ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2021
Prieteni
RĂU

încărcat de pe telefon!

Hotel de japca!!!

Am ales cazarea în ideea unui concediu decent și degrevat de cerinte covid. Drumul pana la hotel ok... Ca în Bulgaria.

despre SERVICII

In general angajați ok, dar salvamarul de la piscina de o nesimțire gravă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Singurul capitol care merita 5 stele... Camere mari, curățenie ok, mici obiecții la mobilier care nu e reparat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

5 feluri de mâncare, 5 feluri de salate, 5 feluri de prăjituri, 5 feluri de pâine, 3 feluri de fructe, 2 ciorbe... ATÂT la un Ai de 5 stele, curățenie mai rar prin sala de mese, lucruri insuficiente... Etc - execrabil

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Dau nota asta pt ca hotelul deși e pe malul marii nu au luat și ei bucățica mica de plaja din fata... La 5 Stele... De kko. Plaja are 5- 6 m in fata hotelului și un pic boschetareala.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Singura "distracție" un moșulică are canta la o orga seara...

Trimis de ologute in 10.08.21 18:53:36
Validat / Publicat: 10.08.21 19:25:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, sunny beach, balcik, albena

VIZUALIZĂRI: 1631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ologute); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Poza de la balcon

cris1982PHONE
    [10.08.21 20:18:58]

@ologute: Văd că în zona bufetului toată lumea e fără mască, fără mănuși și pare că acolo nu s-a auzit de măsurile de siguranță sanitară.

[10.08.21 20:54:12]

@cris1982: ce masuri sanitare?!?? Singurele masuri afișate erau purtarea manușilor... Rest... Nimic... Absolut nici o măsură, ca peste tot cred, nu știu sigur... Bulgaria este însă exemplul de dat în ceea ce privește covid-19... F mult pe hârtie, în practica e altceva... La cat de lejere erau masurile anticovid ar fi trebuit sa buseasca maxim infectare... Dar DC nu... Nu știu... Și nici nu vreau sa mai discut despre subiect. Stau la dispoziție cu informații despre hotel/sejur.

[10.08.21 22:50:49]

@ologute:

Hotel de japcă!

Cam derutant titlul articolului tău.

Am citit toate cele reclamate, dar tot nu am înţeles unde e "japca"?

Am înţeles în schimb că a fost o alegere total neinformată. Practic, habar nu ai avut unde mergi şi de ce.

Ai ales un hotel de cinci stele şi asta ai găsit. Preţul plătit NU este pentru un hotel de cinci stele în plin sezon, dar se pare că asta nu a contat deloc pentru tine, ţi s-o fi părut un chilipir . Logic, dacă partea de cazare este ok, hotelul fiind relativ nou (2013), diferenţa trebuia să o regăseşti pe partea de servicii, mai exact un all inclusive modest, în concordanţă cu preţul plătit. Cât plăteşti, atât primeşti.

Îmi pare că nici în ceea ce priveşte staţiunea Sveti Vlas nu te-ai informat prea mult, pentru că altfel ai fi aflat că toată staţiunea este în pantă destul de abruptă spre mare, plină de aparthoteluri drăguţe cu un all inclusive light, dar cu Moonlight ai avut totuşi noroc, hotelul fiind foarte aproape de plajă, cu puţine trepte de coborât/urcat. Cei care aleg această staţiune o fac pentru linişte în primul rând, pentru cazările destul de confortabile, apartamentele oferind mereu mai mult spaţiu decât camerele simple de hotel, dar îşi asumă faptul că mâncarea este mai mult fudulie, cât să nu mori de foame, nicidecum festinurile culinare obişnuite la AI-urile bulgăreşti.

Unii apreciază şi parcarea subterană gratuită şi în siguranţă a maşinii.

Despre plajă nu ţi-a promis nimeni că ar fi privată a hotelului sau că ai beneficia de şezlonguri gratuite sau beach bar inclus.

Nu mi se pare corect să dai nota 1,25 la capitolul plajă şi mare doar pentru că a trebuit să plăteşti pentru şezlonguri şi umbrele.

Este plaja publică din Sveti Vlas, atâta câtă este, dar lăţimea plajei o aflai cu uşurinţă la o simplă privire aruncată pe orice hartă. Nu este strălucită, dar nici atât de dezamăgitoare pe cât laşi să se înţeleagă.

Pentru a obţine clasificarea de cinci stele un hotel nu este obligat să aibă plajă privată.

Singura "distracție" un moșulică are canta la o orga seara...

Dacă asta a fost singura distracţie, măcar relaxarea a fost maximă

Alegeri mai informate pe viitor!

[10.08.21 23:06:16]

@cris1982:

Şi în Bulgaria, ca şi la noi, sunt hoteluri şi hoteluri. Unele respectă regulile sanitare şi impun şi turiştilor respectarea acestora, altele nu.

Am fost anul acesta la un hotel de doar patru stele, care costa o dată şi jumătate cât ăsta de cinci , unde nu intrai în restaurant fără mască şi mănuşi pe care erai obligat să le porţi până te aşezai la masă să mănânci. Am plecat apoi la alt hotel de cinci stele unde doar personalul purta mască şi mănuşi, dar turiştii erau serviţi cu ce doreau să mănânce de către personal, neavând acces direct la mâncarea aflată în spatele unor panouri de plexiglas.

Bulgarii mi s-au părut destul de relaxaţi în abordarea pandemiei. Testează mai puţin ca noi, s-au vaccinat mai puţin ca noi, dar nu impun restricţii de niciun fel turiştilor români şi aşa Bulgaria a fost o destinaţie atractivă şi anul acesta, mai ales pentru cei care nu cred în nimic şi nu se tem de nimic

[11.08.21 16:36:04]

@nicole33: Se poate rezuma și o concluzie ca cea prezentata de tine în urma citirii rewie-ului meu. Nu e departe de ce am sa punctez... DA locația a fost aleasa cam pe "ultima suta" si într-un fel ma bucur ca titlul e derutant pt ca astfel poate se schimba ceva în politica abordata de hotel în relația cu turiștii... Am plătit cam 900 euro camera, ceea ce e relativ puțin sau la limita de jos pt 5 stele, am citit ca nu ar avea un concept de A. I. bogat dar nu ma așteptam să fie zile în care sa mănânc roșii cu brânză ca nu aveam ce alege... Am zis de japca pt ca asta e impresia lăsată mie de "patronul bulgar senator sau deputat... Cel care deține hotelul" ca este concentrat pe maximizarea profitului în ciuda mulțumirii clientului... Un pic de dezinformare și gata. Era de ajuns sa scrie A. I. light la descrierea hoteluri, sa scrie ca plaja este publica (am găsit locuri unde se spunea ca hotelul are un rand de șezlonguri - de aici nota mica pt plaja, am dat nota mica pt ca hotelul nu sa străduit și el sa ia 10m de plaja la 5 stele, nefiind plaja lui nota trebuia sa fie zero... Asa gândesc eu. Sau de fapt sa poți sa o ladi fără nota, sa nu afecteze nita generala, dar poate nu am știut eu cum sa fac, sau nu știu dacă permite sistemul) era un bar pe care l-am văzut în poze chiar la coborârea pe plaja pe care scria Moonlight dar unde totul era contra cost... La asta se rezuma "de japca" pentru ca iei un sejur la 5 stele și te aștepți sa fie ceva mai bun (decat de exemplu imperial Resort kalimera din sunny beach unde am fost în urma cu un an și la 600 euro a fost multe clase peste Moonlight) și ajungi acolo și începe sa te ia un gust amar, deși deviza mea de baza este și va fi mereu- mergi în vacanta cerând puțin și vei primi mult! Dar se pare ca aici am primit mult mai puțin decât puținul cerut ????

nrs †
    [11.08.21 16:52:48]

exista la notare optiunea nu stiu/ nu ma pronunt

[11.08.21 17:12:42]

@nrs: mulțumesc. O sa fiu mai atent în viitor, deși ma repet nota pt plaja a fost dată în ideea de nepăsare a hotelului în achiziționarea unei bucatele de plaja.

FlorrisPHONE
    [11.08.21 17:17:29]

@nicole33: subscriu! De 5 ori am fost vara asta in Bulgaria, si în toate cele 4 locații in care am stat, era obligatoriu sa folosești masca in spatiile comune iar la restaurante trebuia sa folosești si mănuși. In unele dintre ele, erau măști si mănuși la intrare in restaurant, în altele aveau chiar pe cineva care se plimba printre turisti, ținând într-una din maini o cutie cu măști iar în alta, o cutie cu mănuși. Nu e chiar asa haos peste tot, depinde de locatie si de standardele pe care le are.

[14.08.21 08:37:05]

@ologute:

A fost o perioadă în urmă cu nişte ani în care la unele hoteluri/aparthoteluri din Sveti Vlas, nu reţin dacă şi la acesta, pentru că nu am fost direct interesată, pe site-urile agenţiilor scria AI Light şi astfel oamenii înţelegeau că nu va fi belşugul de pe lume, ci doar un AI modest, cu limitări.

Referitor la plajă, eu nu am văzut nicăieri vreo menţiune că ar fi a hotelului sau că se oferă vreun serviciu la plajă, gen şezlonguri, umbrele sau beach bar, doar distanţa de 10 metri până la plajă, pe care o apreciez ca fiind reală.

Programul îţi permitea să alegi varianta "nu mă pronunţ! " şi nu influenţai media.

Nu poţi compara plaja din Sveti Vlas cu plaja mult mai lată şi mult mai frumoasă din Sunny Beach, deşi am văzut că şi aceasta a fost notată cu zero! de către un user căruia nimic, dar absolut nimic nu i-a fost pe plac.

Este important ca oamenii să se informeze înainte şi fiecare să aleagă ceea ce crede că i se potriveşte şi ce îşi doreşte. Unii preferă liniştea în vacanţele lor, în timp ce alţii adoră aglomeraţia şi agitaţia şi ar fi păcat ca o alegere greşită să-ţi ruineze vacanţa.

cris1982, Florris, ologute
    Alte impresii din această RUBRICĂMoonlight Hotel: