ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
ÎNSCRIS: 18.08.10
AUG-2010

Sub orice critică

De studiat in scoala la capitolul 'Cum NU trebuie sa fie organizata o pensiune'

De mai bine de 10 ani mergem de cel putin 2 ori pe an la pensiunile din zona. De asta data am hotarat sa "evadam" din cercul celor frecventate si sa incercam ceva nou. Nu ne-a surprins foarte tare de ce tocmai aici am mai gasit locuri cu 2 zile inainte de un weekend torid din august. Am fost asteptati vineri seara de o familie de prieteni (tot cu copil - fetita de 13 ani) sositi cu cateva ore mai devreme. Figurile lor nu aratau nimic bun, ne-au soptit ca sunt ceva probleme dar...

Arvunisem si mesele de pranz tot in cadrul pensiunii. Am intrat in cladire apucand sa observ inexistenta curtii interioare "de joaca" si am dat binete proprietarului. Acesta s-a uitat la mine, mi-a explicat scurt ca a fost comandant de vas pe mare si ca nu suporta problemele. L-am intrebat daca pot depozita ceva mezeluri in frigider si mi-a raspuns oftand ca frigiderul e in bucatarie. I-am explicat ca abia intrasem in cladire si nu stiu unde este bucataria si mi-a raspuns, dragi potentiali turisti ca "nici nu trebuie sa stiu". In acel moment mi s-a deschis mintea...

Ce a urmat a fost demn un thriller american cu 2 personaje de groaza, marinarul si sora lui: rugaminti insistente de a putea utiliza apa de la chiuveta, frigiderul pentru laptele copilului, atentionari repetate ca nu cumva copiii sa strice florile (copii mari care s-au crucit auzind asta), 3-4 gratare nefolosite in spatele curtii din cauza teroristilor, urmariri pe scarile imobilului etc.

Eu cred ca suntem sociabili si linistiti, am ramas prieteni cu toti proprietarii cunoscuti, parerea generala a turistilor cazati intamplator acolo era similara cu a noastra: oamenii sunt nepriceputi, neospitalieri si cu certitudine au nevoie de control la psiholog.

Si inca ceva: ne-au impuiat capul tuturor in cele 2 zile petrecute ca ei platesc toate taxele la stat si toti agentii turistici din zona fac concurenta neloiala s. a. m. d.

Dar la plecare nu au putut sa ne dea factura pentru serviciile platite iar masa de pranz de 25 lei/caciula fara reducere pentru copii a constat intr-o supa de tacamuri, cate 4 sarmale si un pahar cu apa de la chiuveta. De aceeasi bani am mancat a doua zi ca la Revelion in restaurantul din capul strazii.

Concluzie: oamenii sunt neprimitori, agresivi si zgarciti. Daca vreti sa experimentati ceva neobisnuit incercati sa va cazati macar 1 zi in acest loc, sa aveti ce povesti nepotilor. Brrrrrr...

Trimis de obancescu in 18.08.10 19:02:09

VIZUALIZĂRI: 2445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (obancescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [18.08.10 19:46:35]

Fără factură?! da' ce, e PFA?! Aţi anunţat administraţia fiscală?

cristi_an3000
    [18.08.10 20:23:21]

Si PFA-urile elibereaza facturi, deci nici asa n-ar fi scuzati.

chelie_d
    [19.08.10 09:51:04]

si un pahar cu apa de la chiuveta

a consumat omul apa pentru Dvs. si tot nemultumiti sunteti!?!? (glumesc bineinteles)

oricum daca o sa continue asa, in curand o sa dea faliment...

sandu.53
    [19.08.10 11:37:42]

totusi nu inteleg de ce ati ramas acolo... eu unul plecam imediat...

[19.08.10 14:17:29]

Asa suntem noi romanii, rabdatori (a se citi fraieri) ...

anonimus
    [21.08.10 21:08:33]

ooo prietene... inseamna ca nu ai fost la "hotel" La Perla sa vezi peste ce dai... acolo senzatii tari... patronul de aici comandant de vas, dincolo patroana (...) fara pic de bun simt.

Imi pare rau de ce ai patit si crede-ma ca stiu ceea ce simti

Rusine celor care ofera astfel de servicii si care se cred patroni

Piatra Craiului
    [31.10.11 18:52:03]

NOTA WM0: cum articolul de mai sus a fost initial postat intr-o rubrica eronata (Pensiunea Piatra Craiului, SĂTIC), a urmat, firesc, acest drept la replica:

====

Buna ziua,

Sunt gazda pensiunii si nu ma numesc proprietar tocmai pentru faptul ca activitatea mea de week-end este aceea de a indeplini toate calitatile unui om ospitalier care sa reprezinte turismul din Romania. Tin foarte mult la acest lucru si orice mustrare care vine din partea oricui la atitudinea mea, ma afecteaza foarte tare deoarece fac acest lucru din placere. Dorinta de a construi o pensiune la care sa particip cu talentul meu si propriile cunostinte de design si arhitectura a fost visul meu din facultate. Preturile sunt cele afisate pe site-uri si dintr-un studiu si o analiza prealabile sunt asemanatoare cu cele din zona si pornesc de la 80lei/noapte. Consider ca preturile sunt destul de accesibile tinand cont ca oferim toate conditiile care implica cheltuieli cu energia electrica, personalul de la curatenie, produsele de curatat, spalarea lenjeriilor la spalatorie si consumabilele de hotel necesare (sapun, geluri de dus, piptene, papuci de unica folosinta, periute de dinti si pasta, set de barbierit in unele cazuri, casca de dus) care implica si anumite costuri.

Vreau sa atrag atentia ca impresiile D-lui/D-nei obancescu nu cred ca se refera la pensiunea noastra situata pe Satic/Rucar, deoarece vad anumite neconcordante:

1. nu exista si nu a existat niciodata un proprietar care sa fi fost capitan de vas, singurele persoane implicate in aceasta activitate sunt parintii mei de la inceputul acestui an: mama mea genul de femeie foarte serviabila si extrem de amabila cu o cultura crestineasca reprezentativa si o pregatire tot in domeniul artei, iar tatal meu cu probleme medicale nu este genul de om care sa se implice in discutii sau mustrari asupra nimanui deoarece eu il consider destul de la locul lui si chiar cu foarte putin curaj si lipsa de impunere si noi eu si sotul meu care este director de productie (35 ani);

2. Avem un loc de joaca care este amenajat pe un teren cu gazon de cca 300mp;

3. gratarul este in fata casei si este construit odata cu casa si este un ansablu foarte bine organizat cu plita, gratar si cuptor - altele nu mai exista prin spatele casei;

4. mancare nu servim decat grupurilor care isi aleg dintr-un meniu si nu cred ca cineva ar fi nemultumit de cantitatea oferita;

5. exista in total 3 bucatarii, dintre care una dedicata clientilor dotata cu tot ce este necesar si este la indemana oricui cu acces direct din living;

6. persoanelor fizice eliberam bon fiscal si la cerere factura, iar firmelor binenteles ca le dam factura fiscala in conditiile in care avem un calculator cu un program special de facturare si casa de marcat - poate fi verificat!

7. nu cred ca a mancat mai bine la restaurantul din capul strazii, noi suntem intr-o zona izolata si care ar fi acel cap al strazi noi fiind pe drumul care duce la baraj, dar nu exista un restaurant decat in Rucar sau in Dambovicioara.

Acestea fiind spuse, sper ca toti cei care ne viziteaza sa fie multumiti de ce le putem oferi, in conditiile in care si noi am calatorit mult si avem diverse experiente in spate din care am invatat si vrem sa oferim numai exemple bune.

Asteptam opiniile celor care ne-au vizitat, iar daca am gresit cu ceva vom lua aminte si ne vom corecta.

Multumim tuturor care ne-au trecut pragul si sper ca o sa o mai faca si ii asteptam pe cei care nu au ajuns inca la noi sa le demonstram ca turismul nu este o afacere ci poate fi o pasiune pe care dorim sa o impartasim tuturor.

Cu stima,

Gazda pensiunii.

[31.10.11 19:26:44]

Cred că o poziţionare a pensiunii (utilizând măcar GOOGLE maps, dacă nu un GPS) ar fi foarte utilă, din partea ambelor părţi, pentru a putea clarifica această "dilemă". Sau un set minimal de poze din partea autorului, care să certifice despre care unitate este vorba.

Până atunci, acestui articol i se retrag notele, nefiind siguri că se referă la aceeaşi unitate de cazare.

[01.11.11 09:38:05]

@webmaster0:

Buna ziua

Greseala a mea impardonabila. Pensiunea Piatra Craiului la care ma refeream este situata in Moeciu, str. Podul Simonului nr. 561C. Voi incerca sa remediez cumva.

Multumesc,

[01.11.11 09:53:31]

@obancescu: OK, multumesc pentru raspuns; am creat eu o pagina noua, destinata acestei unitati de cazare si am mutat aici articolul tau.

PS1: cred eu, dar nu-i musai! ca ar fi elegant sa adresati si niste scuze fata de cei de la pensiunea unde ati postat initial articolul, pentru eventualele neplaceri cauzate de eroarea aceasta.

PS2: am "redat" notele (evaluarea gradului de satisfactie acordat).

[01.11.11 15:52:11]

Multumesc pentru sugestie, ii scrisesem deja proprietarului pensiunii "nevinovate"

anonimus, chelie_d, obancescu, Piatra Craiului, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Piatra Craiului [Moieciu de Jos]: