ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2024
ÎNSCRIS: 29.12.11
DEC-2023
Prieteni

Dansuri, măști, tradiții africane alături de comunitatea Dan

Citatul zilei-  Călătorul este activ; el se străduiește să meargă în căutarea oamenilor, aventurii și experienței. Turistul este pasiv; el așteaptă să i se întâmple lucruri interesante. El merge să vadă- Daniel J. Boorstin

În general vizitele mele prin Africa și nu numai ale mele, nu sunt pentru a vizita orașe, ci pentru a vedea natura în toată splendoarea ei, pentru a admira animale sălbatice în mediul lor natural, dar și pentru a întâni și a cunoaște diferite tipuri de oameni, cu obiceiurile lor, cu o anumită cultură, în special localizați în zone mai izolate, mai greu accesibile.

Astfel vizita noastră în Coasta de Fildeș a fost făcută în special pentru a ajunge la diverse comunități foarte bogate spiritual, care-și exprimă trăirile și sentimentele în mod special prin muzică, dans și măști specific africane. Ei bien am ajuns ăn localitatea Man pentru a descoperi comunitatea DAN. Voi începe  această poveste cu detalii foarte interesante despre această comunitate, ca să vedeți că nu sunt doar un trib izolat de sălbatici. Din contră sunt o comunitate puternică, o comunitate care este organizată după anumite reguli, o comunitate ce are o istorie în spate. Veți vedea că în secolul XXI încă se mai poate trăi fără televizor, nu și fără telefoane majoritatea având așa ceva spre marea mea uimire.

Dan este un grup etnic Mande din nord-vestul Coastei de Fildeș și din vecinătatea Liberiei.

Există aproximativ 700.000 de membri ai grupului și cea mai mare așezare a lor este în Man, Coasta de Fildeș. Popoarele învecinate includ Krahn, Kpelle și Mao. Ele sunt cunoscute oficial ca Yacouba  în Coasta de Fildeș. În Liberia, sunt cunoscuți și sub numele de Gio...

Ei vorbesc limba Dan, o limbă Mande de Sud-Est. Dan sunt cunoscuți pentru arta lor, în special pentru ritualurile de măști (Ge sau Gle), precum și pentru societatea lor secretă, Gor. Gor (Dan pentru „leopard” ) este o societate de pace, care nu trebuie confundată cu brutala societate Ekpe (leopard) din Nigeria.

Dan a venit inițial din regiunea de vest a Sudanului, la nord, parte din Mali și Guineea de astăzi. Locația și mișcările lui Dan, Mano și We pot fi reconstruite încă din secolul al VIII-lea, moment în care Dan și Mano erau situate în regiunea savanei din nordul Coastei de Fildeș. În secolul al X-lea, tulburările politice, creșterea populației și epuizarea terenurilor au făcut ca Danul să migreze la sud de lanțul Nimba și în pădurile înalte.

Dan avea o reputație de societate de războinici feroce. Un șef războinic remarcabil a fost Grougbay Zobaneeay, care a luptat și a împins triburile care trăiau odinioară în actualul județ Nimba până în Loguatuo, în Coasta de Fildeș. Kipko Toh'ah-Gbeu i-a alungat pe oamenii Kru din ceea ce se numește acum Tapitah, județul Nimba (înainte de sosirea șefului Tapeh); ultimul său război major cu coloniștii a fost în Sanniquellie. S-a retras când a fost rănit în războiul de la Sanniquellie. Kipho i-a dat-o în căsătorie pe fiica lui Lhe'kpahseu cu Grougbay Zobaneeay. Bho'Yaah, care locuia în Garplay de astăzi, județul Nimba, într-o alianță cu Kipho Toh'Gbeu, a încheiat un armistițiu pentru a renunța la lupta cu coloniștii. El a fost de fapt unul dintre ultimii războinici șefi ai Danului care a rezistat împingerii armatei americane-liberiene în Nimba. Gonsahn Ghe'Gbeu era din Miampleu Yeezleu, judetul Nimba. De asemenea, i-a condus pe Kpheleh din Estul Liberiei.

După ce Liberia a devenit o națiune în 1847, noul guvern din Monrovia a început să pacifice poporul Dan. La începutul anilor 1900, pacea a fost atinsă și au fost stabilite controale administrative.

Dan sunt în primul rând un popor de fermieri care defrișează anual terenurile forestiere pentru a-și cultiva alimentele de bază și culturile de bani, cum ar fi orezul, maniocul, cartofii dulci și o varietate de porumb. Astăzi, cresc și cacao, cafea și cauciuc. Femeilor li se oferă un mic teren pe care să-și cultive propriile legume pentru a le folosi în gospodării sau pentru a le vinde în piață. Verzele sunt adunate din plante domestice și sălbatice din pădure. Uleiul de palmier este extras din numeroșii arbori sălbatici de ulei de palmier și apoi folosit pentru lucruri precum combustibil și gătit.

Bărbații Dan fac cea mai mare parte a muncii agricole, dar femeile ajută la recoltare și plivitul. De asemenea, bărbații fac toată vânătoarea și cea mai mare parte a pescuitului, în timp ce femeile au tendința de a îndeplini sarcini domestice precum îngrijirea copiilor și pregătirea meselor. Copiii ajută alungând vite, sau animale sălbatice și păsări departe de culturi. De asemenea, danii cresc animale precum vite, vaci, oi și capre, păsări și pui. Unele dintre aceste animale (cele albe) sunt mâncate doar la ocazii rituale speciale care implică multă ospătare sau pentru a face sacrificii pentru iertarea păcatului.

Unitatea de bază a culturii Dan este familia. Cultura Dan este patrilineară și poligamă, așa că această unitate cuprinde un soț, una sau mai multe soții și copiii acestora. Liniile sau grupurile de oameni care descend dintr-un strămoș comun din linia paternă, trăiesc în secțiuni distincte ale orașului, care sunt numite sferturi în limba engleză liberiană. Orașele grupate sub un guvern central sunt numite clanuri.

Bărbații Dan au propriile lor societăți frățești, care marchează inițierea lor în bărbăție și îi ghidează pe tot parcursul vieții. Societățile bărbaților, scrie curatorul Barbara Johnson, „formează adevărata unitate socio-politică a puterii în comunitatea Dan astăzi, așa cum au făcut-o în trecut” . Aceste societăți sunt controlate de bătrâni și acționează ca o sursă de putere pentru comunitate. Băieții inițiați în societate sunt pregătiți să întâlnească misterele lumii spiritelor și să învețe regulile bărbaților adulți Dan. Și femeile au o societate asemănătoare.

Aceste societăți își demonstrează puterea și eficacitatea prin mascarade   (reuniuni in care se prefac ca sunt altcineva sau se imbraca ca altcineva), în care cheamă și controlează spiritele tutelare din tufiș, care apar ca figuri mascate în acest context. Folosind aceste spirite-mască, societățile sunt capabile să rezolve disputele, să aplice reguli și să corecteze comportamentul. Toți bărbații merg  la școala Bush, în timpul inițierii lor în aceste societăți când sunt adolescenți.

Societatea Gor. Ca multe culturi Mande, organizarea  se concentrează în jurul „societăților” :  grup de vârstă, castă, ocupațională sau geografică. În perioada istorică recentă, comunitățile Dan au fost pentru prima dată (cunoscută) aliate într-o organizație politică, creată prin societatea Leopard (Gor). Spiritul Gor al societății se concentrează pe menținerea păcii între comunitățile care au fost adesea în conflict în jurul spiritului puternic Gor, care este responsabil pentru realizarea păcii.

Satele individuale, chiar și cele unificate sub societatea Leopard, păstrează încă un grad ridicat de independență politică.

Satele Dan sunt împărțite în sferturi (quarters), fiecare adăpostind o familie extinsă sau descendență. Fiecare trimestru este condus de un „șef de sfert” , care este ales fie pentru că este cel mai bătrân bărbat din familie, fie pentru că are cea mai agresivă personalitate. Deși șeful satului sau orașului administrează autoritatea asupra întregului sat, puterea reală vine de la consiliul bătrânilor care îl ajută pe șef în toate deciziile. Titlurile de șef onorific pot fi acordate membrilor care nu sunt membri ai tribului care au asistat tribul prin mijloace caritabile.

Dan au o religie tradițională complexă. Danii cred în Zlan, un Dumnezeu Suprem care a creat universul și tot ce este în el. Ei cred că nimeni nu poate ajunge la el sau să-l vadă fizic. În schimb, ei se închină pe Zu, o putere spirituală independentă. Majoritatea oamenilor cred în reîncarnare, prin care Zu poate permite unei persoane să treacă într-o altă persoană sau chiar într-un animal după moarte. Dan cred că Zu este prezent în toate aspectele universului și este apelat pentru mai multe tipuri de ajutor. Zu este valorificat prin practici de mascarada sau divinație; hamul Dan du prin crearea unui obiect pe care du să-l întruchipeze. Visarea este mijlocul prin care oamenii comunică cu Zu.

Colibele tradiționale Dan erau locuințe mici, cu o singură cameră, făcute din noroi și paie. Fiecare soție a unui bărbat avea propria ei colibă ​​unde locuiau copiii ei până când erau suficient de mari pentru a se muta. Astăzi, casele sunt mari și dreptunghiulare cu mai multe camere. S-au făcut multe modificări vechilor tradiții, dar în timp ce unele dintre vechile tradiții sunt încă practicate, este drept doar în regiunile sărace.

Artele Dan se remarcă prin sculptura în lemn, inclusiv o mare varietate de măști, fiecare cu forme și scopuri unice. Măștile Dan sunt cea mai importantă formă de artă a poporului Dan. Artizanii produc și linguri tradiționale din lemn.

Măștile sunt cea mai importantă formă de artă a poporului Dan din Liberia. Oamenii Dan se referă la aceste măști ca gle sau ge, termeni care se referă atât la masca fizică, cât și la spiritele individuale pe care se crede că masca le întruchipează în timpul spectacolelor de mascarada.

Gle. Savanții folosesc termenii ge și gle în mod interschimbabil pentru a se referi atât la măștile lui Dan, cât și la forțele spirituale supranaturale invizibile care trăiesc în pădure, dar apreciază să intre în lumea civilizată a satului. Singurul mod în care pot face asta, cred Dan, este prin mascarada. Pentru ca unglesă fie întruchipat în timpul unei mascarade, un membru inițiat al unei societăți de bărbați Dan trebuie să aibă un vis care să dezvăluie natura exactă agle, funcția ei intenționată și mascarada prin caregles-ar manifesta. Consiliul bătrânilor, odată ce li se spune despre vis, decide dacă ansamblul de mascarada ar trebui creat pentru ca acel bărbat să-l poarte și să interpreteze. Glele din lemneste însoțit de un costum pe tot corpul construit din rafie, pene și blană. Se crede că fiecare gl eare propria personalitate, preferințe, tipare de dans și vorbire și i se dă un nume personal. Purtătorul măștii preia toate aceste calități în timpul mascaradei. Venind din tărâmul întunecat și misterios al pădurii, se crede că un gle este imprevizibil. Prin urmare, un însoțitor îl însoțește întotdeauna pe gl emasquerader pentru a-l controla și a-i interpreta discursul.

Măști Dean gle și Bu gle. Gle poate fi împărțit în două categorii: cea de dean gle, care este ungle, fără gen, dar ale cărui calități sunt considerate feminine și cea de bu glegle de război numit după sunetul unei împușcături., ale căror calități sunt considerate masculine. Masca dean gle reprezintă o versiune idealizată a frumuseții Dan. Se caracterizează prin ochi îngusti, o formă ovală, o frunte netedă și o gură ușor deschisă pentru a expune dinții. Funcțiile Dean glebugle sunt concepute pentru a speria. Ochii lor sunt reprezentați ca niște tuburi proeminente, iar suprafața feței are unghiuri proeminente îndrăznețe. Cele mai puternice de bugle sunt decorate cu depozite animale și umane, cum ar fi os și blană.

Ma go, măști personale în miniatură. Similar cu măștile gle, măștile în miniatură sunt sculptate pentru a întruchipa spiritele tutelare, dar funcția lor principală este protejarea proprietarului lor de vătămări. Aceste măști pot fi, de asemenea, folosite în divinație și ca obiecte sacre asupra cărora să se depună un jurământ - astfel, oamenii sunt tratați ca alte obiecte sacre și sunt hrăniți cu ofrande rituale și ținute ascunse de afișarea publică. În unele cazuri, un proprietar al unei măști de dimensiune completă poate avea o versiune în miniatură a măștii mari pentru a servi ca o masca.

Vandenhoute a distins două grupuri mari de măști: gebanda și genomul. Gebande este cele mai sacre exemple de măști Dan, în timp ce Genome este un rang inferior de măști. Clasificările se referă la conținutul pe care Dan îl atribuie măștii, mai degrabă decât la aspectul măștii.

Măștile Gebande pot fi împărțite într-o serie de subgrupe și categorii:

Subgrupuri:

Măștile cântăreților, Măști de dansatori, Măștile povestitorilor, Măștile cerșetorilor (lucrarea lor principală este colectarea ofrandelor pentru strămoși)

Categorii: Măști Gore sau strămoși (cea mai sacră dintre măști), Gesuya sau măști de răzbunător (infruntă maestrului Go și strămoșilor), Măști în miniatură (înlocuitori pentru măștile Goge sau Gesuya), Măști Sagbwe (mască pentru alergători sau masca pentru supraveghetori ai incendiilor)

Daniel B. Reed numește muzica „combustibilul” care conduce performanța. Reed scrie: „Interpreții folosesc muzica pentru a atrage puterea spirituală care le permite să rezolve conflictele de vrăjitorie și să vindece, manifestând puterile spirituale Dan în colaborare cu justiția ivoriană pentru a combate comportamentele spirituale distructive din punct de vedere social” .

Spectacolele gle contemporane încorporează elemente ale culturii populare. De exemplu, gle poate face referire la tehnologie, să menționeze pe Isus sau Allah, să încorporeze muzică populară mediată în masă și să cânte sau să vorbească în multe limbi.

Înainte ca un gle să poată îndeplini, performanța sa trebuie mai întâi să fie aprobată de autoritățile competente - cele afiliate cu „casa sacră” a unui anumit gle. O persoană sau un grup de persoane poate angaja un gle, dar pentru a face acest lucru trebuie să prezinte aceleași autorități și motivele pentru care, precum și unde, când și cum va funcționa gle. Procesul pe care îl trec autoritățile pentru a determina dacă gle poate efectua este învăluit în secret, dar, în esență, autoritățile consultă un spirit puternic, numit yinan, prin „aruncarea” de nuci de cola, un proces folosit în preziceri. Dacă răspunsul este „da” la întrebarea dacă gle poate performa, atunci costul performanței este evaluat și începe planificarea performanței.

Există o serie de reguli care trebuie urmate pentru ca gle să se manifeste. Multe dintre acestea se referă la femei, cărora le este interzis să vadă anumite genu.

Wunkirmianul este o oală ceremonială mare care este sculptată pentru a onora o anumită femeie care s-a distins prin generozitate sau ospitalitate. Wunkirmianul este deținut de wunkirle, care este considerată „cea mai ospitalieră femeie” din cartierul ei. În mod tradițional, ea își alege propriul succesor.

Curatorul Barbara C. Johnson descrie rolul oalei de sărbătoare într-un sărbătoare Dan: „La orele de sărbătoare [wunkirle] mărșăluiește cu lingura în fruntea șirului de femei din cartierul ei. Fiecare femeie poartă o oală de orez fiert sau Ciorba, fie distribuie oaspeților mâncarea, fie își folosește mai des o oală pentru a indica distribuția. mâncăruri. Femeile dansează în aceste momente. Prestigiul Wunkirlei poate fi indicat de faptul că este purtată în hamac de către femeile din cartierul ei, dar întotdeauna în numele wurkirlei.

Pe lângă faptul că acționează ca „embleme de onoare” , oalele de sărbătoare au putere spirituală. Potrivit lui Dan, oalele întruchipează du și conțin puterea wunkirle- ului. Wunkirmiam este pentru femeie ceea ce măștile sunt pentru bărbați; wunkirmiam sunt legătura principală a femeii cu puterea lumii spiritelor și simbolul acelei conexiuni. Ca și măștile, fiecărui wunkirmian i se dă propriul nume.

Cea mai comună formă a wunkirmianului are un mâner sculptat ca un cap uman care prezintă caracteristica măștii buangle: ochi îngusti și o față ovală. Fața de pe oală înfățișează o anumită femeie.

Capetele cu fața lui Janus pe un toiag sunt raportate că sunt purtate de anumiți artiști mascați. Cele două fețe care se uită în direcții opuse simbolizează capacitatea supranaturală a gle de a vedea în toate direcțiile.

La fel ca oale de sărbătoare, aceste capete sunt considerate obiecte spirituale puternice care acționează ca recipiente pentru du. Unele sunt create ca portrete ale membrilor familiei decedați care întruchipează spiritul acelei persoane.

Este greu de determinat vechimea turnării alamei în rândul danilor, dar este clar că practica a început cel puțin la începutul secolului al XIX-lea, dacă nu cu mult mai devreme. Unii oameni de știință cred că oamenii Noi din Orient ar fi introdus practica în Dan. Turnarea alamei era o practică a fierarilor Dan. În comunitățile Dan, fierarului i s-a acordat întotdeauna un statut înalt pentru că era responsabil cu uneltele și armele agricole. Turnarea alamei avea loc noaptea pentru a proteja obiectul de privitori. Rolatorii de alamă au creat obiecte din alamă folosind metoda cire-perdue sau ceară pierdută.

Până la sfârșitul anilor 1930, un decret guvernamental liberian care interzicea toate bijuteriile din alamă a dus la o abundență de alamă, pe care turnatorii de alamă o foloseau pentru sculpturile figurative. De obicei, figurile au o înălțime de aproximativ 8 inci și poartă obiecte de importanță culturală în mâini. Figurile au fost realizate în principal ca obiecte de prestigiu.

Nu știu cum vi se pare vouă. dar mie personal mi se par foarte interesante aceste informații. Ei bine eu am un mare avantaj, am participat la o ceremonie și acum îmi este mult mai ușor să înțeleg despre ce era vorba.

Vizita noastră era deja anunțată în comunitate. Cu toate astea nu am fost primiți în mod special cu vreun ceremonial. Satul întreg era activ și părea că-și vede de-ale lui. Ei bine nu era chiar așa. Încet, încet în ritmul classic African vedeam cum apare câte o fată gătită. Cum s-au strâns mai multe au început să cânte și să danseze.

Noi aveam locuri la umbră, În primul rând pe niște scaune de plastic. Chiar în spatele nostru erau membri marcanți ai tribului din consiliul bătrânilor, în frunte cu șeful tribului, adică bărbatul cel mai bătrân.

Si a început ceremonia. Întâi a venit toboșarul ca să anunțe începerea ceremoniei. Dansatori, cântăreți, diverse măști  au început cântecele și dansurile. Momentul de apogeu al ceremoniei a fost când au apărut cei mai așteptați artiști, ca să le zic așa, oamenii pe picioroange.

A fost un spectacol pe cinste, un spectacol la care a participat absolut tot satul fie ca actori,  fie ca spectatori. Spectacolul a ținut preț de mai multe ore. La sfârșit ne-am băgat și noi puțin la dans, cam stângaci dar asta e! 😂

Ne luase o căldură, dar și o fomică. Evident am plătit fiecare după posibilități și am făcut și o mulțime de poze. A fost o zi foarte interesantă.

Seara am ajuns la hotelul despre care v-am povestit anterior. Acolo eu cu un amic Radu am mers să dăm o tură, să vedem împrejurimile. La terasă era o masă de albi, străini după părerea mea. Trec eu nonșalant pe lângă ei când îmi aud numele, Rooooobert!!! Nu vreți să știți! Era o altă gașcă de români, din care colac peste pupăză cunoșteam aproape jumătate. Cum naiba să te întânești tocmai în Man, Coasta de Fildeș cu onor conaționali pe care să-I și cunoști? Evident am tras o petrecere pe cinste mai ales că ziua următoare era și ziua României.

Cam asta a fost povestea despre comunitatea Dan, una dintre cele mai interesante întâlnite de mine până acuma! Mai aveam de vizitat două triburi total diferite!

Trimis de robert in 19.04.24 08:11:52
Validat / Publicat: 19.04.24 09:29:48
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Dubai, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 alături de comunitatea Dan

[19.04.24 08:43:29]

Mutat în rubrica "Vacanța în Coasta de Fildeș, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

doinafil
[19.04.24 12:58:03]

O lume ciudată care, pentru noi, europenii - cel puțin eu , nu o înțeleg .

Tradițiile lor sunt la fel de ciudate! Dansul acela sacadat este - pentru mine - de neînțeles! Nu este nimic spectaculos - ca să nu spun că mi se pare, chiar, caraghios Poate, doar, măștile acelea ciudate, care nu-mi plac , să fie puțin asemănătoare cu ale noastre, cele de la sărbătorile de iarnă, pe la sate .

Este o lume pe care nu o înțeleg: au telefoane dar nu au televizoare

Te felicit că ai ajuns ȘI acolo! Așa aflu și eu despre comunități despre care habar nu aveam! În mod sigur nu aș face o vacanță pe acolo!

robertAUTOR REVIEW
[19.04.24 13:24:58]

@doinafil: o lume ciudată? Este doar o mică parte din lumea în care trăim! Sunt diferiți de noi? Cu siguranță! ei trăiesc în altă lume cu alte reguli, în care probabil au trăit și strămoșii noștri! Dar eu mai mult decât deosebirile, văd asemănările dintre noi!

Un lucru e sigur - Africa, în special Africa neagră, este un continent greu de vizitat, nu este pentru oricine. Dar dacă reusești să treci peste prejudecăți o să descoperi o lume absolut fascinantă! Mie îmi place maxim!

Mulțumesc mult pentru vizită și comentariu!

adso
[19.04.24 18:39:43]

@doinafil: Păi și eu am telefon, dar nu am televizor.

Sau, mă rog, îl țin pe post de mobilă, să am de unde șterge praful.

doinafil
[19.04.24 20:26:44]

@adso: Bună replica!

Yolanda
[23.04.24 10:01:07]

@robert: un superbonus pentru fotografiile cu candoarea copiilor si cele cu frumusetile ce te înconjoara.

Citesc cu interes articolele tale despre Africa neagra, un loc unde nu voi ajunge în aceasta viata.

Felicitari pentru aceasta pasiune.

robertPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.24 11:31:28]