ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2023
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 25.02.22
FEB-2023

Val Thorens, o statiune cum alta nu-i!

Dupa o oprire de o noapte in Peschiera del Garda (un orasel superb), Italia, am pornit spre Franta, spre Val Thorens. Val Thorens face parte din domeniul skiabil Three Valles (Courchevel, Meribel, Val Thorens), dar pobabil cei care vor citi acest articol stiu deja.

Am ales varianta de intrare in Franta prin sud, prin tunelul Frejus, care uneste cele 2 tari si am luat bilet dus-intors valabil 7 zile. Biletul a costat in jur de 60 euro. Traficul a fost OK dar cu toate ca erau doua benzi nu puteai sa mergi la fel de tare ca in Italia. Nu stiu daca din cauza ca era sambata, cu cit ne apropiam era tot mai aglomerat apoi traficul s-a blocat de-a binelea si pe ultimii 50 de km ne-am tarat. Am vazut ca pusesera un semafor pe sosea care oprea masinile pentru a decongestiona soseaua. Dupa ce am luat-o in sus, pe vale, spre Val Thorens, nu a mai fost aglomerat dar drumul urca in continuu asa ca m-am bucurat ca nu era zapada pe sosea.

Pentru ca nu am fost destul de atenti, nu am observat ca trebuia sa faci rezervare pentru parcare cu pana la 7 zile inainte de data sejurului; dupa aceasta data, te parcai intr-una din cele 4 parcari cu locuri disponibile. Stiam ca nu poti sa lasi masina la hotel decit pe perioade scurte si dupa ce am lasat bagajele la hotel Alberta am plecat sa cautam un loc de parcare. Cele 2 parcari din oras nu aveau locuri disponibile asa ca am parcat in P3, oarecum la marginea orasului de unde ne-am intors cu autobuzul pana in oras si de acolo puteam sa luam alt autobuz pana in apropierea hotelului nostru dar fiind prima zi si nestiind am mers pe jos. Exista autobuz gratuit de oras (circuit) si un altul care face legatura cu cele 2 parcari din exterior, P3 si P4. In dimineata in care am plecat, s-a dus fiul meu, pe placa pana la parcare si a venit cu masina.

Am avut rezervare la Hotel Alberta, direct pe partie, un hotel foarte bun si pe care l-am rezervat din octombrie. Adevarul e ca la data aia nu mai erau multe variante dar la fata locului ne-am convins ca am facut o alegere buna. Am avut demipensiune, mancare buna, hotelul curat si pe partie. Sa nu va inchipuiti ca "pe partie" inseamna ce ar fi insemnat in Austria sau Italia, unde pana la partie sau la locul de unde pleca scaunul sau cabina trebuie sa mergi cu masina sau autobuzul. Am avut o mare surpriza.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Deoarece nu sunt mare fan al Ski-ului, anul acesta am hotarat sa nu skiez si ma gandeam ce o sa fac eu 6 zile in satucul ala, asa cum il vedeam eu pe harta. Val Thorens este o statiune construita ca si statiune, la 3200 de m altitudine, nu adaptata in timp si nu este deloc un satuc.

Inchipuiti-va o vale larga, unde pe partea stanga sunt hoteluri construite in trepte, pe mai multe randuri, iar in partea dreapta zeci de partii de ski care coboara in aceasta vale si si se distribuie spre mai multe scaune si cabine si asta pe o distanta de vreo 2 km. Si spre stanga urcau scaune si cabine si atunci cind coborai o faceai pe pasaraele construite deasupra orasului. Din hotel ieseai direct pe partie, alegeai in ce directie o iei, ce cabina sau ce scaun alegi, urci spre stanga sau spre dreapta. Pentru mine, care am skiat o singura zi, a fost superb. Ma plimbam practic pe partie, stateam la soare, erau sezlonguri, terase, hotelurile aveau baruri pe partie, o gramada de scoli de ski si muzica.

A fost pentru prima data cind am fost la ski in Franta, nu stiu daca toate statiunile lor sunt asa dar mi-a placut foarte mult.

Era o placere si sa stai in balcon, hotelul fiind pe partie, prin fata geamului trecea una dintre cabine si un scaun, sub balcon era o scoala de ski si bineinteles ca treceau si skiorii.

Partiile erau foarte bine intretinute, nici nu se opreau bine instalatiile ca vedeam ratracurile.

Am skiat intr-o singura zi si am vazut citeva partii care mi s-au parut OK. Ce m-a mirat a fost ca nici un scaun nu aveau acoperitoare si ai mei care si-au luat ski-pas pentru 3 Valles si am mers pana la Courchevel mi-au spus ca nici in partea aia nu era vreun scaun cu acoperitoare.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul avea un spa mic cu program de la ora 16 dar chiar in mijlocul statiunii tot pe partie, au un centru de sport sportiv, Le Board, cu 4 saune mari, hamam, 2 bazine cu masaje, o piscina mare pentru inot, terenuri pentru squash si pentru minifotbal. Intrarea pentru partea de welnes, inclusiv piscina, costa 18 euro, nelimitat. (intrarea se face dintr-un centru comercial).

Referitor la apre-ski, copiii mei (25 si 20 ani) s-au dus de citeva ori La Folie Douce si la 360 (care sunt pe partie, ajungi acolo pe skiuri), le-a placut si mi-au spus ca de la ora 14 nu se mai serveau bauturi alcoolice ci doar bere si nu stiu ce cokteil slab si iti cereau si buletinul. In doua zile, s-a organizat in oras o piata locala cu diferite produse autohtone.

Ca si preturi, cokteilurile plecau de la 15 euro (la Face) iar cea mai scumpa masa, pentru 4 persoane cind am vrut neaparat sa mancam fondou a fost peste 200 euro si cu o sticla de vin.

La Face, pizza costa 22 euro daca o mancai acolo si 15 daca o luai la pachet.

Trimis de Mentina in 28.03.23 15:08:11
Validat / Publicat: 28.03.23 17:33:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mentina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Din balcon

webmasterX [28.03.23 17:11:30] »

Excelent

Mutat în rubrica "La schi în Val Thorens, [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterX [28.03.23 17:12:04] »

@Mentina, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Am avut rezervare la Hotel Alberta, direct pe partie, un hotel foarte bun si pe care l-am rezervat din octombrie. Adevarul e ca la data aia nu mai erau multe variante dar la fata locului ne-am convins ca am facut o alegere buna. Am avut demipensiune, mancare buna, hotelul curat si pe partie[... ]

pitiscris / TELEFON [28.03.23 18:44:03] »

Altitudinea la care a Val Thorrns e 2300 m.

webmaster [28.03.23 19:25:20] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

abancor [29.03.23 20:46:02] »

Dacă mergeați acum, chiar nu te plictiseai fără să schiezi. Ba chiar și pentru cei veniți la schi ar fi fost mare ispita de a sta mai puțin pe pîrtie și mai mult la distracție.

Săptămîna asta e Snow Fest. Unde aș fi vrut să mă duc, sper să reușesc la anul. Cînd am văzut review de la Val Thorens chiar am crezut că e vreo relatare live de la festival.

snow-fest.ro

Sînt foarte mișto amplasate hotelurile alea, în mijlocul pîrtiei.

Dar să știi că și în Austria cazarea de pe pîrtie e chiar pe pîrtie. Sau, mai bine zis, cînd am fost cazat pe pîrtie, am plecat pe schiuri de la hotel.

Încă nu am ajuns în Franța la schi, dar și eu am auzit de la prietenii care au fost că telescaunele sînt mai rudimentare decît în Austria.

Mentina [05.04.23 09:08:56] »

@abancor: Din pacate, din cauza copiilor, depindem de vacantele studentesti. Doar atunci am putut merge impreuna.

Aici mi-a placut ca erai in hotel, pe partie, plecai pe skiuri dar totodata erai in centrul statiunii. Centrul statiunii era de fapt o partie larga, lunga de vreo 2 km, de unde o luai in toate directiile. De-a lungul timpului am skiat foarte mult in Austria, Italia, anul trecut am fost in Elvetia, la Zermat, dar nicaieri nu a fost acest concept de statiune.

Toate cele bune!

Mentina, piti