ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
JUL-2010
6 AD. + 2 COPII -- v: 1,7

Către satisfăcător

Hotel Alunis - relaxare la Sovata

Pe data de 05, 06. 07 2010 am fost cazati la Hotel Alunis din Sovata. Pretul camerei era de 170 pe noapte lai care s-a adaugat si taxa de statiune de 12 lei. In plus am platit si 24 lei de parcare (12 lei parcarea/zi). In pretul de 170 de lei era inclus micul dejun cu bonuri valorice de 40 lei/zi/camera. Fiind bonuri valorice le puteai folosi si pentru celelalte mese sau pentru achizitionarea de bauturi de la hotel. Pe langa masa aveai asigurat accesul gratuit la ce 2 piscine acoperite ale hotelului cea cu apa sarata si cea cu apa dulce precum si la sauna. Aveau si jacuzi ce se platea separat. Piscinele si sauna merita incercate oferind conditii f. bune de relaxare. Mi-a placut mult bazinul cu apa sarata unde temperatura apei era de 37 grade. Aveau chiar si un fel de hidromasaj destul de relaxant.

Cazarea s-a facut in camere standard nerenovate intrucat doar acestea mai erau disponibile. Foarte amabile receptionerele ne-au aratat camerele explicandu-ne ca doar la etajul 5 au 3 camere standard libere una dupa alta. Camerele standard au 2 paturi care nu se pot uni, 2 noptiere, un dulap, cuier, tv cam vechi, mobilier vechi, usile vechi, baia este mai veche, are cada. Camerele sunt destul de spatioase au mocheta si dispun si de balcon cu o priveliste superba de la etaju 5. Desi parea destul de imbatranita camera, instalatiile sanitare functionau perfect, usile se inchideau bine, iar curatenia in camera fara repros. Lenjeria era buna, prosoapelele ni s-au schimbat a doua zi atunci cand s-a facut si curatenie.

Am vazut cum arata si o camera renovata care la acea data costa 230 de lei si pot sa spun ca in plus fata de cea standard are tv mai nou, aer conditionat si un mini bar. Personal, fiind o zona de munte nu am simtit lipsa aerului conditionat, un frigider era bun insa.

Serviciile de masa sunt asa si asa.

La micu dejun nu este bufet suedez ci ai un menu de unde iti comanzi ce doresti. Poti plati cu bonuri valorice si cash.

Preturile sunt ok dar mancarea nu e diversificata. Calitatea produselor precum si a preparatelor e una medie.

O Omleta era intre 6 si 9 lei in functie de ce-ti doreai la ea, o portie de crenvusti era 6 lei, 100 g de salam uscat era 6 lei, o ciorba era intre 6 si 9 lei, ceafa de porc 6 lei 100 de grame etc.

La micu dejun nu aveau lapte nici unt nici miere de albine. Prajitor de paine nu exista.

Ceva mai bine stateau la bauturi, berea la sticla era intre 4-6 lei, sucurile la sfert 4 lei, apa la juma de litru 3 lei etc.

Aveau insa inghetata buna la 5 lei portia precum si tort de fructe bunicel la 5 lei suta.

In schimb, in Sovata gasesti destule magazine si restaurante la preturi decente, de unde te aprovizionezi cu ce-ti trebuie.

Ca o concluzie, baza de tratament cu piscina sauna, etc face toti banii. la restul mai trebuie lucrat.

Per ansamblu a fost un sejur reusit la Aunis mai ales ca peste cateva zile preturile la cazare urmau sa creasca cu aproximativ 30% datorita varfului de sezon.

Statiunea Sovata arata destul de bine, gasesti o multime de restaurante, fast-food-uri, vanzatori ambulanti de porumb fiert, multa curatenie iar cadrul natural e unul deosebit.

Intrarea la Lacul Ursu era 20 de lei insa daca mergi mai dupa amiaza si aranjezi la casierie te lasa si cu 8-10 lei fara bon insa.

Pentru amatorii de plimbari recomand muntele de sare de la Sovata.

Am sa descarc si niste poze un pic mai incolo

Trimis de florinvalentin in 28.07.10 14:14:40

VIZUALIZĂRI: 7327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvalentin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[28.07.10 14:34:33]

Păcat de hotelurile astea cu servicii de masă sub medie. Cum să n-ai prăjitor de pâine, lapte, miere, unt la micul dejun ? Hai că, două zile alternezi omleta cu, cremvuştii, dar o săptămână ce mănânci ? Mai ales cu copii după tine. Mare păcat.

dorgo
[28.07.10 20:59:23]

Da, exact asa este cum spui amice, e curatenie in camere, bucataria e buna, baza de tratament moderna dar...230 de lei pe noapte!?...asta inseamna 55 de euro...este exact pretul de Pasti pentru 3 noti la bulgari, la "all inclusiv",unde puteai sa te scoli de la micul dejun si sa te pui la masa de pranz, de la care te sculai, luai un Triferment si te puneai si la masa de seara si daca tot nu te saturai, mai era deschis si peste noapte un bar unde gaseai prajiturele, cozonac, chec si bauturi de toate felurile. Parcarea,prosoapele si baia in piscina termala din interior sau exterior plus sala de fitness erau incluse in acea fantastica suma ce-o cere Hotelul Alunis sau Danubius pe-o noapte.

florinvalentinAUTOR REVIEW
[29.07.10 00:20:18]

55 de euro pentru 3 nopti la bulgari de paste cu all inclusive? cred ca glumesti.

Eu am fost la oferta de pasti acum 2 ani la bulgari de paste iar pentru 3 zile cu all inclusive la Nona-Albena, am platit un bilet de 2 persoane in suma de 161 de euro, adica undeva la 54 de euro camera dubla.

Iar in banii astia pe langa all inclusive am avut si intrarea gratuita la piscina acoperita de la dobrudja . a fost super.

Daca ai sa te uiti pe preturile litoralului bulgaresc din iulie de la agentiile de turism , ai sa vezi ca pentru luna iulie la all inclusive de 3 stele tariful minim este de aproximativ 40 de euro/persoana zi ceea ce inseamna 80 de euro camera dubla adica undeva la 340 de lei. Nu e chiar asa ieftin nici la ei.

Pentru comparatie cu 340 lei pe zi si la Alunis aveai toate mesele asigurate pe baza bonurilor valorice si puteai sa-ti iei si de baut destule.

Bineinteles ca nu se poate face comparatie cu turismul bulgaresc, ca suntem la degetul lor mic in ceea ce priveste preturile si serviciile.

Mie mi-a placut la Alunis si in general la Sovata, chiar daca preturile la cazare sunt maricele si mancarea nu a fost prea diversificata. Hotelul este unul bun cu personal amabil si are perspective.Mai trebuie lucrat insa la standarde.

dannek
[28.10.10 10:44:27]

Statiunea este inca in transformare cred ca peste vreo 2 ani putem spune ca sau terminat renovarile!

creivean, dannek, dorgo, florinvalentin
Alte impresii din această RUBRICĂAluniș Hotel: