ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2023
SEP-2023
Solo

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Isola Bella iti taie respiratia de atata frumos si liniste!

Am ajuns la sfarsitul anului 2023!

Asta imi place sa fac, sa intorc gandurile pe toate partile, a fost un an spectaculos.

Cand mi-a fost greu... viata m-a facut sa raman pe loc, sa stau si sa astept sa-mi recapat fortele.

La inceputul anului m-am asezat "eu cu mine" sa-mi stabilesc ce voi vizita si am inceput cu Venetia la vreme de Carnaval, apoi cateva tari din Orientul Mijlociu in martie, apoi la SPA in Sf. Constantin si Elena in mai si octombrie ca na, suntem cam "crocanti"; in septembrie am vizitat fabuloasele lacuri din nordul Italiei si multe excursii in zone pitoresti din tara.

Imi doresc multi ani ca acesta!

Toate locurile m-au fascinat dar lacul Maggiore cu frumusetea lui si cu cele trei insule care se vedeau in zare mi-au dat senzatia ca visez!

Ne-am imbarcat pe un vaporas din Stressa si am inceput sa fim inconjurati de un peisaj mirific si de cele trei insule care sunt in mijlocul lacului: Isola Madre, Isola dei Pescatori si Isola Bella. Sunt frumoase si cochete.

Isola Bella este ireal de frumoasa si imediat cand am coborat, primul obiectiv vizitat a fost Palatul Borromeo cu o arhitectura deosebita si o istorie pe masura.

Am fost impresionata de: Sala Armelor, Sala Muzicii, Salonul cu Galerii de Arta, Sala Tapiseriilor iar Pestera Subterana inglobeaza multa migala si maiestrie. In fiecare sala erau ferestre mari care te lasau sa admiri lacul, gradinile palatului cu flori multicolore, cu paunii care se plimbau liberi pe alei.

Lacul, Palatul si Gradinile m-au purtat intr-o lume de basm!

Cred ca nu exista loc mai frumos pe lume decat Lago Maggiore si cele trei insule, am avut senzatia ca ma aflu intr-un colt de rai.

Stanca din mijlocul lacului, locuita doar de cativa pescari a fost transformata intr-un loc de vis incepand cu secolul al XVII-lea la initiativa familiei Borromeo, ambasadori ai Lombardiei cat si cardinali ai bisericii catolice.

Numele insulei a fost dat de contele Borromeo din dragoste pentru sotia lui, Isabella.

Palatul este construit in stil baroc.

Palatul, caracterizat printr-un plan în formă de T, se află la capătul nordic al insulei, dominat de fațada lungă de 80 m liniară, cu proeminența curbiliniară a sălii de onoare din centru, dezvoltată pe două etaje și acoperită de un acoperiș cu cupolă.

Capela palatului, de asemenea la parter, gazduiește obiecte care au aparținut lui San Carlo Borromeo și cardinalului Federico, precum și trei monumente sepulcrale ale personajelor familiei.

La primul etaj, in jurul salii centrale, sunt camere decorate și mobilate, inclusiv camera Napoleon, unde a stat în 1797, sala Tron și sala Muzica, unde s-a ținut conferința Stresa în 1935, intre Benito Mussolini, Pierre Laval și Ramsay MacDonald.

Interiorul palatului gazduiește picturi de pictori cunoscuți, printre care Luca Giordano, Francesco Zuccarelli și Pieter Mulier, cunoscut sub numele de Furtuna. In galeria Tapiseriei exista tapiserii flamande din secolul al XVI-lea cu scene de animale care simbolizeaza lupta dintre bine și rau.

Mi-a placut colectia de papusi de portelan imbracate in rochiile de epoca cu crinolina.

La parter, o serie de camere cu decorațiuni rupestre se deschid spre grădina, cu motive decorative formate din pietricele și pietre mici.

Gradina italiana din sec XVII-lea cu fantani, cu statui avand in centru teatrul Massimo cu al sau unicorn, simbolul familiei Borromeo.

Vazuta de pe apa, insula are forma unei nave care navigheaza pe Lacul Maggiore!

Am fost fericita, am simtit o bucurie de aia cu uimire ochii in lacrimi!

Cuvintele nu pot reda frumusetea acestor locuri... sper ca pozele sa fie mult mai elocvente!

Trimis de balasa violeta in 15.12.23 21:09:04
    Validat / Publicat: 15.12.23 21:50:03
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Galerie de tapiserii

[15.12.23 23:50:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' în zona lacului Maggiore: