ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
ÎNSCRIS: 18.08.10
AUG-2010

Am tremurat degeaba

Anul acesta, in urma unui consiliu de familie, eu, ea si printesa familiei, 9 ani, am hotarat sa facem concediul in Bulgaria. Este prima oara cand ne-am hotarat sa plecam din tara. De ce oare nu ne-am trezit mai devreme? . Am contactat mai multe agentii si am primit o lunga lista de oferte. Realitatea este ca am cautat o oferta in functie de buget. Tipic, ieftin, bun si mult. Periada de verificare a ofertelor a fost foarte stresanta. Am verificat toate comentariile referitoare la hotelurile vizate si pot sa spun ca o luna de zile m-am batut cu sotia pe calculator.

In cele din urma am ales hotelul Madara din Golden Sands/ Nisipurile de Aur. Aici am gasit cele mai bune comentarii in perioada august 2009 - mai 2010.

Am achitat contravaloarea, 6 nopti - 7 zile, in jur de 2300 ron si am continuat sa verificam comentariile. Pana la sfarsitul lunii iulie inceputul lui august nu au mai fost comentarii, dar brusc au aparut trei comentarii negative care ne-au alarmat. Nu neaparat din punctul de vedere al adultilor cat pentru copil, chiar nu doream sa ratam concediul la acesti bani cand puteam obtine conditii proaste si la noi pe bani mai putini. Sincer, am intrat in panica si am incercat sa schimb hotelul, am sunat la agentul de turism, dar fiind perioada scurta si de varf de sezon, ma bucur, nu a mai fost posibila schimbarea locatiei.

In sfarsit, a venit data de 11. 08. 2010, cand am plecat, binenteles am studiat o groaza de harti, de comentarii despre traseul auto, recomandari, etc si am plecat inarmat ca pentru o expeditie, harti, descrieri ale traseului, G. P. S - acesta din urma a fost singurul util. Am plecat cu Loganul familiei la orele 07. 30, din Bucuresti, la orele 08, 45 eram deja in Bulgaria. Se iese din vama Bulgara intr/un sens giratoriu si faceti pe a doua la dreapta, la circa 100 m, pe drepta gasiti un peco de unde cumparati buvignieta, 30ron sau 5 euro euro. Si de aici, la drum.

Drumul a fost bun, adica se poate circula cu 100 - 120 km/h fara mare disconfort, sunt portiuni, scurte, unde drumul nu are covor asfaltic dar sunt rase la nivel, astfel ca nu sari cu masina. Sunt limitari de viteza in apropierea intersectiilor cu drumuri secundare, sensurilor giratorii, popasurilor, benzinariilor, deci respectatiile daca sunteti un sofer responsabil pentru siguranta dumneavoastra. Terminarea restrictiilor de viteza nu sunt semnalizate, dar dupa ce treci de cele enumerate mai sus, drum bun. Eu am mers in sensul limitarilor, deoarece nu cunosteam drumul. Daca mergeti mai incet, unde se poate semnalizatii pe cei din spate sa va depaseasca unde se poate. Soferii bulgari nu te streseaza cu claxoane, faruri sau alte felicitari tipice, realizeaza ca esti incepator pe la ei si te inteleg. Daca vezi masina de politie cu tulunba pe acoperis, semnalizeaza-i pe cei care vin din sens opus, indiferent de numarul de inmatriculare, bulgarii semnalizeaza pe toti. La plecare am vazut un singur echipaj de politie dar aveau treaba cu ai lor, nu aveau radar, opreau camionetele.

Pana in Varna am mers ok, in limita de viteza, iar GPS-ul si-a facut treaba super. In varna am incurcat o iesire si am ocolit nitel, dar in cele din urma am ajuns chir in fata hotelului, in jurul orelor 12. 30, chiar am mers regulamentar.

Am oprit in fata hotelului si imediat sa apropiat un tanar care ne-a intrebat daca avem cazare la hotel, in engleza, si dorim loc de parcare. Am intrebat cat costa si ne/a spus ca 5 euro. Poate daca mai astepta o ora se elibara un loc de parcare, dar ne dureau fundurile de stat jos. Am fost directionat, chiar in fata hotelului, in spatele unei masini bulgaresti, sub niste pomi, unde a fost umbra toata perioada. Am mers la receptie, o tanara foarte amabila ne/a cerut actele si ne/a rugat sa asteptam putin deoarece nu erau camerele gata. Dupa circa 30 de minute ne/a chemat si ne/a intrebat daca o camera cu vedere la piscina, era prima gata. OK si la descarcat bagajele. Camera era exact ca in poze, curata, arhisuficient de mare, cu televizor, racitor, pat pentru copil, aer conditionat, balcon cu masa si 2 scaune, trei prosoape mari, trei mici, scrumiera, pahare, sapunuri, uscator de par. Trec peste alte amanunte si ajung direct la masa, din punctul meu de vedere la toate mesele avei de unde alege, in permanenta carne, de porc, vita, peste, legume asortate, salate de cruditati si preparate, sosuri, mustar, sucuri, bauturi, prajituri, fructe pe alese (pepene verde, galben, prune, piersici, mere, struguri). Prajiturile sunt de la cutie, ca cele de la noi, dar nu comentez pentru ca sunt constient ca la banii astia asta se poate. in fiecare seara se facea gratar si te servea bucatarul (ficat, carnaciori, mici, friptura de porc, aripiare de pui) si legume la gratar care mie chiar mi/au placut. Bauturile, alcoolice, din punctul meu de vedere sunt ok, si sunt locale, vin alb asta chiar nu se poate bea, chestie de gust, rosu, gin, wihsky, si diverse sortimente de lichior. Bauturile straine erau contracost. Sucurile erau de doua feluri gen TEC neacidulate si genul acidulate pepsi, cola, mirinda. , apa plata. Sucul proaspat de fructe era contra cost 5, 5 leva. La masa nu ai nici un fel de probleme, in momentul in care ai pus cutitul si furculuta in farfurie, semn ca ai terminat vine si ia farfuria. Nu te ridica nimeni de la masa daca nu te uita dumnezeu pe scaun, gandestete ca mai sunt si altii care vor sa manance. Chiar nu am observat un astfel de comportament, chiar daca unii intarziau mai mult, dar in limita bunului simt. In perioada in care am stat erau foarte multi scandinavi persoane in varsta nemti tineri si familii cu copii, polonezi si romani. Piscina, care era asemanatoare cu cele de la alte hoteluri, intradevar nu asigura necesarul de locuri pentru gradul de ocupare, şi se folosea sistemul cine se scoala de dimineaţă ocupă şezlongul, dar sa-mi arate cineva unde gasesti asa ceva, câte locuri la hotel atâtea locuri la piscină. Strainii in general foloseau piscina, cel putin cei in varsta sau cei cu copii mici.

Nu mai intru in amanunte dar programul din oferta agentiei a fost respectat intocmai, cu pita, inghetata, clatite, hamburger, bauturi, etc. Ceea ce am remarcat si consider ca este de exemplificat, este grupul de animatori. Un grup de circa 8 tineri care creau o atmosfera frumoasa prin activitatile la care te cooptau. Acestia lucrau de la 10 dimineata la 11 seara. Doua fete se ocupau de copii, îi antrenau la niste jocuri cu bile, indiferent de naţie, fetele vorbeau engleză foarte bine. Pentru copii români, era o problema daca nu stiau engleză, dar la joaca pentru copii chiar nu este o problema, sunt super adaptabili, faţă de adulţi. În fiecare seara se organiza câte o activitate de divertisment, dansuri tradiţionale, seară de dans cu cocteiluri, miss hotel. În ciuda faptului că am avut camera cu vedere la piscina chiar nu am fost deranjat de zgomot, oricum la ora 23, 00 gata cu muzica, mai auzeai doar un tânar neamţ care mai tragea o serenada, scurta, inspirata de alcoolul din el. Vorbeam de respectarea unor reguli de bun simţ, într-o seara asteptam la barul de la parter să-mi iau o băutură, în faţa mea erau alte persoane, dar nu români, apare o domnişorica made in Romania care îi cere barmanului ghiaţă, acesta îi pune câteva cuburi intr-un pahar de plastic, dar aceasta îi cere să umple paharul, în cele din urmă il umple doar ca să scape de miss nesimţire şi face un gest de lehamite, în nici un caz trivial. Tot acest barman, în aceeaşi seară a avut o discuţie foarte vehementă cu un grup de tineri nemţi care şi-au umplut masa cu pahare de bautură, acestia au facut mai multe drumuri la bar şi şi-au luat câte două pahare cu băutură, până au umplut masa. Nu are rost să vă relatez sensul discuţiei cu nemţii, dar trebuie să înţelegeţi că puteţi să beţi cât vreţi, atâta timp cât nu îţi umpli masa cu pahare cu băutură, chiar dacă faceţi 20 de drumuri la bar a câte 2 pahare. Sper că aţi observat că nu se face o diferenţa de ţara şi tratamentul este universal dacă ai accente de măgăruşi.

Stând cu faţa la piscină, am mai observat şi alt mod de a obţine şeslonguri apropiate, arunci prosopul de pe scaunul dorit, comportament made in Romania 100%.

Trec peste organizarea personalului, care în proporţie de 90% este tânar, şi precizez doar că sunt foarte bine organizaţi.

Plaja este la 15min de mers pe jos cu un copil care nu face mofturi la acest mod de deplasare. Treci printr-o zonă de bazar, restaurante, diferite tarabe de aruncat bila, tras cu arcul. Gasesti o mulţime de tineri şi nu numai care îţi dau pliante, te invită la un anume restaurant sau terasă. Fiţi amabili şi refuzaţii politicos, îşi fac doar traba şi nu sunt o pacoste. Aceştia se straduiesc să vă vorbească în română, daca ştiţi engleza ajutaţii.

Găsesţi meniuri în limba română, clatite, pitza şi o grămadă de alte nebunii. preţurile însă sunt echivalente cu cele din Mamaia, dar poate pentru lucruri mai calitative, am observat preţurile la fructe, foarte mari, dar fructele erau una şi una, nu numai cele expuse dar şi cele puse în sacoşe. Plaja este ok, marea (apa) super ok. Nu am mai vazut la noi atâtea bancuri de peştişor în apropierea ţărmului de mulţi ani încoace. Găsesşti şi locuri unde să-ţi pui cerceaful, fără a plăti şezlongul (7leva) umbrela (7leva) măsuţa (3leva) pe zi, nu pe sejur.

Chiar cred că am depăşit răbdarea dumneavoastră şi sincer am obosit, cu toate că mai am multe de povestit. Drumul de întoarcere a fost mai rapid, am avut o medie de 100km per h, cu uşoare aglomerări auto în zonele de intrare spre localitaţile mai mari.

Pentru începătorii ca mine, mergeţi fără probleme la Madara. Pentru avansaţi, dacă faceţi comparaţii cu Turcia sau Grecia, mai bine nu scrieţi, sincer eu personal consider că nu este cazul, părearea mea, fără supărare. Concediu placut.

Trimis de cristi7691 in 18.08.10 12:13:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi7691); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera 115, prima din stanga

alinutzza140*
    [18.08.10 12:22:22]

Bine ai venit pe site. Un review util si cu destul de multe amanunte. Felicitari.

valimi
    [18.08.10 12:37:56]

Cristi, vad ca ti-a placut, nene! Ma bucur ca vad oameni multumiti de hotelurile mai ieftine din Nisipuri, la anul M-am jurat ca nu trec de Varna si vad ca si nenea Boc ne prezice un venit de neplecat, asa ca pretentiile de 5* de anul acesta nu voi mai avea si peste un an.

Multam fain de incurajare, pretul este foarte bun, conditiile vad ca sunt decente, chiar ma gandesc pentru la anul la anul la un sejur la Madara sau Slavey.

Puncte de la mine!

doctorul45
    [18.08.10 13:39:43]

ma bucur ca ti-a placut Madara.

Noi cind am mers prima data pe litoralul bg. am stat la Kristal care e linga Madara si atunci ne-a placut am fost chiar impresionati de conditiile oferite. Investitiile occidentale in modernizarea hotelurilor, a managementului, prezenta marilor turoperatori europeni reprezinta garantia unei reusite in aceasta afacere. La 100euro/noapte/camera vei descoperi si alte locatii mai bune. Destul de aproape de hotel e si un aqapark. L-ai incercat? merita...

[18.08.10 14:55:07]

După, buget, neicuşorule. hotelurile gen Madara sunt în general pentru familisti, care nu caută neapărat un concediu agitat. Cele de 5 stele, sunt ceva, bine, mai scumpe. La acestea se cazează grupuri de tineri, nu români, care sunt foarte petrecareţi şi galagioşi. hotelurile sunt mari, peste 200 de camere, şi balamucul este pe masura.

Dacă faci comparaţie cu litoralul nostru, unde o cameră cu ac este minim 200 lei şi masa pentru 3 persoane în jur de 4-500 lei pe zi, ori 7 zile, vezi unde ajungi. chiar nu merită.

[18.08.10 15:07:32]

Doctore, problema este că în perioada august, până pe 28, este vârf de sezon, şi am reuşit doar să nu depăşeşsc bugetul, însă la 100 euro, găsesti şi cu uai, dar în alte perioade

doctorul45
    [18.08.10 15:34:42]

cred ca nu ai inteles ce am incercat sa-ti spun. Mi-am permis sa-ti fac o socoteala: ai platit 2500ron/6nopti pt 2 pers pt ca banuiesc copilul a fost free asta insemnind cam 100euro pe noapte pt 2 pers deci 50euro/noapte/pers. Cam asta e pretul unui hotel de 4 stele pe litoralul bg. Gasesti si mai ieftin dar scade calitatea serviciilor.

De ex noi am fost anul trecut la Elenite Holiday Village unde am platit 43euro/noapte /pers in full season dar ne-a dezamagit calitatea serviciilor comparind cu clubMiramar din obzor unde fusesem cu un an inainte.

Anul asta am fost la Duni holiday village cu 50euro / noapte / pers tot in full season (poti citi impresiile pe holiday village-duni sozopol) si unde pot spune ca a fost cel mai bine.

Nu as mai putea sta intr-un hotel care nu e pe malul marii astfel ca acum nu as mai alege Madara sau Kristal.

Ca o recomandare, incearca sa alegi locatii cu specificatia clubhotel sau holiday village. Cam asta am vrut sa-ti spun

[18.08.10 17:25:58]

ok, multumesc pentru precizari

Raykkonen92*
    [21.08.10 15:22:43]

Eu la Madara am luat biletul cu 128 euro/pers. 4 nopti/5 zile, adica 256 euro pentru 2 persoane 4 nopti.In jur de 11,5 milioane

[21.08.10 21:40:17]

Eu am stat 6 nopti cu 7 zile, si am luat biletele destul de tarziu, prin luna mai iar reducerea a fost mai mica, iar in pretul total a intrat si carburantul adica 270 ron

alinutzza140*, cristi7691, doctorul45, Raykkonen92*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSmartline Madara Hotel: