ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2023
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 26.07.16
MAY-2023

Canionul Wadi Mujib

Este pentru prima dată când scriu pe acest site dar citind tot ce s-a scris despre Iordania nu am găsit nimic despre Canionul WADI MUJIB- experiență mea surpriză din vacanta în aceasta țară. Deci sa încep, va rog sa scuzați eventualele stângacii :).

Numele corect este Rezervația Biosferei Wadi Mujib, se întinde pe o suprafață de peste 200 kmp între munții Kerak și Marea Moartă. Deși drumul este f bun și frumos până acolo, nu se poate face decât cu mașină sau autocare închiriate de turiști, transport în comun nu există deși se află la o ora de Madaba sau 90 de minute de Amman.

Centrul de vizitatori, care este f bine semnalizat - nu poate fi ratat, are o parcare gratuită în care estimez ca pot încăpea 25-35 de autovehicule și autocare dar care poate deveni după amiaza sau în weekend, neîncăpătoare...

La acest centru se gasesc: toalete, dulapuri pt lucruri personale, închirieri de huse pt telefon, veste de salvare, papuci de apă. Fără ultimele 2 nu ai voie sa intri în canion. Fiecare persoană completează o declarație cu numele, data nașterii, țara. Copiii sub 18 ani nu au voie în canion indiferent de condiția fizica.

Nu știu taxa oficiala de intrare, dar noi am plătit 32 JOD (dinari iordanieni) aprox 48 USD. În canion au voie doar 80 de persoane o dată, sunt locuri unde se circula pe o singură sfoară sau scară și s-ar produce o aglomerație prea mare: unii sa urce și alții sa coboare.

Canionul este deschis doar din mai până în octombrie, în restul anului nu poate fi abordat datorită apei prea adânci 4-5 m și a curenților prea puternici.

După ce se plătesc biletele, se completeaza declarațiile și se îmbrăcă vestele, se întra în camion.

De reținut! Trebuie lăsat la bagaje orice îți poate ocupa mâinile: telefonul, camera foto, rucsacuri... orice. Chiar și ochelarii de vedere care sunt strict necesari trebuie asigurați cu șnur. Dacă nu ai mâinile libere nu poți sa faci canionul, din poze vezi vedea mult mai clar decât pot eu povesti. ????

Traseul Siq are 2 km, prima parte este ca o plimbare, ne simțim iar copii când ne jucam cu picioarele în apă ????, peisajul înconjurător este superb și relativ larg.

Pe măsură ce înaintezi apă se adâncește, stâncile se apropie, curentul apei este mai puternic și... începe aventura! ????????

Apar frânghii și scări de metal pentru a urca. Urcarea este prin cascade care devin din ce în ce mai mari, curentul te împinge, apele învolburate vor sa te respingă. De aceea trebuie neapărat pantofi de apă aderenți (pietrele pot fi alunecoase, la fel și scările de metal pe care le urcam prin mijlocul cascadei). De aceea trebuie sa ai ambele mâini libere, sa te poți ține în fața curenților.

Între cascade apar locuri cu ape liniștite unde mergem ținându-ne de frânghii și făcând "bicicleta" în apă, acolo adâncimea este cam de 2-3 metri.

Așa te păcălește canionul sa înaintezi: aceste locuri mai ușor de parcurs, frumusețea stâncilor care te acoperă și mândria ca ai reușit sa mai urci printr-o cascada.

Traseul se termină cu o frumoasa cascadă în fața căreia este o piscină naturala, aici o imensă stâncă stă proptita între pereții canionului arătând atât înfricoșătoare dar și măreția naturii.

La întoarcere traseul este mai distractiv, îl cunoaștem deja, și pentru cei mai curajoși avem și 2 tobogane naturale de piatra. Pe mine nu m-a lăsat soțul sa ma dau pe ele și apoi am aflat ca era modalitatea cea mai ușoară de coborâre a cascadelor.

Sunt doar 2-3 persoane angajate care ajuta în punctele mai dificile, în rest turiștii se ajută între ei. ❤️

Când totul s-a terminat, cu picioarele tremurând și mâinile julite atât am spus: "WOW, mai vreau o dată! ". Simpatic a fost ca după 2-3 zile ne lăudam toți cu vânătăile căpătate, parcă eram eroi întorși de la luptă! ????

Traseul durează 2-3 ore, am avut și persoane trecute de 70 de ani în grupul nostru. Fiecare e liber sa se oprească acolo unde consideră. Este o experiență "unica în viață " asa cum spune organizatorul nostru și v-o recomand cu toată inima.

La plecare, organizatorul ne-a dus intr-o alta locație de vis despre care nu am văzut nimic menționat pe site: cascadele termale Ma' in, care au picat la fix pentru mușchii noștri obosiți, dar despre asta intr-o alta postare.

Acum încerc sa atașez câteva poze, sper sa reușesc, dacă nu poate ma va ajuta cineva cu sfaturi.

Va mulțumesc pentru timpul acordat!

Trimis de 2rista in 15.05.23 23:24:59
Validat / Publicat: 16.05.23 06:59:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 1632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (2rista); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare în canion!

[16.05.23 06:57:30]

Bun review de debut, merită remarcat

Odată cu primul review încărcat, la mulși ani de la înscriere, @danaburga: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.05.23 06:57:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Iordania, # CĂLĂTORII - IORDANIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

pitiPHONE
[16.05.23 10:10:51]

Woau! Mulțumesc pentru impresii și fotografii.

Sunt curios unde ați ținut telefoanele ca să fie protejate de apă. Sau ați cumpărat huse speciale?

Impresionant și inedit.

[16.05.23 10:21:10]

@piti: Cativa dintre noi au avut huse pentru telefoane care erau atarnate de gat. Si asa, cand se trecea prin cascade, le ascundeau sub vestele de salvare ca sa fie siguri ca nu raman fara ele. ???????? A fost intr-adevar o experienta aventuroasa si inedita.

[16.05.23 10:25:01]

@webmasterX: Multumesc pentru apreciere si incurajari. Voi incerca sa scriu si despre alte obiective. Mai am inca de invatat in domeniul editarii, spre exemplu, nu am stiut cum sa pun "in continuare" postarea despre cascadele Ma' in. ????‍♀️

[16.05.23 11:07:00]

@danaburga:

nu am stiut cum sa pun "in continuare" postarea despre cascadele Ma' in

Aceste „continuări” se adnotează de moderatori (ele nu sunt accesibile utilizatorilor)

[16.05.23 11:10:55]

@webmasterX: Inteleg, atunci va rog sa puneti. De asemenea am incercat sa pun un videoclip si nu m-a lasat deloc ca nu are nu stiu ce terminatie! ????

[16.05.23 11:14:53]

@danaburga:

Inteleg, atunci va rog sa puneti

E deja adnotată „continuarea” .

Din păcate aici nu avem ce face -- rogramul permite doar încărcarea unor anumite formate de fișiere video / foto...

[17.05.23 21:14:29]

@danaburga: WOW! Felicitari si ma bucur ca ti-ai facut curaj sa scrii, a fost frumos, mi-ar fi placut sa vad si mai multe poze insa in conditiile avute te felicit si pentru cele puse, minunat.

Si asa este, din tot ce am citit in ultimii ani, nu am citit despre acest obiectiv, si indiferent ce ai povesti, ca am citit sau nu, este foarte bine sa citim si impresiile tale, asa incat, felicitari, votat cu mare drag si te mai asteptam pe aici.

crismisPHONE
[18.05.23 08:33:40]

@danaburga: Bine ai venit pe site! Antrenant articol, frumos povestit, fotografii sugestive! Despre subiect, nu mai zic! N-am ajuns încă în Iordania, dar nu știu dacă m-aș aventura la așa ceva... Poate m-aș aventura, în fond niște vânătăi n-au omorât pe nimeni...

La multe excursii și la multe aventuri frumoase!

k-latorPHONE
[21.05.23 10:03:59]

@2rista: Super experiență! Mi-a plăcut bălăceala voastră... peisaj dramatic, adrenalină multă și distracție. Chiar și vânătăile îți sunt mai dragi când te-ai frăgezit de bună-voie. ????

Aș fi încercat toboganul, poate chiar de mai multe ori ????, păcat că era sens unic!

[21.05.23 10:24:38]

@k-lator: Colegul de grup care apare în videoclip chiar "s-a dat" de 4-5 ori pe tobogan. În astfel de momente, care devin memorabile, reapare bucuria de a te juca ca un copil. Mulțumesc pentru ecou! ????

DANA SIMONA
[10.08.23 11:51:42]

cat de calda este apa? Vreau sa ajung la inceputul lunii octombrie. Multumesc!

[10.08.23 14:38:59]

@DANA SIMONA: Eu am fost la inceputul lui mai (pe 1 mai se deschide canionul) si era calda. Exact cum trebuie!

elenaadinaPHONE
[03.01.24 08:28:48]

Felicitări pentru experiența deosebită și pentru curajul de a încerca o asemenea aventură!

Am văzut că suntem cam de aceeași vârstă, dar eu nu cred că m-aș încumeta pe un asemenea traseu, cu acele ape splendide dar care par periculoase!

Bine ai venit în comunitatea AFA și aștept să ne povestești experiența din Golful Kotor, care mă interesează în mod direct!

Toate cele bune! 🙂

2rista, crismis, DANA SIMONA, elenaadina, k-lator, mishu, piti