ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
AUG-2010

O experienta placuta !

Dupa cateva zile petrecute in Costinesti am ales sa plecam vineri (era ultima zi, dar se aglomerase si statiunea foarte mult) catre Jupiter-Neptun pentru a face plaja acolo.

In timp ce stateam si leneveam la soare, un prieten spune: "-ce ar fi sa mai stam o zi la mare? "-ce ai bai baiatule, esti paralila, unde mai gasesti tu cazare vinerea la pranz? "Imi aduc eu aminte ca, pe vremea cand eram pustan veneam si stateam la campingul din Neptun, dar cum acesta este in paragina le spun sa mergem in Jupiter la camping, deoarece sunt 2 si trebuie sa gasim loc la unul dintre ele.

"-ce-ai ba nebunule, unde dormi in camping, n-avem cort, n-avem saltea, nimic? "primesc rapid raspuns.

In aceeasi zi venea la mare un coleg de-al unuia dintre noi, asa ca l-am sunat si a spus ca ne aduce el un cort de 4 persoane si ce-ti mai trebuie la cort, dar sa ne hotaram repede ca el in 1. 30h pleca din Bucuresti.

Asa ca repejor de pe plaja am luat-o pe langa lacul dintre Jupiter si Neptun, prin spatele hotelului Majestic din Jupiter, iar apoi prin parcarea acestuia si am iesit direct la camping. Initial am vrut sa campam la campingul Zodiac, dar acesta era cam plin, asa ca ne-am orientat catre campingul Elodie (cele 2 sunt lipite unul de altul, le desparte doar un gard). Campingul este situat chiar la intrarea in Jupiter cum vii dinspre Neptun.

Am intrebat la receptie daca putem intra sa ne uitam, nu a fost nici o problema, am aflat tarifele si ne-am decis sa ramanem. Tarifele sunt 15 lei de persoana pe zi, 5 lei masina, 7 lei pavilionul si (cred) 5 lei curentul, cortul nu se plateste. Am vorbit cu fata de la receptie (foarte primitoare si pusa pe glume) si ne-a spus ca daca stam mai mult de 5 zile se pot negocia tarifele.

Ne-am intors la plaja si le-am spus fetelor ce am gasit, cum sunt conditiile, au fost incantate de idee, asa ca am luat masinile, am dat o fuga repede la un bancomat in Neptun, apoi am bagat masinile in camping la umbra si am plecat inapoi la plaja. Camparea se poate face incepand de la ora 18. 00, dar nu este nici o problema daca vii mai devreme, noi pe la 14. 30 deja aveam masinile parcate, bineinteles cu acordul celor de la receptie.

Priceputi cum suntem in ale mersului cu cortul, a durat ceva pana am asezat "camera de dormit" (bineinteles ca ne-au mai ramas ceva "piese"in plus: d), chiar am avut nevoie de putin ajutor de la un vecin, care ne-a imprumutat si o pompa pentru a umfla salteaua (asta este frumos intr-un camping, sunt oameni care-ti sar mereu in ajutor cu obiecte sau sfaturi).

Campingul este unul linistit, curat, nu este foarte mare, multi plopi in interiorul lui, nu galagie, manele sau altfel de muzica tare (s-a auzit pana pe la ora 1. 00 muzica de la Calul Balan, dar se putea dormi, nu era asa deranjanta), dusurile sunt ok, apa calda nonstop, insa curatenia toaletelor cam lasa de dorit si un lucru important cred eu, nu am vazut picior de tantar.

Pana la plaja din Jupiter se fac 8-10 minute maxim, iar pana la bazarul din Neptun 5-7 minute.

Oricum a fost o experienta placuta si ne-am decis candva sa o mai repetam, poate chiar la campingul vecin Zodiac, care din ce am vazut noi pare mai aranjat si bine pus la punct decat acesta.

Ce imi pare cel mai rau, este ca nu am facut nici o poza in/la camping, poate data viitoare.

Trimis de chelie_d in 17.08.10 12:07:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 8056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.08.10 12:15:47]

Bravo! ma bucur sa vad ca ai dat curs sugestiei mele si ai scris pana la urma si despre campingul acesta. Multumesc!

iassmyna
[17.08.10 13:08:14]

Am fost si noi anul acesta in Jupiter (la Pensiune) si am vazut campingul. Arata f ok. Ma bucur sa vad ca s-a scris de el; )

Felicitari!

chelie_dAUTOR REVIEW
[17.08.10 13:31:35]

@dragos sa stii ca, la indemnul tau am scris acest review despre camping.

eu nu aveam de gand sa scriu despre el, dar m-am gandit ca ai foarte mare dreptate si poate este cineva interesat despre alta posibilitate de cazare pentru un week-end sau chiar un sejur pe litoral in afara de hoteluri,pensiuni sau vile.

multumesc pentru aprecieri!

catalinalupu
[26.08.10 16:24:56]

super tare... printre "picaturi" m-am apucat de citit... si cand ma gandeam ca sunt nebuna de legat... pentru la anu' avem de gand sa facem eu si familia o Austrie cu cortu'... acum intalnesc din ce in ce mai dese experiente de acest gen... si chiar sunt din ce in ce mai optimista...

Ellada_sagapo
[30.08.10 22:56:17]

Deci se merita si la camping. In Jupiter am stat la hotel Scoica acum 8 ani, parca.

"Nebunule" sa mai scrii si cu alta ocazie!

Bravo!

Djbobo*
[02.05.11 11:47:38]

Zodiacul si Elodie au fost un sigur camping, cel ce il detinea are doi copii, o fata si un baiat, astfel ca a impartit campingul si baiatul a luat zodiacul iar fata, elodie, asta e povestea care am aflat-o si eu tot acolo.

In zodiac e internet wireless, cu putin noroc te conectezi si din elodie.

Intradevar e un camping linistit cu umbra.

Singura prb pe care am avut-o fiind si prima data cu cortul, deh am zis sa incercam si varianta asta, e frigiderul care ne-a lipsit, astfel ca am baut sucuri apa si bere la temp ambianta.

O alta prb a fost plaja din jupiter care in 2009 era plina de pietre in apa, cu greu am reusit sa facem baie, am gasit in final un loc mai buna fara asa multe pietre dar era destul de aglomerat si gaseai cu greu loc daca nu veneai cu noaptea in cap.

Ii rog cei care au fost in 2010 sa ne spuna cum se mai prezinta plaja, a mai fost curatata de pietroaie?

iassmyna
[02.05.11 12:55:48]

@ Djbobo - plaja este la fel de ''pietroasa''.

Am fost in iulie 2010.

Cred ca este bine sa vi pregatit cu papuci/pantofi speciali pt apa daca vrei neaparat in Jupiter.

Djbobo*
[02.05.11 13:25:55]

Prb cu pietrele o are baiatul meu, s-a cam ''speriat'' de pietre dupa ce si-a scalciat piciorusele, asa ca il puneam in barca de la mal si il treceam de zona de pietre si era ok, asa ca am fost nevoit sa bat plaja in sus si in jos sa gasesc un loc mai accesibil.

Pe un site de turism este un comentariu referitor la acest aspect, poate s-au curatat pietrele dupa ce ai fost tu sau poate e scris de alte persoane... : ''SI PLAJA SA M-AI IMBUNATATIT DACA IN 2009 NU AVEAI LOC DE PIETRE IN APA IN 2010 E FOST CURATITA APA DE PIETRE SI NU TE DERANJA NIMIC. ''

Poate mai apare cineva care a fost la sf de sezon sa ne zica ce si cum mai e.

chelie_dAUTOR REVIEW
[02.05.11 15:57:01]

noi am rezolvat această problemă , deorece aveam la noi două lăzi frigorifice şi am băgat gheaţă în ele, care o cumpăram de la intrarea în campingul vecin... parcă 8 lei punga, dar merita

noi am făcut plajă între Jupiter şi Neptun, iar acolo nu prea erau pietre în apă

catalinalupu, chelie_d, Djbobo*, Ellada_sagapo, iassmyna