ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
ÎNSCRIS: 27.12.07
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

In mijlocul naturii

Cautând pe internet o cazare cu self catering în Lepsa am descoperit Pensiunea Cheile Tișiței, care este asezata intr-un cadru pitoresc pe malul râului Putna și în amote de Cascada Putna.

Ea este ascunsă privirilor nu se poate observa de la șoseaua care duce la Lepsa.

De la șoșeaua principală după ce trecem de Cascada Putna pe partea stânga se face un podeț peste râul Putna aici găsim un indicator foarte mare care ne îndrumă la dreapta către rezervația Cheile Tișiței.

Pe acest indicator întâlnim și pensiunea Cheile Tișiței dar și alte pensiuni aflate în vecinătate (vezi foto).

Drumul este unul forestier neamenajat dar usor de parcurs, cu toate că pe partea dreaptă chiar de cum treci podul ai impresia că arhitecți au avut un concurs la care și-au arătat măiestria în a proiecta case de vacanță.

La cica 500 metri de acel indicator se lasă spre râul Putna un drum betonat care duce la pensiune.

Pensiunea are o curte generoasă în care găsim și parcarea la rândul ei încapătoare iar noaptea este chiar iluminată.

Pensiunea este relativ nouă și bine ingrijită atât pe exterior dar și pe interior.

Pensiunea dispune de terasă cu grătar, o bucătărie utilată la dispoziția turiștilor un living încăpător unde să te adăpostesti iarna sau când vremea nu mai este prietena ta.

Camerele 10 la număr din care 8 sunt duble și doua triple, noi având una dubla sunt spațioase și dotate cu cam tot ce trebuie în afara de frigider dar de acum în colo chiar nu este necesar pentru ca noptile sunt răcoroase temperatura ajungând chiar si sub 10 grade.

Intr-o seară chiar si termometrul a cerut să intre în casă că îi era frig afară.

Mobilierul este în marea lui majoritate de culoare albastră, în afara de șifonier care este maro, dar nou și bine întreținut (și de turiști).

Camera este dotată cu televizor și telefon cred că este și funcțional dar nu l-am folosit, pentru ca în zona pensiunii este semnal GSM bun.

În pensiune este internet wireless și el cu semnal și bandă bună chiar.

În mai toată pensiunea cât și în camere predomină culoarea albastră se spune că este liniștitoare, dar aici este așa de liniște încât albastru este invidios pe natură ca îi face concurență.

Baia este prevazută cu un duș care strică aspectul de nou al pensiunii el fiind gen hotel de la mare, făcut din faianța și gresie cu toate acestea este toate sunt curate și în stare de funcționare... era să uit curge si apă caldă non-stop.

Din pensiune aveți acces direct la râul Putna printr-o poarta special amenajată unde te poți racori dar este necesar.

Nu au fost uitați nici iubitorii de natură crudă, se pot organiza drumeții la Rezervatia Naturala Cheile Tișiței sau la Cascada Putna.

Am auzit și ceva bâzîituri de ATV și vreo câteva mișunând pe lînga pensiune, știu că la intrare în Lepsa este un centru de închiriere ATV dar detalii despre preț nu cunosc că nu sunt pasionat.

Ideea este că se poate închiria și cățăra pe munte atât cu piciorul dar și mecanizat.

Despre gazda ce aș putea spune decât că este discretă și deschisă negocierii.

În funcție de numărul de zile pe care le stați în pensiune prețul se poate modifica.

Trimis de dannek in 31.08.10 10:37:35

VIZUALIZĂRI: 3676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Indicatorul turistic cu pricina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

kmy
    [31.08.10 10:52:51]

Buna descriere a pensiunii, pare interesant. Se poate inchiria si o singura camera, sau trebuie sa inchiriezi toata pensiunea? Propietarii locuiesc acolo?

[31.08.10 11:19:34]

Interesanta locatie, mai ales ca am mai postat un ecou legat de rezervatie. Spune-mi, te rog, in rezervatie ai reusit sa ajungi? Stii ceva despre pretul de intrare? Mai era acolo pepiniera de brazi?

Un vot pentru descriere si astept sa vad pozele!

dannekAUTOR REVIEW
    [31.08.10 11:42:13]

@kmy

Cite camere poti inchiria dar iti dai seama ca daca o inchiriezi pe toata poti negocia pretul.

Fac reducere de dumnica pina vineri numai daca esti negociator??

krondia*
    [31.08.10 11:54:13]

În zona aceasta nu am ajuns niciodată, dar cred că este foarte frumos. Preţul afişat este pe 3 nopţi?

annaga
    [31.08.10 12:03:57]

Am mers multi ani la rand la Lepsa, banuiesc pe unde e pensiunea asta, cred ca acolo a fost alta care s-a inchis, ori e aceeasi dar renovata, ori e una noua... abia astept pozele, sunt curioasa...

pt ascent: eu am vizitat rezervatia, acum 2 ani, e de vis, merita vizitata, cred ca e una din cele mai frumoase (si bine pastrate) rezervatii din romania... pretul era unul modic... 3-5 lei, ceva de genul... noi nu am reusit sa o vizitam toata ca e foarte mare, plus ca eram cam singurii turisti de la un punct si ne-a fost teama sa nu ne intalnim cu mos Martin (ni se spusese ca e posibil...)

[31.08.10 12:16:13]

@annaga -da, am fost si noi acolo acum vreo 3 ani. Ursi nu am vazut, in schimb am vazut capre negre. Am ajuns pana la lac, dincolo de tunelul acela prin care curge apa. De aceea am intrebat, nu stiam cum au evoluat preturile. Mi-ar placea sa revad locurile acelea.

annaga
    [31.08.10 12:23:16]

ascent, n-am ajuns asa departe, acum parca imi pare rau... era si un lac? ne propusesem sa ajungem la tunel, dar pt ca ne-am tot intalnit cu turisti care se intorceau si la un moment dat nu ne-am mai intalnit cu nimeni... nu ne-am aventurat (eram 2)... intr-un grup mai marisor as merge, cu siguranta vom mai face concedii acolo, e o zona superba... pe sufletul nostru cum s-ar zice... eu cel putin merg de cand eram copil (nascuta in Galati). Capre am vazut si noi, nu numai in rezervatie... Multumesc de raspuns.

dannekAUTOR REVIEW
    [31.08.10 12:30:37]

@krondia

nu 2 nopti 80ron/camera x2

webmaster20*
    [31.08.10 12:40:36]

Sejurul a inclus 2 sau 3 nopti?

alinutzza140*
    [31.08.10 12:55:19]

Frumoasa descrierea pensiunii .Un vot rasplata si sper sa ajung si eu macar odata prin zona.

[31.08.10 12:57:09]

@annaga - da, este si un lac, dupa ce treci de tunel. Intr-adevar zona este foarte frumoasa, salbatica as putea spune. Problema este ca drumul este destul de lung, trebuie sa ai la tine ceva de papa pentru ca iti petreci o zi intreaga acolo, apoi o haina impermeabila pentru ca atunci cand mergi prin tunel te "ploua" ...

Am fost acolo de mai multe ori. Intr-un an am mers cu o familie care avea si un caine (boxer). Nu i-a lasat sa intre cu cainele chiar daca era in lesa, pe motiv ca in rezervatie sunt animale (iepuri, capre etc) si ar putea fi atacate de cainele lor. Deci, pentru cei care au un caine cu ei, trebuie sa-l lase la pensiune ...

pepsi70ro
    [31.08.10 14:18:49]

Si noi am fost in urma cu cativa ani in zona, am stat la o pensiune in apropierea careia se organizau curse de motociclism.

Frumos descrisa pensiunea, felicitari!

mirelutza
    [31.08.10 14:45:37]

super locatia...multumim de informatie ; numai buna pentru cand mai ajung in zona.....

alinutzza140*, annaga, ascent, dannek, kmy, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cheile Tișiței: