ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2024
NOV-2022
Familie

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

City break la MaradoNAPOLI!

Salut, încep să-mi fac de cap dacă tot am regăsit bucuria de a călători și vreau să împărtășesc cu voi această bucurie.

NAPOLI, da, NAPOLI, cu majuscule, din punctul meu de vedere este unul din orașele cele mai frumoase pe care le-am vizitat și unul dintre orașele mele de suflet, acest oraș, ori îl iubești, ori îl urăști! Noi îl iubim, de aceea am fost de două ori, prima dată, city break în noiembrie 2022 cu vizită pe insula Capri, a doua oară în iulie 2023,6 nopți de cazare, cu umblătură muuuultă prin oraș și vizite pe coasta Amalfitană și insula Ischia (care după noi, este mai faină decât Capri!).

Din Cluj Napoca, prima dată am plecat cu low cost weeezir (cum zic unii prin aeroport :) ) și am ajuns seara, de la aeroport am luat autobusul spre gara centrală, iar de acolo spre cazare autobusul local.

Ne-am cazat pe Lungomare Caracciolo, am prins acea furtună care a făcut ravagii în Ischia, plimbarea de seară pe malul mării a fost un dezastru, noroc că era vineri seara și pe Lungomare e plin de chalet-uri (locații diverse, gen bar, cofetărie) foarte cochete, pline de tineri, produse locale de cofetărie și patiserie la prețuri decente.

Sâmbătă dimineața, ne-am dus în port și am luat feribotul spre Capri, unde conform informațiilor de pe net am luat microbusul spre Anacapri (satul de sus) pe care în ciuda vântului extrem de puternic l-am vizitat la pas. Un sat pustiu, drăguț, dar nu impresionant.

Am coborât în Capri la Piazzetta Umberto de unde am început explorarea satului, ne-am bucurat că era lipsit de agitația caracteristică, multe magazine și buticuri de la mari case de modă erau închise și am purces spre via Krupp care din păcate era închisă. Am ales un traseu spre un punct de belvedere spre Stâncile Faraglioni, am văzut locuri frumoase.

Spre port am ales la coborâre funicularul, iar în port, surpriză mare, nu puteam cumpăra bilete spre Napoli, dat fiindcă nenea care trebuia să vândă bilete era în riposo! Feribotul venea parcă pe la ora 18,15, nenea începea munca la ora 18, joac-o p-asta! Dacă tot am avut timp am mâncat în port pizza (bună) la un preț decent pentru Capri și în timp ce stăteam afară la o țigară văd că se face coadă la casa de bilete, urraaaa a venit nenea, disperare mare pentru cei din spate, vaporul nu stă după pasageri, următorul era peste vreo o oră sau alt feribot rapid la preț mai mare. Concluzie personală, insula Capri este supraestimată.

Luăm biletele, ne îmbarcăm, spre Napoli, ajungem în stația de autobus să mergem la cazare, ne uităm pe net la orar, suntem bine! Suntem bine pe dracu! Am stat de ne-am urât în stația aia de autobuz, nu venea autobuzul, nu venea pur și simplu, la un moment dat a oprit o fată cu un Renalut Clio și ne-a zis că ne duce ea unde avem nevoie (trebuia să mergem printr-un tunel lung și încă vreo 2-3 km după) și nu costă mult, zice ea, eu zic în sinea mea, nu costă mult dar poate, eu, organe scoase și vândute, soția la produs, nepotul idem, nasol, no, grazie, așteptăm! Și am așteptat, șoferii lor nu au nici o treabă cu punctualitatea, napoletanii sunt pe modul " dolce far niente ". La un moment dat a venit un autobuz metropolitan și l-am rugat pe șofer să ne ducă până în stația unde trebuia să coborâm la cazare, omul ok, ne-a dus. Pfuiii, o trecut și asta.

A treia zi, așa, pe sufletul meu, Cartierele Spaniole, motivul principal al vizitei mele acolo (al soției nu cred că a fost ăsta, dar i-a plăcut!), MARADONA, mâncare napoletană, Italia pură, emoție, pizza, senzații tari pe străduțele înguste!

Am luat-o la picior pe străzile comerciale, pe Via dei Mille și Via Toledo și am mers la pictura murală a lui Maradona (care este zeu pentru napoletani), am mers la un local cu mâncare napoletană Da Nennella și la insistențele nepotului am mers la de nebuni pe jos până la pizzeria da Michele (deși nu ne doream asta) unde am găsit puhoi de lume interesată mai mult de poze și selfiuri decât de pizza, 4 variante de pizza slăbuțe, câteva mese ocupate permanent și înghesuială multă.

Ne-am întors la Maradona, el nu ne-a dezamăgit pe noi românii, niciodată :), ne-am bucurat de via Toledo și micile buticuri sau de magazinele de branduri comune, a doua zi, ca de obicei, micul dejun italian la barul din vecini, latte machiatto sau cappucino + dolce (adică o gogoașă, o chestie de patiserie umplută cu cremă sau croissant), sus pe autobuz, la gară, autobuz direct către aeroport, decolare. City break reușit!

Luati bilete pentru transportul în comun, sunt controale, atenție mare la posibilii hoți de pe scutere, țineți gențile sau rucsacii în față, nu vă etalați lanțurile și bijuteriile că nu e cazul, mai rău vă faceți, bucurați-vă de oraș, nu vă uitați că e murdar, gălăgios și aglomerat (sunt turiști din toată lumea!), e NAPOLI, e frumos!

Revin cu impresiile din concediul de 7 zile din 2023. O seară faină.

Trimis de cosmin09 in 07.02.24 20:45:52
    Validat / Publicat: 08.02.24 06:35:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Veneția, Bologna, Milano, Florența, Bari.
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Viena, Salzburg, Insbruch, Munchen, Istanbul, Praga, Paris, Budapesta, Belgrad, Valencia, Malaga, Alicante, Madrid, Barcelona, Londra, Grecia, Turcia, Egipt, Slovacia, Polonia, Cipru, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Cartierel Spaniole
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

DOINITA
    [08.02.24 12:21:31]

Frumos! Relaxant si frumos povestit incat am luat-o la pas cu voi pe stradutele inguste, am mers cu autobuzul, cu feribotul, dar nu mi-a placut cand a venit vorba de organe vandute... 😧Ma declar multumita cu transport in comun decat sa impart bunurile cu altii😂

Felicitari pentru excursie si pentru relatare!

cosmin09AUTOR REVIEW
    [08.02.24 14:58:05]

@DOINITA: Mulțumesc pentru aprecieri, am să vă iau cu noi și pe Coasta Amalfitană, respectiv Ischia, promit!

mihaelavoicu
    [14.02.24 18:42:50]

NAPOLI rămâne NAPOLI cu tot ce presupune acest oraș. Mizeria chiar nu mai contează și nici faima cu hoții de buzunare. Noi am fost câteva femei fără grup organizat și ne-am făcut poze prin amabilitatea celor din jur. Nu a plecat nimeni cu aparatul foto. Am ajuns și noaptea târziu la hotel, fără probleme. Și am umblat de ne-am rupt picioarele.

Orașul e o bijuterie dacă îl iei la puricat. Voi tinerii, aveți alte priorități și vă admir. Totuși, dacă nu ați fost și vă veți mai duce la Napoli, nu ocoliți Capela San Severo. Acolo veți admira un unicat, „unic între unicate” . Am scris despre.

Să aveți călătorii multe și frumoase că aveți ce vedea oriunde vă veți duce.

cosmin09AUTOR REVIEW
    [15.02.24 08:38:23]

@mihaelavoicu: Stimată doamnă, mulțumesc pentru ecou, noi nu avem nici-o problemă cu mizeria sau oamenii de acolo, chiar ne place Napoli, nu m-am plâns despre așa ceva, cât despre " voi tinerii", vă mulțumesc încă o dată, pentru că deși am peste 50 de ani, v-am creeat impresia că aș fi tânăr!

O zi faină!

DOINITA, mihaelavoicu