ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
ÎNSCRIS: 02.08.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

'Exceptional', de fiecare data

Tin sa precizez de la inceput ca pensiunea se numeste CRISTINA DUCARU.

Este" Raiul", asa cum il consideram noi de fiecare data cand revenim in aceasta zona.

Aceasta pensiune nu este una de fite, dar bunul gust si simplitatea locului sunt la ele acasa.

D-na Cristina are dupa cate stiu in prezent 6 camere cu baie proprie, TV si incalzire, 2 bucatarii utilate cu tot ceea ce este nevoie si un spatiu verde ofertant, dotat cu banci si mese din lemn - risipite pe suprafata verde in asa fel incat daca sunt mai multe persoane in curte in acelasi timp, sa nu se deranjeze unele pe altele; are un foisor cu gratar bine pozitionat unde doritorii de specialitati in domeniu pot sa se bucure la orice ora din zi si din noapte de ele; are un leagan din lemn pe care atat copiii, cat si adultii il folosesc in nestire (bucurandu-se in acelasi timp de privelistea oferita de imprejurimile locului: dreapta deal, stanga padure de brazi si in fata crestele muntoase... delir, ce mai! , in timp ce susurul unui fir de apa strabate agale curtea)

Am revenit in acel loc pe 28 iulie si nu ne mai saturam de miresmele din aer, de linistea locului si nu in ultimul rand de priveliste. Am avut parte de o vreme exceptionala, am facut plaja, am mers in cateva drumetii scurte, am mancat asa cum se mananca la munte si ne-am odihnit indeajuns incat sa ne incarcam bateriile pentru viata de la oras.

In privinta drumetiilor, sunt foarte multe vai si parauri unde poti sa faci un foc si sa te bucuri cu familia de ceea ce te inconjoara. Se pot face si drumetii de 10-12 ore traversand muntele pana la pestera Ialomicioara de unde se poate urca cu telefericul la Babele. E o zona extraordinara!

Cat priveste mancarea, am mancat ca de fiecare data branza in coaja de brad, cumparata de la satenii locului (cam scumpa, 25 lei/ kg), urda de oaie, copiilor le-am cumparat lapte si oua proaspete si bineinteles ca am mancat si una dinte specialitatile locului - Bulz Moeciu - mamaliga cu branza in coaja de brad la care otional se pot adauga oua sau carnati.

Se pot face deplasari si cu masina la Bran la castel, la targul de la baza castelului, unde gasesti tot felul de suveniruri din partea locului, sau la Rasnov spre Busteni si Sinaia unde se poate urca cu telefericul sau se poate vizita castelul de la Sinaia.

Cand am ajuns in prima seara ne-am facut probleme din cauza temperaturii, fiind destul de frig, insa ne-am linistit cand am urcat in camera si am simtit o caldura placuta care te imbia parca la somn.

Copiii s-au bucurat de fructele de padure, de animalele din zona si nu in ultimul rand de libertatea de miscare, poate cu ea trebuia sa incep...

Cam atat de la Moeciu, va recomand aceasta zona, atunci cand aveti posibilitatea sa nu o evitati, ca nu veti regreta si probabil veti reveni in zona, asa cum ni se intampla noua de cativa ani buni.

Vacanta placuta tuturor!

Trimis de cod in 10.08.10 17:16:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: MOECIU, la aceeasi pensiune de vreo 7 ani; Govora si litoral

VIZUALIZĂRI: 4206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[10.08.10 17:21:16]

Pretul sejurului cat este 300 ron sau euro?

Pe de alta parte ar fi placut sa admiram cateva fotografii de la aceasta pensiune, poate ne vor convinge.

[10.08.10 17:36:07]

60 ron/ noapte pentru noi care am revenit de atatea ori si 80 ron/ noapte pentru turistii care vin pentru prima data sau care stau doar o noapte, doua.

Deci noi am platit pe 5 nopti 300 ron

dannek
[10.08.10 18:23:45]

Pozitionarea pensiuni, este la sosea zogomot de la sosea, vecini au vacute, miros ceva!

Multumesc!

[10.08.10 18:29:27]

ste pozitionata la fel ca celelalte pensiuni, pe partea dreapta cum urci spre moeciu de la sosea si nu , vecinii nu au vacute, dupa cate am inteles de la cei cu produse lactate, animalele sunt duse undeva sus pe deal, deci nu o sa simti miros si nici nu o sa vezi ciurde de vacute

chelie_d
[11.08.10 09:18:59]

deci inteleg ca nu se serveste masa (de la pensiune), si as dori sa stiu mai exact unde anume este amplasata in moieciu de sus sau de jos?

[11.08.10 09:24:42]

se poate servi masa si la pensiune, exista 2 sali de mese in acest sens bine dotate cu de toate; este situata in moeciul de sus

chelie_d
[11.08.10 09:41:07]

iti serveste gazda contracost masa sau te gospodaresti singur, la asta m-am referit... si unde anume in moieciu de sus, ca tare m-ar tenta sa fac o escapada un week-end acolo; )

si daca nu te deranjez prea mult, as dori sa-mi trimiti pe privat un numar de telefon de-al dansei.

[11.08.10 10:02:09]

te gospodaresti singur, dar nu este exclus sa te serveasca cu mancare - poti stabili acest lucru chiar telefonic, iar nr. tel. il gasesti pe site-ul :cazare moeciul de sus- pensiunea cristina ducaru

chelie_d, cod, dannek