ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2024
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Banchetta - Sestriere Borgata

Cam din august-septembrie incep framantarile si organizarea principalei vacante de schi a grupului: ce perioada, ce tara, ce zona, ce domeniu, ce buget? Si cum sezonul trecut a fost Austria, am decis ca in acest sezon sa fie Italia

Am ales zona Sestriere, nu asa de celebra ca statiunile din Dolomiti, dar cu cel mai mare domeniu schiabil din Italia, Via Lattea, aproximativ 400 km de partii, care se intind atat in Alpii italieni, cat si in cei francezi. In plus, si pretul la ski-pass era foarte rezonabil, comparativ cu alte domenii de schi. Si, cel mai important, zona este situata la mare altitudine. Pare ca, de la an la an, perioadele si zonele de schi se restrang din cauza lipsei zapezii, asa ca alegerea unei zone la mare altitudine era imperios necesara

Pentru ca preturile mi s-au parut mari la cazare si oferta limitata, atat pe platformele internationale de rezervari, cat si la agentia de unde cumparam de obicei sejururile de schi, am purces la cautari, intentionand sa rezervam direct de la un hotel; am trimis multe cereri de oferta direct la hotelurile din zona. Intr-un final, ne-am oprit la oferta hotelului Banchetta, care parea ca intruneste cam toate criteriile dorite de noi: capacitate si structura de cazare, posibilitate demipensiune, proximitate fata de domeniul schiabil, pret bun

Inca de la inceput, comunicarea cu ei a decurs prompt si eficient, primind raspunsuri detaliate la toate intrebarile noastre

Hotelul Banchetta este amplasat in Sestriere Borgata (un sat aflat la 2-3 km de Sestriere) si este o afacere de familie, de circa 100 de ani. Este administrat de Cesare si Cristina, un cuplu simpatic aflat la a doua tinerete, foarte orientati catre clienti si cu o consistenta experienta hoteliera in spate

Hotelul este stil cabana montana, nu e foarte mare, are cam 25 de camere, in diferite structuri: duble, triple, cvadruple, apartamente. Unele sunt complet renovate (cum a fost tripla noastra), altele partial. Dar toate spatiile sunt ingrijite, curate si bine intretinute

Tripla noastra era complet renovata, destul de micuta ca dimensiune, dar suficienta pentru noi. Am avut un pat single si un pat matrimonial, 2 noptiere, o masuta de lucru cu 2 scaune, un dressing urias, cuier pe hol, baie complet echipata si balcon spatios, cu vedere spre fata hotelului

Perne, saltele, asternuturi si prosoape noi, impecabile, de foarte buna calitate

A fost singura cazare pe care am avut-o, la care cameristele intrau de doua ori pe zi sa faca curat: o data dimineata, dupa ce plecam la schi si a doua oara in timp ce eram la cina: faceau ordine in camera, asezau paturile, aruncau gunoiul, schimbau prosoapele (daca era nevoie) si completau consumabilele din baie

Barul de la parter este un loc foarte primitor, spatios, cu canapele, masute joase, un semineu electric, carti de joc, sah, jocuri de societate si o mini-biblioteca; aici ne adunam seara la socializare si un sprit

Am avut mic dejun tip bufet, cu produse preponderent dulci, in stilul italian: patiserie diversa, crostate, biscuiti, panetone, gemuri, dulceturi, nutella, cereale diverse. Sarate au fost doar un tip de iaurt, doua tipuri de mezeluri, un cascaval, oua fierte. Bufet rece, fara niciun fel de legume proaspete. La cerere si contra-cost ofereau oua ochiuri, omlete sau diversi carnaciori/crenvursti. Ceai, cafea, capucino la dozator. Baubile, nu foarte grozave

Masa de seara era formata din patru feluri: un aperitiv (o salata mica sau cateva felii de prosciutto sau bresaola sau o portie de quiche), felul 1 – in doua variante, la alegere   (paste, lasagna, risotto, supe diverse), felul 2 - in doua variante, la alegere (o carne+garnitura) si desert (fructe sau o prajitura). Pentru felul 1 si felul 2 trebuia sa alegi din doua variante, cu o seara inainte. Portiile nu au fost foarte mari, dar, fiind totusi patru feluri de mancare, a fost mai mult decat suficient

Mancarea a fost diversa si gustoasa, felurile nu s-au repetat; bautura era contra-cost

Hotelul are o parcare generoasa, gratuita.

Wi-fi-ul este prezent in tot hotelul, dar nu este prea grozav, functiona cam cu intermitente Dar datele mobile functionau ok

Am avut si o mini-zona de spa, cu o sauna mica, contra-cost. Am folosit-o intr-o seara, 3 persoane, 30 de minute, 45 euro

Zona este ofertanta si pentru non-schiori: plimbari pe drumurile forestiere din zona, vizitare orasele si sate vecine din Italia (Sestriere, Cesana Torinese, Claviere, Besse Alto, Grange Sises, chiar si Torino – aflat la o ora si jumatate de mers cu masina), dar si din Franta (Montgenevre, Briancon)

Recomand cu drag locul, in special datorita personalului de acolo, ospitalier, amabil si prietenos, dar si pentru excelentul raport calitate-pret. Pentru o tripla cu demipensiune, 7 nopti, 3 adulti, am platit 1470 euro, perioada 23-30 decembrie

Aici site-ul hotelului: sestriere2000.com/index.htm

Si aici site-ul domeniului schiabil: vialattea.it/en

Trimis de Chloe in 05.01.24 14:16:39
    Validat / Publicat: 05.01.24 14:55:53
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 in Sestriere
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)

[05.01.24 14:54:28]

Foarte bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Banchetta Hotel [Sestriere Borgata], SESTRIERE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

ChloePHONEAUTOR REVIEW
    [05.01.24 15:11:09]

@webmasterX: ok pozitionarea, multumesc

[05.01.24 18:48:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Deborah77
    [06.01.24 14:07:20]

Buna recomandarea dar... cum ati ajuns acolo? Masina sau avion?

ChloePHONEAUTOR REVIEW
    [06.01.24 21:03:06]