ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
JAN-2009

Hotel Danubius - un hotel placut

Am citit aici mai multe recenzii despre acest hotel si as fi vrut sa adaug doar cateva poze, dar... mi-am dat seama ca, totusi, parerile mele nu sunt aceleasi cu ale majoritatii utilizatorilor care au fost cazati in acest hotel.

In primul rand eu stiam ca acest hotel are 4 stele, nu 3 stele, asa cum este cotat aici. Poate ca intr-un an sa fi fost declasat? !

Noi am stat la Danubius cu ocazia Revelionului 2009, 5 nopti. Stiam inca de acasa ca hotelul are piscine interioare, din care una cu apa sarata, din lac, si o piscina clasica. Asa ca ne-am inarmat si cu costume de baie care s-au dovedit a fi foarte utile. Sejurul a fost cu demipensiune cu masa tip bufet suedez, cu masa de Revelion inclusa, la fel si cina de Anul Nou. Noi am fost multumiti de bucatarie, chiar o sa postez cateva poze in acest sens. Poate ca am si fost de Revelion si oamenii s-au straduit sa fie ceva deosebit. Chiar aveai ce sa-ti alegi la mesele normale.

Camerele sunt mici, cam inghesuite daca sunt 3 paturi in camera. Caldura este iarna, de stai in tricou in camera si trebuie sa deschizi geamul ca sa te mai racoresti. Mobilierul este invechit. Curatenie se face zilnic. Baile sunt dotate cu feon si tot ce ai nevoie. Peisajul din camere este superb, mai ales iarna. Foarte mult am apreciat halatele de baie, fiecare turist avea halat de baie. Piscina cu apa sarata este eficienta, mai mult pe acolo am stat.

In noaptea de Revelion, muzica a fost si live, si inregistrata, si romaneasca, si ungureasca, ca sa impace pe toata lumea. Am dansat, am cantat, ne-am simtit chiar bine! Meniul a fost deosebit (citez) : piept de pui umplut cu curmale, rulouri din muschi file cu hrean, somon cu sos capry, muschide vita a la Rossini, ceafa de mistret macerat in ulei, cu sos de ciuperci, trandafir din piept de gasca afumata, ciuperci umplute cu pasta de ficatei, piept de curcan umplut etc. Si vinurile si sampania, apa minerala, sucurile au fost suficiente.

Poate ca in cursul anului nu este asa bine si nu au grija de turisti, dar noua ne-a placut cum am fost tratati.

Trimis de monicutza in 28.07.10 23:00:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aranjament de Revelion
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

monicutzaAUTOR REVIEW
    [28.07.10 23:18:22]

Am uitat sa scriu de artificii, au fost foarte frumoase! Si ce sanius am facut la Sovata in ianuarie 2009!

dannek
    [29.07.10 00:12:44]

@monicutza

inseamna ca anul a inceput bine pentru tine cu zapada binemeritata

biancuta
    [29.07.10 09:31:11]

Monicutza, ma bucur ca ai avut un revelion reusit! Si eu stiu ca Hotelul Danubius e singurul de 4 stele din statiune. Uite si site-ul hotelului: click aici

monicutzaAUTOR REVIEW
    [29.07.10 10:24:33]

Da, uite Bia, ce bine ca ai indicat site-ul lor! Si eu stiu ca e singurul hotel de 4 stele din Sovata... nu stiu de ce pe amfostacolo este trecut cu 3 stele. Atunci a fost un Revelion frumos, mie mi-a placut. Dar am citit mai multe review-uri pe aici in care turistii nu prea au fost multumiti de servicii... ma gandesc daca nu cumva intre timp (a trecut un an jumatate de cand am fost eu de Revelion) serviciile hotelului sa fi suferit transformari in rau. Am citit ca preturile la produsele din hotel sunt mari si chiar asa era, dar nu stiu cum sa zic... eu m-am obisnuit ca in Romania tarifele sa fie mai mari decat in alte tari. Atunci de la hotel nu am cumparat absolut nimic. Stiam ca nu merg la un hotel all-inclusive, ma asteptam sa fie tarife mari.

[29.07.10 10:31:37]

monicutza - la peste 90% din hotelurile existente pe site gasesti intotdeauna site-ul web oficial, trebuie doar sa mergi in pagina "de baza" acelui hotel (potiajunge acolo foarte usor/rapid daca folosesti meniul de sus de tot, de la inceputul paginii de impresii - cel de pe banda albastra)

biancuta
    [29.07.10 10:38:43]

Monicutza, nu stiu sa-ti spun nimic in legatura cu serviciile, dar am inteles ca e cel mai "tare" din Sovata. Abia acum vad pozele atasate si sunt superbe, mai ales P06, P07 si P16. Peisajul e superb!

biancuta, dannek, monicutza
    Alte impresii din această RUBRICĂEnsana Sovata Health Spa: