ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.10.08
    SEP-2008

Un vis implinit, unul frumos

Luna trecuta, in septembrie m-am intors dintr-o croaziera de 7 zile in Egipt prin agentia Calibra; aceasta saptamana petrecuta in Egipt a fost cu adevarat speciala, superba, din toate punctele de vedere. Pentru noi a fost circuitul perfect, a cuprins, pe langa croaziera pe Nil, punctele turistice pe care imi doream sa le vad de mult timp si chiar mai multe.

Karnak, Luxor, Valea Regilor, templul lui Horus din Edfu, Aswan, Platoul Ghiza - piramidele, Sfinxul - Muzeul de Egiptologie din Cairo s.a. - vizite cu adevarat fascinante, de care desigur nu m-as fi putut bucura la fel fara prezentarile si informatiile pertinente si revelatorii oferite de ghid.

Ca tot veni vorba, organizarea a fost, din punctul nostru de vedere, al turistilor, impecabila, plina de surprize placute; cele mai bune servicii pe care le-am fi putut primi, le-am primit punctual si fara neplaceri de niciun fel. Tot grupul de turisti s-a simtit nemaipomenit, ne-am distrat, ne-am relaxat, ne-am apropiat, am invatat o gramada de lucruri noi si ne-am intors cu totii in tara cu o usoara urma de regret, insa si cu un sentiment de bucurie ca am luat parte la asa ceva.

Sincera sa fiu, chiar asteptam cu sufletul la gura croaziera asta, am avut un sentiment de bine din momentul in care am citit programul, insa la ce a iesit in cele in urma nu m-as fi asteptat si nici nu mi-as fi inchipuit nici intr-o mie de ani. Motiv pentru care cred ca sunt datoare sa multumesc ghidului nostru, Mihaela Crina Vomir, extraordinara organizatoare, care a dat dovada de profesionalism si care a stiut sa se impuna si sa fie in acelasi timp sufletul grupului si care a dat viata “lectiilor” despre lumea celor azi morti si fara care, croaziera noastra nu ar fi fost nici pe departe minunata desfatare de care ne-am bucurat.

Trimis de LucianaB* in 07.10.08 03:14:47

VIZUALIZĂRI: 2101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LucianaB*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[07.10.08 03:47:13]

Poate fi usor interpretata ca reclama ceea ce ai scris la sfarsit, dar la urma urmei pot fi si randuri scrise ca urmare a unui sentiment nobil de gratitudine. Cum si eu am o parere buna despre Calibra, in ngeneral si pana acum, am hotarat sa optez pentru a doua varianta :-).

Poate ai la indemana si o fotografie-doua, cu imagini din croaziera?

[27.02.10 19:49:13]

Webmaster, nu stiu daca este reclama review-ul lui LucianaB, dar in iulie 2007 am fost cu agentia Calibra intr-un circuit in Egipt si am fost multumita. Ghid, intr-adevar a fost Mihaela, o tanara foarte inteligenta si "de treaba" care ne-a insotit pe parcursul circuitului. Ce sa mai spun ca atunci cand am lesinat in Muzeul de Egiptologie din Cairo (nu este ventilat si are un aer inchis cu mirosuri de diverse substante folosite pentru a proteja exponatele) nu stia unde sa se mai imparta... sa ramana cu grupul pentru a-i ghida sau sa mearga cu mine in "camera de spital" a muzeului... Din locul unde am lesinat am fost transportata pe un scaun cu rotile de 2 asistenti si ghidul egiptean, sus intr-un loc amenajat pentru situatii de genul acesta. Cand m-am "trezit" fiind inconjurata de 2 medici, 2 asistenti si ghidul egiptean mi-am mai revenit vazand-o si pe Mihaela acolo. Ceruse grupului 3-4 minute libere si sa o astepte in acelasi loc pentru a vedea ce este cu mine in camera medicului. Pentru ea era prima situatie mai delicata cand unul dintre turistii de care se ocupa, facea cunostiinta cu serviciile medicale din Egipt Per total eu am fost multumita si de serviciile oferite de agentie dar si de ghid.

[27.02.10 22:57:00]

ghitoca001: intre timp s-au mai schimbat regulile (mai mult de nevoie, pentru a evita reclama ascunsa, decat de voie).

Te rog pe viitor evita sa scrii public numele de agentii - cu exceptia celor recoamdnate oficial, clar si transparent de amfostacolo.ro.

Daca cineva iti cere o recomandare, poti sa folosesti mesajele personale pentru a transmite o recomandare de agnetie.

[28.02.10 00:39:34]

ok, webmaster!

Scuze. Te rog sa stergi ecoul anterior.

[28.02.10 02:01:31]

nu-l sterg -- e pacat de timpul investit in el si de cantitatea de informatie utila; oricum NU te banuiesc (nici pe tine) de reclama, era vorba de un principiu, iar o exceptie (justificata) n-o face ea gaura-n cer.

Alte impresii din această RUBRICĂCroazieră pe NIL: