ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2023
ÎNSCRIS: 25.08.18
JUN-2022
Familie
EXCELENT

Un hotel cu vedere la... căprioare

În luna iunie 2022 a venit sora mea în vizită la noi și pentru că ea iubește foarte mult animalele și natura, în general, am căutat să îi facem o surpriză cât mai plăcută. Deoarece, în urmă cu aproape un an, soțul meu și cu mine, am mai fost, timp de vreo trei zile, în zona Salzkammergut, unde ne-a plăcut mult și am dorit să ne reîntoarcem, am căutat o cazare în această regine, care să fie cât mai atractivă și pentru sora mea.

Așa se face că, după câteva căutări pe booking, am găsit și rezervat un apartament cu două camere și bucătărie la Gasthof Kleefeld, un hotel de trei stele situat pe Kleefeldstraße 4,5350 Strobl am Wolfgangsee, Austria; coordonate: N 47°42091 E 13°29147.

Când mergem în concediu, niciodată nu ne cazăm în apartamente sau camere de hotel care au și bucătărie, deoarece noi considerăm concediul ca fiind ceva destinat exclusiv pentru odihnă și relaxare, iar o bucătărie, în cazul nostru, este totalmente inutilă. Dar, de data aceasta, pentru că nu am vrut să facem două rezervări, am făcut un compromis și am optat pentru un apartament cu două camere și așa am primit și bucătăria „la pachet” .

În acest hotel, am stat patru nopți și am plătit 852,80 €, în preț fiind incluse micul dejun, WIFI și parcarea.

despre SERVICII

În ceea ce privește personalul care deservește hotelul, acesta a dat dovadă de profesionalism (acesta incluzând neapărat, după părerea noastră, atât ospitalitatea și amabilitatea cât și promptitudinea cu care se îndeplinesc atribuțiile), la fel ca mai peste tot în Austria unde serviciile din domeniul turismului sunt exemplare. Astfel, putem spune că, prin țările pe unde am umblat noi, nicăieri nu am văzut să se acorde o atenție atât de mare copiilor, așa cum se face în Austria, unde, de exemplu, aproape că nu există hotel fără locuri de joacă special amenajate pentru cei mici.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartamentul, în care ne-am cazat, a fost mare și curat, s-a aflat la primul etaj și a avut vedere la munte și la... căprioare.

Apartamentul este format dintr-un hol, o bucătărie, o baie și două camere prevăzute cu câte un balcon, unul mai mare și altul mai mic, în care se găsesc o masă și câteva scaune.

Baia este suficient de mare, are cabină de duș și este dotată cu uscător de păr, prosoape și alte produse de igienă.

Camerele sunt mari, sunt dotate cu mobilier corespunzător unui hotel și în fiecare dintre ele se află câte un televizor cu ecran plat. Într-una dintre camere se află un pat dublu, iar într-alta un pat de o persoană și o canapea extensibilă.

Holul este, la rândul lui, spațios, în el aflându-se un dulap foarte mare și un suport de uscat rufe, iar bucătăria este dotată inclusiv cu vase pentru gătit, însă noi nu ne-am folosit de ea, pentru motivul pe care l-am arătat mai sus.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Spațiile în care se servește mâncarea sunt curate, aerisite și dotate corespunzător.

Hotelul are o sală de mese, mai mică, exclusiv pentru servirea micului dejun a celor cazați în el, un restaurant foarte mare (150 de locuri) și o terasă destul de mare.

Micul dejun, inclus în prețul de cazare, a constat dintr-un bufet suedez cu mâncare proaspătă și foarte bună care, după părerea noastră, a întrunit toate preferințele și obiceiurile alimentare obișnuite.

Noi am mâncat, contra cost, de două ori cina la restaurant. Mâncarea este bună, iar porțiie sunt suficient de mari, însă meniul ar trebui să cuprindă mai multe feluri, să fie mai diversificat. În ceea ce privește prețul, acesta este puțin mai mare față de media celor din zonă.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este izolat și amplasat într-un cadru natural de vis, într-o adevărată oază de odihnă și de relaxare. El are o zonă de wellness prevăzută cu saună, solar, cabină cu infraroșu, baie de aburi, jacuzzi, cameră de relaxare și șezlonguri încălzite. Hotelul are locuri de joacă pentru copii atât în interior, cât și în exterior, precum și un traseu de drumeție în jurul lui, care durează aproximativ o oră, și care este destinat acestora. Dar, toate acestea nu reprezintă totul, pentru că..., pe lângă acest hotel viețuiesc și aproximativ 250 de „animăluțe” , care pot fi admirate, iar unele dintre ele chiar mângâiate. Astfel, în jurul hotelului se află un bazin cu pești, locuri amenajate în care se găsesc iepuri, capre și păsări, dar și o pășune unde, în special dimineața și seara, când li se deschide poarta, vin vreo doi cerbi și foarte multe căprioare, împreună cu puiuții lor, să mănânce și să se adape, spre admirația adulților și bucuria copiilor. Noi am avut balconul cu vederea la munte și la această pășune, astfel încât, în fiecare dimineață și seară, ne încântam privirile cu aceste minunății ale naturii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul este foarte aproape (cca 8 km) de Sankt Wolfgang, dar și de alte așezări și obiective turistice, motiv pentru care îl recomand celor care iubesc liniștea, animalele, munții și apa, în special familiilor cu copii.

Trimis de ElenaUlrich in 04.02.23 13:45:18
Validat / Publicat: 04.02.23 15:16:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: În regiunea Salzkammergut am mai fost la Hallstatt, Sankt Wolfgang și alte localități și lacuri din zonă.

VIZUALIZĂRI: 265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaUlrich); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Căprioarele ne spun: "Bună dimineața!"
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.10 EUR pe cameră

[04.02.23 15:15:09]

Fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Gasthof Kleefeld [Kleefeld, Strobl], WOLFGANGSEE (lacul)" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[04.02.23 15:35:48]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ElenaUlrichAUTOR REVIEW
    [04.02.23 18:20:08]

@webmasterX: Este corect, dar eu am scris în articol și coordonatele hotelului, așa cum ni le-a comunicat booking.

[05.02.23 21:58:21]

@ElenaUlrich:

ai mare dreptate, am lucrat in Austria aproape 4 ani, si daca pana atunci iubeam Austria ca un turist ce a trecut pe acolo, acei 4 ani mi-au intarit ideea si desi m-am intors in tara de apoape 2 ani, in continuare este unul dintre locurile dragi mie, si am avut norocul sa locuiesc si intr-un orasel minunat, Kufstein numit si Perla Tirolului.

Austriecii stiu sa faca turism si sunt mereu cu zambetul pe fata. Nu pot sa nu iti multumesc de prezentarea acestor locuri minunate pe unde am trecut si eu, fie si doar intr-o excursie de o zi.

Felicitari, votat cu mare drag.

ElenaUlrichAUTOR REVIEW
    [07.02.23 08:34:18]

@mishu:

În primul rând, îți mulțumesc pentru că ai citit ce am scris, iar în al doilea rând, vreau să îți spun că îți înțeleg foarte bine atașamentul pe care îl ai față de Austria, în general, și de Kufstein, în mod special.

Într-adevăr, Kufstein este un oraș foarte frumos. Noi am fost de mai multe ori prin zonă și ne-a plăcut mult.

La fel cum tu te simți, oarecum, legat de Kufstein pentru că ai locuit acolo, la fel ne simțim și noi legați St. Moritz din Elveția, pentru că soțul, având ceva treburi pe acolo, a locuit o perioadă de timp în acest oraș (venea în Germania doar la sfârșit de săptămână). Noi vizităm, astfel, Elveția în fiecare an. Doar în 2020,2021 și 2022 nu am fost acolo, dar sper că vom merge cât de curând.

[07.02.23 09:13:01]

@ElenaUlrich:

legat de Kufstein

legata, pentru ca jucam in aceeasi liga , stiu ca numele e inselator, dar asta sunt eu .

Cat despre St Moritz, da, sunt de acord cu sotul tau, chiar daca am trecut pe acolo doar pentru cateva ore, a fost frumos sa ne plimbam prin oras, sa mancam placinta traditionala si sa ne plimbam pe malul lacului.

ElenaUlrich, mishu