ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2022

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Once in a lifetime Iordania

Recent intorsi din circuitul in Iordania Once in a life time suntem total dezamagiti de zilele petrecute acolo, de unele segmente ale programului, de organizarea haotica si dezastruoasa precum si de comportamantul ghidei Bianca, care la tot pasul invoca experienta ei de 25 de ani, dar nu s-a aflat in ce are experinta, pentru ca in a ghida grupuri de turisti sigur nu.

1. zi Ajunsi in aeroportul din Amman in jurul orei 10 am asteptat mai bine de 2 ore in aeroport viza fara sa comunice cineva ceva cu cei 150 de turisti. Am aflat intr-un tarziu ca asteptam vizele. Nu ni s-a cerut nici QR nici asigurare. Alte grupuri mergeu direct le ghisee cu pasapoartele in mina si li se aplica stampila. Dupa scaparea din aeroport la iesire ne asteapta ghizii care incep sa-si caute turistii prin a citi tabelele nominale. Nu odata, nu de doua ori ci de patru ori.

In final pleaca toti ramane ultima grupa fara autocar. Mai asteptam un rand find trecut bine de ora 13 multi dintre turisti plecati cu noaptea in cap nerabdatori si neintelegand situatia haotica. Intr-un final ajunge si autocarul nostru. Normal ca oamenii nerabdatori abia asteapta sa urce, unii au si urcat cand vine ghida sa coboram ca se urca dupa tabelul nominal. Dupa ce am ocolit toate stalpile din aeroport ptr a ne numara si a ne imparti acum si-ar fi dorit sa coboram. Organizare zero.

La 14:30 am ajuns la hotel in loc de 11 unde iar ne-au pus pe asteptat. Ea se certa cu ghidul arab, noi asteptam bine mersi. Nici gand sa te apropii de receptie ca urla si zbiera.

Ajunsi in camera constatam ca totul e horror. Curatenie nu s-a facut de mult, lenjeria de pat nu era schimbata, apa din chiuveta nu se scurgea, mobilier vechi si uzat, frigiderul prin de mucegai si igrasie la fel ca unele parti ale peretilor. Geamul era atat de murdar ca nu se putea vedea prin ea. Nu se poate face nimic, asta e. Asta a ocupat agentia. Hotel de 4 setele.

Intr-un final facem curatenie, schimbam lenjeria de pat si asa am ramas cu 3 ore din prima zi. Ni se atrage atentia ca la 7 sa fim la cina ca daca venim mai tarziu s-ar putea sa nu mai gasim mancare. Nici nu mai spun ca a doua dimineata nu era apa in hotel Le Vendome.

ziua 2 Treziti cu noaptea in cap plecam cu 30 de minute intarziere pentru ca n-a venit autocarul. Tur panoramic printre altele cu oprire la Teatrul Roman. Ajunsi acolo, aflam ca nu se poate opri. Daca Bianca e experta in Iordania cum de nu stia acest lucru? Iar pierdem un program. Dar intre timp avem ocazia sa ascultam pe indelete cati bani trebuie sa dam bacsis, si trebuie sa dam indata ca ea trebuie sa dea bacsis la sofer si la cei care ne ajuta cu bagajele. Cei 50 euro/persoana sunt adunati din loc. Aflam ca unii nu au platit de acasa pachetul de intrarai si achitarea pe loc le costa mai mult. In loc de lucruri interesante despre Iordania toata ziua s-a rezumat pe colectarea banilor. Cea mai arzatoare problema a ei.

ziua 3. Aflam cu stupoare ca s-a schimbat programul. Camunicandu-i ca aceasta schimbare inseamna 160 km in plus si de stat in autocar inutil, ne face prosti si ca noi nu stim si doar ea stie. Intre timp aflam ca desi s-a anuntat wi-fi in autocar acesta este ca in basme. A fost odata... dar nu mai este. Drumul fiind lung, Bianca imparte fituici la fiecare familie sa-i punem intrebari. Probabil nu mai avea ce sa ne spuna. Oricum pauzele publicitare erau mult mai lugi decat prezentarea in sine. Intrebarile ajungand la ea, ce nu i-a convenit a rupt din start, fara sa-i dea glas in microfon sau sa raspunda. Si prin aceste biletele mai multi dintre noi am rugat-o sa nu fumeze in autocar. Deranja si copii si pe toata lumea indiferent daca e fumator sau nu. Nici nu a luat in seama. A comentat lui Ahmed, ca unde si cine se cred acesti turisti sa-i spuna ei ce are voie si ce nu cand ea e sefa. Si acest "eu sunt sefa" a revenit de multe ori. Desigur pe tot parcursul drumului avea de impartit ceva cu cineva. Ori se certa cu Ahmed, ori cu unii din turisti.

Datorita opririlor comerciale ale ei, normal ca am ratat apusul in Wadi Rum cu toate ca era in program. "si ce? Soarele apune in fiecare zi" Da d-na dar am platit un ban sa vedem apusul in desert. Nu l-am vazut.

Ajunsi inaintea orei 8 cu cateva minute aflam ca in resortul cu corturi nu e curent. Doar in acest resort nu era. Nici nu trebuia sa cabaram din autocar. Ghizii dau din umeri, beduinii la fel. Toata ziua pe drum si ajunsi epuizati nicaieri fara curent, apa etc. Beduinii ne indreapta sa ne ocupam camerele, Bianca tipa si zbiera ca nu e bine, ea imparte camerele dupa tabel. Habar nu avea cu experienta ei ca toate camerele erau cu 3 paturi. Ne lasam in fuga bagajele, ca deja cu bacsisul adunat nu mai erau hamali pentru bagaje si repede la masa.

In cortul principal fara lumina fiecare isi ia ceva de mancare si se asaza la lumina lumanarilor. Bine ca nu am vazut ce murdare erau mesele. Nici nu terminam bine de mancat iar se iveste un scandal urias. A vorbit atat de urat cu o familie incat si ceilalti turisti au trebuit sa se implice pentru a o calma. I-a isnultat, i-a facut in toate felurile doar pentru ca nu a primit banii inainte de masa. Nu avea cum, Nu erau conditii. Sa faca ceva in privinta curentului nici nu-i trecea prin cap dar sa urle la turisti era in forma. Suntem anuntati ca dupa ora 9 nu avem voie s-o intrebam nimic, trebuie lasata in pace pentru ca i s-a terminat programul.

In Petra se schimba iar hotelul. Nici o problema. Ne conformam, ea e sefa. Avem 6 ore in Petra. Putin, pentru cei care au venit sa descopere. In loc sa ofere alternativa iar isca scandal. Plecarea la ora 5. Nu ajunge toata lumea. Turisti toleranti, asteptam. In loc sa ofere alternative iar cauta pe cineva de vina. Daca nu turistii sunt de vina atunci Sorin. Stim doar ca e un alt ghid si care se face vinovat de tot. Daca nu corespunde numarul turistilor, daca se schimba hotelul, daca nu stie ea sa numere... pentru tot Sorin e de vina. Daca era de treaba ca alternativa le dadaea turistilor adresa de la hotel cu precizarea ca autocarul pleaca la 5, dar cine doreste poate sa ramana si la Petra By Night (ca astfel nimeni n-a avut ocazia) avand adresa isi ia un taxi si toata lumea e fericita.

In Petra dupa 25 de ani de experienta ar fi trebuit sa stie ca telefoanele se comuta pe retea din Israel cu alt fus ora. Nu a stiut. Dimineata haos total. Toata lumea alearga, sa nu piarda plecarea si ce sa vezi, in aceasta mare graba cand plecarea era la 7:30 si toata lumea alerga de nebunie, Bianca isi lua calma micul dejun. "Si ce daca. Nu mai conteaza cateva minute in plus" INADMISIBIL!!! INCOMPETENTA TOTALA!

Iarasi programul este facut dupa interesele ei. Iar se isca un scandal pentru cu nu i-a dat microfonul unei doamne care intentiona sa-si ceara iertare in public ca a intarziat "In microfon vorbeste doar sefa" Habar nu are cum sa gestioneze situatiile, comunicarea cu turistii. Nu-si da seama ca nu prinde bine ca se lauda cu ea insasi toata ziua.

Pe tot parcursul circuitului doar interesele ei erau in prim plan. O singura data a ascultat de turisti, cand am cerut toti ca in penultima zi sa nu mai pierdem timpul in drum spre Marea Moarta in restaurantul ales de ea pentru pranz.

Am simtit lipsa comunicarii simple de unde sa luam apa, dulciuri etc. Pentru ea important era sa opreasca in cele mai scumpe locuri si sa racoleze turisti pentru activitati facultative la preturi exorbitante. Daca nu mergeai cu ea pe bani grei nu primeai alta informatie despre cum poti sa te descurci. De exemplu trebuia sa stie ca e mai bine sa cumperi apa, racoritoare, alcoolice in Aqaba pentru ca la Marea Moarta nu ai unde. Lipsa acestor mici detalii a creat foarte multe nemultumiri in grup.

Intr-un total circuitul era gandit logic, si putea fi efectuat relaxat, cu voie buna. Dar ghida Bianca a otravit tot prin crearea de haos, lipsa de comunicatie, prin insulta si jignire si fara putin respect fata de turisti.

Mie mi-a lasat un gust foarte amar. Nu am fost pana acum in excursii sau sejururi cu [... ] cu toate ca am vizitat peste 60 de tari pe 4 continente. Ii reprosez agentiei alegerea ghidului, alegerea hotelurilor sub nivel si schimbarea programului in defavoarea turistilor.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Trimis de evikely in 05.11.22 22:56:56
Validat / Publicat: 06.11.22 08:14:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: -

VIZUALIZĂRI: 6317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (evikely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.11.22 08:07:21]

Bun revenite pe site, cu impresii -- din păcate cu unele negative

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Iordania, # CĂLĂTORII - IORDANIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 109796&hid=1591.

[06.11.22 08:14:20]

Poate ajungi să ne povestești și despre locurile frumoase văzute pe acolo, poate și despre cazări?

iulianic
[06.11.22 09:37:52]

@evikely: Pentru că - în urmă cu mai mulți ani - și eu am făcut un circuit în Iordania, am citit cu mult interes articolul tău. Am fost uimită de câte rele vi s-au putut întâmpla. Principalul vinovat este fără îndoială ghida. Cred că ar trebui să transmiteți agenției turistice toate plângerile voastre.

Îmi pare rău că un circuit care ar fi putut fi atât de frumos și de interesant s-a sfârșit atât de lamentabil.

Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

nicole33
[06.11.22 11:30:56]

@evikely:

Îmi pare rău pentru vacanţa în mare măsură ratată din cauza proastei organizări şi a unei ghide total incompetente, incapabilă să gestioneze problemele şi situaţiile apărute.

O vacanţă care ar fi putut fi de neuitat, în sens pozitiv, desigur, deoarece Iordania este o destinaţie deosebită, s-a transformat într-un fiasco, cu dezamăgiri şi nervi la tot pasul. Păcat.

Am fost şi eu în Iordania în urmă cu vreo şase ani, eu am preferat varianta de sejur în locul celei de circuit, dar măcar mi-am făcut singură programul fără să depind de nimeni. Nici eu nu am fost mulţumită de serviciile agenţiei alese atunci, pentru prima şi ultima dată, care era să ne uite pe acolo în Aqaba , şi nu am pătimit nici 10% din ce am citit mai sus.

Angi FeruPHONE
[23.04.23 22:05:21]

Buna ziua,

Vreau sa mentionez ca am fost de curand in Iordania "once in a life time" (3 aprile 23) si a fost extraordinar din toate punctele de vedere!

Citisem comentariul d-voastra cu putin timp inainte sa am aceasta calatorie si nu picase bine, evident... ; lucrurile s-au reglementat intre timp, ceea ce m-a facut sa exclam la final -Excelent-

evikelyPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.23 22:44:28]

@Angi Feru: Ma bucur ptr Dvoastra. Daca s-a schimbat ceva ín bine atunci inseamna ca si-au dat seama de lipsurile pe care le aveau.

[25.04.23 15:51:38]

@evikely: In aceeași perioadă am fost și eu, cu ghidul Marius și pentru mine a fost într-adevăr " Once in a life time" când fac o excursie cu o agenție de turism. Trei mari reproșuri am, care au făcut ca întreaga excursie sa fie niste bani aruncați

1. Dintr-o zi întreagă cu cazare la Wadi Rum prevăzută în program, noi am ajuns în desert la ora 17, așa că nu a rămas timp decât pentru o plimbare in mare viteza cu jeepul.

2. Tot dintr-o zi întreagă în program la Petra, noi am stat 6 ore. Deci tot pe fuga am vizitat și Petra.

3. Timpul de vizitare pentru Mica Petra a fost de 25 de minute!!! Pentru comparație, pauza de toaleta era tot atât.

[25.04.23 17:53:20]

@Silviacl: Nu reușesc să editez, așa că am să clarific acum: am fost in perioada 3-10.04.2023, deci presupun că în aceeași perioadă cu Angie.

Angi FeruPHONE
[27.04.23 15:49:49]

Consider ca, atunci cand alegi sa vizitezi obiectivele unei tari, in regim organizat, cu autocarul, pe distante lungi, cu cel putin 25 persoane dupa tine, presupune unele inconveniente pe care le -am asumat de la inceput!

Timpul de sedere la obiective a fost limitat, insuficient, stiam, din start, dar, suficient cat sa ating, sa simt si sa constientizez ca sunt acolo!

Am ales sa fiu in contextul acesta, mi s-a servit ceea ce am cerut/ ales...

... iar in Wadi, la ora 17 s-a ajuns in camp, (corturi)... la 13 eram in jeep...

Vacante cat mai frumoase sa aveti!

[28.04.23 15:54:36]

@Angi Feru: Din start in contract planificarea excursiei prevedea o zi întreagă la Wadi Rum și o zi întreagă la Petra. Nu era prevăzută nici o " opțională" ad-hoc in dimineața rezervată vizitarii desertului, pentru că la Wadi Rum "nu ai ce vedea", așa cum hotărât ghidul pentru a-și rotunji probabil bugetul. Când am cumpărat pachetul, am avut în vedere ceea ce se angajează agenția sa ofere, dincolo de preferințele sau indiferenta celorlalți turiști sau a ghidului. Eu nu am ales circuitul doar pentru a face o excursie sau a bifa Iordania, că tot ei la moda.

adicostea69
[09.05.23 14:08:12]

Multumesc pt. review-ul sincer. Apreciez! Din punctul meu de vedere asta e rostul acestui site: sa fie impartasite experientele atat bune cat si rele, pentru a putea lua o decizie in cunostinta de cauza vis-a-vis de vacantele pe care dorim sa le facem. Bineinteles ca nu generalizam, dar am multe cunostinte care ORICAT de neresusita le-a fost vacanta... imi spun ca "a fost fabulos "!

Concedii cat mai multe si placute in continuare va doresc!

p. s. mi-a scapat sau nu a fost mentionata agentia de voiaj. Sau nu este permisa mentionarea acesteia! (nu am citit regulamentul site-ului)

[09.05.23 17:02:51]

@evikely: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Roxxmm
[08.02.24 15:09:42]

@evikely

Buna ziua,imi puteti comunica numele Agentiei aflata in discutie?

Multumesc, Roxana

adicostea69, Angi Feru, evikely, iulianic, Roxxmm, Silviacl, Yoda