ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2021
Familie
BUN

la PMM* = 103 USD

încărcat de pe telefon!

Prima si ultima oara in Egipt-Hurghada

Incep prin a spune ca tocmai ce ne-am intors din Hurghada. Vacanta pe care abia o așteptam la soare, caldura mai ales ca la noi frigul nu se lasa dus. Am fost cazati la Titanic Palace Resort, o locatie foarte frumoasa, mare, multe piscine. Din pacate resortul se afla intr-un golf, din aceasta cauza refluxul marii este foarte mare si atunci cand este flux apa este de 20 cm. Exista un ponton lung la capatul caruia apa este foarte adanca si daca nu este vant puternic (asa cum am prins noi, am profitat doar in ultima zi) puteti inota sau puteti face sarituri, este locul ideal pentru snorkeling, daca nu aveti ochelari este un egiptean acolo de la paza care inchiriaza pentru 2 euro. Acolo am vazut o multitudine de corali si pesti.

Camerele sunt mari dar mobila este cam veche (nu este neaparat o problema pentru cei nepretentiosi). Am optat pentru o casuta pe apa, in ideea ca vom avea propria piscina si terasa, pentru care am platit in plus 20 euro pe noapte. Nu am putut profita deoarece apa era foarte rece, deci testati apa daca vreti sa va bucurati de tot ceea ofera aceste casute. Din toate piscinele doar una era incalzita in celelalte nu intra nimeni.

Mancarea a fost ok, am gasit ceva care sa ne placa de fiecare data.

Trebuie mentionat faptul ca in Egipt nimic nu misca fara tips. Nu zic ca nu este normal, la orice hotel am fost am lasat bacsis, problema la egipteni este ca este foarte vizibila cererea lor. Daca am avea banii in dinti la orice vrem ar fi ideal pentru ei. Se citeste in comportamentul lor acest lucru. Daca le dadeai 2 dolari (cu 1 dolar pot cumpara un mic dejun) se uitau in palma si strambau din nas. Au fost camere unde au lasat tips 5-10 euro la inceput si apoi totul a fost foarte bine si camere (ca cele din casutele pe apa) unde lasam in fiecare zi si tot uitau sa lase prosoape sau cafea in camere.

Am facut o excursie la Luxor din cauza careia am renuntat sa mai mergem la Cairo. Am vizitat Valea Regilor, templu, o plimbare pe Nil si bineinteles ne-au dus la fabrica de alabastru de unde poti cumpara diferite statuete din piatra. Din pacate este o mare pacaleala. Cumperi, dar cu bani mai multi, ceea ce gasesti si pe strada. Am cumparat o piramida din piatra si am ajuns acasa cu una din plastic identica, nu stim cand au schimbat-o, au un talent foarte mare sa te zapaceasca, probabil la casa cand le-au impachetat, se fac ca nu au sa iti dea restul totul doar sa iti atraga atentia. Concluzia este ca trebuie sa aveti foarte mare grija, totul este o hotie pe fata, au descoperit un plastic foarte tare si greu care imita piatra. Nici o statueta pe care o vand, pe strada sau in magazine nu este piatra. Se poate testa usor cu bricheta.

Am ramas cu un gust amar referitor la ei ca oameni, sunt foarte rai (am asistat la o cearta intre ei si am crezut ca se omoara, pentru cateva lire) in orice bazar intram ne-am simtit haituiti, sareau pe noi ca hienele, nici nu apucam sa ne uitam stanga, dreapta din cauza lor, veneau si iti afisau in fata una, alta. Daca cumperi ceva trebuie sa tii cu o mana de bani si cu una de produs. Negociezi cu ei un pret si apoi iti spun ca nu este asa si mai vor bani. Au si un talent de a te face sa iti fie mila de ei.

Singurul loc unde ne-am putut uita in voie pe rafturi a fost la magazinele de vis-a-vis de hotel unde cand intrai te lasa sa te uiti fara sa te agaseze.

In concluzie, nu pot sa spun decat ca noi nu vom mai merge niciodata in Egipt (tot la turci e mai bine daca vrei vacanta all inclusive, pretul negociat ramane batut in cuie si nu te simti haituit, mai intai iti ofera si apoi te simti tu sa le lasi tips pt ca merita).

Vacanta placuta!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Resort foarte frumos, camere mari (mobila cam veche). Orasul Hurghada este aproape 15 km, dar exista si Senzo Mall, pentru cumparaturi.

Trimis de Alexamaria in 16.04.21 22:08:16
Validat / Publicat: 16.04.21 22:54:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 9566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 103.00 USD pe cameră

[16.04.21 22:53:19]

@Alexamaria: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Titanic Palace Resort, HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Hurghada]
    ​​

@Alexamaria, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

-​

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102807&hid=8517.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​​​​

[17.04.21 00:52:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

MirindaPHONE
    [18.04.21 17:30:52]

Buna Alexa!

​Intr-adevar te simti hărțuit și agresat prin felul în care vor sa-ti vanda produsele. Eu nu mi am cumparat multe chestii deoarece erau foarte scumpe si nu vroiau să scadă pretul. Pentru cine a mai fost in alte tari sesizează imediat majorarea exagerată de preturi. Cu toate aceastea imi doresc sa revin dar cu lecția învățată.

​Nu am cumparat ceva nici de la fabrica de alabastru si nici de la papirus ca erau foarte scumpe. Nici nu au insistat ca au înțeles că nu sunt dispusă să dau 30 eur pe un elefant mic pe care in Rom il cumperi cu 30 ron.

​Pe plaja la fel veneau cu oferte foarte scumpe si cu strategii sa te convinga sa cumperi. După câteva zile aceeași persoană iti vindea acelasi produs la jumatate.

​La turci nu m am simtit hărțuita, agresata si am venit cu valiza plină de cadouri.

​Cu toate acestea Egiptul are farmecul lui si din fiecare experiență învățam ceva. Cu siguranta a doua oară va fi altfel si vei evita anumite situatii ca stii deja ce presupune.

​Eu imi doresc sa revin in Egipt dar cu lecția învățată.

ux119355
    [26.04.21 07:40:10]

Hotel fără securitate! se fură din camera de hotel dinbagaje

Vreau să atenționez turiștii care ajung in acest Hotel că se fură din bagajele din cameră și conducerea nu recunoaște nimic

patrick007PHONE
    [03.05.21 23:29:33]

@ux119355: Ati fost de curand la acest hotel? Nu am vazut pana acum review-urile si m-am cam speriat... cum este mancarea? Cum este camera?

patrick007PHONE
    [03.05.21 23:33:04]

Buna, din pacate tarziu am vazut acest review si am platit deja excursia... vom sta la titanic beach and aqua park...

​ne puteti spune va rog cum este mancarea si ce ar trebui sa evitam?

​Cum se prezinta camerele va rog si care ar trebui sa fie baccisul?

​Ne-am cam speriat...

AlexamariaPHONEAUTOR REVIEW
    [03.05.21 23:33:23]

@patrick007:  camerele sunt mari, dar au mobila veche, dar nu asta este important.

​Noi am stat in casutele de pe apa si nu am fost multumiti din punctul de vedere al curateniei. Prietenii nostri au stat in cladirea hotelului, mai aproape de receptie, unde personalul de la curatenie isi facea treaba.

​Mancarea a fost ok. Se cam repeta, dar gaseai tot timpul ceva bun de mancare.

AlexamariaPHONEAUTOR REVIEW
    [03.05.21 23:40:52]

@Alexamaria:  bacsisul este relativ, unii se uita urat la 2 dolari, altii zic saru' mana. Oricum daca le dai de 10 ori si a 11 nu, uita cele 10 dati in care au primit.

​Noi am evita sa mai plecam in excursii, gen Luxor. Cu barca la Orange Iland si in desert cu atv-urile.

Va sfatuiesc sa plecati cu dolari la voi, dolari-euro sunt cam la fel la ei. Luati marunt de 1,5, veti avea nevoie. Ca indiciu, 1 dolar in banii lor inseamna cam un mic dejun, deci nu este putin, doar ca ei... stramba din nas.

​Aveti grija cu ei cand negociati, recomand magazinele de vis-a-vis de hotel putin in stanga, negociati cat puteti.

​Vacanta placuta.

Alexamaria, Mirinda, patrick007