ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2010

Ulcinj si riviera Muntenegru

Am fost si eu in Ulcinj, am ales acest loc ca punct de relaxare in acest an, dar din pacate este cu totul altceva cand ajungi acolo.

Noi am ajuns noaptea dupa un drum de cosmar de 14ore pentru o distanta de 800 de km.

Primul impact a fost mizeria, in momentul cand am intrat in Ulcinj. Pe marginea drumului era doldora de mormane de gunoaie din care din cand in cand mai mancau si vacile. Cand am ajuns aproape de vila unde urma sa ne cazam am vazut foc pe marginea drumului, erau mizerii si cauciucuri ce ardeau. Parca eram intr-un film dintr-alea in care sfarsitul era clar :).

Cazarea a fost ok, ne-a costat 25 de euro si aveam bucatarie si aer conditionat.

Plaja e frumoasa, dar nisipul gri da senzatia ca apa ar fi murdara (dupa gustul fiecaruia).

Noi am fost cu un an inainte in Croatia si probabil ne-a ramas in minte apa curata de un verde-albastru. De aceea dupa 3 zile am hotarat sa plecam de acolo.

Cu cat te indepartezi de Ulcinj e tot mai curat. Am trecut prin zonele, Bar, becici, petrovac, sveti stefan, budva. Toate aglomerate, hiper aglomerate in acesta perioada, sezlong langa sezlong.

In cele din urma am ramas in Sveti Stefan unde am avut noroc de liniste si nu de f mare aglomeratie. E o plaja f frumoasa si curata. In general veti gasi familii cu copii.

Am ramas aici 4 zile. Ne-am despartit greu pentru ca a fost foarte relaxant.

Noi ne-am intors acasa prin Croatia. Drumul spre Croatia l-am facut pe malul lacului Kotor (care e splendid) cu iesirea prin Herceg Novi catre croati.

Am dormit o noapte in Omis, la 25 de km inainte de Split. E ceva magnific cum cobori spre oras, care e la poalele muntilor. De sus nici nu il zaresti, iar cand se deschide zarea vezi ici colo cate-un bloc, iar cand ai ajuns jos e coplesitor de aglomerat. Preturile la cazare sunt destul de ridicate pentru ceea ce au, insa mancarea si bautura sunt ca la noi, plaje cu nisip si pietris, destul de ok.

Ar mai fi impresii si altele dar le las pentru data viitoare :).

Trimis de lolla in 01.09.10 15:56:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lolla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Blue ,blue si iarasi blue...

webmaster77 [01.09.10 16:32:50] »

mutat la sectiunea deja existenta "Ulcinj si Riviera sudica"

lolla [02.09.10 15:16:46] »

Ok, sorry! eram foarte incurcata si nu am intrat la toate sectiunile.

cristina m. [29.09.10 23:00:10] »

Si eu am fost la Ulcinj (Velika Plaja, dar am vizitat si orasul vechi) in aug. 2008 si din cate am citit in review-ul tau se pare ca nu s-a schimbat mai nimic. Cand am ajuns nu mi-a venit sa cred cata mizerie era pe strazi, sa nu-ti mai zic de plaja, in afara de cetatea veche nimic interesant... noi am fost prin agentie (un grup de 8 pers.) si am stat 7 nopti ca nu am avut de ales... tu ai avut noroc ca ai putut sa pleci dupa 3 zile. Ma mir ca sunt agentii care au in oferte aceasta destinatie... nu e de mers acolo sub nici o forma...concediu ratat!!!

lolla [09.01.11 18:16:10] »

Rusine mie ca nu am mai intrat de mult si ca sa fiu sincera fiecare merge cu niste asteptari. Ceea ce vezi in pozele pe de anumite site-uri nu reflecta si ceea ce este in ''spatele gardului'' nu? Eh am facut-o si pe asta si cum se zice next time there will be no next time. Tipul la vila caruia am stat a spus ca eventual in 10 ani va evolua situatia in Ulcinj dar nu e sigur. Nu are foarte multe de oferit. Deci ne indreptam catre zari mai albastre anul acesta poate Lefkada, Grecia. Toate cele bune.

Princibella [14.08.11 22:51:37] »

Tocmai ne-am intors de la Ulcinj. Concluzia: nu mergeti acolo decat daca aveti nervi foarte buni, un optimism debordnt si stomac de fier.

Cazarea a fost super ok, peisajele sunt frumoase dar... atat.

Aglomeratie cumplita, se circula infernal, mizerie ingrozitoare... pet-uri, coceni de porumb, mucuri de tigara, pungi, foarte urat!!! Pe plaja, pe alei, chiar si la intrarea in orasul vechi care pare cel mai fain obiectiv turistic al lor.

Cat despre restaurante, foarte slaba calitatea... par siguri de ei, iti recomanda cu cerul si pamantul cate un fel de mancare care se dovedeste a fi sub orice critica. La restuarantul Antigona din orsul vechi am lasat 76 de euro pe o cina la nivel de gospodina nu foarte priceputa.

lolla [15.08.11 00:08:09] »

Uff, ce rau imi pare sa aud ca nu s-a schimbat nimic. Tipul la vila caruia am stat anul trecut a zis ca nici in 10 ani nu va ajunge la nivelul la care trebuie sa ajunga Ulcinj datorita apropierii de granita cu Albania.

cristina m., lolla, Princibella
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ulcinj: