ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
DIN: Drobeta-Turnu Severin
ÎNSCRIS: 08.08.17
JUL-2018

Ulcinj - concediu perfect

Despre Ulcinj am citit impresii pro si contra si recunosc ca am stat mult sa ma gandesc daca sa alegem acest orasel pentru concediul de vara.

A fost cea mai buna decizie ever!

Am fost cazati nu langa orasul vechi, nici langa Mala Plaza, ci la doar 5 minute de Velika Plaza, superba plaja lata. Intr-adevar Velika Plaza se afla la maxim 5 Km de orasul vechi Ulcinj, insa acolo am fost relaxati, am facut plaja, ne-am suit seara pe stanci sa privim marea, sa vedem pescarii in actiune, am facut prima sesiune de parasailing din viata nostra si am adunat noi amintiri.

Despre plaja pot sa spun ca este curata, cu nisip fin si lata, iar de pe la ora 17 incep niste vanturi care-ti baga nisipul ala fin si auriu in ochi. Din 10 zile petrecute in MNE, in 5 a batut vantul dupa amiaza, multi se retrageau pe la cazari, dar noi nu ne-am dat batuti, ne-am pus ochelarii de soare si am continuat sa facem plaja.

Apa este un picut mai rece decat sunt eu invatata, probabil datorita stancilor ce coboara in mare, insa este cristalina si te imbie la inot. Intrarea in apa este liiinnnna, nu poti sa inoti decat departe, insa este ideala pentru familiile cu copilasi iubitori de apa.

Am pornit pe jos de la Velika Plaza pana in orasul vechi, 5 Km de mers, ocazie cu care am vazut si orasul nou, frumos si curat.

Ajunsi in orasul vechi, am intrat prin poarta cetatii, am umblat pe stradute pietruite, am admirat de la inaltime stancile de care se spargeau valurile si am facut o multime de poze.

A fost o dupa amiaza superba incheiata cu o plimbare pe faleza si o cina luata la unul dintre restaurantele din zona (salata de fructe de mare- 6E, snitel de pui cu cartofi prajiti - 7E si bere- 2E sticla).

Cu ocazia asta am vazut si Mala Plaza, mica si aglomerata si ne-am felicitat inca o data pentru alegerea inspirata de a nu ne caza fix in oras.

Am pornit agale printre buticuri, pe strazi pietruite, sa strabatem inapoi cei 5 Km pana la cazarea noastra, plimbare care ne-a sleit de puteri si ne-a bucurat totodata.

In alta zi am decis sa luam spre oras un taxi boat (4E dus-intors), te ia de la Mala Plaza pe la ora 10 dimi si te aduce la Velika Plaza, si invers. Am strabatut traseul si pe mare, am vazut plaje pe stanca, terasate, plin si aici de iubitori de mare, am vazut hoteluri suspendate pe stanci. Alt peisaj, aceleasi impresii ca MNE este superb. Cand am coborat din barcuta fix la poalele Orasului vechi l-am intrebat pe cel cu barca la ce ora e ultima cursa, ne-a zis in jurul orei 16, asa ca am pornit iar in explorat.

O alta zi am petrecut-o in Kotor, dar vreau sa scriu review separat, deoarece merita.

Preturi Ulcinj:

- bere la restaurant- 2E sticla

- bere market - 1E doza

- piersici- 1,90- 2,50E Kg

- burek cu branza sau carne- 1,30E

In general preturile sunt ok la restaurant, cam ca pe la noi, mancarea buna si multa.

Langa Velika Plaza sunt multe restaurante si hoteluri.

Ne-am simtit bine in MNE, a fost un concediu de vis, revenim la anul.

Trimis de GCC in 26.07.18 20:41:35
Validat / Publicat: 27.07.18 09:25:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 10376 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GCC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.18 09:24:41]

Am fost cazati [... ] la doar 5 minute de Velika Plaza

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

FLORIXX
[07.05.20 13:50:13]

Din pacate eu am avut o experienta neplacuta cu aceasta plaja... erafffffffff murdara, gunoaie, ba chiar si un 'rahat'in apa!

In rest ​... orasul, superbbbbbbbbb.

oanadruPHONE
[19.01.22 11:48:17]

Bună. Imi puteți spune dacă exista și ceva locuri de joaca gen mașinuțe și altele pt copii? Mersi

FLORIXX, oanadru
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ulcinj: