ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
ÎNSCRIS: 03.02.17
APR-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 8+6

Paste la Munchen

In vacanta de Paste, am petrecut 3zile la Munchen, destinatia finala fiind Legoland, Gunzburg.

Zborul a fost cu Tarom, un zbor scurt de 1ora, ajungand la Munchen dis de dimineata.

Din aeroport se ajunge in centru cu metrol linia S8 Sau S1, biletele achizitionandu-se de la tonomatele situate inainte de scarile rulante care duc la peronul pentru trenuri. Am luat un bilet de grup valabil 24h pentru 5 persoane pentru toate liniile urbane cu “doar” 24,8Eur.

Pe peron este un panou electronic care arata numarul de tren care circula, directia si timpul in care va sosi in statie. Dureaza in jur de 45 de minute calatoria pana in gara centrala Munchen Hauptbahnhof. Ajunsi acolo, am lasat bagajul intr-un depozit cu cod cu taste care functiona cu monede, fiind 6Eur pentru 72h. Am procedat asa deoarece cazarea era la ora 15.00 si nu voiam sa ne plimbam cu trolerul dupa noi.

Din gara, am luat trenul 2 statii pana la faimoasa Marienplatz. Acolo ne-am plimbat si minunat de locuri si am vizitat primaria veche si cea noua, biserica Peterskirche, Heiliggeistkirche si ne-am oprit in Viktualienmarkt pentru pranz. Apoi ne-am intors la gara pentru recuperarea bagajelor si cazarea din zona.

Dupa amiaza, am reluat plimbarea in centru pornind de data acasta de la Karlsplatz, unde este un magazin de jucarii fantastic pe doua etaje, de unde cu greu ne-am lasat dusi, mai ales ca eram cu cei doi juniori. Am continuat pe Neuhauser Strase vizitand bisericile St. Michel, Frauenkirche si Bürgersaalkirch si bineinteles “clatindu-ne” ochii cu multitudinea de magazine care de care mai stralucitoare.

Cina am luat-o in gara, care ofera o varietate de mancaruri in stilul pietelor din marile orase europene: insule unde se gateste cu mese si scaune intre ele si preturi destul de acceptabile.

A doua zi, avand in vedere ca era Vinerea mare si erau inchise destule muzee, ne-am indreptat spre ce era deschis: muzeul BMW. Langa cazarea noastra era o gura de tren U-Bahn situata chiar langa biserica Sankt Paul care pe mine m-a impresionat prin marime si arhitectura, mai ales ca am nimerit la slujba de dimineata. Merita vizitata chiar daca este mai departe de centru. De aici am luat trenul pana la Olympiazentrum.

Deoarece era ora 9.10, muzeul inca nu se deschisese asa ca am intrat la expozitie. Multe masini si motociclete, jocuri pe console, simulatoare de condus. Pe faimoasa pasarela se ajunge rapid in muzeul BMW situat vizavi. Acolo si mai multe masini, motociclete si motoare. Totul lucea la propiu si frapa prin extraordinara organizare si deschidere de spatii. Cu adevarat impresionant.

Am stat aproximativ 3ore minunandu-ne de toate cele si profitand de proximitate, ne-am hotarat sa vizitam si Sea Life Munchen situate in Olimpia Park. A fost o decizie proasta, deoarece intrarea a fost destul de scumpa (62Eur 4 persoane), putine specii si datorita spatiul mic era atat de aglomerat inca de multe ori stateai pe loc neavand unde sa inaintezi prin culoarele destul de inguste.

Pentru pranz am optat sa ne intoarcem la BMW Welt. Am mancat o supa foarte buna si paste la un pret decent. Din pacate, am ratat urcarea turn din cauza vremii ploioase.

Profitand de timpul ramas, ne-am indreptat spre Odeonsplatz pentru vizitarea palatului regal, unde am avut ceva emotii nereusind sa gasim intrarea (dar asa am descoperit parcul cu Templul Dianei), fiind descurajati si de multi turisti care sustineau ca Palatul Residenz este inchis fiind Vinerea mare.

Am gasit pana la urma palatul (intrarea se face prin Max Joseph Platz), care ne-a intrecut orice asteptare. Mai ales Cuvilliés Theatre si Treasury merita suma platita in plus pentru vizita (7Eur doar palatul, 11Eur palatul si tezaurul si 3.5Eur teatrul). Dupa vizita palatului, ne-am tras putin sufletul in fata palatului in piata Max Joseph unde se poate admira Opera si teatrul National.

In ultima zi, am fost la Deutsches Museum. Sotul a stat la coada pentru bilete aproximativ 30 de minute, iar noi am profitat intrand in magazinul de la intrarea in muzeu, in care se gasesc diverse jucarii si carti tehnice, toate foarte interesante. Chiar merita o vizita, preturile fiind destul de bune. Muzeul este fascianant, mai ales pentru copii, dar si pentru cei mari. La etajul -1 este amenajata o mina cu o lumina difuza de la felinare, sine de carucioare pe jos, podea din scanduri si bineinteles mineri si diverse masini folosite in mina. Chiar ai impresia ca te afli intr-o mina. La celelalte etaje sunt expozitii pe diverse teme: maritime, aviatic, metalifer, astronomic, sticlarie, jucarii vechi, etc.

Dupa amiaza am hoinarit pe strazile din centru, oprindu-ne in final la celebra berarie Hofbräuhaus. Negasind locuri la parter, am cautat scarile care sa ne duca la celelalte etaje. Tavanul este pictat, cu arcade din lemn, mese lungi cu banci la fel de lungi. Practic mananci la masa cu o multime de oameni. Am gasit locuri libere de abia la ultimul etaj care mie mi s-a parut cel mai frumos. Erau un spatiu urias, ca o sala de bal, cu scena, multe steaguri, lampi uriase, lambriuri de lemn. Pana si toaletele erau tot din lemn, in ton cu atmosfera de castel. Fiind foarte aglomerat am asteptat un pic cam mult, dar avand in vedere minunatiile din jur nu prea conteaza.

Mancarea a fost delicioasa si berea si mai si. Va recomand supa crema de cartofi si ciolanul de porc cu galusti de cartof si salata de varza, precum si sniztelul vienez cu sos de afine.

In ultima zi, fiind Pastele, totul era inchis si strazile pustii. Am profitat de ultimele ore in Munchen si am mers sa vedem Asam kirche si in drum ne-am oprit si la Sendlinger Tor, poarta de Sud de intrare in oras. Recomand si o plimbare in zona cu mici magazine cochete, din pacate inchise. Toata zona centrala este, de fapt, plina de case superb renovate, cu detalii arhitectonice care iti fura ochii.

La pranz, am mers la gara cu destinatia Legoland, urmand sa ne intoarcem la Munchen, pentru drumul spre casa. Dupa 2 zile, am revenit in oras si, deoarece avionul era seara, am profitat de inca o zi de plimbare. Am lasat bagajele la gara si am revazut iarasi centrul cu strazile pietruite, dar de fiecare data am surprins detalii pe care nu le vazusem prima data. Am profitat si de magazinele de pe strazile adiacente (Blumenstrase, Sendlinger Strase) si am facut cumparaturi.

Spre seara am pornit cu inima grea spre aeroport, aici terminandu-se vacanta noastra in Munchen.

Trimis de georgiana2002 in 26.07.18 15:18:33
Validat / Publicat: 26.07.18 15:57:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgiana2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Marienplatz

[26.07.18 15:44:05]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=87791

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Munchen și împrejurimile: