ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2023
ÎNSCRIS: 06.01.14
DEC-2023
Cuplu
EXCELENT

Un hotel unde m-am simtit splendid

Fiind ziua sotului meu pe 1 decembrie am vrut sa mergem undeva la un hotel cu spa ca sa ne relaxam. De fapt mi-am propus ca de zilele noastre de nastere sa mergem undeva sa ne simtim bine sa ne relaxam si pentru ca sotul meu iarna nu prea vrea sa mergem departe de Tulcea am consultat mai multe oferte.

La Steaua de mare - Eforie unde am mai fost si am fost multumiti, vezi impresii, era scump pt 3 nopti (2650 lei) iar la Mirage Medspa unde fusesem multumiti (vezi impresii) nu mi-a placut ca dupa pandemie au stabilit ca accesul la piscina se face cu programare o ora pe zi (ce sa faci toata ziua in extrasezon fara spa, ne-au pierdut de clienti pe noi si pe inca doua familii cu restrictia asta).

Am zis sa caut un alt hotel cu spa care sa primeasca vaucere de vacanta si sa aiba acces nelimitat la spa si am gasit Hotel Splendid - adult only (un mare avantaj cand vrei sa te relaxezi si nu esti deranjat de copii) din Mamaia unde am rezervat direct la hotel o camera cu demipensiune (mic dejun bufet suedez si fisa cont de 100 lei persoana pe zi). Nu stiam cum va fi dar am vazut ca avea un scor de 9,3 asa ca am mers cu incredere si intradevar nu ne-a inselat asteptarile.

Desi pe site-ul lor scrie ca check in se face la ora 16, cand am ajuns pe la 14 camera noastra era pregatita si cazarea s-a facut imediat. Hotelul este situat langa bulevardul Mamaia avand statia de autobuz langa hotel. Are camere cu vedere la strada cu balcon (mai ieftine) si camere cu vedere la lac cu balcon (mai scumpe) si camere economy fara balcon (cele mai ieftine). Noi le-am luat pe cele cu vedere la strada cu balcon (eram 2 familii) ceea ce sotului meu i-a convenit ca iesea pe balcon sa fumeze si sa vada masinile.

Eu nu aveam prea mari pretentii ca oricum nu se auzea in camera zgomotul, camera era destul de bine antifonata. Cand am intrat (cu card) am ramas surprisa de marimea camerei dar mai ales de marimea baii (vorba lui fiica mea era cat 2 bai de alea de apartament). Patul era foarte bun, confortabil, odihnitor si mare cu lenjerie din damasc alba si aranjamentul camerei era cu bun gust. Aveam o gramada de intrerupatoare cu leduri cu lumina calda si de tip cap scara pe laga noptiere, desupra noptierei, lumini in spatele TV, deasupra Tv, pe tavan. Nicaieri nu am vazut atatea prize si intrerupatoare.

Ca la orice hotel de 4 stele care se respecta avea minibarul plin. Avea halate si papuci, dulap, cuier cu dulapior, oglinda si la cuier si in camera, birou cu inca un dulap pe care l-am descoperit abia la plecare. Pe birou avea o cana fierbator cu 2 cesti negre si 2 pahare, avea ceaiuri, zahar, cafea care se schimbau zilnic (inclus in pret). Balconul era suficient de mare si avea 2 scaune, o masuta si o scrumiera pe ea. In camera mai exista o masuta cu 2 fotolii foarte comode (am putut juca carti pe ea - nu pe pat ca la celelate 2 cazari cand nu mai aveam chef sa coboram in lobby).

Dupa ce ne-am cazat am coborat la piscina. La piscina se intra cu cardul, sunt pregatite prosoape pe un birou si in dulapul de alaturi, nu stai sa astepti sa vina cineva. Piscina destul de generoasa cu 2 paturi cu jeturi si mai are jeturi si in dreptul unei banci facute in interiorul piscinei mici. Din piscina mica se coboara in piscina mare unde poti innota in voie.

Camera cu piscina era suficient de mare. Pe masutele de langa sezlonguri era oferta cu bauturi nealcolice, energizante si cafea si era interzis consumul de bauturi alcoolice. Din holul unde luai prosoapele se cobora spre zona de saune si masaj unde se intra tot cu cardul de camera. Aveai apa si pahare cum intrai si apoi intrai in incaperea cu saune (umeda si uscata), apoi aveai dus emotional (mie mi-a placut programul tropical), fantana de gheata si in capat 3 paturi de relaxare incalzite (alea au facut toti banii cum s-ar zice - in momentul cand m-am asezat pe unul din ele pe fundalul muzical m-am relaxat total cum nu am mai facut demult tare, aveam o durere surda la fiere si dupa relaxare nu m-a mai durut nimic) Vorba lui var-mea " Nu stiu fata, ce au paturile alea ca ma simt ca un nou nascut". I-am zis si sotului meu sa incerce si dupa 3 minute a adormit instantaneu. Problema era ca a inceput sa sforaie si a trebuit sa-l trezesc.

Seara am coborat la cina. Restaurantul era frumos aranjat, meniul nici prea scump nici prea ieftin (ca la 4 stele), in prima zi am comandat pui cu miere si susan si cartofi cu marar si unt (eram la regim dupa o criza de fiere si nu am indraznit sa iau jumatate de pui cu cartof copt si salata de varza ca si sotul meu. Servire ireprosabila. Nu am luat bauturi alcoolice si nealcolice ca aveam in camera dar am observat ca erau scumpe (bere 330ml - 10 lei, apa 700 ml 18 lei) - stiam asta din recenzii. Oricum am iesit sub pretul pe zi pt doua persoane de 200 lei (165 lei cu tot cu paharul de gin al sotului si ceaiul pentru mine). Pentru 3 zile de familie trebuia sa cheltuim 600 lei din fisa cont si noi ne-am incadrat cu ciorbe la pranz si cina seara deci a fost ok asa.

Dimineata mic dejun bufet suedez, era tot ce vrei si ce nu vrei (de tot ce era sunca, mezeluri, cascaval nici nu m-am atins). Avea ciupercute calite, bulete de cartofi, rulouri cu branza, branza proaspata, felii, ardei, rosii, masline, castraveti, salata vinete, fasole facaluita, cabanosi la gratar, unt, gem, miere, cereale, iaurt, lapte, cafea, ceai, fructe, omleta, oua ochiuri... Te saturai cu mic dejun si la pranz nici nu putei manca pre mult. Avea intre orele 17-18,50 % reducere la cocteiluri si bauturi alcoolice.

Intr-un cuvant am avut parte de o sedere minunata in aceste 3 zile, un hotel in care m-am simtit rasfatata asa cum mi-a dorit si eu si sotul meu. El a avut parte si de 2 masaje la picioare si glezne de cate jumatate de ora, doamna care i-a facut masaj in prima zi a lucrat cu simt de raspundere si afacut masaj terapeutic nu mangaiere.

In concluzie as mai merge la acest hotel si as recomanda si altora pentru relaxare. Hotelul nu accepta familii cu copii mai mici de 16 ani si spun acest lucru atat cand doresti sa faci rezervare sau cand pur si simplu vii la receptie.

Trimis de aurora56 in 04.12.23 21:28:10
Validat / Publicat: 04.12.23 22:06:18

VIZUALIZĂRI: 569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 fructe si croasante,prajituri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[04.12.23 22:24:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂSplendid Hotel: