ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 29.07.10
JUL-2010

Vacanta reusita

Am ales Rixos dupa ce am citit impresiile postate pe acest site. Cateva chiar putin binevoitoare. Ciudat, nu? Am ales bine! O vacanta reusita se obtine si prin efort personal, sau... fiecaruia dupa sufletul sau!

Am ajuns la hotel la ora 16. In 30min eram deja in costum de baie pe plaja.

Am fost cazati corespunzator, intr-o camera superba. Desi optasem pt camera standard cu vedere la mare, am primit o camera mai mare, familiala! Baia mi-a placut in mod deosebit. Cabina dusului: prima in care cineva cu mai mult de 50kg nu se loveste de nimic. Intra chiar si o cada in ea! Toate micile obiectii pe care le pot avea sunt legate de mofturi personale!

Nu am avut nici cea mai mica problema cu nici un angajat al acestui hotel. Chiar daca nu zambeau tot timpul, erau extrem de amabili. Este un loc in care politetea este apreciata si rasplatita.

Nu stiu care sunt asteptarile conationalilor nostrii! In cei 890 euro de persoana nu poti primi luna de pe cer! Nu s-a intamplat nici macar o data sa cerem un lucru si sa primim altceva. Poate fata de excursiile precedente mancarea nu era la fel de variata (exemplu: doar 6 feluri pe baza de oua in loc de 9, dimineata) dar buna, multa... mult prea multa! motiv pt care in afara de mesele principale (si nici acelea tot timpul) nu mai puteam nici macar sa gust o inghetata. Pui, peste (somon, pastrav, dorada, ansoa...), rata miel, calamari, curcan, prepelita, vita, legume... Si bautura era ok! Pahare mici este drept dar fara numar! Poate era mai putin alcool pe plaja sau la piscina si bine faceau.

Daca cereai hotarat ceva, acel ceva il primeai. Singurul moment comic a fost cand am cerut un tonic, si era cat pe ce sa primesc un gin tonic. Am ras impreuna. Nu auzeau des comanda de tonic sau apa minerala. Cu atatea cereri de coniac, vodka, etc. In restaurant au fost foarte amabili toti, chiar si cand era extrem de multa lume. Muncesc mult oamenii aia! Apa plata era la discretie In pahare sigilate pe plaja, in peturi la masa.

Pt cei plecati in timpul zilei aveau si room service intre2 si 7 dimineata.

Plaja ar fi minunata daca nu s- ar ingropa in nisip mucuri de tigari. Civilizatia ne lipseste noua, turistilor, nu lor gazdelor. Aveau life guard si pe plaja si la piscina. Existau niste instructiuni legate de programul lor. Din punctul meu de vedere suntem direct raspunzatori de propriile noastre vieti, de propria siguranta. Nu poti astepta de la straini sa te protejeze cand tu te expui inutil.

Prosoapele de plaja se luau fara card, fara numar, de cate ori aveai nevoie, de la un chiosc special amenajat in drum spre plaja. Avand plaja cu nisip se mai tulbura apa spre seara.

La animatie ma abtin. Nu am avut timp sa ajung in discoteca hotelului (salinas-spre antalya) Au fost cateva momente reusite eclipsate insa de animatia de la Titanic. Cred ca asta era problema. Se auzea si la noi si puteai face comparatie.

Noi am fost in excursii optionale (costa) asa ca pt hotel ne-au ramas doar 3 zile. In aceste zile am avut grija sa ne simtim bine nu sa cautam defecte. Si sunt destul de fitoasa in ce priveste igiena, curatenia si amabilitatea.

Nemultumitilor le recomand litoralul romanesc, la aceleasi preturi... Oare cati dintre nemultumiti au stat la 4-5 stele in Mamaia? Eu am stat la 4, la Savoy si Palace-Pelican. Nici nu se compara!

Raportul pret/calitate este corect in Tucia. Vrei mai mult, dai mai mult! Langa Rixos este Titanicul, sunt"delfinii", putin mai departe in km si euro sunt Mardanul, kremlinul, venetia, Topkapi, Royal wings... Puteti incerca acolo!

UN singur lucru nu mi-a placut: prea multi conationali cu apucaturi neortodoxe! O ultima impresie: mi-a placut de Dumitru. Este un tip serios si cu experienta in "turisti". Lucreaza de 6? ani ca ghid pe Antalya. A vazut si a auzit destule. Cu noi a fost corect

Trimis de m.ela in 30.07.10 00:51:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: antalya

VIZUALIZĂRI: 2009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (m.ela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

michaela_1961
[30.07.10 09:24:44]

Te felicit si te apreciez pentru obiectivitatea cu care ai scris. Am fost acolo in iunie si sunt 100% de acord cu tine. Iti doresc sa ai multe vacante reusite de aici inainte !

celeste
[30.07.10 09:34:04]

buna ela... ai punctat la obiect absolut totul ai un vot de la mine; numai cine nu vrea gaseste tot felul de chichite, ca nu este cada, ca mancarea nu a fost ff diversificata, ca nu a fost carne la gratar. In iunie cand am fost eu nu am vazut carne prajita, pui, prepelita, frigarui, rata etc... au fost la gratar.

Referitor la ce ai scris cu conationalii nostrii asa a fost si in iunie.

La animatie daca ar mai lucra putin ar fi fost si mai ok.

iman
[30.07.10 10:13:52]

servus ela.frumoasa relatare si la obiect.felicitari.

dumidalba
[03.09.10 19:20:19]

Consider ca merita sa citesti ecoul dumidalba de pe review-ul dana iesan

dumidalba
[03.09.10 20:48:11]

Parerea mea este ca acesta este cel mai bun review legat de RL. In timp ce-l citeam am simtit ceva in plus si anume echilibrul cuvintelor, viata din spatele lor, virtutea numita bunatate, ce intregea puterea reflexiilor tale.

Poate ca am fost pretentios in cuvinte. Totusi este realismul si obiectivitatea ta, nascute din ceea ce se numeste atitudinea Fiinta, care se bazeaza pe manifestarile: pozitiva, virtuoasa si constructiva.

Ma bucur sa te cunosc cu acest prilej.

PS Este zicerea unui iubitor al sejururilor comode si a unui expert in dezvoltarea personala.

laura81
[12.05.11 16:18:41]

în ce constau apucaturile neortodoxe ale conationalilor la acest hotel?

DoreD
[12.05.11 17:23:15]

Niste fotografii ar fi utile, ca de obicei.

celeste, DoreD, dumidalba, iman, laura81, michaela_1961
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: