ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
OCT-2009
4 AD. + 3 COPII -- v: 3-7

Extrem de nemulțumit

Urmarire generala...

M-a atras in selectarea pensiunii Le Baron denumirea pompoasa si pagina web a pensiunii care promitea multe. Am petrecut acolo un weekend impreuna cu inca o familie.

Locatia - deosebita, undeva in Dorna Arini, langa Vatra Dornei, un peisaj mirific si aceasta pensiune apare in acel colt de paradis exact ca si cireasa de pe tort, am fost cuceriti pe loc... Apartamentul pe care il rezervasem era luxos, un living spatios care lega 2 dormitoare matrimoniale superbe, o baie uriasa si 2 terase splendide care ne aratau o priveliste mirifica asupra... tomberoanelor...

Dupa ce ne-am cazat am purces de-am luat pranzul in restaurantul unitatii. Mancare buna, nu exagerat de scumpa, dar eram singurii clienti la acea ora si cred ca personalul mai degraba ar fi tras un pui de somn decat sa ne serveasca pe noi, deoarece doamna care aducea mancarea casca intr-una iar cea de la bar statea efectiv cu capul pe tejghea...

Dupa mancare ne-am gandit ca ar fi excelenta o balaceala in piscina acoperita a pensiunii, dar surpriza! Eram prea putini, deci nu se merita doar pentru noi sa se deschida piscina... ne-au spus sa avem rabdare, sa isi termine lumea cazata acolo siesta si dupa ora 18 putem intra la piscina.

Ei, si ce era sa facem? Am facut o plimbarica prin natura, am vazut frumusetile locurilor, si ne-am intors la ora 18 la balaceala, iar dupa 2 ore de asteptare s-a deschis si piscina pe la ora 20 cand piticul meu care avea pe atunci (octombrie 2009) 2 ani si jumatate a vrut la nani, deci eu am sarit peste balaceala, fiindca piscina a fost deschisa exact 2 ore...

Ne-am trezit duminica dimineata si am fugit la micul dejun... mancare buna, sortimente variate, dar fara cantitati... o persoana numara in permanenta... daca in sala ptr mic dejun erau 6 persoane se aduceau exact 6 pachetele de unt, 6 cutiute cu miere, etc... Eu efectiv am ramas socata. Acea doamna se uita atenta sa vada cat se consuma, nu cumva sa se faca paguba...

Am decis ca nu mai servim nimic pe-acolo si am purces la cumparaturi, am luat ciupercute, pulpite, cartofiori, pe care am decis sa le prajim la grillul pus la dispoztia turistilor.

Eiii, aici alte treburi... un domn era pe faza sa vada ce luam, ce folosim, pe ce punem mana... Asa aiurea nu m-am simtit niciodata... parca eram infractori... doamnele de la bucatarie stateau lipite de geam, cu ochii la noi.

Nu pot reprosa nimic camerelor, curateniei piscinei... dar a fost o experienta nasoala rau deoarece zici ca eram urmariti la fiecare miscare.

In clipa plecarii am rasuflat usurati.

Am uitat sa spun, duminica piscina a fost deschisa toata ziua, dar am fi vrut sa facem si un masaj, insa trebuia sa facem comanda cu 2 zile inainte, pentru ca doamna maseuza locuia departe...

Trimis de Andree in 03.08.10 16:22:08

VIZUALIZĂRI: 2549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andree); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea Le Baron
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

Sanziana
    [03.08.10 16:31:04]

imi pare rau sa vad ca intuitia mea a fost corecta in cazul acestei pensiuni care pentru noi nu a fost disponibila deoarece nu eram cu cine stie ce functii. pacat pentru ca este o locatie superba

[03.08.10 16:48:35]

Adica cum functii? Pe mine nu m-au intrebat ce functie am... adevarul este ca abia daca ne salutau la cat de somn le era tuturor... si erau exagerat de multi angajati acolo!

valeamariei
    [03.08.10 16:56:22]

cand intr-un loc unde s-a investiti atat de mult si bine, dupa cum dvs spuneti, exista asemenea tratament din partea personalului, te duce mintea automat la faptul ca patronii sunt oameni gospodari care nu s-au zgarcit prin ceea ce au realizat acolo, insa ca problema acolo sunt de fapt: angajatii;

ati comunicat felul in care v-ati simtit acolo, direct, pe fata, fara jena cuiva din conducerea pensiunii sau patronat?

[03.08.10 17:08:54]

Nu era cazul... patronii erau si ei acolo!

Ideea este - cred eu - ca oamenii sunt probabil excesiv de grijulii fata de investitia lor.

Problema este ca nu tot romanul este hot, in special cei care platesc sume destul de marisoare, in mod sigur nu vor merge acolo sa fure sau sa distruga.

Iar daca problema lor sunt copilasii, care intr-adevar, mai fug, mai se joaca... nu trebuia sa faca apartamente sau mai mult, sa specifice ca nu accepta copii mici!

webmasterXY*
    [03.08.10 18:16:05]

Au sosit si pozele.

valeamariei
    [03.08.10 21:22:19]

andreea,

in legatura cu prima parte a ecoului tau sunt in total acord cu tine, dar intr-un mod tacit, desi ma feresc sa afirm acest lucru public pentru a nu fi acuzat de altceva; in majoritatea situatiilor se adevereste ca prin pret selectezi omul, dar sti de ce:

nu pentru ca cei care au bani multi sunt oameni de toata isprava in intreaga lor masa, ci pentru ca aia care platesc un pret ce in sinea lor considera ca poate asigura calitatea, nu se mai uita la o diferenta de cost intre concurenta si ceea ce le place;

exista oameni cu bani multi (prototipul parvenitilor) care arunca banii in vant inutil si care culmea, cand este sa faca o alegere corecta, prefera ieftin pentru ca si valoarea lor in ansamblu (cea financiara reprezinta o mica parte) este la fel si exista oameni din clasa de mijloc, realisti, logici cu respect fata de munca ce realizeaza acest lucru si aleg ce-i inspirat si desigur, cum spuneai si tu respecta munca si au grija de lucruri din jur, ca de a le lor;

in leg cu partea a doua a ecoului, nu inteleg pana la urma care este motivul comportamentului lor indiscret: copiii sau altceva?

[03.08.10 21:40:27]

Eu am incercat sa ghicesc un motiv, intelegi?

Si efectiv nu am gasit. Facand o analiza a celor 2 zile asta am dedus: la masa copiii au mai ras, si noi dealtfel, iar doamnele in cauza pareau ft plictisite.

In alta ordine de idei, daca dai click pe numele meu o sa citesti un review pe care l-am facut unei pensiuni pe care am vizitat-o anul trecut si unde plecam iar peste 2 saptamani cu toate ca este la celalalt capat al tarii... tot 4 stele, dar acolo am gasit OAMENI... si omul sfinteste locul mai mult decat unii pot pricepe.

O intrebare am fiindca ma intriga numele tau: esti din zona mea?

Andree, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Le Baron: