ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2023
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
NOV-2022
Cuplu

O țară fascinantă, plină de culoare

În acest prim articol despre Mexic veți afla câteva lucruri interesante despre această țară atrăgătoare și misterioasă. Doar drumul până aici reprezintă o experiență în sine. După un prim zbor de 3 ore până la Amsterdam și o escală de vreo 6 ore, ne-am urcat într-un Boeing 787-9 Dreamliner al KLM. Zborul de aproape 12 ore a fost destul de obositor, pigmentat cu imagini minunate, de sus, asupra Groelandei.

Mexic este un stat federal (denumirea oficială este Statele Unite Mexicane) cu o suprafață de 1.964.000 kmp, de peste 8 ori mai mare decât România. Țara se întinde pe 4 fusuri orare, iar decalajul orar față de România este de 7-10 ore. Cele 32 de state (inclusiv capitala Ciudad de Mexico) însumează 130 mil. locuitori ce vorbesc 287 de dialecte – limba oficială este spaniola.

Mexic este o țară diversificată din punct de vedere geografic - găsim deșert și junglă, lanțuri muntoase, vulcani, podișuri fertile. Fiind mărginit de Atlantic și Pacific, Mexicul beneficiază de mii de km de coastă și litoral. Orașele coloniale sunt absolut superbe, unele fiind incluse în patrimoniul UNESCO. La nord, împarte o graniță de 3120 km cu SUA, iar vecinii din sud sunt Guatemala și Belize.

Dalia (dahlia) este floarea simbol a țării. Dahlia este o plantă originară din Mexic, America Centrală si Columbia. Din cele 42 de specii de dalii existente în lume, în Mexic găsim 31 de specii. Tot în Mexic putem întâlni 12% din plantele lumii. Deosebit este și arborele de lalea africană ce are culori splendide.

În satul Santa Maria del Tule se află cel mai lat copac din lume - copacul El Tule. Acesta are o circumferință de 46 m și un diametru de 14 m. Testele ADN efectuate au stabilit că acest copac are o vechime de peste 2000 de ani.

Mexicul deține primul loc în lume la producția de avocado, masă de cacao și lime. Ocupă locuri fruntașe la rezervele de minereuri și la producția de nuci, carne de vită, papaya, ananas, fasole, porumb, sparanghel sau fenicul. Arborele de cacao este originar din Mexic ca și roșia, fasolea, ardeiul iute sau curcanul. La mare preț este arborele de cacao dar și cel de cafea.

În Mexic sunt 35 de locuri incluse în patrimoniul mondial UNESCO – 8 dintre acestea le-am văzut și noi în cadrul unui circuit de 14 zile prin această țară. Circuitul nostru a însemnat 13 nopți de cazare pe traseul Mexico City – Oaxaca - San Cristobal de las Casas – Palenque – Campeche - Merida și s-a încheiat cu 3 nopți de cazare la Cancun.

Faimosul Popocatepetl (localnicii îi spun El Popo) este un vulcan activ cu o înălțime de 5462 m. Dar cel mai înalt vârf din Mexic este Orizaba cu 5636 m. Două lanțuri montane traversează țara de la nord la sud, Sierra Madre Oriental și Sierra Madre Occidental – lungimea lanțului muntos este de peste 1600 km. Tot în Mexic, la Cholula se află cea mai mare piramidă din lume ca și volum. Cu o latură de 315 m, piramida are un volum de 4,5 milioane mc.

În articolele următoare voi reveni cu multe fotografii și detalii despre locurile vizitate în această țară fascinantă și fermecătoare.

Trimis de BOGDAN DSN in 17.12.23 10:30:09
Validat / Publicat: 17.12.23 10:58:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Teotihuacan

mprofeanuPHONE
[17.12.23 12:26:19]

@BOGDAN DSN: Mexic, o altă cultură, o țară exotică despre care ai scris atât de interesant! Așa am aflat și eu despre geografia țării, fus orar defalcat pe trei ore, atâtea dialecte, o istorie bogată, exportator de cafea, cacao, avocado... Ai fost prin agenție turistică, mult mai scump, poate era periculos pe cont propriu?!

Aștept cu interes continuările!

[17.12.23 14:06:05]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[17.12.23 19:34:10]

@mprofeanu: Am fost printr-o agenție din Ro (cu ghid român vorbitor de spaniolă), iar la aeroport am fost așteptați de agenția parteneră din Mexic, cu ghid mexican vorbitor de limbă engleză (spaniola era by default ????). Totul a decurs foarte bine - e greu pe cont propriu să știi localurile de pe drum unde te oprești să mănânci, să știi exact ce să vezi, cum ajungi, să ai rezervare din timp etc.

În satele tradiționale mayase nu intri fără un localnic - deci această experiență ar fi fost ratată. Am parcurs cu autocarul peste 2500 km, trecând prin diferite state federale, cu controale severe la granițe. Sunt și zone mai periculoase, la nord de capitala Ciudad de Mexico, dar acolo nu se fac circuite.

Pe cont propriu poți merge la Cancun și de acolo poți face diverse excursii de 1-2-3 zile... Quintana Roo este cel mai sigur stat din Mexic. Așa că am preferat această variantă, poate mai scumpă, dar cu siguranță mai safe. Vor urma și celelate articole!

Michi
[17.12.23 19:35:19]

@BOGDAN DSN: Am fost şi noi în Mexic în 1998. Îţi dai seama că au trecut 25 de ani aşa că abia aştept să citesc revieweurile tale pentru că multe localităţi şi obiective citate de tine le-am văzut: Mexico City, Oaxaca, Palenque , Teotihuacan, Puebla, Monte Alban, San Cristobal dar şi altele. Am să-ţi citesc reviewurile, (eu am scris doar două pentru că la vremea aceea notam destul de puţin) dar mă uit şi la pozele mele şi uite asa mai văd Mexicul a doua oară.

[17.12.23 20:47:29]

@Michi: Traseul stabilit este unul clasic urmat de mai multe agenții din România, cu mici variațiuni. Cred că în 25 de ani Mexicul s-a schimbat destul de mult (în bine). Pe mine m-a impresionat profund această țară și îmi doresc să mai ajung prin alte zone din Mexic.

Vor fi mai multe articole despre această destinație. În fiecare review voi grupa 2-3-4 obiective vizitate, deși multe dintre acestea ar merita articol separat. Voi atașa destule poze, dar și câteva filmulețe.

doinafil
[17.12.23 22:31:38]

@BOGDAN DSN: Te felicit pentru alegerea de a vizita câte ceva din Mexic! ????

Aștept cu interes și celelalte articole!

[19.12.23 18:16:15]

@doinafil: Mulțumesc, chiar a fost o alegere inspirată, iar Mexicul m-a încântat la maxim!

doinafil, Michi, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Mexicul: