ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2024
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Hotel Lido, un best-buy al zonei Mamaia

Din nou vară, din nou Lido. Cam ăsta pare a fi motto-ul nostru în ultimii ani. Anul acesta l-am ales și din alt motiv obiectiv deoarece am călătorit  împreună cu nașii noștri, care au 3 copii astfel că alegerea hotelului este mai problematică.   Puține hoteluri cazează 5 persoane într-o cameră.

Hotelul pune la dispoziție pe lângă  camerele duble clasice și așa numitele " garsoniere", în fapt camere de dimensiuni mai mari care pe lângă  patul matrimonial au și o canapea extensibilă unde pot dormi lejer două persoane.

Datorită  faptului că am călătorit cu mulți copii (4 mai exact — 2 de 11,1 de 9 și 1 de 7) am ales și o cazare intermediară în Câmpina. Am  ales Pensiunea Bavaria, cu condiții foarte bune pentru o cazare de tranzit.   Accesul la aceasta se face mai ușor intrând  pe a doua cale de acces în Câmpina cum se merge dinspre Brasov-București. Reghin - Câmpina cu opriri cam 5-6 ore. La 7 dimineața eram pe drum și la 12 am fost la hotel.

Hotelul Lido este amplasat excelent, în imediata vecinătate fiind Savoy, Ambasador și complexul Admiral-Comandor-Orfeu.

Dispune de parcare proprie, supravegheată  24/7, unde poate în plin sezon este neîncăpătoare,   dar există  locuri de parcare la stradă unde pentru o zi se plătesc vreo 10 lei și cumva domnii de la parcare reușesc  aproape să înghesuie pe toată lumea.

La 2 minute de mers pe jos se află zona" La Butoaie "unde se poate lua masa seara în multiple locații și unde sunt și magazine cu articole de sezon, gelaterii, farmacie, shaormerii, etc. Lângă hotel este stație de city-bus, cu care se ajunge ușor  pentru 3 lei oriunde în Constanța. Există  harta virtuală cu orarul de circulație al bus-urilor. Biletele se pot lua online foarte simplu. Noi  am luat  într-o seară  bus-ul până  la începutul telegondolei, vreo 6 stații  parcă, 9 persoane și am plătit vreo 30 de lei. Am venit cu telegondola până la piațeta Cazino, acolo am mâncat un gyros absolut savuros, mai bun ca cel mâncat  în Creta cu o lună în urmă (vezi impresii, vezi impresii), și apoi pe jos, 2 km/ 30 minute pe promenadă cu o înghețată  au încununat o zi superbă de plaja/ mare, telegondola, cină și plimbare de seară.   Nu am simțit deloc oboseală.

Garsoniera de la Lido, în afară  de dimensiunea semnificativ mai mare ca a camerei standard, are cam aceleași  facilități.   Baia este la fel, cu vană. Prosoapele sunt de diferite mărimi și se schimbă zilnic. Există și uscător de păr. Camera este cu gresie. Balconul are aceeași dimensiune  ca și la camera standard. Frigiderul este mare si încapator si răceste foarte bine.

Un alt punct forte este curățenia. Nu am văzut nimic la voia întâmplări și se insista mult pe asta. Nu vezi nisip pe mochetele interioare, spatiile interioare sunt igienizare zilnic, fetele de la menaj sunt mereu vesele și promte  cu nevoile călătorilor. Per total mi se pare  față de anii trecuti o și mai mare grijă față de turist.

Din ce știu, garsonierele sunt toate cu vedere la mare și către superbul  răsărit  de soare ce poate fi admirat în fiecare dimineață din balcon, savurând  o ceașcă de cafea. Mi se umple sufletul de dor de mare când  mă gândesc la imaginea aceasta. Să admir  răsăritul de soare din balcon,   având alături o cafea bună și pe cei dragi, liniștea dimineții  fiind tulburată doar de sunetul valurilor și răzleț de câte un cântec tânguitor de pescăruș.

În 2024, dacă nu mă înșel,   am văzut ca hotelul pune la dispoziție și 2 șezlonguri gratuite pentru fiecare cameră.   Noi în ziua în care am ajuns am stat câteva ore la plaja din zonă. Nu a fost rău dar nici foarte bine. Plaja nu e asa lată ca în alte zone din Mamaia ceea ce e de bine . Intrarea în mare s-a mai aplatizat și s-a depus si nisip fin. Dacă  nu ar fi valuri ar fi chiar o opțiune de a sta toată ziua. Cu valuri copiilor mai mici le va fi puțin mai greu. Neplăcut e nisipul rugos, cu scoici aparut  după  lărgirea plajelor.

Noi am fost la plajă în fiecare zi  în Mamaia-Năvodari, în zona plajei Saint-Tropez. Am plecat dimineața  cu mașina și ne-am întors seara, pe la 18. Cam 10 minute, cca 6 km.   Plaja e în stil vechi, cu intrare lină, nisip fin, beach-baruri de top, cu stil. O placere să  stai. Am plătit 25 de lei pe șezlong iar în weekend 30. Masa am luat-o la una din autoservire din zonă. O ciorbiță 20-25 de lei. Un fel principal cam 35-40. Cam multișor.   Un fel principal comandat direct pe șezlong, cca 50 de lei.   Sunt firme de catering la care se poate comanda.

O chestie neplăcută  întâlnită în cele 5 zile a fost faptul că 4 zile a fost steagul roșu dimineața ,  spre disperarea copiilor iar apa mării a fost foarte , dar foarte rece datorită valurilor și inversiunii termice. Cred că în vreo 2 zile nu a depășit 18 grade și asta spre sfârșit  de Iulie, din 25.

Over-all, hotelul Lido are 3 stele meritate din plin  și îl consider un best-buy al zonei Mamaia, luând  în considerare prețul,  amplasarea, facilitățile camerei.

În încheiere, după  ani de vizite în  Europa, inclusiv în zone cu plaje continentale (Grecia, Italia, Spania) am ajuns la concluzia că dacă se dorește o vacanță  doar pentru plajă, mare și soare, zona litoralului romanesc a crescut foarte mult în ultimii ani și nu mai văd diferențe  semnificative între condițiile din alte țări și cele de la noi, cu precădere cele din Mamaia Nord. Ba pot spune cu mâna  pe inimă că ce s-a dezvoltat în această  zona bate multe plaje din Europa.   Beach- barurile sunt mult mai elaborate,   amenajarea șezlongurilor mai cu stil,   serviciile de masă și băuturile  sunt chiar excelente, nisipul și marea sunt super.   Noi ne-am simțit excelent și drept dovadă anul acesta mergem iarăși  6 nopți,   la sfârșit de Iulie.

În plus, zona Mamaia-  Constanța are si multe alte obiective de oferit, cum sunt telegondola, numeroasele restaurante cu specific, zona portului cu celebrul Cazino si faleza,   Delfinariul cu microrezervația, promenada lungă  de km, muzee (de marină, al istoriei), Orașul Vechi cu piata Ovidiu, Satul de Vacanță, șa. Pentru tineri sunt foarte multe cluburi, cu multe tentații, ce-i drept.    Pentru o vacanță cu familia și nu numai e foarte bine. Nu prea te plictisesti

Pentru răsfăț  adevărat mergem în Iunie la Delphin BE Grand, în Lara, Antalya.   Dar acolo am plătit 3400 de euro pe 7 nopți, doi adulți și un copil de 12 ani iar la Lido 3000 de lei pe 6 nopți, care după  plata cu vouchere de vacanță  se înjumatățesc. Deci, 6 zile în plin sezon cu 1500 de lei. Tare, nu?

Într-adevăr,   e greu să bați  Antalya, dar e greu pentru toți  operatorii turistici din Europa, nu doar pentru cei de pe litoralul nostru.

Vă doresc vacanțe minunate tuturor.

😀

Trimis de calincheita in 17.03.24 10:11:47
Validat / Publicat: 17.03.24 12:39:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Lido, Ambasador
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Franța, Italia, Anglia, Germania, Spania, Austria, Turcia,

VIZUALIZĂRI: 259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLido Hotel: