ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2023
DEC-2022
Business
EXCELENT

Prima data in Iasi ????

In urma cu un an pe vremea aceasta primeam informatia ca voi calatori la Iasi pentru cateva zile. Recunosc ca nu prea am calatorit foarte mult prin Romania si sunt inca locatii nevizitate, Iasi-ul fiind una dintre locatiile nevizitate. Asteptam cu nerabdare aceasta calatorie din curiozitate dar si datorita perioadei, fiind in preajma sarbatorilor de iarna.

Pana la Iasi am calatorit cu avionul si de la aeroport am ajuns la hotel cu taxiul. Aeroportul din Iasi mi s-a parut mic, fara spatiu si inghesuit. Am ajuns cu bine la hotelul Ramada fara peripetii. De la aeroport la hotel am facut cam 15-20 minute.

Ce mi-a placut foarte tare la acest hotel este pozitionarea in centrul orasului aproape de Palatul Culturii, zona centrala si Palas Mall din Iasi. Hotelul este amplasat la kilometrul zero al orasului, chiar pe esplanada Complexului Comercial Palas. Nu mi-am inchipuit ca o sa fie hotelul chiar in centru, aproape de principalele obiective si aproape de mall. Practic esti aproape de restaurante, de obiective dar si de magazine.

Hotelul era frumos amenajat de sarbatoare, cochet foarte curat si personalul a fost amabil. Camera a fost calduroasa, spatioasa, primitoara, curata si atmosfera relaxanta. In camera, mobilierul a fost clasic insa cu tot ce aveai nevoie in camera, de la TV la produse cosmetice. Paturile au fost confortabile si tocmai bune dupa o calatorie sau dupa ce ai petrecut cateva ore la plimbare prin centrul orasului. Desi hotelul este situat central nu am simtit agitatia sau galagia din zona.

Baia a fost spatioasa, curata si moderna si cu produse cosmetice necesare.

Dimineata am servit micul dejun care a fost consistent si diversificat cu feluri variate de mancare.

Vis a vis de hotel este o piata centrala unde in luna decembrie sunt spectacole cu colindatori si cantareti de muzica populara. Mi-a placut atmosfera de sarbatoare si faptul ca am putut viziona un astfel de spectacol cultural, traditional romanesc.

La cati pasi de hotel si de Mall ul Palas Iasi este Palatul Cuturii, o cladire deosebita si care impresioneaza prin dimensiune, arhitectura si valoare monumentala. Un monument istoric care are o valoare inestimala si care te impresioneaza din prima clipa. Palatul din centrul orasului este o imbinare a mai multor stiluri arhitecturale: neogotic, romantic si neobaroc. Mi-ar fi placut sa vizitez interiorul Palatulului Cuturii insa nu am avut timpul necesar. Dupa ce am vizitat pe exterior Palatul Cladirii am mers la pas prin centru. Mi-a placut cum era amenajata zona pietonala in jurul Palatului Culturii dar si aproape de centru si am petrecut clipe minunate in aceasta zona. Orasul era curat si foarte frumos amenajat pentru sarbatori. Desi nu am stat decat doua zile mi-a placut city break ul si recomand sa mergeti de sarbatori pentru ca arata foarte bine orasul. Recunosc ca m-am bucurat sa vad orasul asa gatit de sarbatoare pentru ca in Bucuresti nu era nimic organizat, datorita reducerilor de costuri pentru aria de entertainment si m-am si bucurat ca aceasta locatie frumoasa exista in Romania.

A doua zi dupa micul dejun am fost si la Manastirea Sf. Paraschiva, care este si ea aproape de zona centrala si la o cafea in mall. Mi-a placut si mall ul spatios aerisit si cu multe magazine. Am avut doua zile pline si ma bucur ca am acceptat aceasta invitatie de a fi in Iasi, chiar si pentru doua zile.

Pentru prima vizita in Iasi, am ramas impresionata de oras si de atmosfera de sarbatoare. Imi doresc sa mai revin pentru ca este o locatie care te incarca cu energie pozitiva si te bine dispune. Mi-ar fi placut sa fi stat mai mult timp, insa situatia a fost de asa natura ca tripul a fost organizat doar pentru doua zile.

Trimis de Mirinda in 30.10.23 22:15:03
Validat / Publicat: 30.10.23 23:01:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în IAȘI

VIZUALIZĂRI: 226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Palatul Culturii din Iași
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.33 EUR pe cameră

[30.10.23 23:20:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂRamada City Center Hotel: