ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2023
AUG-2023
Cuplu
BUN

Între două nunți

În preumblările nicidecum haotice din aste zile toride de vară, căutam o cazare pe undeva prin zona Geoagiu-Băi... dar fără succes. Cererea era foarte mare, așa că mulți proprietari își scot locurile de pe Booking, preferând să le vândă pe ultima sută cu prețuri mai mari. Așa că m-am reorientat din mers, trezit ca boxerul din pumni și am bifat puțin mai jos, la Orăștie. A sărit în capul listei Complexul Daniel' s, undeva la ieșirea din oraș. Avea și piscină! Bun așa!

Parcat ușor în curtea mare și hai pe cea mai apropiată ușă. Era chiar recepția, în fond un birou mai încărcat pe care trona… un clopoțel! Clar, omul e pe undeva la răcoare și trebuie să folosesc talanga asta. Bat o dată, bat de două ori, apoi scutur voinicește ca la mitropolie… nimic! L-o fi luat somnu' zic, că tot era ora, așa că ultima strigare… telefonul! Sun, răspunde, ne-am înțeles în cele din urmă și am fost preluați de o doamnă ce servea la barul piscinei și cazați.

Ce e cu pensiunea asta! Din capul locului trebuie spus că pare-se gândită ca o locație pentru evenimente (nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, tăieri de moț de bască, etc). Asta implică o sală restaurat destul de mare, cu bucătăria aferentă și ceva locuri de cazare. Iar dacă le pui în mijloc o piscină ai dat lovitură. Cu toate că proprietarul susținea că nu prea merge, că mai mult face cu nunțile neamurilor lui Guță și Salam.

Am fost cazați în partea mai nouă a locației, într-un pavilion în formă de” U” , într-o cameră imensă în care puteai întoarce ușor un Matiz și pe care putea-i să-l parchezi mai apoi în… baie. Ba mai rămânea loc și de dus. Totul era nou și de calitate, minimalist dar în curs de completare. Nu erau montate încă nici caloriferele pentru sezonul rece, deși instalația era trasă.

Piscina avea nevoie de un “refill” pentru că suferea după chermeza anterioară. Or fi făcut baie îmbrăcați? Sau acum nu se mai fură mireasa, ci doar se scaldă? Cu tot cu socrii! Proprietarul făcea eforturi cu un “roboțel” pe fundul bălții așa că după o leneveală pe șezlong am intrat și-n apă. Cam rece după gustul meu, dar bună de trezeală pentru ai de-au chefuit aseară. Nu prea era aglomerat, asta și pentru că era joi.

A două zi urma o nuntă aci, după spusele domnului, dar cum stăteam doar o noapte pierdeam prilejul de a juca “sârbă în căruță” . Îmi imaginez deja agitația de la piscină și miile de poze făcute cu mirii! Oare în costum de baie? Că la papion și pantof cu toc de bărzoi și cioc de pupazoi face tot poporul.

Fiind puțin iesită din oraș, am ales să luăm cină la această locație și am mers pe recomandarea uneia dintre fetele ce serveau. Apoi platoul recomandat era îndestulător pentru trei persoane, chiar patru, nicidecum pentru doar două. Am luptat eroic, am băgat și ceva bere dar n-am reușit exterminarea. Mda, se mănâncă bine în Ardeal… și mult!

Recomand această locație pentru 2-3 zile măcar, pentru că te vei simți bine, într-un loc altminteri liniștit, înconjurat de plantații de afine. Acum dacă cineva prinde și o nuntă în direct să lase un review cu chestii de Cancan: cum a fost mireasă, cum a mers masa, cât a dat nașu' mare și dacă s-a lăsat cu evenimente ca la Costinești! Promit să urmăresc. Webmaster… ai legătură!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Muzica ambientala era prea monotona... ca un xilofon dezacordat. Poate fi doar o intamplare.

Trimis de ionraut in 22.08.23 12:29:59
Validat / Publicat: 22.08.23 14:05:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORĂȘTIE [HD]

VIZUALIZĂRI: 321 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionraut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Curtea interioara

neimportantPHONE
    [22.08.23 15:22:22]

@ionraut: am preluat legătura, din zborul porumbelului voiajor... că fusăi primul la recepție și tot așa la apreciere acestui hilar review. Locul aista în care ați fost, pare de twilight zone. Toate bune și frumoase la început, apoi nunți și mirese-n furtișag. Rămân de reținut la această pensiune, spațiile mari, puse la dispoziție, pentru chiolhane în ginte, chiar curbane aromate, precum și modul practic de primenire a țoalelor, direct pe cel care le poartă, în uriașa vană din curte.

ionrautAUTOR REVIEW
    [22.08.23 15:54:37]

@zapacitu: Pune si dumneata gaz pe foc... poate mă gineste vreunul cu capsa pusă si mi-o fur ca la Costinesti! ????

neimportantPHONE
    [22.08.23 16:58:49]

@ionraut: să nu dramatizăm! Ce s-a întâmplat la Costinești e din altă ligă, dureros de crudă. Dumneata nu ai a te teme, nu te cunoaște nimeni, ești incognito, iar de citit, ăi de care te ferești, nu or s-o facă niciodată, au afaceri mai importante.

[23.08.23 00:11:02]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ionraut, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Daniel's [Căstău]: