ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2023
OCT-2023
Familie
EXCELENT

Apolka

Pentru minivacanța noastră de toamnă din județul Covasna aveam nevoie de cazare. Pentru cele două minicircuite în zonă pe care doream să le fac în două zile am ales locul cazării chiar orașul Covasna. Criteriile de alegere a cazării a fost să fie confortabilă pentru mine și familia mea și să aibă un raport preț/calitate cu care sînt de acord. Am ales pensiunea Apolka.

Localizare pensiune

Pensiunea se află într-o zonă liniștită a orașului Covasna, într-o zonă de case și pensiuni. Asta însemnă că ca și client o să ai parte de liniște și odihnă dar până la centrul orașului vei merge la pas cca 10-15 minute în funcție de pasul fiecăruia. Centrul orașului se află la 1,2 km de la adresă.

Adresa exactă strada Bugykak nr 1. Strada neasfaltată se accesează dinspre artera de circulație principală Ștefan cel Mare. Ca și idee pe orice hartă (telefon sau GPS de mașină) locația există iar dispozitivul te conduce la adresă.

Despre pensiune

Pensiunea se află pe un teren spațios. Clădirea are un etaj și o mansardă, pentru oaspeții pensiunii există 5 camere la dispoziție în diferite configurații (dublă, triplă, etc)

În afară de cameră există zona comună care constă în sală de mese, bucătărie utilată, terasă acoperită, terasă, descoperită, foișor, grătar, piscină, parcare, grădină. Pensiunea are o curte comună cu imobilul proprietarilor (casă, seră, magazie, etc) dar oarecum delimitată de zona pentru oaspeți.

Prețul

Noi am plătit 150 lei/noapte/cameră triplă rezervare directă cu proprietarul telefonic, whatsapp, sms., nu s-a dorit virament bancar în avans. (zicea că este timp prea scurt între rezervare și cazare) La o simulare pe booking acum costă 170 lei camera triplă și 120 lei camera dublă. În altă ordine de idei pensiunea pe booking are o notă bună (9.2)

Micul dejun cine dorește costă 25 lei/persoană. Nu am optat pentru acesta dar am observat la alți oaspeți care au comandat că era un mic dejun bogat și a și rămas din el nu s-a putut consuma totul.

Se poate plăti și cu cardul.

Condițiile de cazare ceva mai detaliat le voi descrie în următoarele rânduri:

Camera

Camera noastră triplă în care am locuit se află la etajul 1. Dimensiunile camerei sînt generoase dar are o formă atipică lungă de cca 9 m și lată de cca 3.5 m. Baia are și ea 10 mp. Camera lungă este împărțibilă cu ajutorul unor perdele în două de 4.5x3.5 m, mai exact o zonă de pat matrimonial și o zonă cu canapea extensibilă cu măsuță. La momentul vizitei era și canapeaua pregătită pentru somn.

În afară de ceea ce am descris în cameră se mai află un dulap dublu încăpător cu oglindă, un mobilier cu sertare, noptiere, veioze, lămpi, televizor lcd 80 cm, frigider mărime medie, aer condiționat, calorifere, ferestre, perdele, pardoseală lemn.

În baia în care s-ar putea dansa (10 mp) am găsit cabină duș, wc, chiuvetă, consumabile prosoape pentru trei, săpun lichid, hârtie igienică 2x, gel duș 2x. Mobilierul în baie și cameră era nou, podeaua era uzată, zgâriată. Ferestrele și ușile erau noi.

În zona Covasna cum noaptea este mai răcoare în octombrie a funcționat și încălzirea seara, dar dacă era nevoie se putea face cald și cu aerul condiționat.

Sala de mese

Zona comună de la parter este destinată pentru servit masa. Aici se află 3 mese (2 mese cu câte 4 scaune și o masă mai mare cu 6 scaune) un șemineu pe lemne care se folosește iarna, un televizor CRT.

În această sală de mese se servește micul dejun cine l-a comandat, și cine nu l-a comandat poate să mănânce aici alimentele proprii. De asemenea poate să-și pregătească prânzul sau cina.

Noi am folosit locația dimineața și seara.

Bucătăria

Am găsit o bucătărie utilată cu foarte multe accesorii, nu lipsea nimic. Din punct de vedere gătit/încălzit am găsit un aragaz clasic cu gaz, un cuptor cu microunde și o plită cu inducție. Pentru cafea am găsit filtru de cafea și espresor. Pentru spălat vase se folosește o mașină de spălat vase. Tacâmuri, pahare, farfurii, oale, tigăi, ibricuri și alte accesorii erau destule.

Din partea casei mai era pusă la dispoziție: cafea, lapte, zahăr, ceai, condimente, ulei și alte mărunțișuri pentru bucătărie. Am apreciat asta deoarece am uitat să-mi aduc cafea și ulei pentru omleta de dimineața.

Terasa

Ieșind din bucătărie se poate sta la o terasă acoperită atât ziua cât și seara dacă temperatura o permite. Găsim aici bănci, mese, fotolii, mobilier ratan, balansoar, perne, etc.

Foișorul

Aici în foișorul acoperit există un grătar care se poate folosi, se pun la dispoziție lemne. Lângă grătar am observat și un cuptor de pâine/pizza. În foișorul cu grătarul mai sînt mese și bănci, o chiuvetă.

Piscina

Între pensiune, grădină și zona de parcare se află o piscină îngropată de cca 10x4 m (estimare personală) În jurul piscinei gazonul nu este natural este acel covor verde care imită gazonul. 8 șezloange de plastic am numărat în jurul piscinei. La momentul vizitei piscina era acoperită cu o husă care se poate retrage la o eventuală folosire. Observând că apa avea în jur de 20-22 gr iar eu fac baie și în 16 fără probleme am rugat proprietarii să retragă husa pentru a face baia de octombrie. A fost foarte ok și revigorant. Vara în schimb este o plăcere și un mare plus această piscină.

Parcarea

Parcarea se realizează în curte într-un loc indicat de proprietari. Parcarea este sigură, curtea este luminată, am văzut și camere video.

Grădina

În grădină există pomi fructiferi în jurul pensiunii, de exemplu la balconul din față se pot culege gutui direct din balcon. În rest am observat ceva gazon nu pare prea îngrijit, trandafiri, straturi de flori pregătite pentru toamnă, lămpi solare decorative.

Alte zone comune

Holurile sînt bine luminate și există un balcon la etajul unu unde se poate sta afară seara de ex, sînt fotolii, măsuță, scrumiere.

WIFI

Semnalul WIFI în clădire și terasă este impecabil. Se poate accesa folosind parola apolkaapolka afișat peste tot în zonele comune. Am observat că mai departe de clădire (exclus zona piscină unde merge bine) semnalul este mai slab.

TV

Se folosește grila de programe tv cablu local, deci cam la fel ca în toate orașele din RO (pachet basic/esential sau cum se mai numesc) oricum programe sînt mai mult decât suficiente.

Interacțiunea cu proprietarii și turiștii

Rezervarea a decurs fără probleme, la sosire ni s-a arătat camera și toate zonele comune, am primit informații privind împrejurimile, ce este de vizitat, etc. Cățelul proprietarilor este simpatic rău, e mare, e gras dar face orice posibil să-ți ridice moralul... Cu ceilalți turiști nu prea ne-am intersectat.

Check in-out

Se primește cameră de la ora 14.00, se părăsește camera până la ora 12.00. La înțelegere cu proprietarii se pot rezerva și alte ore.

De vizitat în împrejurimi

Am povestit că centrul se află la 1.2 km. Acolo sînt parcuri frumoase, izvoare de apă minerală, restaurante, biserici, magazine. În imediata apropiere a pensiunii există câteva monumente istorice în formă de lăcașe de cult, și la distanță de mers de 2-5 minute (pe strd Ștefan cel Mare) Zona de recreere Valea Zânelor este mai aproape de aici cu mașina decât din centru.

Curățenia

Cel puțin în interior totul strălucește de curățenie. Nu am văzut fir de praf, lenjeria era curată, prosopale curate. În zona comună unde fiecare trebuie să lase curat este curat deoarece se ocupă și gazda să fie totul ok acolo.

Minusuri pensiune

Pentru că nu există perfecțiune nicăieri în lumea asta, clar voi enumera și minusurile găsite: aspect clădire pensiune degradată pe alocuri (pavaj, beton, etc), lipsă lumină seara în foișor (se folosește un prelungitor provizoriu), chiuveta din foișor nu funcționează, nu curge apa, în grădină ar mai fi de făcut câte ceva. Dar având în vedere vizita noastră scurtă aceste minusuri nu ne-au deranjat în mod deosebit.

Concluzii

Un raport preț-calitate bun, o notă bună pe booking își spun cuvântul. Acest loc din Covasna este recomandat de mine.

Vacanțe faine

Trimis de AZE in 08.10.23 22:54:12
Validat / Publicat: 09.10.23 06:39:15

VIZUALIZĂRI: 584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Pensiunea Apolka din Covasna,vedere din cameră

[09.10.23 06:37:58]

Complet review.

Mutat în rubrica "Pensiunea Apolka, COVASNA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[09.10.23 07:20:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[09.10.23 07:27:32]

@webmasterX: Da, acolo este

[09.10.23 07:38:06]

@webmaster: mulțumesc

Pușcașu Marin
[09.10.23 08:22:48]

@AZE: Bună recomandare ne-ai făcut, în opinia mea. Minusurile semnalate de tine par mărunte în comparație cu plusurile. Iar prețul este excelent pentru ce se oferă. Felicitări pentru alegere. Aștept să ne povestești și ce-ai văzut pe-acolo.

[09.10.23 09:08:11]

@ghisor: Salutare, ms pt vizită și vot.

Clădirea în sine nu arată prea bine, dar condițiile de locuit sînt bune, este totul practic și un mare plus este curățenia din interior. Și mai contează și prețul care zic eu că este cel corect, având în vedere distanța față de centru. Piscina iarăși este un mare plus.

Am impresia că clădirea a fost o casă de locuit cândva iar proprietarii au transformat-o în pensiune. În opinia mea ar mai fi de restilizat anumite părți din casă dar asta este o părere strict personală.

doinafil
[09.10.23 11:03:11]

@AZE: Părerea mea este că raportul calitate/preț este excelent, mai ales că te-ai și „răcorit” în piscină! Condițiile din cameră sunt, și ele, de luat în seamă, mai ales că se creează o zonă de intimitate prin acea perdea dintre cele două paturi. („Aze mic” s-a făcut „Aze adolescent” ) Nici micul dejun nu este scump, părerea mea!

Minusurile observate de tine chiar nu au o importanță prea mare, având în vedere că nu ați stat decât două zile. Importante sunt condițiile de dormit - curățenie, mobilier și așternuturi curate și de calitate, liniște.

Este de reținut această cazare, chiar dacă până în centru sunt 1,2 km. Pentru noi drumul ăsta - dus/întors - este ușor de parcures, este „floare la ureche” !

Felicitări pentru detalii!

[09.10.23 13:50:04]

@doinafil: Mulțumesc pentru vizită și vot.

De obicei descriu detaliat în caz că merge cineva acolo să știe ce îl așteaptă. Se pot observa destule detalii și în poze (calități sau defecte)

Ceea ce nu am putut să pun la dispoziție sînt poze de la alte camere. Acestea se pot vedea pe saiturile de cazare doar că aceste poze sînt cele oficiale, poate în realitate nu arată chiar așa.

AZE, doinafil, Pușcașu Marin