ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
    ÎNSCRIS: 20.08.10
    AUG-2010
    2 AD. + 1 COPII

Daca vrei sa iti strici vacanta, mergi la Hotel La Perla Moeciu

Dorind sa mergem la munte, in vacanta, auzind ca s-a deschis un hotel nou, de 4 stele, am accesat site-ul lor, si vazand ce servicii ofera, am facut rezervarea pentru cateva nopti, cu all inclusive.

Am ajuns acolo, la hotel La Perla, din Moeciu de Sus si, spre surprinderea mea, hotelul era chiar la drumul national, iar eleganta, luxul discret, intimitatea specifica familiei, linistea si aerul de munte, toate adaugate la o priveliste de neuitat indiferent de anotimp, prezentate pe site-ul lor nu existau.

Intrand in parcare, aceasta era mica, cu pietris, nicidecum supravegheata fizic si video, asa cum au zis.

Ne-am asteptat ca, cu toate ca locatia era la strada, sa ne bucuram de o priveliste frumoasa, sa stam pe o terasa, sa avem loc de joaca pentru copii, ni s-a spus ca este o poienita, dar ea nu exista, ci doar, in loc de terasa, erau doua mese si scaune din plastic, pe pietrisul de la parcare, unde oricum nu aveai loc sa stai pentru ca era ocupat tot timpul de patroni si familia lor.

Intrand in hotel, sa ne cazam, ni s-au dat camerele cele mai rele, cu balcon mic si cu vedere nu la oi sau pajistea vecinilor, ci la strada, fiind un zgomot infernal, noaptea fiind nevoiti sa dormim cu usile inchisa, pentru ca treceau permenent masini. Avand in vedere ca nu exista o terasa unde sa stai, puteau sa aiba bunul simt sa ne dea, la unul din noi o camera cu un balcon mare, unde se putea sta ca pe terasa, dar nu, le pastra pentru clienti importanti, imaginari.

In camera nu exista minibar, asa cum spuneau, nu exista nici sala de conferinte, acolo fiind o camera goala, la subsol, unde, asa cum spuneau ei, copii se pot juca, adica am venit la munte sa-mi tin copilul tot intre pereti, in loc sa se joace pe o pajiste afara.

Micul dejun, saracacios, nici nu se asemana cu cel pe care-l prezentase pe site-ul lor, observandu-se clar zgarcenia si nepriceperea gazdelor.

Pranzul era si acela saracacios, iti aduceau ce vroiau ei, vita nu aveau, porc nu aveau, peste nu, sa comandam doar piept de pui, portii care se imputinau de la o zi la alta. Daca, in timpul mesei te ridicai putin de pe scaun, chelnerul iti lua farfuria si nu te intreba daca mai servesti.

Cina, era un lux pentru noi, portii mici, facute din saracie, si tot ce vroiau ei, daca se putea, o salata sau paste era suficienta pentru noi.

Pe langa toate aceste evenimente, am facut si greseala sa-i dam banii in avans, asa ca s-au purtat cu noi cum au vrut, portiile erau f. mici, intr-o seara ne-au oprit muzica si lumina, iar a doua zi, cand sa plecam, la micul dejun, ne-au dat 3 felii de salam, 2 de cascaval, 3 omlete mici, pentru mai multa persoane, cafeaua si apa minerala am platit-o.

Pe langa toate aceste evenimente, observam zilnic atitudinea sfidatoare a gazdei, chelnerii care te pandeau la orice pas.

Am facut greseala de a veni aici, noi avand pensiunea noastra in Moeciu, la care ne ducem de 3 ori pe an, si la care gazdele se poarta ireprosabil. Dar asta e, ne-am pacalit, si cati altii care o sa mai fie inselati de ei.

E greu sa faci turism, f. greu, dar sunt unele persoane care cred ca, pot reusi acest lucru, din pacate, falimentul ii asteapta, asta e parerea mea.

Nu asa se poarta cu cei care vin si iti platesc, destul de mult si tu nu ai ce sa le oferi decat zgarcenie, aer de superioritate si greata, multa, multa greata, toti au vazut asta, mai vizitati si voi alte pensiuni, cazati-va si voi si vedeti cum se poarta gazdele cu turistii.

Trimis de TERMINATOR* in 23.08.10 12:53:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: Lacul Rosu, hotel Lacul Rosu, Cheile Gradistei, Craiasa Muntilor

VIZUALIZĂRI: 5169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TERMINATOR*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sandu.53
    [23.08.10 13:02:37]

pacat ca ai avut asa o vacanta... reclama-i la OPC... oricum e bine ca ne avertizezi, ca sa ocolim aceasta locatie... iti urez ca in viitor sa ai parte de vacante mult mai placute...

recul*
    [23.08.10 13:07:22]

si eu sper ca falimentul sa le bata la usa unor astfel de operatori de turism! poate, cine stie, il cazeaza in cea mai buna camera pe care o au!

[23.08.10 13:11:59]

totusi, chiar zero la suta peste tot? chiar si la cadrul natural, de exemplu??

nu mi se pare un review si un autor care manifesta un minim de echilibru, recomand lecturarea/ intrepretarea cu retinere pana la finalizarea verificarilor.

[23.08.10 13:17:19]

Pacat de zona, un astfel de sejur iti alunga placerea unui cadru natural de poveste. Inca o data mi se confirma faptul ca nu trebuie sa platesti in avans, pentru ca asa esti la mana lor si se poarta cu tine mizerabil. Dar asta sper sa fie valabil doar in aria Bran-Moieciu, altfel n-am mai ajunge in Bulgaria, Grecia etc.

[23.08.10 13:34:44]

anonimus, sarabanda, dracula, bitzii, TEERMINATOR - cinci utilizatori aparuti brusc, DIN ACELASI ORAS (indiferent de minciunile a 4 dintre ei), dintre care trei dovediti in MOD INDUBITABIL (cu probe) ca fiind clone - e totusi mai mult decat evident.

Nu ma indoiesc ca ceva s-a intamplat acolo, in tratamentul primit de acest turist (sau grup de turisti), ceva desigur nelalocul lui. Indiferent de cat de dificil este "clientul" (iar acest client pare sa fie, intr-adevar, "tata dificililor" - avand in vedere modul de manifestare pe acest site), proprietarul trebuie sa aiba politici prin care sa trateze cu civilitate situatia - lucru care - POSIBIL, ba chiar probabil - nu s-o fi intamplat. Din acest motiv, UNUL DINTRE reviews-urile lui anonimus / sarbanda / terminator ar merita sa fie pastrat VALID pe site. Totusi, notele in mod evident deformate de o "ura feroce" decredibilizeaza complet recomandarile (in opinia mea), astfel ca am decis sa pastrez si acest review pe site FARA NOTE.

Setul de reviews-uri extrem de critice trebuie sa constituie un semnal de alarma pentru cei care se documenteaza despre aceasta pensiune, insa mai bine asteptam si alte opiniii inainte de a ne face o idee echilibrata despre realitatea de acolo.

Ar fi binevenit si punctul de vedere al proprietarilor, (AmFostAcolo incurajeaza constant acest drept la replica), pentru a ne face o opinie mai completa asupra a ceea ce s-a intamplat, de fapt, pe acolo -- personal sunt convins ca adevarul e, ca de obicei, undeva la mijloc.

sandu.53
    [23.08.10 14:15:10]

webmaster, ar fi cazul sa se clarifice situatia asta pentru a nu pica eventual si altii in "plasa" unora care vor poate doar sa discrediteze o locatie... sau cine stie... uite eu m-am grabit si l-am crezut... oare e sau nu adevarat?

[23.08.10 14:26:03]

Cu stupoare/regret constat ca lume necinstita e pretutindeni, inclusiv pe acest site. Si eu il compatimeam, m-am grabit sa dau cu parul in cei de la pensiune..O sa incerc sa fiu mai circumspect, dar n-am viziunea de ansamblu pe care o are webmaster (caruia ii multumesc pentru semnalul de alarma tras).

[23.08.10 14:56:48]

hai sa nu sarim in cealalta extrema, ceva-ceva din cele scrise posibil sa fie adevarat.

Insa oricum timpul si alte impresii scrise de turisti ne vor ajuta cu certitudine sa ne lamurim.

[23.08.10 15:00:02]

Da, probabil, astept si alte impresii. Nu iese fum fara foc..

TERMINATOR*AUTOR REVIEW
    [23.08.10 17:26:07]

Se pare ca daca spui adevarul despre niste situatii penibile in care te-ai aflat cazandu-te intr-un loc in care nu te-ai simtit bine, nu e acceptat, toti cei care scriu sunt clone, atunci pentru ce sa ne mai spunem parerea, sunt dezamagit. Duceti-va acolo, cereti cateva nopti de cazare cu masa inclusa, si o sa va convingeti, problema voastra.

Am fost in multe locuri din Moeciu si Lacul Rosu in care m-am simtit foarte bine si despre care am numai cuvinte de lauda.

Daca nu se vorbeste de bine de o pensiune sau hotel pe acest site nu e bine, de ce, cand se spune adevarul?

TERMINATOR*AUTOR REVIEW
    [23.08.10 17:28:17]

IMI PARE RAU CA NU AM FACUT FOTOGRAFII LA TOT DE M-A NEMULTUMIT, DAR NU VREAU SA-I MAI VAD NICI IN POZE, A FOST CA UN VIS URAT

cc_iordachescu
    [23.08.10 17:59:29]

Terminator, odată, nu e cazul să strigi la noi, nu avem nici o legătură cu locaţia şi nici cu nemulţumirile tale! Te înţelegem şi aşa!

Din alt punct de vedere, tehnic nu cred că e cazul să intrăm nici aici în detalii, webmaster a precizat suficient de clar.

Pentru noi, ceilalţi, e clar: ne asumăm răspunderea pentru alegere, ca de altfel oriunde în altă parte, apoi vom vedea fiecare "aşezământ" ce zestre adună!

[24.02.11 21:25:28]

Draga domnule Admin,

chiar nu ati observat ca e prea multa inversunare in ceea ce a scris aceasta persoana in toate cele trei REVIEWuri postate?

dupa parerea mea nu ar trebui ca acest site sa se transforme in unul ce face posibila orice vendeta personala.

va multumesc.

[24.02.11 21:34:30]

In sensul celor expuse de dvs. mai sus, nici vendeta dvs. nu este de bun augur.

Aveti garantat dreptul la replica, in momentul in care veniti cu contra-argumente raportat la cele postate de un user, insa fara sa atacati persoanele.

Dupa cum vedeti acele review-uri sunt invalidate, iar notele acordate au fost sterse, astfel ca nu influenteaza nota totala a hotelului dvs.

Postul de mai sus, ala cu referiri la originea si meseria oaspetilor dvs. a fost sters si va aplic un avertisment pentru limbaj.

Va rog sa respectati regulile impuse de saitul nostru, pentru a nu fi nevoiti sa aplicam alte sanctiuni, care pot duce chiar la banarea contului.

Multumesc.

[24.02.11 21:41:06]

deci sa inteleg ca un limbaj trivial ca nesimtire fara margini si alte moduri in care am fost descrisi sunt permise sa apara pe acest site dar drept la replica intr-un mod cat se poate de civilizat nicidecum cu un limbaj ca al persoanei de mai sus nu se poate noi trebuie sa stam cu mainile in san si ne lasam calcati in piciore de niste ******? eu pana acum nici nu am raspuns in vreun fel dar m-am gandit ca e o dovada de lasitate sa nu le raspund acestor domni.

[24.02.11 21:44:18]

si apropos daca aceste review-uri sunt invalidate ma intreb limbajul lor a fost unul demn de acest site asa incat sa va determine sa nu le stergeti!

dvs ar trebui sa fiti impartial!

[24.02.11 21:48:48]

Nu, sa intelegi ca o sesizare se face accesand butonul SESIZEAZA greseala / continut sau limbaj inadecvat de sub review, unde poti explica echipei administrative ce te deranjeaza si ce doresti de fapt.

In ecourile de la review, chiar m-as bucura sa citesc punctul dvs. de vedere, care sa nu contina cuvinte de genul frustrati, pe care-l vad repetat de dvs.

Asa ca, va rog, dati-le/dati-ne contra-argumente, folosind un alt ton.

Multumesc.

[24.02.11 21:49:02]

Dragii mei, care cititi aceste tipuri de review-uri intrebati-va de ce nu au mers sa ne reclame la OPC de ce nu au facut fotografii la tot ce au mentionat ei ca ar fi fost in neregula?

totul pt ca nu au argumente e f usor sa vorbesti urat si sa faci rau dar daca tot vroiau si erau atat de nemultumiti de ce nu au format un simplu nr si anume acela care e gratuit nr OPC-ului si se rezolva problema numai decat.

[24.02.11 22:00:52]

@selma, există acel link pe care ţi l-a recomandat colegul meu; există şi posibilitatea de a scrie mesaje personale (care nu sunt publicate pe site). De ce trebuie să umpli un thread cu off-topic?

De asemeni, aşa cum a spus-o şi Admin şi cum o spunem cu toţii, mereu, aveţi, dragi proprietari dreptul la replică. Folosiţi-l!

În caz contrar, mă voi vedea obligat să aplic metoda suspendării temporare a dreptului de a mai scrie pe acest site, până te adaptezi regulilor sale şi echipei care le aplică.

Topic închis!

mun_florin
    [02.01.15 20:07:11]

Nu am crezut comentariile negative, am zis ca sunt fitosi oamenii si am luat pachet de revelion 2014-2015. Am fot excrocati. Proprietara acestei pensiuni are un limbaj golanesc atunci cand ceri explicatii de ce programul real al pachetului nu corespunde cu cel promovat inainte de achitarea banilor. Lipsa activitatilor recreative specificate ca obligatorii in pachet, mancare ffff proasta, 2 ospatari obositi, parcare mica (este necesar sa se trezeasca toata pensiunea pentru a iesi din parcare), muzica pusa direct de pe youtube (fara gluma). Meniul de revelion execrabil.

Proprietara acestei pensiuni isi promoveaza locatia ca fiind ,,vizuina " (trageti voi concluzia).

[02.01.15 20:12:20]

@mun_florin: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

bessondm, mun_florin, recul*, sandu.53, selma*, TERMINATOR*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Perla [Moieciu de Jos]: