ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2023
DIN: Focşani
ÎNSCRIS: 11.05.23
JUN-2023

Excursie la Munchen

Pentru prima data in Munchen…

Impreuna cu sora si nepotul meu am “purces” la drum spre Munchen cu avionul. Am ales un avion care a aterizat in aeroportul Franz Josef StrauS la ora 7.10, ca sa castigam o zi pentru a vizita cat mai multe obiective din Munchen.

Prin agentia de voiaj am luat pachet format din: bilet avion+cazare 4 nopti la hotel de patru stele cu mic dejun si transfer de la aeroport la hotel si vice versa. Toate acestea au costat 980 euro. Ideea cu transfer a fost foarte inspirata deoarece am ajuns in timp util la hotel si surpriza mare a fost sa vedem ca soferul este roman, stabilit in Munchen de peste 10 ani si care pe parcursul drumului ne a dat destule informatii, care ulterior au fost foarte utile.

Inainte de a pleca in aceasta excursie am studiat atat site-uri romanesti cat si nemtesti, nu neaparat pentru obiective cat pentru preturi si legaturile intre aceste obiective, si am constatat ca realitatea este cu totul alta. Preturile fiind mai mari de cel putin 3 ori…... si am sa exemplific pe fiecare obiectiv in parte.

In prima zi am ramas prin Marienplatz pentru a vizita primaria noua cu turnul ei impozant, primaria veche, muzeul jucariilor care se afla la primul etaj din primaria veche, biserica St. Peter, beraria Hofbrauhaus care are trei etaje cu un restaurant in stil bavarez. Tot in piata Marienplatz se gaseste si un magazin tip mall numit Galleria unde veti gasi la etajul 5 o autoservire cu zeci de preparate foarte bune. Orice tip de mincare este 12.50 euro kg si la casa in functie de greutatea fiecarei farfurii se stabileste pretul a ce consumati.

Inainte de a cumpara bilete pentru orice, incepand de la mijloacele de transport la intrari la obiective trebuie tinut cont de tipul biletului luat. Noi am luat bilet family care avea reduceri consistente fata de bilete individuale. Pentru mijloacele de transport (TRAMVAI, AUTOBUZ, METROU, TREN INTERN) biletul costa 17 euro doi adulti si un copil (15 ani) si era valabil pentru zona M si M1. Pentru vizitarea turnului primariei biletul a costat 12 euro, intrarea la muzeul jucariilor tot 12 euro, pentru turnul din biserica St Peter tot 12 euro.

La ora pranzului am mers la beraria Hofbrauhaus sa incercam berea lor si sa vedem ce este in meniu. Un piept de pui, doua snitele vieneze si doua beri au costat 57 euro.

A doua zi am dat curs recomandarilor soferului care nea dus la hotel si am plecat spre Zugspitze in Alpii Rasariteni, varful cel mai inalt din Germania. Partea de vest este traversata de granita dintre Germania si Austria. Cred ca a fost cea mai spectaculoasa destinatie din toate cate am vazut. As descrie peisajul, trairile, dar sunt cu mult mai spectaculoase vazute decat descrise. Eu voi spune doar cum se poate ajunge acolo. Din gara centrala Hauptbahnhof este tren din ora in ora catre Garmish Partenkirchen. Trenul trage la linia 31 iar bilete pentru tren se pot lua doar de la automatele DB bahn din gara. La Garmish se trece prin pasaj catre urmatoarea “gara” (se vede scris mare pe cladire Zugspitze) de unde se ia trenul catre statia Granau. Aici coborati si schimbati linia pentru a lua trenul catre lacul Eibsee. Nu exista decat doua linii de tren deci nu aveti cum sa gresiti linia iar de aici telegondola care va duce pe Zugspitze la 2960 m. Biletul pina la Zugspitze a costat 140 euro (68 euro/adult, 12 euro/copil). Biletele pentru transportul intern le luam in fiecare dimineata de la receptia hotelului si nu era nevoie sa mai fie validate in tramvai, metrou, autobuz sau tren.

Deasemeni am vizitat Castelul Nymphenburg, un castel in stil baroc, unul din cele mai mari castele din Europa. Am cumparat bilet pentru a vizita doar Sala Mare cu doua niveluri in total 9 camere si muzeul calestilor si saniilor lui Ludovic al II lea si muzeul portelanurilor care se gasesc in aripa din stanga castelului. In aripa din dreapta a castelului se gaseste muzeul stiintelor naturale dar acest muzeu nu era in pretul biletului cumparat de noi, asa ca nu l-am vizitat. Intrarea la castel costa 15 euro de persoana.

Printre obiectivele stabilite pentru a fi vizitate si care merita vazute sunt:Olympiapark cu al ei Olympiaturm (inalt de 192 m), Allianz Arena stadionul lui FC Bayern, muzeul BMW. Pentru muzeu am facut rezervare online cu o luna inainte si a costat 40 euro (2 adulti si un copil). In parcul Olympiapark va recomand sa luati trenuletul care face un tur al parcului, unde veti primi informatii despre toate cladirile din parc si sa urcati in turn. Acolo veti gasi "Restaurantul 181" (se numeste asa pentru ca este la 181 m inaltime) cu vedere panoramica la 360 grade. In 50 min face o rotatie completa de unde se poate vedea tot Munchen-ul.

In mare parte cam acestea sunt obiectivele pe care le-am vazut si sper ca o sa va ajute informatiile despre preturi. Vacanta placuta!!

Trimis de Opelantara in 08.06.23 20:12:02
Validat / Publicat: 08.06.23 21:20:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 2517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Opelantara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Parcul Olympiapark vazut din Olympiaturm

[08.06.23 21:17:59]

Bun review de debut, merită remarcat

@Opelantara: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[08.06.23 23:17:32]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

OpelantaraPHONEAUTOR REVIEW
[10.06.23 13:26:30]

@webmasterX: multumesc frumos! O sa incerc sa aduc noi impresii din urmatoarele calatorii!! ????????????

[10.06.23 23:32:18]

@Opelantara: Bun venit si clar te mai asteptam cu impresii. Pentru ca am interactionat destul de mult cu acest oras iti pot recomanda multe locuri de vazu in oras si nu numai. Ar fi fost util pentru voi daca stiai de acel abonament valabil pe perioada verii care era de 50 euro/ luna, si care iti asigura transport pe tot teritoriul Germaniei (calea ferata trenuri cu regim de personal dar foarte ok) dar si transportul local, asa incat ar fi fost foarte bine venit (binenteles ca daca stateai mai mult de 5 zile era si mai bine). In ceea ce priveste excursia la Zugspitze, am avut parte si eu de ea, si pot spune ca este spectaculoasa. Si daca ai vazut Muzeul BMW ar fi fost interesant de vazut si magazinul Harley Davidson care se pare ca este cel mai mare magazin pe acest profil din Europa. Am fost acolo cu 4 tineri si au luat la rand toate motocicletele care le-au placut .

Intradevar sunt multe de vazut in Munchen, Palatul Imperial, Pinacoteca (cea veche), si multe altele, dar daca ai ceva mai multe zile la dispozitie iti recomand si oraselele din apropiere unde ajungi foarte usor cu trenul: Regensburg, Augsburg, Ulm, Nurenberg. Si cred ca as putea povesti mult, de fapt aici am povestit despre ce inseamna Bavaria asa ca nu mai spun mai mult.

Felicitari pentru excursie, votat cu mare drag.

OpelantaraPHONEAUTOR REVIEW
[30.08.23 20:11:39]

@mishu: Multumesc pentru incredere si sugestii!

mishu, Opelantara
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Munchen și împrejurimile: