ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUN-2010

Am fost si anul trecut, vom mai veni si la anu'

Prima oara am fost la aceasta pensiune anul trecut in august, pentru 6 zile. Anul trecut, ne-am simtit extraordinar, tocmai datorita amabilitatii oamenilor care lucreaza la aceasta pensiune si de aceea am revenit si anul acesta.

Inainte sa gasim aceasta pensiune am mai sunat si la alte pensiuni si am fost foarte dezamagiti, deoarece la altii, prezentarea de pe site nu avea nici-o legatura cu oferta in sine. Chiar am discutat cu un manager al unei astfel de pensiuni si l-am rugat ca pe factura de avans sa scrie exact care este suma finala, ca sa stim cat mai avem de plata dupa, dar domnul respectiv nu a vrut sa-si asume aceste fapt. De ce? Pentru ca probabil cand ajungeam acolo, vedeam de fapt ce este inclus in pret si ce nu si cu siguranta trebuia sa platim mai mult decat oferta pe care mi-a facut-o dumnealui. Cu cei de la ProDelta, totul a decurs normal, acestia dand dovada de flexibilitate, deoarece am putut chiar sa negociem.

Am sunat inainte pentru a face rezervarea si am platit un avans de 500 de ron.

In momentul in care am facut plata completa, la sfarsitul sezurului, ni s-a mai facut un discount, pentru ca aveau o oferta in care stateai 4 zile si plateai 3, lucru care iarasi ne-a demonstrat ca oamenii sunt interesati sa-si pastreze clientii.

Drumul dintre Tulcea si Murighiol este impecabil, iar in Murighiol exista posibilitatea sa iti lasi masina intr-o parcare pazita (contracost 10ron/zi). Ca si anul trecut, am preferat sa lasam masina intr-o astfel de parcare si nu am avut nici-o problema.

Din Murighiol, ca si anul trecut, am fost luati cu o barca si adusi la pensiune. Iarasi un serviciu impecabil, care nu costa daca stai mai mult de 3 zile in conditiile in care anul acesta noi am si intarziat un pic.

In momentul in care am ajuns la pensiune, am fost cazati in aceeasi camera ca si anul trecut, care din experienta mea (facand foarte multe deplasari prin Romania si ramanand peste noapte in multe din locatiile din tara), aceasta pensiune este de 3+ margarete, daca nu 4. Camera este mobilata cat se poate de ok. Exista aparat de aer conditionat in fiecare camera, TV LCD cu cablu, apa calda non-stop, internet WIFI. Din punct de vedere al curateniei, nu am ce sa le reprosez, deoarece este extraordinar de curat.

Din punct de vedere al restaurantului, anul trecut meniul nu era atat de bogat, dar anul acesta au reusit sa adauge mai multe variante culinare. Singurul lucru pe care mi l-as fi dorit totusi, eu fiind o traditionalista de fel, sa aiba si mancare gatita, traditionala romaneasca.

De asemenea, au si un foisor unde iti poti gati ce ai adus de acasa sau chiar captura proprie de peste.

Pestele prins, chiar daca nu ai sti sa ti-l cureti exista oameni de la pensiune care te ajuta neconditionat si nu iti iau din peste, cum s-a afirmat anterior (noua nu ni s-a intamplat nici macar o singura data). De asemenea, pestele prins il poti depozita in frigiderele lor, din foisor; ti se lipeste pe ambalajul pestelui o hartie cu numele tau, tocmai pentru a putea fi gasit ulterior.

Din punct de vedere al locurilor de pescuit, am inteles ca barcagii stiu o multime de locuri in Delta, iar costurile pentru o astfel de excursie in Delta nu sunt asa de mari. Noi am fost anul trecut pe canale timp de 2 ore si am platit o suma decenta. De asemenea, poti pescui in canalele din spatele pensiunii.

In concluzie, confortul este super ok, oamenii sunt extraordinar de amabili, ospitalieri, prompti si grijulii cu turistii, mancarea este ok, serviciile de calitate, drept urmare speram sa mai ajungem inca o data in toamna aceasta si negresit anul viitor.

Trimis de pisidiana in 18.07.10 14:08:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UZLINA. A mai fost în/la: Timisoara(Hotel Boca), Oradea(Hotel Anthymos), Cluj, Baia Mare, Baile Herculane, Deva, Onesti, Slanic Moldova, Slatina, Sinaia, Bran, Brasov, Targu Mures(Hotel President 4*), Constanta, Iasi, Focsani, Bacau, Suceava, Gura Humorului, Sighisoara, etc

VIZUALIZĂRI: 1460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisidiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cc_iordachescu
    [18.07.10 15:00:01]

pisidiana - bun venit în rândurile noastre! Interesante impresiile tale şi de reţinut locaţia şi bineînţeles un vot.

Am o mică nelămurire:

Ce fel de mâncare se serveşte?

pisidianaAUTOR REVIEW
    [18.07.10 22:11:47]

Se servesc ciorbe, fripturi, evident o mare varietate de preparate din peste si cateva deserturi, gen clatite, prajitura casei.

Ce mi-as fi dorit eu probabil nu gasesti decat in restaurantele cu specific romanesc: tocanite, ciorba de fasole, sarmalute, etc. Dar totusi cred ca tine de gusturi si oricum noi am apreciat cel mai mult atmosfera si faptul ca am reusit sa ne relaxam, sa uitam de nervii din trafic, de zarva urbana.

creivean
    [19.07.10 13:56:02]

Uite un review excelent, ce-şi aştepta SB-ul. A primit ce merită Felicitări autoarei pentru review şi pentru vacanţa faină petrecută. Mi se face un dor de Deltă!!!

pisidianaAUTOR REVIEW
    [19.07.10 15:35:42]

Multumesc si iti recomand calduros pensiunea!

Diaura*
    [23.07.10 20:53:16]

Cum se ajunge la aceasta pensiune, cam unde este? Ati gatit singuri, sau gazdele s-au ocupat si de mancare contra cost? Daca da, cat ati mai cheltuit?

cc_iordachescu
    [24.07.10 00:37:24]

Este pe bratul Sf. Gheorghe, cam in dreptul localitatii Murighiol.

Acum, pe acest braţ foarte meandrat s-au facut unele scurtaturi (taieri de meandre - coturi). Uzlina e pe o porţiune a vechiului braţ. Pasagerul ştiu că opreşte şi la Mahmudia (unde poţi lăsa maşina într-o parcare păzită contra cost), nu sunt sigur că şi la Murighiol. De aici se merge cu o şalupă, de obicei asigurată de operatorul turistic şi care intră în preţul sejurului dacă stai mai mult de trei, patru zile (informaţii găsite pe net relativ uşor).

Eu am văzut stabilimentul de la distanţă, în tranzit spre Sf. Gheorghe, arată bine.

creivean, pisidiana
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Prodelta: