ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2023
NOV-2023
Cuplu
BUN

Din nou la Pomul Lăudat... Alan Suites - Edirne

În mini-vacanța noastră prelungită de Sf. Andrei... 1 Decembrie, etc, alesesem inițial o ieșire de 3 nopți, rezervate la Milaroom Boutique Hotel dar ulterior am mai adăugat o noapte de cazare, mai exact 30 nov - 1 dec pentru că dacă tot bat drumul până acolo... măcar să merite deranjul.

Nu am mai reușit să adaug o noapte de cazare rezervării inițiale dar am rezervat o noapte la... Alan Suites unde am mai fost anul acesta în luna mai. Despre configurația hotelului și alte detalii tehnice, nu mai reiau. Am scris deja în recenzia anterioară.

Așadar acum era a doua oară când ne cazam aici, știind cam care-i treaba și mersul lucrurilor. Noaptea de cazare a fost făcută cu anulare gratuită până în penultima zi, la prețul de 38 euro (190 de lei). Am rezervat o cameră dublă matrimonială și aveam emoții mai ales cu geamurile și cu localizarea. Am ales această cazare pentru că altele din oferta Booking erau fie mai ieftine DAR în locații mai aglomerate sau îndepărtate, fie erau ok dar erau prea scumpe.

Scută recapitulare. Data trecută, camera primita avea geamurile de la cameră praf, nu se închideau ermetic și toate zgomotele din exterior, ajungeau în interior. Apoi este și acea moschee de cartier în capătul străzii și se auzeau rugăciunile la ore târzii din noapte.

Camera

Am ajuns la hotel după 12. Știam că check-inul se face după 14 dar ne-am încercat norocul și era gata camera. Ne-au luat pașapoartele, am plătit, am primit cardul de la cameră și am mers spre ea. Am primit cameră în corpul 3 parcă, corp aflat evident... în dreptul străzii aglomerate de lângă. Geamurile erau așa și așa... nu erau nici etanșe dar nici foarte defecte. Totuși ușa de la intrare, păcat de ea că avea închiderea aia pe card, căci săraca, nici ea nu se închidea etanș. Se vedea crăpătura de lumină între ușă și toc.

Ca să fie treaba treabă, pe la 15-16 când am zis să ne punem în pat puțin, fix în dreptul ușii noastre au parcat cameristele dulapul mobil cu prosoape și ape și toate cele și mai și vorbeau, râdeau, urlau ca toate alea. Pe toate holurile hotelului era curent și un aer rece, asta pentru că nici geamurile alea mari cât o ușă, nu se închidea ermetic și bătea vântul prin ele. Problemă mare cu tâmplăria asta de la Alanul vieții.

În cameră... o măsuță mică rotundă, un fotoliu, patul suficient de mare pentru 2, înalt. Un calorifer, televizor, aer condiționat (în caz că nu-i suficient de cald). Ce mi-a plăcut... o parte din podea era încălzită! Se simțea o căldură la picioare în anumite zone ale podelei.

Tot aici era și un fierbător de apă, câteva ceaiuri, cafele instant plus seif, dulap cu sertare și o pernă în plus.

Baia

Nu foarte mare dar suficientă pentru rolul ei principal. Apa era fiartă, aveau și ventilator pentru a prelua aburii de la apă, săpunuri, geluri de duș și cam atât.

Micul Dejun

Probabil unul din punctele forte ale acestui stabiliment este micul dejun. Am fost la câteva cazări din Turcia iar acest mic dejun de la Alan este unul dintre cele mai variate și diversificate din toate. Nu știu dacă l-aș pune pe locul 1, dar sigur este în top 3. De exemplu foarte diversificat a fost și cel de la Dort Mevsim din Canakkale.

Cereale, brânzeturi, omletă, cârnăciori, dulcețuri, unt, prăjiturele, cafea, ceai, etc etc de toate...

Parcarea

Se poate parca pe strada din fața hotelului dar aici este mai mereu plin. Nu am reușit să găsesc loc așadar am parcat în capătul străzii, pe câmpul acela de lângă moschee și blocul rezidențial. Aici este parcarea lor. Am găsit loc, nu am avut probleme. Oricum peste 60-70% din mașinile parcate pe lângă Alan Suites erau de România, Alanul fiind un hotel foate popular printre români. Ce-i drept raportul calitate-preț este foarte bun/corect.

Concluzii

Data trecută nu am fost foarte mulțumit, în mare parte din cauza geamurilor care mă enervează la culme pentru că nu se închid etanș/ermetic, la fel și a ușii de la intrare. Aceeași poveste și acum... dacă camera ar fi ceva mai bine izolată FONIC, cred că ar fi cazarea PERFECTĂ!

Atenția la detalii lipsește. Au renovat camerele, au revopsit pereții și au lăsat tocurile murdare de lavabilă. Îmbinările gresie cameră-gresie baie, lasă de dorit. Îmbinările toc ușă-podea, lasă de dorit (vezi foto).

Apoi altă chestie de prost gust. Se apucaseră să demoleze/renoveze nu știu ce camere de la etajele superioare și se auzea bormașina aia în tot hotelul, fix ca la mine acasă... ????

Liftul era murdar de praf de la molozul transportat cu el, în fața cazării erau mașini care luau molozul sau altele care aduceau materiale de construcție. De afară se vedeau camerale unde lucrau, scoseseră caloriferele în micile balcoane existente.

Ah am uitat să vă zic... cum camera era cu vedere la bulevard, fix ziua în care am stat, vis a vis de noi pe trotuar, au început niște muncitori să excaveze trotuarul și să îl repare... ????

Așadar este un hotel bun spre foarte bun, consider că în continuare puțin supra-apreciat pentru ce oferă. Pe mic dejun sunt forță dar la camere mai au de lucrat. Plus de asta locația nu estea cea mai facilă. Da poți merge pe jos până la Erasta mall, asta doar dacă nu ai de gând să faci cumpărături. Îmi imaginez că nu vrei să mergi pe jos 1 km cu sacoșele după tine și să mai urci și dealul ăla de la Jandarmerie.

Apoi față de centru... sunt 3 km de mers pe jos sau 10-15 minute cu mașina. În nici un caz nu poți spune că este aproape de centru. Per total este o cazare ok pentru tranzit.

___

Am notat ca perioadă luna nov. Check in s-a făcut pe 30 noiembrie... check out pe 1 dec.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 11.12.23 12:17:41
Validat / Publicat: 11.12.23 13:24:26

VIZUALIZĂRI: 395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Alan Suites - Edirne
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂAlan Suites Unisite (ex 6th floor Aparthotel) :