ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2024
ÎNSCRIS: 11.05.13
AUG-2023
Familie

Periplul peloponesiac IV — Voidokilia Beach, Methoni, Pylos

Spre deosebire de alte sejururi in Grecia când alternam o zi la plaja de lângă cazare cu o zi de vizitat regiunea, vacanța din Koroni s-a desfășurat mai mult la plaja din imediata apropiere cu două excepții: o zi în care ne-am bucurat de plaja Voidokilia și de localitățile Pylos și Methoni, iar o alta dedicată ruinelor de la Messene.

Probabil s-a adunat ceva oboseală după trei-patru zile tot în mașină și vizite la diverse obiective, așa că mai ales cei mai tineri dintre noi abia au așteptat timpul petrecut în tihnă pe plajă. Dar când știu cât de multe sunt de vizitat în zonă parcă e greu să stai locului așa că am reușit cumva să ajungem într-o singură zi fierbinte de vară, cu doi copii, la trei obiective turistice aflat la mai bine de o oră distanță de cazarea noastră🙂

Și pentru că cine se scoală de dimineață departe ajunge, am reușit să ne pornim la drum în jurul orei opt. Am savurat imaginea cetății Methoni văzută de pe șosea dar ne-am continuat călătoria până la plaja Voidokilia - o plajă în forma literei grecești omega (Ω). La fiecare dintre capetele acestei litere sunt dealuri ce poartă urmele vechilor locuitori: la un capăt este un mormânt micenian, iar la celălalt peștera lui Nestor și o cetate din secolul al XIII-lea. Noi nu le-am vizitat pe de o parte pentru că nu aveam echipamentul necesar, pe de altă parte pentru că timpul petrecut aici a fost prea scurt mai ales având în vedere că aceasta a fost - de departe - plaja favorită a micuței noastre în vârstă de șase ani datorită nisipului foarte fin și a intrării enervat de line în apă.

Am avut parte de bălăceală, am făcut castele, am înălțat zmee iar pe la orele prânzului cu greu am părăsit această plajă superbă și ne-am pornit la drum însă - excepție de vacanță - am mâncat câte un hod-dog uriaș, la două - trei minute după ce am părăsit Voidokilia, de la o terasă despre care am aflat că face și livrări pe plajă fără vreo taxă suplimentară.

Următoarea oprire a fost în Pylos la parcarea gratuită de pe malul mării. Deși evităm să ieșim din casă în soarele arzător de la orele prânzului am făcut din nou o excepție pentru a vizita Pylos-ul, orășel cu un șarm aparte pe care nu am putut să îl savurăm din toată inima din cauza temperaturilor foarte ridicate, iar cetatea lui care se poate vizita în schimbul sumei de 6€ pentru adulți și 3€ pentru copii era închisă martea, atunci când am fost noi.

Am pornit așadar din nou la drum și ne-am oprit în Methoni pentru o bălăceală, fructe și legume cumpărate de la un vânzător ambulant (negociate, desigur!), cina la restaurantul Sapienza și un fascinant apus privit de lângă impresionanta cetate venețiană din Methoni.

Nu am idee care sunt preturile și dacă s-ar încadra în bugetul nostru dar am rămas cu un gând, cu o dorință de a lua cina (dacă e posibil 🤔) la terasa de lângă cetatea Methoni la apus. 😍

Au fost multe obiective pentru într-un timp scurt și cu siguranță fiecare dintre cele trei zone merită să îi fie dedicată măcar o zi.

Trimis de baby eyes in 18.02.24 18:07:31
Validat / Publicat: 18.02.24 19:17:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 Pe o parte a cetatii a apus soarele iar pe cealalta a rasarit luna
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Peloponez: