ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2010

Concediu minunat

,,Am fost acolo” la Delphin Diva Premiere. Ieri după amiază am ajuns acasă. Suntem trişti cu toţii pentru că s-a terminat, acolo parcă timpul a zburat din loc, fără să ne întrebe dacă dorim sau nu, să ne întoarcem acasă. Cuvintele sunt prea sărace pentru a putea exprima bucuria şi fericirea din sufletele noastre pentru clipele minunate petrecute la acest hotel. Mi-aş fi dorit ca acele zile minunate petrecute acolo să nu se mai termine în veci.

Voi începe prin a vă spune că am fost în anul 2008, la Delphin de Luxe Resort, din Alanya – Okurcalar şi că pe undeva, bănuiam cam cum ar putea fi lucrurile la Delphin Diva. Şi nu m-am înşelat.

Sunt unul dintre cei care merg la mare pentru a sta pe plajă şi în apa de mare, sunt orădean şi sunt destul de sătul de statul la piscine (Felix-ul este la doar 4 km de mine).

Asupra momentului cazării nu mai insist, pentru că am făcut-o la review-ul lui - iulia.lita - "Un sejur de vis!!!“, adică aici: click aici

La început am fost puţin dezamăgit, pentru că raportam totul la Delphin de Luxe Delphin deLuxe Resort, din Alanya – Okurcalar, comparam totul cu acest hotel. Am fost dezamăgit de faptul că mie, mi se părea că, Delphin Diva nu era la fel de impunător, de strălucitor şi de luxos ca "de Luxe”. Dar pot spune că pe timpul nopţii hotelul era extraordinar de frumos, cele două turnuri şi clădirea centrală erau luminate de reflectoare care-şi schimbau culorile dând hotelului o notă de frumuseţe şi de eleganţă.

În hotelurile "Delphin”, curăţenia este la ea acasă, totul sclipea de curăţenie.

Camerele parcă, nu erau la fel de luxoase, dar curăţenie se făcea zilnic. Într-una din zile ne-am întors de plajă pe la ora 12.30 şi camerista nu fusese încă în cameră, am mers la masă şi după ce am revenit, tot nu făcuse încă curat în cameră. Ne-am culcat (am pus avertismentul pe uşă), iar la ora 18. 00 am mers la plajă, mi-am spus că probabil mâine camerista va veni la timp să facă curăţenie. Pe la ora 20.00, ne-am întors în cameră şi am constatat spre surprinderea noastră că era făcută curăţenia în cameră. Mi-a plăcut acest lucru. Frigiderul camerei era zilnic completat şi conţinea: 3 beri Efes la sticlă, 2 pepsi normale, 2 pepsi dietetice, 2 ape minerale, 3 sticle de apă plată, 3 sticle de suc de portocale, 2 ciocolăţele şi un pachet de alune. În dulap avei la dispoziţie un seif, foarte uşor de folosit - "gratis”. În baie erau tot felul de cutiuţe cu prostioare, creme, etc. Balconul camerei parcă era cam mic.

Mâncarea nu era parcă chiar aşa de bogată în sortimente ca la "de Luxe”, dar era foarte bună, aspectuoasă şi pe gustul nostru, vă recomand supele, sunt supă cremă toate, delicioase.

La piscină picoliţele, serveau pe rotile. Îngheţata, era delicioasă. Peste tot în hotel băuturile nu se plăteau, erau diferite cocteiluri, sucuri la curie, nectar, bere, vin, coniac, whisky, votcă. Totul era perfect. La piscină era animaţie, dar nu ştiu cât de bună pentru că eu am stat la mare. În fiecare vineri seara, în hotelurile "delphin”, maeştri bucătari se întrec în arta culinară pentru a-şi răsfăţa clienţii şi "defilează” cu toţi bucătarii, iar la piscina hotelurilor se organizează un mare spectacol în cadrul căruia este prezentat tot staff-ul hotelului. Impresionant de frumos. Cel târziu la ora 23.30, orice activitate de afară se încheia, să te poţi odihni. Liniştea locului nu era tulburată decât de muzica care venea dinspre hotelul "Miracle”, care avea discotecă pe plajă şi care era la o distanţă destul de mare de noi. Chiar mă întrebam ce făceau cei din acel hotel, sau cei din apropierea hotelului. Nu era chiar în aşa fel încât să nu poţi adormi. Muzica de acolo se oprea la ora 01.00.

Într-o noapte pe la 02.00, priveam din balcon cum o grămadă de turcaleţi, roboteau ca albinele, la spălatul aleilor, udatul florilor şi vegetaţiei, pregătirea piscinei pentru dimineaţă. Impresionant. Totul se desfăşura în perfectă linişte, fără să deranjeze prin strigăte sau alte zgomote. Ăştia chiar munceau cu conştiinciozitate, nu ca la noi. La mentalităţile românului, aşa ceva nu prea văd să se întâmple.

Plaja era cu nisip şi era minunat de aranjată şi de curată. Intrarea în mare era destul de lină. După intrarea în mare era o porţiune nesemnificativă, de aproximativ 1 metru în unele locuri, cu pietricele (mici, nederanjante). În schimb la "de Luxe”, plaja înainte de intrarea în mare era cu pietroaie, iar în mare pietre şi chiar bolovani. Acesta este singurul motiv pentru care nu m-am întors la acest hotel. Pe plajă sunt 2 baruri (pe plajă şi pe ponton). După mine, hotelul are marele avantaj că este destul de izolat, faţă de hotelurile vecine "Rixos şi Delphin Palace”, care sunt la mare distanţă de el. Plaja până la aceste hoteluri este destul de lungă şi goală. M-am plimbat pe plajă înspre "Delphin Palace, Concorde, Limak, Royal Wings”, unde hotelurile erau unul lângă altul, înghesuite şi am avut senzaţia de litoral românesc, aglomerat. Tot timpul am stat în mare în porţiunea dintre "D. Diva” şi "D. Palace”, a fost extraordinar de fain, dar se pare că nu a fost o decizie foarte înţeleaptă să nu stau în perimetrul geamandurilor de la hotel. Chiar în ultima după amiază am fost muşcat de laba piciorului de ceva cu colţi, pentru că aveam urme de înţepături de colţi şi partea de jos a maxilarului. Am simţit ca şi cum aş fi fost muşcat de un câine. Din fericire nu a fost ceva grav sau periculos. Salvamarul a spus că nu trebuia să ies din perimetru şi că nu avea idee despre ce ar putea fi şi că nu a mai avut o situaţie asemănătoare. Dar au fost foarte atenţi cu mine, m-au dus la cabinetul hotelului să fim siguri că nu este ceva grav.

Acest incident nu mi-a schimbat părerile despre acest hotel.

În final, ca să nu vă mai plictisesc pot să trag o concluzie generală: TOTUL A FOST MINUNAT, PERFECT. Personalul hotelurilor ,,delphin” m-a făcut să mă simt ca un prinţ, nu şi-a bătut nimeni joc de mine pe banii mei şi nu s-a uitat nimeni urât către mine, am fost servit impecabil şi ireproşabil. În ţara mea nu sunt tratat şi servit la fel, pentru că nu sunt o vedetă, un V.I.P., sunt un om absolut normal.

Acei oameni munceau toată ziua, de dimineaţă până seara, nu ştiu cum rezistau şi cum aveau puterea să-mi zâmbească şi să fie amabili, răbdători, zi de zi.

Merg mâine la munte şi nu voi putea răspunde întrebărilor voastre decât mai târziu.

Vă mulţumesc pentru răbdare şi pentru această lecturare.

Trimis de mariusică in 21.08.10 01:34:18

VIZUALIZĂRI: 5046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusică); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

chelie_d
    [21.08.10 10:35:20]

de la mare la munte, bravo domnule... frumos scris review-ul

[21.08.10 11:03:03]

sper sa placa melodia atasata se poate insa schimba!

[21.08.10 13:38:03]

Mi-a placut mult review-ul tau in special pentru ca ai facut o paralela intre cele doua Delphin-uri. La De Lux am fost si eu acum 3 ani si chiar ma intrebam cat de mare e diferenta, pentru ca m-ar tenta Diva. Am fost la Rixos Lares anul acesta, mi-a placut mult plaja si de aceea as reveni in zona Lara. Desi... ce-o fi fost animalul acela cu colti care te-a muscat?? !! Mie mi s-a infasurat pe mana o chestie ca o bratara, dupa care am facut o iritatie urata in locul acela. Eu am banuit ca a fost meduza, dar nu sunt convinsa.

Discoteca aia de pe plaja nu era la Miracle, era la Titanic, bubuia ingrozitor, ai dreptate.

Sa ai cat mai multe concedii reusite pe viitor si un superbonus de la mine !

[23.08.10 08:34:15]

Felicitari! Foarte reusita descriere !

mariusicăAUTOR REVIEW
    [30.08.10 09:01:30]

Vă mulţumesc frumos tuturor, pentru aprecieri şi pentru voturi !

Maria Smeu
    [03.09.10 11:44:09]

Hotelul arata intr-adevar superb si, daca si celelalte servicii oferite te-au facut sa te simti tratat ca un "print", nu pot decat sa ma bucur pentru tine.

Scrie-ne si despre vacanta la munte. Sper sa fie la fel de frumoasa.

sandai
    [28.04.11 18:10:59]

Mi-a placut review-ul tau si din acest motiv te-as ruga frumos sa-mi spui daca intrarea in apa este foarte abrupta sau este Ok pentru un copil de 9 ani si de asemenea daca exista tobogane cu apa si pentru cei mici.

Eu as dori sa merg in aceasta vara la acest hotel cu 2 copii unul de 9 ani si celalalt de 3 ani. Unul dintre criteriile importante in alegerea hotelului a fost plaja si apa (sa fie nisip pe plaja si in apa, iar intrarea in apa sa fie lina).

Multumesc anticipat.

mariusicăAUTOR REVIEW
    [04.06.11 13:29:13]

sandai: - intrarea în apă este aşa cum am arătat mai sus, este OK, nu este abruptă, dar nici ca la alte plaje unde mergi 50 de m cu apa până la genunchi, nu e. Plaja este cu nisip, nu pot spune nimic în plus, faţă de ceea ce deja am spus! Confirm cele spuse mai sus şi cele arătate în poze!

Despre topogane... sunt 2 zone cu bazine, una pentru adulţi, copii mai mari şi una pentru copii. Fetiţa mea avea anul trecut 7 ani, a fost ok pt. ea atât la intrarea în mare cât şi la topogane. Acuma, pentru copilul tău de 3 ani, din păcate nu-mi amintesc despre topogane cu dimensiuni foarte reduse, nu erau în atenţia mea astfel de topogane, dar trebuie să fi fost.

Recomandare: să-ţi iei cameră cu vedere la piscină, seaview, de unde se vede şi marea. Marea se vede şi din camerele landview, din aripile laterale ale hotelului, doar că distanţa până la hotelurile vecine este mare şi spaţiul dintre ele este cam pustiu. Hotelul este în forma literei "U", cu deschizătura spre mare.

Sper ca şi anul acesta să ajung în vreunul din hotelurile Delphin, poate tot la Diva.

Îţi doresc un concediu plăcut şi să te simţi la fel de bine, cum m-am simţit şi eu. Aştept impresiile tale la sosire!

Baftă!

sandai
    [05.06.11 09:27:41]

Multumesc mult pentu raspuns. Din pacate deja am facut rezervare la Hotelul Paloma Grida Village din Belek. Am avut unele neintelegeri cu agentia de turism care mi-a oferit pentru Diva un pret care era valabil doar o zi, expira perioada de reducere, dar nu mi-a comunicat acest lucru si nu era nici pe site-ul lor specificat. Dupa aceea mi-a dat un pret f. mare (3100 euro pt. 2 adulti si 2 copii) si am zis pas. Hotelurile Delphin din Lara fiind foarte bune nu am vrut sa merg la alt hotel, de aceea am ales Belek. Poate la anul reusim sa mergem si la Diva. O zi buna.

[23.02.12 21:56:35]

Buna

Anul trecut am fost si noi la Delphin Diva si a fost extarordinar. Anul acesta ne gandeam sa mergem la Royal Holiday Palace. Din comentariile tale, am inteles ca anul trecut ai ajuns la RHP.

Poti, te rog, sa imi spui cum este comparativ cu Delphin Diva.

Noi oscilam intre RHP si Voyage Belek.

In 2008 am fost la Royal Wings. Comparativ cu Diva camerele erau mai bune, dar serviciile si spectacolele seara erau clar inferioare.

Nu am inteles din comentariile despre RHP daca spectacolele erau asigurate de trupe profi ca la Delphin sau de animatori si nu e precizat pe nicaieri programul de functionare de la tobogane.

Sper sa ma poti ajuta!

Multumesc

Raluca

PS La delphin-ul din Alanya este ok?

[24.02.12 10:47:00]

Delphinul din Alanya este super si mai bun ca Diva. Noi la Diva nu am fost dar asa am inteles din discutii. Cel din Alanya pentru noi nu a avut cusur si avem 8-9 ani de Turcia, nici nu mai stiu exact. La Delphin Imperial nu te-ai gandit?

[24.02.12 11:23:23]

@michaela_1961:

M-am gandit si a fost una din primele optiuni.

Insa se va deschide la inceputul lunii mai, iar noi vrem sa mergem la sfarsitul lunii mai. Am inteles ca la deschiderea hotelurilor noi exista diverse probleme organizatorice.

Chiar nu stiu ce sa fac.

[24.02.12 11:37:23]

Eu nu pot vorbi decat despre Delphin De Lux Alanya, unde daca nu te deranjeaza distanta fata de aeroport, pontonul si pietricelele de la intrarea in mare (care sunt rotunjite, nu colturoase), alt inconvenient nu pot sa gasesc. Avantajul era ca fiind aceste pietricele la mal, apa era extraordinar de limpede, iti puteai vedea picioarele in apa. Camerele au cam 24mp, luxoase, curate, servicii impecabile, spectacole la superlativ, 80% nemti, baldachine gratuite pe plaja, restaurantul principal f. f. elegant, terasa minunata, iar pentru copii tot felul de facilitati.

Succes in alegerea pe care o vei face!

[24.02.12 13:04:12]

Anul trecut am fost in toate cele 4 hoteluri ale lantului Delphin, parerea mea este ca Diva si De Luxe din Alanya au aceleaasi servicii. Dezazavantajul la DE Luxe este distanta de aerorort si plaja. Cel mai bun dintre cele 4 hoteluri este Palaceul din Lara.

[24.02.12 13:46:19]

@mandi:

Subscriu la ce spui tu. Din pacate Delphin Palace nu confirma pentru perioada respectica camere sea view, iar privelistea laterala lasa de dorit.

[24.02.12 16:24:46]

@ralup: Eu incerc anul asta Imperialul, anul trecut la inceput de septembrie aveau plantati palmieri deci cred ca pe luna mai va fii totul in regula. Succes in alegere.

[24.02.12 16:31:03]

@mandi:

Si pe mine ma tenteaza. Noi am fost anul trecut la Delphin Diva, iar serviciile mi s-au parut super. Fata de Royal Wings incoparabil! De aceea stau pe ganduri cu RHP.

Anul trecut cand am plecat din Lara am zis ca la anul ne intoarcem la Imperial. Dar m-au pus pe ganduri mai multe persoane, inclusiv de la agentie, considerand ca este o greseala sa alegi un hotel nou: probleme organizatorice, miros de lac, vopsele... in camere.

Sper sa fac o alegere fericita!

chelie_d, mandi, Maria Smeu, mariusică, michaela_1961, ralup, sandai
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Diva Premiere Resort (ex Riva Diva) :