ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2023
RĂU

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Vacanta esuata

Am ales acet hotel fiind plasat la malul marii, si am dorit sa vizitam si statiunea Sveti Vlas.

Am plecat din Cluj si am facut o oprire in Russe la hotel Central.

Am primit un apartament mare spatios, curat.

Parcarea este in fata hotelului si este gratuita

despre SERVICII

Am primit o camera cu vedere la mare, spatioasa, de pe balcon se vedea marea.

In general personal amabil, dragut, majoritatea stiau limba engleza

despre CAMERE & COND. CAZARE

Baia este mare dotata cu cada de dus si cada pentru baie. Mobilier curat, pe jos mocheta nu este practica avand in vedere ca vii de pe plaja cu nisip. Sunt papuci de casa dar oricum intri inauntru cu nisip pe picioare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea este de slaba salate, cartofi prajiti si orez, seara se facea gratar pe terasa, deci totul prajit.

Nu se ridica la un hotel de 5 stele, cred ca as da un calificativ de 3 stele.

Fructe putine, pricajite. La acest capitol sunt complket dezamagita.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja aproape de hotel, mica cu sezlonguri putine cu plata

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu prea aveai evenimente, pe terasa la cina un batranel se chinuia cu muzica din voce si o miniorga

Trimis de lailay in 03.08.23 17:38:57
Validat / Publicat: 03.08.23 18:24:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach/Rome Palace Deluxe

VIZUALIZĂRI: 979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lailay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.23 18:23:58]

@lailay: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 12025&hid=16586.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [05.08.23 13:53:04]

@lailay:

Nu se ridica la un hotel de 5 stele, cred ca as da un calificativ de 3 stele.

Tot ce se poate, însă, să recunoaştem, nici preţul nu a fost ca pentru un hotel de cinci stele adevărate în plin sezon.

Acest hotel îmi apare foarte des în oferte, cu preţuri dubios de avantajoase, încât mă tot întrebam ce nu este în regulă cu el. Poziţionarea este OK, aproape de plajă, faţă de majoritatea hotelurilor din Sveti Vlas, unde ai de coborât şi apoi de urcat până-ţi vine rău, de curat pare curat, parcarea este gratuită. Singura explicaţie pentru slaba vânzare a unui hotel totuşi ieftin ar fi tocmai conceptul all inclusive modest, dar în concordanţă cu preţul plătit şi văd că nemulţumirea ta principală este legată tot de capitolul mâncare.

Plaja aproape de hotel, mica cu sezlonguri putine cu plata

Hotelul NU are plajă privată, bănuiesc că ai ştiut dinainte de a rezerva şi ţi-ai asumat, iar pe plaja publică din imediata vecinătate, într-adevăr cam îngustă, şezlongurile, firesc, se plătesc.

Pe mine nu m-ar deranja acest aspect, însă pentru cei dornici de distracţie micuţa Sveti Vlas nu este o variantă de recomandat, aceştia având numeroase opţiuni mult mai pe gustul lor alături în Sunny Beach.

=

Tu consideri această vacanţă drept una "eşuată" doar din cauza mâncării care nu a fost conform aşteptărilor?

Alegeri mai inspirate pe viitor!

lailayAUTOR REVIEW
    [05.08.23 15:26:29]

@nicole33: Consider ca atata timp cat platesc servicii pentru 5 stele, as vrea sa-mi fie oferite. Da este si acest aspect un criteriu, am fost in vacanta si am dorit sa ma bucur din plin de tot, inclusiv mancare. As fi vrut da mananc ceva deosebit, nu cartofi prajiti si carnat sau cas pane si gordon bleu din Lidl sau Kaufland. Plus de asta igiena era precara, spalau paharele la ghiuveta, le puneau la scurs si te serveau. In momentul in care iti faci o rezervare la anumite standarde si achiti cat iti cere, este normal sa-ti ofere conditiile pentru care ai platit, si aici ma refer la toate palierele.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.08.23 10:48:05]

@lailay:

Abordarea ta mi se pare cam simplistă şi prea rigidă.

Fără supărare, dar convingerea ta că dacă ai luat un hotel de cinci stele, indiferent cât ai plătit, este musai să primeşti un meniu supervariat cu zeci de feluri de mâncare, este greşită şi experienţa recentă tocmai a confirmat asta. În plus, denotă multă naivitate şi o experienţă turistică foarte limitată.

OK, ai plătit un sejur la un hotel de 5 stele şi asta ai primit. Sunt 5* afişate? Sunt.

Ai plătit all inclusive, asta însemnând toate mesele în sistem bufet, băuturi doar locale şi numai până la ora 23.00. Bănuiesc că ai primit şi că programul a fost respectat.

Cred că şi de restul facilităţilor declarate ca fiind incluse gratuit ai beneficiat.

As fi vrut da mananc ceva deosebit, nu cartofi prajiti si carnat sau cas pane si gordon bleu din Lidl sau Kaufland..... In momentul in care iti faci o rezervare la anumite standarde si achiti cat iti cere, este normal sa-ti ofere conditiile pentru care ai platit, si aici ma refer la toate palierele.

Dacă ai fi citit recenziile disponibile pe net înainte de a rezerva acest hotel, te-ai fi lămurit că nu excelează la varietatea mâncării, însă nici nu poţi spune că mori de foame.

Fără supărare, dar mi se pare că te cramponezi prea mult de numărul de stele, omiţând tocmai esenţialul şi anume PREŢUL plătit, care este cel mai bun indicator pentru nivelul real al hotelului. Nimeni nu-ţi poate promite cine ştie ce mâncare sofisticată la care visezi doar pentru că hotelul are o anumită clasificare.

O simplă analiză a ofertelor îţi poate arăta că unele hoteluri bulgăreşti de doar patru stele costă mai mult sau mult mai mult decât altele de cinci stele. Oare de ce? Simplu: pentru că îţi oferă mai mult, în principal pe partea de servicii şi atunci alegi în consecinţă, conform preferinţelor tale. Doreşti mai mult sau mai sofisticat, plăteşti mai mult.

Dacă nu vei accepta ideea că preţul este mai important decât numărul de stele şi dacă nu te vei informa în legătură cu ce oferă hotelul dorit de tine şi în ce măsură acesta corespunde aşteptărilor tale, riscul de a face şi alte alegeri nepotrivite, urmate de vacanţe dezamăgitoare este mare şi este păcat

lailay
    Alte impresii din această RUBRICĂMoonlight Hotel: