106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laura T*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere generala

Danut67
    [13.09.10 20:38:08]

Varza

Nu e ceea ce se vede in poze sau pe siteul lor de promovare

Oamenii de acolo stiu sa isi vanda imaginea. Vei avea surpriza sa vezi, sa traiesti totul din alt unghi, acel real

-pozitionarea pensiunii

Pensiunea se afla la 500 metri de la iesirea din localitatea Rosu, dupa care urcati pe un drum din pietris 800 metri. E o prezentare mai corecta fata de prezentarea lor. Asa o puteti localiza. Mai exact nu are legatura cu Vatra Dornei. Accesul la Vatra Dornei se face doar cu masina personala. In zona pensiunii in afara de peisajul incantator, chiar fantastic, nu puteti avea parte de altceva. Nu poti urca pe munte, fiind parcelat, ingradit (problema pe cale de extindere in toata tara). Singurul drum cu acces e un traseu in jurul pensiunii de o ora pe un drum forestier. Nu cred ca atat doriti de la munte.

-Camere

mici, neaspirate, nu s-a schimbat lenjeria in cele 6 zile,

s-au schimbat prosoapele in a 2-a zi doar.

Din cele 14 camere doar 6 au balcon si sunt pe fata, restu pe spate, fara balcon si fara o vedere impresionanta. Puteti urmari fiecare miscare a personalului la magazii si eventual copacii.

in cele 6 zile, nu am putut deschide geamul din cauza mirosului din bucatarie. In functie de pozitionare a ferestrei, miros de mancare (drepta) sau miros de gratar (stanga). Dimineata doar miros de fum de lemn, care e cel mai acceptabil. O problema interesanta era caldura care era prin pardoseala, in paralel cu cea din calorifere. Daca cea din calorifere era reglabila, adica se putea inchide, cea din pardoseala nu. A fost cel putin pentru mine exagerat de cald. Geamul nu se putea deschide din motivele enumerate mai sus, plus ca noptile erau destul de reci

-baia

puternic odorizata in prima zi (insuportabil). Dupa care am lasat un bilet pe usa adresat cameritelor, pentru a nu mai odoriza baia. Bineinteles dupa 2 zile s-a vazut de ce se facea aceasta operatie in exces. Miros de canalizare in baie. Cred ca o neetansietate.

Superba camera de la masarda care e prezentata si pe siteul de prezentare, era bineinteles ocupata de patron.

-piscina

apa calda dar murdara

-pastravarie

o alta frumoasa minciuna. Dupa spusele administratorei cu jumatate de gura, poti pescui si platesti kilogramul de pastrav cu 23 lei. Deci din cele 6 bazine, pescuitul era permis doar in 2. Restul era cu alta dedicatie. In celel 6 zile nu am vazut pescuind decat pe patronul pensiunii, si doar morun (dupa spusele lui), dupa mine pastruga. Pescuitul dura maxim 2 minute, se scotea pestele, si atat. Bineinteles ca nu pescuia in cele 2 bazine dedicate clientilor. De pescut in zona statiunii si ma refer la apele din zona, este exclus.

-mancare

Deci daca vreti mancare buna, aici gasiti. Totul mi-a placut, dar din pacate ne oprim aici. Asteptarea in sala de mese a fost de la 15 minute in prima zi, pana la o ora in ziua de vineri, asta din momentul comenzii catre ospatar pana la primul fel de mancare. Deservirea e buna, persoane tinere care isi dau toata silinta.

-legat de snowmobil nu putea fi vorba fiind in afara sezonului, dar de ATV, calarie sau Tiroliana, nu am vazut nicaieri in afara siteului. Nu am intrebat, dar nici nu am gasit undeva afisat macar ca pret, si nici locatiile pentru Tiroliana sau calarit. Pe dealul de vizavii erau 2 magari, si la baza pensiunii erau 5 caini frumosi in custi, si care latrau toata noaptea la orice miscare.

-alt aspect e ziua de sambata

Pe langa ca nu am putut manca in restaurant (nu e un mare neajuns), dar noaptea va fi alba garantat. In plus spre nenorocul meu a doua zi ma asteptau cele 7 ore de condus spre casa pe un traseu pitoresc dar si greu. Nu am fost informati de nunta nici de catre agentie, nici de personal iar impresia lasata e ca ar fi trebuit sa stim asta. In plus ca sa fie treaba corecta sambata e mai scumpa cazarea ca in timpul saptamanii, si asta se justifica prin muzica si galagia care ne-a fost oferita. O parte din nuntasi au fost cazati in pesiune asa ca toata noapta in afara de muzica a fost un dute vino cu usi trantite si bineinteles "nelipsitele scandaluri" de la nuntile romanesti. Se putea si fara.

in concluzie daca alegeti aceasta zona, va recomand sa cautati o pensiune chiar in Vatra Dornei, unde puteti beneficia cu adevarat de locatie.

Danut67
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Poiana Izvoarelor [Roșu, SV]: