ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2023
DIN: Norwich
ÎNSCRIS: 25.12.22
SEP-2023

La Digue in 9 zile

Dupa 2 zboruri cu escala la Doha (British + Qatar) am ajuns tare obositi intr-un final in Mahe, Seychelles, intr-o dimineata innorata. Am trecut de pasapoarte, am colectat bagajul si am pornit spre insula La Digue unde urma sa ne petrecem urmatoarele 9 zile de concediu.

Am ales insula La Digue pentru plaja Source D'Argent si pentru faptul ca e diferita-se circula doar cu bicicletele.

Inainte de a pleca in concediu a trebuit sa facem urmatoarele lucruri:

- Sa completam autorizatia de calatorie cu maxim 10 zile inainte de aterizare - 10 euro/pers (de aici am avut ocazia sa comandam o cartela SIM cu date mobile inainte de finalizarea tranzactiei-extra 24 euro pentru 25GB - cu ridicare din aeroport)

- Sa inregistram drona la SCAA

- Sa rezervam biletele de ferry prin SeyFerry pentru Mahe - La Digue - si intors - La Digue - Mahe — vreau sa zic ca au fost 60 euro / persoana / pe sens (dar nu mai stiu exact). Tot de aici am cumparat si biletele de autobuz de la aeroport - jetty pentru 10euro/persoana/sens.

Cum am iesit de pe poarta de Sosiri cei de la Creole Travel (SeyFerry) ne asteptau sa ne arate de unde sa ridicam cartela SIM si ne-au indrumat spre autobuzul ce ne ducea spre port.

Calatoria cu Ferry a fost groaznica - luati pastile de rau de mare cu voi NEAPARAT. Am avut un stop pe Praslin. La intors a fost marea calma si a fost totul ok. Cursa directa Mahe fara stop in Praslin.

Cazarea am avut-o la La Digue Island Lodge - am stat intr-un Garden Chalet - Half Board. Frumos, curat, plaja proprie cu piscina. Transfer jetty-hotel inclus. Recomand.

La intrarea in resort aveam serviciu de inchiriat biciclete - 100 SCR / zi / pers. Bicicletele cam obosite dar si-au facut treaba.

E plin de magazine pe insula cu tot ce ai nevoie-de la mancare la produse de igiena personala, inclusiv un magazin cu produse italiene. Au si un magazin de suveniruri superbe la preturi decente.

Vremea nu a tinut cu noi in primele 2 zile, fiind innorat insa restul sejurului a fost perfect.

NU va bazati pe aplicatiile meteo deloc. Vremea e asa schimbatoare incat mie imi arata ploaie zilnic si nici nu a picurat! Intr-o miercuri am primit avertizare meteo cod Portocaliu de ploi si inundatii si defapt plouase 10 minute la pranz. Noaptea ploua fest, pana dimineata era totul bine.

PLAJE SI LOCURI DE VIZITAT

- Incep cu vedeta insulei, Anse Source D'Argent - 10/10

Intrarea e 150SCR/persoana/zi de la ora 9 la 18-defapt este un complex care cuprinde o plantatie de vanilie, broaste testoase gigant, casa coloniala, monoliti de granit giganti, moara de cocos, cimitir si plaja. Am vizitat acest complex de 3 ori in diferite parti ale zilei. Se aglomereaza cand vin turistii de pe alte insule (one day trip) insa nu poposesc mult pe plaja. Tot aici gasiti si Crystal Kayak Tours unde puteti face turul plajei cu caiac transparent cu ghid-am zis pass din cauza valurilor prea mari-o singura data am vazut un grup de turisti mergand cu ele cand marea nu era asa agitata insa era innorat. Intr-adevar e o plaja ce isi merita renumele, nisipul e fin si apa e albastra. Se poate face si snorkel. Mi-a placut mult.

- Anse Patates - plaja mea preferata 100/10 :))

Anse Patates este plaja de langa hotelul Anse Patatran ce se gaseste in nordul insulei. E o plaja mica cu pietre mari de granit si palmieri. Apa are un albastru mai neon fata de Source D'Argent, e cocheta si se ajunge usor la ea. Mi-a placut acel feeling intim si calm de fiecare data cand mergeam acolo.

- Anse Severe 9/10

E o plaja intinsa, localizata intre Source D'Argent si Patates, plina de baruri pe plaja cu terase si renumitele broaste gigant. Perfecta pentru un popas cand pedalezi cat e ziua de lunga! Bikini Bottom e un bar misto unde servesc o multitudine de bauturi /freshuri si cocktailuri pentru a-ti potoli setea. Zona are un trafic intens de biciclisti si turisti, fiind putin mai galagioasa.

- Anse Gaulettes 9/10

E fix dupa Anse Patates-mai la nord. Plaja nu are acele stanci superbe insa e intinsa si are un nisip fin. Surprinzator nu prea am vazut lume pe acolo de fiecare data cand treceam prin zona. Noua ne-a placut tare mult fiind doar noi pe plaja respectiva. Toti turistii ii gaseai la Anse Severe/Patates cateodata.

- Anse Grosse Roche-Anse Bananes-Anse Fourmis 8/10

Se gasesc pe partea estica a insulei-unde e vantul mai puternic si marea mult mai agitata-sunt plaje lungi dar inguste unde nu prea am vazut lume mai deloc, insa peisajele sunt frumoase. La Anse Fourmis am oprit deoarece nu mai era drum pavat-ci puteai sa mergi pe jos prin boscheti ca sa ajungi la alte plaje salbatice.

- Grand Anse 10/10

Se gaseste pe parte de Est a Insulei - De la Union Estate (partea de vest) trebuie sa tai jungla sa ajungi la Grande Anse-si a meritat 100%! Drumul e pavat prin jungla pana la insula iar drumul mi-a placut enorm de mult, traversand prin jungla luxurianta. Se gasesc case ale localnicilor insa si ceva restaurante-terase. Noi am oprit la Chez Mimi sa luam o gustare. Plaja e mare si lata, are steag rosu ceea ce inseamna ca innotul e interzis datorita valurilor puternice. De o parte si alta a insulei se gasesc bolovanii gigant. Este o plaja de-a dreptul superba. Merita drumul si efortul.

***

Ca restaurante recomand La Repaire - scumpicel insa totul a fost delicios, servirea impecabila si amplasamentul in gradina cu plante exotice de vis! A fost singurul restaurant unde am mancat pe insula.

Am luat o teapa la restaurantul Fish Trap in prima zi unde am oprit sa mancam - salata caesar a fost dezgustatoare - amara - puiul semi crud - si a costat vreo 20 euro... nu recomand!

Per total, alegerea de a sta pe insula La Digue s-a dovedit a fi cea mai perfecta decizie. Pentru unii poate fi destul de plictisitoare chiar. Atmosfera de relax, timpul parca se scurgea mai greu, lenevind in tihna pe plajele usor de ajuns a facut ca acest sejur sa fie de vis, si asta a fost ceea ce mi-a placut cel mai mult: Dolce far niente vibes.

***

Praslin - Valee de Mai

Bineinteles ca am luat feribotul sa ajungem si pe Praslin pentru o zi - mai mult pentru plantatia Valee De Mai. Feribotul a costat 15 eur / persoana / sens iar biletul la plantatie in jur de 30 eur / persoana.

Dis de dimineata am ajuns fix cand parcul si-a deschis portile. Am admirat plantatia de specii emblematice formate din coco de mer endemică insulei si alte specii de plante si pasari. Recomand sa va luati un ghid, noi nu ne-am deranjat cu el insa acum parca imi pare rau deoarece pliantul care iti este inmanat la intrare nu are toate informatiile pe care un ghid ti le-ar putea oferi.

Ne-am plimbat la pas prin parc, fara sa ne grabim. Fiind si primii care au intrat in parc-eram doar noi si natura. A fost o atmosfera linistita, doar ciripitul pasarilor se auzea si fosnetul frunzelor de palmier. La final se facuse destul de tarziu, avand doar 4h pana la feribotul de intoarcere asa ca nu am mai inchiriat o masina pentru restul timpului ci am oprit sa mancam si am asteptat feribotul sa ne duca inapoi. Imi doream sa ajung si la Anse Lazio dar nu imi permitea timpul din pacate.

De retinut - din luna Septembrie 2023 se percepe o taxa de turist/noapte la cazari. Noi am avut de plata extra la check-out pentru taxa de turist si bauturile de la cina 220 euro... stiu, nefiresc de mult insa repet, bauturile sunt scumpe, in special cele alcoolice.

Ceea ce mi s-a parut cam scump a fost apa / sucurile / bauturile - in special apa minerala (de la localuri). Mancarea a fost acceptabila ca si pret - cateodata cam scumpa. O masa in 2 la restaurant - fel principal, desert, apa sau suc = 70 euro. Multa lume servea la Take-away sau isi luau mancare la pachet. Noi am avut mic dejun si cina inclusa insa tot trebuia sa platim bauturile la cina.

Nu uitati sa va luati spray de tantari/insecte la voi deoarece vegetatia e bogata si automat insectele sunt in floare. Eu si cu sprayul dupa mine tot am fost piscata la zona gleznelor.

Per total recomand o excurise in aceste insule paradisiace, in special celor ce isi doresc o vacanta relaxanta.

Bon Voyage!

Trimis de HelloAlex in 13.11.23 15:05:30
Validat / Publicat: 13.11.23 15:42:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 1257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HelloAlex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Anse Severe

[13.11.23 15:18:42]

Bun revenit pe site, cu impresii — și încă cu un super-review

[13.11.23 15:21:42]

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @La Digue Island Lodge

mprofeanu
[13.11.23 16:02:35]

@HelloAlex: Frumoasă vacanță ai avut! Foarte bune informațiile despre această zonă exotică, insulele Seychelles. Pozele sunt minunate, cele realizate cu dronă sunt superbonus, verde crud, albastru smarald, stânci imense, nisip fin de diferite culori...

Felicitări!

elenaadinaPHONE
[13.11.23 16:50:17]

Ce mult contează o dronă!

Oricum locurile sunt foarte frumoase, dar drona le pune și mai bine în valoare!

Felicitări pentru vacanta magnifică dar și pentru articolul cu informații prețioase! ????

[13.11.23 19:06:58]

@elenaadina: multumesc frumos de apreciere! Intr-adevar recomand drona ca fiind un echipament de nelipsit din bagajul oricariu calator mai ales in destinatii exotice, unde legea permite!

[13.11.23 19:09:41]

@mprofeanu: multumesc pentru timpul acordat citirii articolului meu!

As fi vrut sa colind din plin si celelalte insule (Mahe si Praslin in full) dar nu mi-a permis timpul, desi multa lume opteaza sa faca island hopping alocand 3-4 zile fiecarei insule.

k-lator
[14.11.23 12:13:23]

@HelloAlex: Absolut mi-nu-nat! Plaje frumoase, apă în culori aproape ireale, natură exotică... poze fantastice. În plus, acest paradis este aruncat în mijlocul oceanului, este evident că nu are cum să fie ieftin... dar amintirile care vă rămân sunt ceea ce vor conta peste timp.

Felicitări pentru această vacanță! Mulțumesc pentru informațiile utile.

[15.11.23 11:21:35]

@k-lator: multumesc pentru apreciere!

elenaadina, HelloAlex, k-lator, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula La Digue: