ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2023
Prieteni

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Savoca - pe urmele Nasului

Fiind mereu in cautare de destinatii si experiente inedite, am descoperit acest mic sat autentic sicilian, devenit celebru datorita faptului ca aici s-au turnat scene din “Godfather”

Este situat la aprox 70 km de Catania, dupa Taormina. Din Taormina sunt cam 20 km, dar ii strabati in 40-50 minute, pentru ca ultimii 4-5 km sunt in serpentine si se merge mai greu.

Savoca este un mic satuc, incremenit parca in timp. Cand am ajuns noi, atmosfera era agitata si galagioasa, pentru ca tocmai sosisera doua autocare cu turisti si erau toti imprastiati prin cele cateva magazine de suveniruri, in barul Vitelli si in mica piateta din fata barului

Am hotarat sa asteptam sa plece, ca sa putem savura pe indelete satucul, asa ca ne-am indepartat de ei si am fost sa vizitam mica bisericuta din sat. Ea se numeste Chiesa din San Nicolo si este amplasata in varful unui deal. Chiar si in biserica este amenajat un colt dedicat filmului, cu un panou care contine cateva informatii, dar si un tv unde ruleaza in bucla secvente din film in care apare biserica. Mai precis, este scena nuntii lui Pacino, cu alaiul care pleaca si intra in biserica, ducand mireasa la altar

Pana am vizitat biserica, plecasera si grupurile de turisti, asa incat am savurat pe indelete punctele principale de interes: mica piata din fata barului, unde se afla si o statuie a lui Francis Ford Coppola, barul Vitelli si cele cateva magazine de suveniruri

Barul Vitelli este celebru prin faptul ca aici s-au filmat cateva scene din film, si (se zice!) este pastrat neschimbat de 50 de ani. Barul este un adevarat produs de marketing! :) Proprietarul (descendent al familiei proprietarilor) sta si face poze cu toti turistii, in surdina se aude muzica din film, peretii sunt decorati cu poze cu scene din film, ba chiar au si un scaun care a apartinut lui Al Pacino, in timpul filmarilor

Ca sa intram in atmosfera, ne-am asezat si noi pe terasa barului si am baut cate o cafea; aveau si cate ceva de mancare, gen salate si sendvisuri, dar nu prea ne era foame. Preturile erau aproape duble fata de locuri similare

O mentiune speciala pentru micul snack bar din piata, unde am mancat cel mai bun arancini ragu din toata Sicilia!

Noi am vizitat doar biserica, piata, barul, magazinele de suveniruri si ne-am pierdut putin pe stradute. Pentru cine vrea sa petreaca mai mult timp in sat, se mai pot vizita niste biserici vechi, chiar si un palat. Sau, pur si simplu, poti bea o cafea, admirand superba priveliste

Dca sunteti hotarati sa porniti pe urmele NAsului, mai exista un sat, care se numeste Forza d’Agro si este tot in zona, si tot in capatul unui drum in serpentine. Noi nu am mai ajuns sa-l vedem

Noi am ajuns in Savoca cu masina inchiriata, dar am vazut ca se fac excursii din principalele orase siciliene si parca am vazut si o statie de bus hop-on/hop-off

Trimis de Chloe in 18.11.23 00:12:10
    Validat / Publicat: 18.11.23 08:42:50