ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2023
ÎNSCRIS: 30.04.09
MAR-2023
Cuplu

Palatul Topkapî: Mărturia Gloriei Otomane

De doo zile v-am dat bătăi la partea inimoasă: n-am scris nimic și nici nu prea am intrat pe sait, probleme gospodărești, deh!

Ieri am procedat la omorârea lui Ghiță, de fapt am procedat ca un adevărat mafiosso, am plătit pe cineva să-l mierlească pe Ghiță. Da, mi-a ieșit afacerea, Ghiță a fost asomat și apoi dilit cu cuțitul, în bunul obiecei românesc. După asasinarea lui mi-a fost adus acasă și depus pe masă.

Firesc, l-am hărtănit și io, astfel că, chiar acuma când vă vorbesc, Ghiță fierbe pe aragaz, sub formă de tobă, și mâine o să-l prepar termic ca fiind lebăr, iar, mai apoi, va deveni cârnați, rețetele mele, nu vi le spui, neam!

Ei, vreau să vă spun că, de când îs io adunat cu Adriana, de 33 de ani, în fiece an am mierlit câte-un Ghiță, spre profunda îndestulare a burdihanelor noastre, proprii, precum și a copilului de ni l-a adus barza. Anul ăsta a mers mai greu, nu mai am sporul de altă dată. De fapt, ieri, după stabilirea trichinelozei (de fapt, a absenței ei) am mâncat tochitura de rigoare și, astăzi ne trecuse de carnea de porc. Dar, am respectat sacrificul bietului animal și l-am pregătit tradițional! V-am povestit asta doar așa, să mă dau mare, dacă veniți la mine nu vă dau nimic, veniți cu pachetul vostru de mâncare!!! Bine, hai, poate că vă dau un pahar de vin!

Cam ciudat să vorbesc despre porc și friptura din acest animal când vreau să vă vorbesc despre Topkapî Saray. Turcii nu mănâncă porc dar, stați liniștiți, au alte mâncăruri bune-bune-bune! Și, în afară de Topkapî Saray, au și alte palate, poate mai elegante și mai frumoase decât ăsta, doar că, pentru mine, Topkapî are-o însemnătate aparte. Este un palat nu foarte luxos, este așa, mai rustic. Nu întâmplător, zic eu, era în perioada de dezvoltare a Imperiului Otoman, sultanii ăia erau ocupați cu extinderea Imperiului, nu pe luxul ăla, bolnăvicios.

Vă aduceți aminte de Imperiul Roman? La început nici ăia nu erau preocupați de lux, voiau noi cuceriri și se luptau pentru asta. Pe urmă, s-au lenevit, sabia, chiar romană fiind, a devenit grea, e nasol să trăiești în tabere militare cînd poți să zaci în lenea ta în nuș'ce palate, faci curul mare, burtă de pe la 20 de ani și brațe slăbănoage.

Cam așa a fost și cu Topkapî, a fost palatul sultanilor în perioada în care Imperiul Otoman se învecina cu cine voia el.

Unde se află Topkapî Saray?

Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Turcia, adresa din buletin. Dacă vreți să-l găsiți după vorbe, după Aya Sofia mergeți cu tramvaiul o stație, spre Gulhane, stația unde veți coborî.

De ce să vizitați Topkapî Saray?

Palatul Topkapı, situat în Istanbul, Turcia, este un important monument istoric care a jucat un rol semnificativ în istoria lumii. A fost construit în secolul al XV-lea și a fost reședința principală a sultanilor otomani timp de aproape 400 de ani. Iată câteva aspecte importante care arată importanța Palatului Topkapı în istoria lumii:

Centru de Putere Otoman: Palatul a fost centrul de putere al Imperiului Otoman și reședința oficială a sultanilor. Aici, s-au luat decizii politice importante, iar administrația imperiului a fost condusă de la această locație.

Depozit de Comori: Palatul Topkapı a fost și un depozit al comorilor imperiale. Aici se afla Tezaurul Topkapı, care includea obiecte de preț, bijuterii și artefacte de valoare inestimabilă.

Centru Cultural și Religios: Pe lângă funcțiile administrative și politice, palatul a servit și ca centru cultural și religios. Cuprinde numeroase clădiri, inclusiv moschei, biblioteci, ateliere de producție artistică și alte facilități.

Importanță Strategică: Amplasarea strategică a Palatului Topkapı, la confluența a două continente (Europa și Asia) și la intersecția dintre Marea Marmara și Marea Neagră, a contribuit la importanța sa în controlul asupra rutelor comerciale și a securității imperiului.

Evenimente Istorice Importante: Unele dintre cele mai importante evenimente istorice ale Imperiului Otoman au avut loc în cadrul Palatului Topkapı. De exemplu, deciziile importante ale consiliului de stat și ceremoniile de accesare la tron ale sultanilor au avut loc aici.

Influență Asupra Artei și Culturii: Palatul a avut o puternică influență asupra artei și culturii otomane. Arhitectura sa și designul interior reflectă gusturile și stilul de viață al perioadei otomane.

Astfel, Palatul Topkapı nu este doar un monument istoric, ci și un simbol al magnificenței și puterii Imperiului Otoman, influențând istoria și cultura lumii în perioada sa de glorie.

Ce ai să vezi aici?

Bogăția Istoriei: Palatul Topkapı este plin de istorie, păstrând numeroase artefacte, obiecte de artă, manuscrise și exponate care oferă o privire detaliată asupra vieții în perioada otomană.

Arhitectură Uimitoare: Clădirile și grădinile palatului prezintă o arhitectură uimitoare, cu elemente specifice stilului otoman. Vei putea admira decorațiile complexe, mozaicurile, și curțile frumos amenajate.

Tezaurul Topkapı: Una dintre atracțiile majore ale palatului este Tezaurul Topkapı, care adăpostește bijuterii și obiecte prețioase, inclusiv celebrele diamante și pietre prețioase ale sultanilor otomani. Sau, Muzeul Armelor, unde se află și sabia lui Ștefan cel Mare, de oftăm noi după ea.

Priveliști Panoramice: Poziționat pe o colină, Palatul Topkapı oferă priveliști panoramice spectaculoase asupra Istanbulului, Mării Marmara și Bosforului, ceea ce face vizita și mai memorabilă.

Grădinile și Curțile: Palatul are numeroase grădini și curți interioare, oferind o oază de liniște în mijlocul orașului. Aceste spații sunt pline de frumusețe și istorie și sunt locuri excelente pentru relaxare.

Muzeul Islamului Religios: Palatul găzduiește și o colecție impresionantă de artefacte legate de islam și profetul Muhammad, inclusiv haine și obiecte personale ale acestuia.

Evenimente Culturale: În plus față de aspectele istorice și arhitecturale, Palatul Topkapı este, uneori, gazda unor evenimente culturale, expoziții și activități care îmbogățesc experiența vizitatorilor.

Ce are de arătat?

Construcția Palatului a început la 1460, iar arhitecții de au răspuns de ridicarea lui au fost :Mimar Sinan, Sarkis Balyan, Davut Ağa, Acem Ali. Iar stilul arhitectonic a fost cel otoman. Palatul Topkapı are o structură complexă, cuprinzând numeroase clădiri, curți și grădini. Aceasta este o descriere generală a structurii sale:

Curtea Porții: Este punctul de intrare principal în palat și include un pavilion mare numit "Babüsselam" sau "Porțile Salutului". Aici se află și o fântână monumentală.

Curtea Domnească (Avlu): Este prima curte mare pe care o întâlnești după intrare și servește ca spațiu de primire pentru oaspeți. Aici se află mai multe clădiri, inclusiv pavilioane, sere și locuințe ale funcționarilor.

Palatul Enderun: Aceasta este partea cea mai privată și restricționată a palatului, accesibilă doar pentru membrii familiei regale și pentru funcționarii de încredere. Include harem-ul, bucătăriile imperiale și alte clădiri importante.

Curtea Ceremoniilor (Alay Meydanı) : Este o curte mare utilizată pentru ceremonii și parade. Aici se află "Sofa-i Hümayun" sau "Tronul Imperial", unde sultanul primea ambasadorii străini.

Grădini și Terase: Palatul are numeroase grădini și terase care oferă priveliști spectaculoase asupra Istanbulului și a apelor înconjurătoare.

Muzeul și Expozițiile: O parte a palatului funcționează acum ca muzeu și găzduiește o colecție impresionantă de artefacte, bijuterii, obiecte de artă, haine și arme istorice. Printre exponate se numără Tezaurul Topkapı și relicve importante ale islamului.

Bucătăriile Imperiale: Acestea sunt complexe și extinse și au fost proiectate pentru a hrăni o populație considerabilă. Aici se desfășurau diverse activități culinare și se pregăteau mese pentru familia imperială și pentru membrii curții.

Această structură complexă și variată reflectă funcțiile diferite ale palatului în timpul perioadei otomane, precum și bogăția și diversitatea vieții imperiale. Vizitarea Palatului Topkapı oferă o incursiune captivantă în istorie și cultură, oferă o călătorie în trecut și oferă o perspectivă unică asupra vieții în timpul imperiului otoman.

Ei, ca să vă dați seama cum am gândit eu când am vizitat Topkapî Saray, m-am gândit la ce-a însemnat Imperiul Otoman pentru poporul turc. Atitudinea turcilor, ca popor de cuceritori, a fost influențată de istoria lor lungă și complexă, precum și de contextul cultural și geostrategic în care s-au dezvoltat. Așa cum este cazul pentru multe popoare cu o istorie marcată de expansiune și cuceriri, atitudinea turcilor față de această dimensiune a istoriei lor poate varia și poate fi percepută diferit de către diferitele grupuri sociale și indivizi.

Istoria turcilor este caracterizată de o puternică tradiție militară. Imperiul Otoman, fondat în secolul al XIII-lea, s-a extins într-un imperiu vast și puternic. Cuceririle și succesele militare au fost adesea văzute ca simboluri de putere și prestigiu.

Ideea de cuceritor poate juca un rol semnificativ în construirea identității naționale. Pentru mulți turci, istoria cuceririlor și realizările imperiului este un element important al identității lor naționale și al mândriei naționale.

Cuceririle și contactele cu diferite civilizații au contribuit la o moștenire culturală bogată și diversificată. Astfel, turcii pot privi istoria de cucerire și expansiune și ca pe o modalitate de a aduce și asimila diverse influențe culturale în patrimoniul lor.

În era modernă, atitudinea față de istoria de cucerire poate varia în funcție de interpretările și perspectivele individuale. Unii pot vedea această istorie ca pe un element important al dezvoltării și formării Turciei moderne, în timp ce alții pot privi aceste aspecte istorice cu o perspectivă critică.

Este important să subliniem că atitudinea față de istorie și cuceriri poate varia în rândul societății turce și că aceasta nu poate fi generalizată pentru întregul popor turc. Perspective diferite pot fi găsite în funcție de educație, experiențe personale și interpretări culturale.

Rezumând, mie mi-a plăcut Topkapî mai mult decât Dolmabahce. Dacă vreți, e ca prima variantă din filmul” Sfântul” când eroul principal era un mic vrăjitor, el putea face ce voia. Apoi, pe măsura ce seria a continuat, filmul s-a diluat, chiar dacă actorii erau tineri și frumoși, fetele de lângă, la fel. Dar, niciun film prelungit atât de mult nu va mai avea fiorul primului. Palatul Topkapî a fost construit și a reprezentat pentru întreaga lume un loc de unde se dădea ora exactă. Gândiți-vă că după 1526, când Budapesta a devenit pașalâc, Europa se gândea să învețe limba turcă, doar așa, just in case!

Palatul ăla e mărturia măreției de atunci!

Gata, plec, vă las în pace, v-am supărat destul cu faptul că am mai scris un review! Bucurați-vă, pe anul ăsta mai am vreo trei și, gata, ați scăpat. Doar că, până atunci, na, suportați-mă! Altfel, acum plec, haidi, pa!

Web, poate că de data asta reușesc să pun melodia de-o vreau. Doar că, dacă n-o fi cum vreau eu, te rog: https://www.youtube.com/watch?v=hKRUPYrAQoE&ab_channel=TwoStepsFromHell

Last edit: A mers, am putut pune io muzica!!! Meloodia se cheamă” Victory” , se potrivește și cu perioada Palatului Topkapî, dar, mai ales, cu reușita mea! :)):)):))

Trimis de Yersinia Pestis in 15.12.23 19:32:37
Validat / Publicat: 15.12.23 20:06:39

VIZUALIZĂRI: 718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Topkapî Saray- Istanbul

FlaviuPHONE
[16.12.23 10:31:22]

Cu Tecuciu' rămas în corazonul personal, recunosc că e drăguț și Stambulul ăsta.

Condoleanțe familiei porcine a lui Ghiță!

Toate cele bune... mai ales caltaboșii și cârnații!

[16.12.23 11:44:49]

@Flaviu: Faza cu Tecuci și-apoi Istanbul e ca-n vorba: Azi aici, mâine-n Brăila, adică e exprimare directă a dialecticii turistice! Între noi fie vorba, nu-s convins că există vorba asta, dar, așa se dovedește că limba română este o limbă vie!

Familia lui Ghiță nu știe tragedia întâmplată, puii ei cresc liniștiți, nu cred c-au întrebări existențiale despre devenirea porcină!

E mersul firii, poziția omului în lanțul trofic este, clar, superioară celei a porcului! Deși mulți dintre oameni au atavisme animaliere. Femeile le văd cel mai ușor, ele pun și etichete: "Toți bărbații e porci! ", sau, mă rog, măgari, boi și alte asemenea. Despre armăsari se vorbește cu pudoare...

kmyPHONE
[17.12.23 00:37:57]

@Yersinia Pestis: citind titlul revew-lui și apoi povestea bietului Ghiță ce mi-am spus în sinea mea? Sa vezi ca de aia ai plecat la Istanbul sa iei sabia lui Ștefan cel Mare sa ai cu ce sa-l asomezi. Dar nu, era acolo când m-am dus eu in urma ta. La cât de simpla si mica e, în comparatie cu celelalte de pe lângă ea n-o ia nimeni.

[17.12.23 11:59:41]

@kmy: Cert e că este într-un foarte frumos muzeu de arme! Cum și muzeul ceasurilor e la fel de frumos!

Ai să râzi, când tranșezi un porc ai nevoie de-un cuțit de dezosat, de vreo 16 cm, unul de tranșat, 35 cn, un satâr mai greu și un fierăstrău de măcelărie. Cu sabia nu prea ai ce face, cu condiția ca porcul să fie deja mort! Acuma, despre ce porc vorbim, nu știu, ce te faci dacă are pistol? Porcul dreaq', spun! ????

Zoazore
[19.12.23 08:24:04]

@Yersinia Pestis:

Cat mai multi si fericiti ani pe mai departa, da' Ghita, sieracu' ce vina are? Sa inteleg ca aveti 33 de asasinate Ghitoase la activ? Woow, bun scor!

Mereu m-am intrebat cum a ajuns sabia aia acolo si de ce nu o cerem inapoi, acasa! Dar cred ca turcii sunt maximum de masochisti si o tin sa-si aminteasca ce cafteala le-a tras asta micu' Fane Babanu' zic, de cate ori i-a prins prin ograda lui.

[19.12.23 09:20:44]

@Zoazore: Ghiță-și dă obolul porcesc pentru care e menit, de-aia trăiește, îngrijit ca moaștele, vreun an de zile.

Sabia lu' Fănică or luat-o turcii din visteria Moldovei, pe vremea domniei lui Petru Rareș, mai exact când ăsta fugise din fața lor.

Cât despre bătăile pe care le-a dat turcilor, așa e, i-a bătut de le-a plătit bir toatâ viața. Vorba aia:" I-am bătut de s-au c***t pe noi! ". Acum, pe 10 Ianuarie se fac anii de la Bătălia de la Podul Înalt, din 1475. Aia chiar a fost bătaie dată turcilor!

[14.01.24 08:16:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Palatul Topkapî, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Must See' în Istanbul]

Flaviu, hlli, kmy, Zoazore