ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2021
AUG-2021
Familie
EXCELENT

Revenim cu placere

Acum 2 ani mi-am propus sa incep concediul cu o oprire in Edirne, oras prin care am trecut de multe ori dar pe care nu am apucat sa il vizitez aproape de loc. Nu prea ne-a iesit datorita aglomeratiei de pe Valea Prahovei care ne-a facut sa ajungem seara tarziu in oras. Anul acesta am reluat demersul astfel ca prima cazare am rezervat-o in Edirne, planuind sa avem o dupaamiaza in care sa facem putin shoping la Margi si o plimbare prin centrul orasului.

Nu am mai plecat noaptea de acasa ci dimineata, la 7. Drumul urmat a fost cel care imi place mie, prin Calafat-Montana- Vratsa-Sofia- Svilengrad, totul a decurs absolut normal astfel ca dupa 7 ore jumatate, in care am parcurs cei 640km, eram in vama. Aici era ceva lume dar a mers foarte repede astfel ca la 15.30 eram deja in parcarea hotelului ales pentru cazarea din Edirne.

Hotelul l-am ales, culmea, inainte de a sti sigur ca plecam in concediu! Sa explic de ce. Prin iunie colega de birou era in Turcia si voia o cazare in Edirne, cum stiti booking nu merge acolo astfel ca m-a rugat sa ii rezerv ceva bun si ieftin (tot romanul vrea bun si ieftin=)) ). Eu i-am propus hotelurile pe unde am stat acolo cu preturile aferente si ea a zis ca ALAN SUITES pare ok.

Cand am facut rezervarea am vazut pretul extraordinar pentru 2 adulti si 1 copil peste 11 ani astfel ca am rezervat si pentru noi, la intoarcere colega mi-a confirmat ca a fost excelent chiar daca intre timp hotelul si-a schimbat proprietarul. Prin urmare la 15.30 am parcat chiar in fata receptiei la Alan Suites, am coborat cu rezervarea, bineinteles ca am gasit un receptioner care stia engleza, a gasit repede rezervarea, m-a intrebat de HES si in 10 minute aveam cartela camerei.

Nu stiu, dar inclin sa cred ca pentru turisti sunt rezervate camerele de la etajul 5, restul fiind rezervate pentru studenti. Camera am gasit-o ca la vizita din urma cu 2 ani, adica foarte confortabila, desi nu mare, suficienta pentru noi 3. Printesa nu avea pregatit fotoliul extensibil, dar am rezolvat repede. Cameristele erau pe etaj, le-am spus ca trebuie si al treilea pat amenajat, lucru care s-a facut rapid. Se vedea ca fusesera facute mici retusuri prin hotel, probabil de catre noul proprietar, de altfel in fata era un munte de resturi provenite din reamenajare, resturi care a doua zi dimineata au fost ridicate chiar inainte sa plecam.

Am coborat iar inainte sa plecam in oras ne-am oprit la terasa complexului sa bem un suc. Sunt amplasate cateva mese intr-o gradina interioara unde poti bea linistit un suc, un ceai, o cafea sau un ayran, bere nu caci totusi suntem intr-un complex studentesc =)).

In oras am plecat cu masina desi eram convins ca nu voi mai gasi locul de parcare din fata receptiei, totusi seara am gasit un loc de parcare in fata hotelului.

despre SERVICII

Despre servicii nu pot spune prea multe pentru ca nu am interactionat decat cu receptionerul, cameristele si personalul de la masa. Toti au fost serviabili si atenti la doleantele noastre.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este mica dar suficienta pentru noi. Are un pat dublu mare, un fotoliu pat bun, chicineta cu plita si frigider.

Baia este dotata cu tot ce trebuie sa poti sa faci un dus fierbinte dupa un drum lung astfel incat sa te poti bucura de odihna necesara.

Un aspect care a inceput sa ne intereseze din ce in ce mai mult este prezenta prizelor, am avut unde sa incarcam cele 3 telefoane si laptopul din dotare. Cu wi-fi nu s-a rezolvat, dar noi am cumparat o cartela turceasca cu 15 GB astfel ca nu ne-a deranjat prea tare.

Aerul conditionat l-am verificat si parea ok, noi nu am avut nevoie de el.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre micul dejun am spus in celalalt review ca este senzational pentru un hotel de tranzit, asemanator cu cel dintr-un resort de la malul marii, acesta fiind un motiv pentru care am reales acest hotel. Ei bine s-a pastrat la fel, din pacate nu au cafea din boabe ci doar instant. Nici o problema, la parter este un bar unde am baut o cafea turceasca excelenta inainte de a pleca la drum.

Am remarcat ca la masa se respectau strict regulile covid, nu am intrat fara masca si fara manusi (asta pentru ca te autoserveai). Dezinfectantul era prezent pe fiecare masa. Mesele parca erau mai distantate ca acum doi ani, totusi cand ne-am dus noi, pe la 8.30, am gasit loc usor si am observat ca tot timpul cat am stat se gaseau locuri la mese, asta desi erau multe masini cu numere straine in fata hotelului, deci cred ca erau multi turisti.

Din pacate, fiind lume destula la acea ora, nu am facut de loc poze in restaurant sa puteti vedea ca nu exagerez cand fac afirmatiile de mai sus despre micul dejun.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este situat intr-un cartier de locuinte, nu exista obiective turistice in zona, dar se ajunge usor la Erasta, mai ales ca este putin probabil sa ajungi aici fara masina. In schimb este avantajul ca nu prea trebuie sa iti faci probleme cu parcarea.

Trimis de nrs † in 18.09.21 14:38:25
Validat / Publicat: 18.09.21 15:16:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 curte interioara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[18.09.21 15:16:03]

adrianbogdan
    [18.09.21 16:42:46]

Punct ochit, punct lovit. Să sti că am citit numai lucruri bune despre această cazare.

De ținut minte!

nrs †AUTOR REVIEW
    [18.09.21 16:54:40]

sa stii! pentru tine e problema cu tigara, dar exista si camere cu acces rapid la terasa pentru "tigareala". mie pretul mi s-a parut super pentru ce ofera si pentru ce am eu nevoie la o cazare de tranzit, chiar 2-3 zile as sta tot acolo

in Romania nu gasesc nicaieri sa stam la 135 lei cu MD

adrianbogdan
    Alte impresii din această RUBRICĂAlan Suites Unisite (ex 6th floor Aparthotel) :