ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2023

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

la PMM* = 103 USD

O vacanță pe continentul African

Am ales Titanic Palace în ciuda comentariilor existente pe majoritatea website-urilor negative. Am plecat de acasă cu așteptări puține și cu mari emoții. Părerile sunt și erau foarte împărțite, în timp ce unii spuneau că Egiptul este chiar Raiul pe pământ, acest paradis mirific al resorturilor și a piscinelor, alții ne sfătuiau să fugim de Egipt cu mâini și cu picioare.

Am pornit greu de pe Aeroportul Oradea, cu o întârziere de aproximativ 2 ore, așa că am pierdut cina din aceea seară de la Cazare. ???? Hotelul e destul de aproape de Aeroport (în fiecare zi puteți vedea cum aterizează avioanele), ajungând undeva la ora 23 (au aceeași oră ca și în RO).

Legat de Visa, notă importantă* Mergeți la ghișeul de pe stânga fiindcă este mai ieftină, nu mergeți la tur operatori cu care v-ați achiziționat vacanța, fiindcă își i-au un anumit comision.

Legat de Bani. Recomandăm dolari, sunt mai convenabili pentru românii, în schimb unii dintre ei și-au dat seama deja că nu au chiar aceeași valoare.

O chestie importantă. Dacă plecați de acasă cu așteptarea de a fi tratați ca în Rai, în condițiile în care mergeți pe un Buged Mediu la un Hotel All Inclusive, în Africa atunci Egiptul nu este pentru dumneavoastră.

Recepția e drăguță, ajungând târziu și rupți de foame am mai prins doar acel late snack bar, care consista în niște Sandwich-uri classice de All inclusive (* pentru cei care nu ați mai fost, sunt practic niște salamuri ieftine șamd)

despre SERVICII

În general egipteni sunt amabili, însă tips-urile sunt importante, te tratează diferit după ce le dai 1 dolar, 2 fiindcă sunt o țară foarte săracă, iar diferențele dintre clasele sociale sunt foarte mari.

Țin să menționez că în sejurul nostru a fost ziua unei persoane din grup, iar aceștia au decorat camera și ne-au oferit un tort cadou din partea lor, un lucru foarte drăguț.

Hotelul este dotat cu foarte multe piscine și topogane, ceea ce creează

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele lasă de dorit, curățenia foarte amănunțită lipsește, dar este suportabil dacă nu mergi să stai toată ziua în cameră. O mică renovare interioară ar da hotelului un alt aspect complet, în rest, exteriorul este absolut divin iar resortul este imens, recomand pentru cei fară copii acele căsuțe bungalow, fiindcă au o atmosferă de vis, iar condițile interioare sunt mult mai ok.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea este bună, în fiecare seară aveau câte o mâncare specifică unei zone a lumii, iar restaurantele a la cart sunt fără rezervare majoritatea (merg după regula primul venit, primul servit) și sunt incluse. Noi am mâncat de 2 ori la mongolez, fiindcă ne-a plăcut foarte tare și odată la chinezesc, mâncarea a fost genială. În rest, în fiecare zi ai de toate orez, cuscus, pizza proaspătă în fiecare seară, (o face in fata ta) cartofi, paste, legume fierte, (un fel de tocănițe). Dacă știți să combinați puțin mâncarea și mai mergeți și la a la cart, de foame sută la sută nu muriți. Restaurantele sunt curate în mare parte, și nu am vzt probleme de curățenie.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Poziția hotelului nu îl avantajează fiindcă nu poți să profiți de mare din cauza puterii fluxului și a refluxului, dar dacă mergeți pe ponton puteți face snorkeling cu copii fincă există mulți pești și apa este micuță. Dacă sunteți sensibili să vă luați papuci de apă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Există câteva shopuri in fața hotelului, dar nu foarte multe. În hotel distracția nu e foarte mare, fiind un hotel pentru familii, așa că este liniște.

Trimis de ux121100 in 14.07.23 11:43:18
Validat / Publicat: 14.07.23 16:22:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux121100); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 103.00 USD pe cameră

[14.07.23 13:46:50]

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa „datele tehnice” lipsă — nr. nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[14.07.23 16:21:36]

Muulțumiri pentru completări, impresiile vor fi publicate în scurt timp

@ux121100: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 111663&hid=8517.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux121100 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020” ) - folosind butonul schimbă username de aici

hlli
    Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Palace Resort: