ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2023
DEZASTRU

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

La Corte del Grillo = să distrugem cu acarienii sănătatea turiștilor [...]

Am ales aceasta cazare deoarece se găsește în zona veche din Perugia (Borgobello) dar nu chiar în buricul târgului, fiind aflată la circa 10 minute de mers de stația de sus a Minimetroului adică de Pincetto. Rezervarea a fost făcută pe bookingescu olandezu cu vreo 10 zile înainte, pentru perioada 31 mai - 4 iunie 2023 (adică intrare miercuri seară și ieșire duminică dimineața). Prețul mediu a ieșit cam 100 euro pe noapte camera dublă standard fără mic dejun. Nu prea erau multe cazări libere în Perugia în intervalul menționat pentru că și ei făceau punte ziua de 2 iunie (ziua Italiei) cu finalul de săptămână.

Noi veneam de la Foligno cu trenul, având permisul pe 7 zile Umbria GO7. Din gara Perugia Fontivegge am ieșit de pe peronul 1 spre stânga ajungând în vreo 200 m la scările ce urcă în stația de Minimetro Fontivegge, minimetrourile având o frecvență de 90 secunde între ele... Am sărit în prima cabină ce a venit pe sensul spre Pincetto (urcare) și în circa 8 minute eram sus la stația Pincetto. De acolo am coborăt la dreapta pe Via XIV Settembre vreo 5 minute până la intersecția cu Corso Covour pe care am mers încă 4-5 minute pănă la Via del Grillo unde se afla cazarea la nr. 2A. În caseta din stradă am găsit cheia de la proprietate și camera noastră, folosind codul primit pe whatsapp.

Am intrat pe o scărită îngustă pănă la primul nivel și am deschis ușa la cameră. Din ușă prima impresie era OK dar după 2-3 pași și 5-6 priviri impresia începea să se degradeze fulminant, și nu doar ea.

despre SERVICII

Totul a fost OK inainte de cazare, comunicarea pe whatsapp cu gazdele fiind impecabilă.

După ce am constatat că am primit o cameră ce nu avea nici pe departe suprafeța rezervată (13 mp reali față de 25 mp asumați de booking și proprietari) iar dotarile din rezervare erau din doi in unu prezente, comunicarea cu cei 4 proprietari de la umbrianconcierge.com a început să se scufunde iar tonul lor a devenit brusc arogant și superior. Ospitalitatea și amabilitatea s-au transformat în dispreț și sarcasm, mai aveau puțin să ne spună că am fost proști că am crezut în informațiile postate de ei cu privire la suprafață și condiții reale de cazare.

Am sunat de 5 ori și la site-ul de rezervări care în final ne-a acordat la plezneală o compensație de 25 euro pentru diferențele constatate pe teren față de datele din rezervare.

Problema mare este că era imposibil de stat în camera respectivă din mai multe motive pe care le detaliez în continuare. Cînd vine vara cred cred că e o mare problemă să stai aici în lipsa unui frigider și a unui aparat de aer condiționat. In iulie și august cred că e greu să reziști în structura asta dacă se ating 30 de grade într-un spațiu de 3 m x4 m, fără o ventilație serioasă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera avea un pat cu lățimea de 1.50 m așa cum se vede și în poze iar stânga și dreapta aveai cam 50 cm ca să poți cobori din el. Existau în cameră 2 etajere de lemn, una lângă pat și una sub televizor unde se aflau cana fierbător, mașina cu capsule de cafea aferente, vreo 4 cești cu lingurițe și o sticlă de 1 l de apă plată.

Conform rezervării camera nu avea frigider sau aer condiționat dar nu erau așa de importante, eram conștient de asta când rezervasem.

Nu am crezut vreodată că există camera standard care să nu dispună insă de o măsuță și minim un scaun. Proprietarii ne-au spus că nu ne-au promis vreodată ca aceasta camera are masuta sau scaun in ea. Chiar așa, cafeaua eram obligați să o bem în pat sau pe pervazul ferestrei? Dulapul de haine era o structura deschisa de lemn cu umerașe care stătea chiar în buza holului ce ducea la baie.

În baie totul părea OK ca dotari dar nu am gasit halatul de baie promis in rezervare... poate nu era esential pentru unii dar cand cumperi 4 seri de cazare intr-un loc chiar e util. Camera părea un pic micuță față de cei 25 mp din rezervare, și după o estimare optimistă estimez că suprafața ei cu tot cu hol și baie era undeva între 13-14 mp, nu-mi dau seama cum cineva poate să susțină că acolo sunt aproape dublu față de ce vedeam eu.

După 15 minute de verificat camera a inceput distracția adevărată, o criză alergică la ceva existent în aer, cu strănuturi la 20 secunde, ochii mi se inflamaseră, aveam dureri de cap și îngreunarea respirației. Am deschis geamul ca să aerisim și parcă era o idee mai bine dar deja eram panicat cu privire la starea mea de sănătate, nu pățisem așa ceva la vreo cazare ăn 20 de ani de când merg prin Europa. Am început să verific camera iar am în baie am descoperit suspectul atacului biologic. Ventilatorul din baie pornise automat când intrasem prima dată la toaleta camerei iar din găurile lui el se ițeau capete flocoase de praf bine lucrate, așa cum vedeți în poză. Neavând scaun sau scară nu aveam cum să il curăț dar este incredibil cum după pandemia de Covid19 mai există structuri turistice în Italia care pun în pericol sănătatea oaspeților ignorând condiții minimale de curățenie pentru astfel de echipamente de ventilare.

Am cerut telefonic o cameră la schimb care să nu aibă astfel de condiții dubioase privind prezența acarienilor și prafului în exces și am fost refuzati deși se simțea din strănuturile mele că e ceva dubios în camera lor. Repet că a fost o procedură de smart check-in și am vorbit doar telefonic cu proprietarii.

Ne-am dat seama că nu putem sta acolo 4 seri și ne-am căutat cazare la un hotel de 2* pentru seara respectivă, pe aceeași stradă, la circa 20 metri distanță. Paradoxal, acest hotel avea condiții superioare, o cameră de 25 mp reali și un preț de doar 65 euro per noapte.

Camera din La Corte del Grillo a rămas nefolosită pânâ la finalul celor 4 zile rezervate, fiind obligați să plătim cumulat încă 350 euro pentru cele 3 nopți de cazare deja achitate celor 4 proprietari veroși de la umbrianconcierge.

Când am predat cheia la final camera arăta neatinsă iar praful din ventilator arăta la fel de viguros semn că responsabilii La Corte del Grillo nu le-a păsat câtuși de puțin de rezolvarea acelui focar de răspândire a acarienilor și microbilor în cameră deși se lăudau că rezolvă: "Dovuto anche alla tua allergia vorreno anche pulire la ventola di aspirazione del bagno". Sanchi... din vorbe au curățat ventilatorul, probabil că trebuia să le dau o solicitare ștampilată. Eu le-am spus că nu trebuie să schimbe lenjeria sau să curețe camera când problema era doar tona de praf din ventilator. Este aberantă poziția lor pentru că în rest camera era foarte curată și avea dotările OK, chiar dacă era aproape claustrofobică, însă totul era falimentat de omisiunea incredibilă de a curăța ventilatorul, nici măcar după 4 zile de la comunicarea problemei. In seara de 31 mai am inceput sa iau pastile de Aerius (antialergic) ca sa pot respira cum trebuie, cam 2 pe zi, si se pare ca in curand o sa scap de efectele acestui șoc alergic nedorit, probabil mâine 10 iunie, când o să renunț și la aceste pastile.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cazarea nu este chiar în centrul orașului. Cei cazați în această zonă aveau de mers circa 10 minute până în zona cu restaurante și obiective turistice din centrul istoric unde se află și Catedrala și Palazzo dei Priori. Sunt și pe Corso Cavour ceva pizzerii și restaurante dar nu e o zona vibrantă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Vizavi în fața cazării există o terasă acoperită unde se poate servi micul dejun. Aveti de mers cam 10 minute pana la supermarket (un PAM local), muzee sau zona de cumparaturi. Autogara principala e la 10 minute de mers adică în Piazza Partigiani, lângă hotel Sangallo Palace.

Trimis de ultrasro in 08.06.23 13:07:37
    Validat / Publicat: 08.06.23 15:08:03

VIZUALIZĂRI: 823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Aceasta este baia cu cabina de duș

[08.06.23 15:06:44]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, PERUGIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Unde v-ați cazat, până la urmă?

Poate reușești să scrii un review pentru acel hotel.

[08.06.23 15:07:08]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați minim o noapte la această unitate.

[08.06.23 15:29:54]

@webmasterX: Cele 4 zile de cazare de acolo le-am inlocuit astfel:

1. Pe 31 mai la Hotel Signa 2* in Perugia

2. Pe 1 iunie si 2 iunie la Hotel San Marco 3* in Gubbio

3. Pe 3 iunie la appartamento minimetro pincetto in Perugia

Urmeaza recenzii la fiecare cazare din acestea 3 dar si la celelalte doua din aceasta calatorie care au fost astfel:

3. Pe 28 mai la Hotel Moderno 3* in Assisi

4. Pe e 29 și 30 mai la Civico in Centro Palmas 3# in Foligno

[08.06.23 15:37:30]

@webmasterX: Nu am fost cazati peste noapte dar am stat acolo vreo 4 ore pe telefon cu ei si site-ul care ne-a incasat banii... cei 2 operatorii romani de la booking au fost incalificabili...comparativ cu indianul, rusoaica si chinezul, ei ne-au zis efectiv ca meritam exact 25 de euro compensatii pentru faptul ca le-am achitat 400 euro pentru un focar de infectie respiratorie cronica, loc în care nu puteam dormi. Si tot ei au zis ca nu are relevanta ca pe site la ei scrie 25 mp iar in realitate aveam o chilie de 13 mp cu tot cu baie si hol. Am trecut pe acolo și in ultima seara și am verificat interiorul camerei (ventilatorul tot plin de praf era) apoi le-am lasat pretioasa cheie de la peștera lui Ali Baba.

SFAT CELOR DE PE AMFOSTACOLO: EVITATI ACEASTA CAZARE! CEI DE ACOLO SUNT MIEROSI PANA VA INCASEAZA BANII APOI SUNT CU TUPEUL TURAT LA MAXIMUM!

Nasshu
    [08.06.23 18:17:59]

@ultrasro: sincer sa fiu nu cred ca ventilatorul ti-a cauzat declansarea acelei alergii.

Ventilatorul extrage aerul din camera, deci acel praf era cules din camera de-a lungul timpului, dar clar nu mai era (re)imprastiat . Daca praful ar fi fost ' ' expulzat/suflat'' , acel ventilator ar fi fost curat pentru ca ' ' scuipa' ' praful inapoi in camera.

Vad ca toate geamurile erau inchise, camera mica - volum de aer mic - pesemne existenta prafului prin camera si un aer statut te-au deranjat. Sau vreo substanta chimica folosita la curatirea camerei - din poze pare ca ar fi fost curata.

Eu unul patesc asa - stranut de nu ma mai pot opri - atunci cand zabovesc mai mult timp in zona raionului de detergenti din supermarchet, zici ca am cea mai a dracu gripa de pe pamant.

Daca ar fi fost ventilatorul montat pe invers ceea ce nu cred pentru ca este alimentat la 220, rezolvai problema cu un pix de 1E, il blocai si cu asta basta. Dar repet, cred ca alta este problema si poate nu ar strica sa o investighezi - chiar daca ar fi vorba (doar)de praf, alergiile astea trebuie cautate si tratate ca pot da in ceva mai rau (gen astm).

Acum lasand la o parte problema prafului/alergiei eu nu cred ca as fi rezistat 4 nopti in camera aia - chiar si fara probleme de praf/sanatate. Pare usor sinistra, cu geamurile inchise si mascate de obloanele ale zici ca e o camera de puscarie, singura diferenta fiind baia separata de restul camerei.

[08.06.23 19:04:50]

@Nasshu: M-am cazat ulterior la un hotel din Perugia, apoi la unul din Gubbio și apoi in alt apartament din Perugia iar acolo nu am intâlnit vreun factor alergenic.

ultrasro