ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

„Casa Petri” din Sânpetru – excelentă alegere

Drumul nostru spre întâlnirea AFA de la Păltiniș a început de joi 21 martie, deoarece am considerat că nu are rost să forțăm să mergem 7 – 8 ore pentru a ajunge la destinație și că ar fi bine să-l facem din două bucăți.

Așa că ne-am hotărât să facem o pauză pe traseu și să ne cazăm la o pensiune de unde să plecăm a doua zi (vineri 22.03), mai de dimineață spre locul mult așteptatei adunări.

Am consultat traseul trasat de Google Maps și am ales localitatea Sânpetru, aflată în vecinătatea Brașovului, iar de aici ne-am orientat spre „Casa Petri” , care arăta tare bine pe fotografiile postate pe net. De precizat că pentru a nu fi în pericol să ne trezim fără cazarea dorită, am telefonat și am rezervat o cameră cu cca. o lună înainte. Și, pentru a ne dovedi seriozitatea, cu o săptămână înainte de data sosirii noastre am reconfirmat rezervarea.

Vreau să spun de la bun început că din discuțiile telefonice pe care le-am avut, ne-au cucerit deschiderea și amabilitatea viitoarei noastre gazde, dna. Maria, dar și bucuria, pe care am simțit-o în glasul dânsei, de a primi oaspeți. Iar întâlnirea noastră cu dumneaei, în ziua de joi 21 martie, ne-a confirmat părerea ce ne-am format-o din convorbirile telefonice având senzația că ne cunoaștem de o viață și că ne-am revăzut după o lungă perioadă de timp.

Nu pot trece mai departe fără a menționa faptul că în ziua sosirii noastre dna. Maria ne-a adus un țoi de palincă (mamă, tare-i bună o tărie băută după un drum lung), iar în ziua revenirii noastre, duminică, țoiul cu palincă era deja prezent în cameră, însoțit de o farfurioară cu câteva prăjiturele foarte bune. Luni dimineață, la plecare, gazda ne-a invitat la o șuetă (și uite așa am descoperit că am fost studenți în Iași cam în aceeași perioadă, cazați în același complex studențesc Tudor Vladimirescu) cu câte o ceașcă de cafea în față – bună tare -, cu prăjituri și vorbe multe, că era cât p-aici să nu mai plecăm în ziua aia dacă camera nu ar fi fost rezervată de altcineva.

Localizarea este în comuna Sânpetru, str. Constructorilor nr. 12, jud. Brașov.

Este un loc de cazare cu doar 4 camere spațioase, amplasate în două corpuri de clădire tip parter, construite special pentru această destinație, clădiri aflate în curtea proprietății.

Și acum câteva vorbe despre camera în care am fost cazați (cam. nr. 4), nu o noapte ci două întrucât hotărâsem ca în cazul în care ne place, la întoarcerea spre casă (duminică) să stăm tot acolo.

Intrarea în cameră se face direct de afară din grădina aflată în fața și lateralul clădirii principale în care locuiesc gazdele noastre, dna. și dl. Petri. Camera beneficiază de lumină naturală dată de un glasvand mare care are și ușa de acces în interior. Spuneam mai sus că încăperea este extrem de spațioasă, având în compunerea ei o chicinetă și grupul sanitar cu cabină de duș.

La intrare o mică suprafață este placată cu gresie permițând călătorului să își lase încălțările pentru a nu intra cu ele pe pardoseala din parchet. Atunci când am intrat în cameră, văzând curățenia desăvârșită, nu am putut păși mai departe fără a ne descălța cu toate că gazda noastră ne-a spus că turiștii pot intra fără a face asta. Cu toate astea curățenia și felul în care arăta camera parcă ne-au impus să procedăm în acest mod.

Mobilierul este compus din două paturi de câte o persoană, un dulap pentru haine, masă, două scaune,  noptiere cu veioze, televizor smart cu ecran mare. Grupul sanitar este dotat cu tot ceea ce-i trebuie unui turist pentru igiena sa: săpun, șampon, prosoape albe, caschete pentru duș, uscător de păr.

La condițiile foarte bune de cazare oferite au contribuit din plin căldura din cameră (reglabilă după dorință cu robinetele termostatice) și faptul că am avut apă caldă permanent.

Chicineta are în dotare aparatura necesară pregătirii unui ceai sau cafea, încălzirii unui sandviș, etc. : frigider, cuptor cu microunde, plită cu inducție, fierbător pentru apă, aparat espressor, chiuvetă, dulap cu tacâmuri și veselă, inclusiv plicuri pentru ceai și capsule pentru cafea espresso.

În grădină se află și un mic chioșc cu masă și scaune, potrivit pentru a-ți bea cafeaua afară, dacă vremea-i bună, dar și foarte util fumătorilor (fumatul în camere nefiind permis).

Accesul de la poarta de intrare în curte spre zona unde-i amplasată camera se face pe sub un arc de gard viu din tuia, gard care se află pe toată lungimea curții proprietății. Grădina este frumoasă – în mod cert în anotimpul cald arată foarte bine – realizată cu gust.

Recomandarea mea: dacă aveți treabă prin zonă, sau pur și simplu vreți să faceți o pauză între două drumuri, cum am făcut noi, ori vreți să vizitați Brașovul și nu găsiți o cazare convenabilă acolo, la un indice calitate/preț foarte bun ca aici, nu ocoliți” Casa Petri” .

Drumuri bune și excursii frumoase!

Trimis de Mitica49 in 27.03.24 16:13:07
Validat / Publicat: 27.03.24 17:12:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BRAȘOV

VIZUALIZĂRI: 259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitica49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Zona chicinetei

[27.03.24 17:10:25]

Mutat în rubrica "Casa Petri [Sânpetru], BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[27.03.24 18:06:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Mitica49AUTOR REVIEW
[27.03.24 18:20:32]

@webmasterX: Localizarea este corectă, mulțumesc!

kmyPHONE
[29.03.24 20:40:38]

Foarte frumos ai descris aceasta locatie.

Mi-a plăcut și am bifat-o la preferințe, iar dacă suntem în drumurile noastre ocazionale o s-o cautam.

Vacante și alegeri inspirate va doresc!

Mitica49PHONEAUTOR REVIEW
[29.03.24 20:55:42]

@kmy:

Mulțumesc pentru ecou și vot!

Faptul de a fi stat acolo în două nopți diferite - 21 și 24 martie - a fost rezultatul unei hotărâri pe care am luat-o când am plecat de acasă: dacă ne place, atunci când ne întoarcem da la petrecerea AFA vom înopta tot acolo. Și așa am făcut!

Locația merită luată în considerare.

kmy

• pagină generată în 0.069253206253052 sec