ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2022
OCT-2022
Cuplu
EXCELENT

Vedere spectaculoasa de la et. 9

Anul acesta ne-am propus sa mergem toamna in Turcia pentru a vedea cum e temperatura aerului și a marii în această perioadă.

Astfel, am mers de pe 17 septembrie în Bodrum la Hotel Vogue Supreme (vezi impresii), iar de pe 22 octombrie la hotel Royal Seginus din Lara Kundu, Antalya. Ambele hoteluri au fost alegeri foarte inspirate, la prețuri foarte bune, iar sejururile ne-au depășit așteptările.

Întrucât colega noastră nicole33 a scris deja un articol complex și foarte bun despre Royal Seginus (vezi impresii), in articolul de față voi scrie doar câteva observații despre cum am găsit acest resort la sfârșit de octombrie.

Aspecte pozitive:

1. Ne-am dorit o camera cat mai sus cu vedere spre bulevard, departe de zgomot, iar în urma solicitării la recepție, am primit o cameră spațioasă la etajul 9, cu cea mai frumoasă și spectaculoasă vedere de pe balcon pe care am avut-o până în prezent in Turcia!

Astfel aveam vedere și spre mare, in trei locuri și spre munte, iar pe partea stângă se înșirau ca niste perle hotelurile Melas, Royal Holiday, Liberty, Baia Lara, Crystals, Limak, Royal Wings, Delphine Imperial, pe centru bulevardul cu mallurile și în dreapta alte hoteluri și blocuri rezidentiale.

Noaptea vederea era excepțională creând impresia că ne aflăm în Las Vegas!

Mi-a plăcut salteaua tare de la patul matrimonial, foarte bună pentru coloană.

Camera avea o compartimentare puțin diferită decât cele pe care le-am văzut în poze, in sensul că avea dressingul pe holul de la intrare, iar în baie era o cabina de dus mai mica, dar suficientă pentru nevoile noastre.

Din cameră lipsea biroul, dar nu ne-a deranjat pentru că nu am avut timp nici de scris, nici de citit.

Ne-am bucurat că fiind la etajul 9 nu am avut parte de zgomot în exterior decât până la ora 23:30 când se terminau programele artistice, iar de pe coridor nu s-au auzit uși trântite, fiind complet liniste.

2. Deși ne așteptam ca la sfârșit de octombrie și potrivit prețului plătit sa fie mai putina mâncare, am rămas plăcut surprinși să constatăm că în afară de restaurantul principal, toate restaurantele a la carte erau deschise, mâncarea fiind multă și diversificată.

In special ne-au plăcut la desert prăjiturile și multitudinea de torturi, unele suflate cu aur, ce mai, opulenta!

Ca și băuturi erau tot felul de cocktailuri alcoolice și non alcoolice, vinuri, bere la sticlă Efes, whisky Balantines... etc.

Eu m-am axat pe șampanie pentru că am observat că mă simt bine fata de alte băuturi alcoolice.

3. Ne-a plăcut decorul și designul hotelului, ospitalitatea personalului auxiliar.

4. Vremea a fost minunată, ca în luna august la mine acasa in Romania, adică 29 grade ziua și 17 noaptea.

Marea a fost așa și așa, în jur de 24 grade, dar ne-am bucurat că nu a bătut vântul și nu au fost valuri mari.

De intrat în apă intram de pe plaja de la Melas, după vreo 3,4 m, era mai putin adâncă, îmi ajungea la brâu. Întâi am încercat la noi la Seginus, am urmat indicațiile date de nicole33, dar cred că în 5 ani suprafață cu nisip din mare s-a mai schimbat, deoarece am înaintat destul de mult și tot adâncă rămânea.

Am descoperit cu încântare că barul de pe ponton încă mai era deschis, iar de la hotel la plajă se mai face transferul cu mașinuțele electrice.

5. Ne-a plăcut să ne plimbăm și să filmăm zona Lara Kundu, de la hotelul nostru până la Titanic Mardan Palace și în sens invers până la Delphin Imperial.

Noi am mai fost în 2017 la Delphin Be Grand, dar de atunci s-au mai schimbat multe, inclusiv vegetatia care a crescut și acoperă vederea din bulevard spre hoteluri.

Oricum, cea mai frumoasă zonă pentru mine rămâne Lara, care e mult mai animata cu magazine și cluburi, în vreme ce Kundu pare mai izolată, doar hoteluri și spatiile neîngrijite dintre ele.

Aspecte negative:

1. La restaurantul principal, deși era mâncare diversificată și s-au menținut serile tematice, serveau doar două platouri cu somon fumee doar la cina, care dacă nu erai prezent la ora deschiderii, 18.30, nu le mai găseai și nici nu mai aduceau altele.

2. Semnalul WiFi era slab pe tot teritoriul hotelului.

3. In contextul ultimelor schimbări din Rusia, mă așteptam să nu mai fie așa mulți ruși sau măcar mai puțini bărbați (era perioada cu înrolarea), așa că am fost surprinsă neplăcut să văd că tot rușii predominau, cu același comportament arogant (unii), ca și cum nimic negativ nu s-ar întâmpla în țara lor versus Ucraina.

Iar personalul hotelului le ținea hangul.

4. Pe teritoriul hotelului s-au înmulțit pisicile, care din păcate nu sunt sterilizate și nu se ocupă nimeni de ele.

Nu au căsuțe și hrană asigurate ca la alte resorturi, grija lor rămânând în sarcina turiștilor miloși.

5. Apa din piscine a fost atât de rece, că mi-a înghețat sufletul, parcă mai rece decât cea de la piscinele naturale de la Porto Moniz din Madeira!

6. La restaurantul de la plajă, un chelner a greșit o comandă și a aruncat trei farfurii cu mâncare, neatinse, la coș, păcat de munca bucătarului și de preparate...

Trecand peste aspectele negative, cea mai frumoasă amintire din acest sejur va rămâne vederea minunata din balconul camerei de la et. 9, care a făcut toți banii!

Până la următorul articol vă urez gândire și trăiri pozitive în deplină pace și bucurie!

Trimis de elenaadina in 14.11.22 10:20:00
Validat / Publicat: 14.11.22 12:14:13

VIZUALIZĂRI: 6099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Vedere seara din balcon et.9

[14.11.22 13:40:51]

@elenaadina:

Noaptea vederea era excepțională creând impresia că ne aflăm în Las Vegas!

cred ca este intradevar asa mi ales cand este o aglomerare de hoteluri. Am vazut acest hotel intr-o scurta vizita de documentare , cam in aeeasi perioada cu @nicole33, insa mie imi ramasese gandul la Trendy Lara, pe care il vazusem cu aceeasi ocazie. In fine, atunci am vazut muuuulte hoteluri, la unul chiar mi-a ramas sufletelul (am avut noroc sa stam acolo 2 nopti), insa portofelul vreau sa ramana la mine si nu la ei . Asadar stiu hotelul si mi-a placut si poate ca o data voi ajunge si acolo.

sa stii ca si mie in vacanta din Turcia cam tot spre sampanie am tras mai degraba si mi-a placut .

In contextul ultimelor schimbări din Rusia, mă așteptam să nu mai fie așa mulți ruși sau măcar mai puțini bărbați (era perioada cu înrolarea), așa că am fost surprinsă neplăcut să văd că tot rușii predominau, cu același comportament arogant (unii), ca și cum nimic negativ nu s-ar întâmpla în țara lor versus Ucraina. Iar personalul hotelului le ținea hangul.

ei, cam asta e si oful meu si ma face sa dau o bila neaga, dar de aici ies banii. Insa cand eram salutata in rusa nici macar nu reactionam, de ce daca nu sunt neamt ar trebui sa fiu rus. Cat despre barbati, acestia de fapt fugeau de inrolare, am povestit intrunul dintre articolele mele ce ne-a povestit un partener de drum. Rusii au avut un target de inrolare de 300000 de barbati, si cei veniti aici isi prelungeau sederea cu cate 3 zile pana se anunta ca fusesera stransi cei 300000 de oameni, asa ca cei cu bani erau aici (si plateau sume mari) si normal ca erau si aroganti, iar fraierii mureau pe acasa.

Cate despre apa din piscine, da si la noi era rece, pisicile, la fel fara numar, dar aveau casuta lor, in rest cred ca multe sunt asemenantoare, felicitari insa pentru vacanta, acum ne gandim deja la urmatoarea, votat cu mare drag.

[14.11.22 14:16:48]

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

Ai mare dreptate în tot ce ai scris!

Te pup cu drag! ????

ovidiuyepiPHONE
    [14.11.22 14:55:51]

Am fost in Antalya, in prima saptamana din august, la Delphin Imperial Resort. Materialul este in lucru pentru AFA. M-am simtit minunat din toate punctele de vedere. Turistii rusi au lipsit, iar cei cativa intalniti nu prea ieseau in evidenta. Si fereau din cale afara sa dea ochi cu polonezii (cei mai numerosi). Personalul a crezut, la inceput, ca sunt rus sau sarb, dar cand le spuneam tara de origine incepeau sa insire legendele fotbalistice ale generatiei de aur. Si aici am avut familii de pisici, insa nu veneau in locuri aglomerate. Administratorii resortului le-au amenjat adaposturi adecvate, cu tot necesarul, iar pe aleea principala si pe cele secundare erau panouri pe scria„va rugam frumos, nu hraniti pisicile! "

Ma bucur pentru vacanta minunata petrecuta in Antalya si va doresc multe altele reusite in viitor.

[14.11.22 15:33:47]

@ovidiuyepi:

Mulțumesc mult pentru vizită, ecou și urările frumoase!

Aștept impresiile de la Delphin Imperial Resort.

L-am admirat din exterior, are un design deosebit și se vedeau jocurile de lumini din balcon noaptea! Nu s-au zgârcit la curent... ????

Cred că cei care au camere la etajele superioare au și ei vedere frumoasă spre Royal Seginus!

dida44*PHONE
    [14.11.22 18:11:34]

Chiar frumos se vede din balcon!

Desertul din P26 - 31 arată fantastic!

Felicitări pentru vacanță!

M'LiviuPHONE
    [14.11.22 18:58:41]

Impresionante fotografiile!

Felicitări o vacanță superba din ce am văzut. Turcii nici cand inflația a atins cote maxime nu se dezmint. Tot găsești preturi accesibile si servicii după cum am observat... de top! Si da cum ai spus Lara are farmecul ei mai luxuriant. Am fost de 5 ori in Lara dar mi am propus ca in viitor sa ajung și eu tot toamna.

Toate cele bune și vacante frumoase întotdeauna!

[14.11.22 19:29:33]

@m liviu:

Mulțumesc frumos pentru vizită, aprecieri și ecou!

Mă bucur că ți-a plăcut și ție!

Vacante frumoase să aveți în deplină sănătate, pace și bucurie!

[14.11.22 19:31:33]

@dida44:

Mulțumesc frumos pentru vizită, aprecieri și ecou!

Da, deserturile au fost la înălțime!

Nu am avut timp suficient să gust din toate!

maryka
    [15.11.22 11:34:05]

Ce vedere minunată! Într-adevăr ați avut avantajul unei panorame splendide de la etajul nouă, atât ziua cât și noaptea, acoperind cea mai mare parte din resort. Foarte frumos!

[15.11.22 12:42:08]

@maryka:

Mulțumesc frumos pentru vizită, aprecieri și ecou!

Mă bucur că ți-a plăcut și ție, draga mea!

"Nu sunt adepta hotelurilor mari, dar nu pot să recunosc că unele locuri sunt minunat amenajate și în cum e și în cazul acesta îți pot da tot confortul necesar unei vacanțe fericite! Și poți trece cu ușurință și peste aspectele negative, nu? "

Dacă nu am trece peste aspectele negative cum am putea să mai fim fericiți?

Te pup, cu drag! ????

dida44*, elenaadina, M'Liviu, maryka, mishu, ovidiuyepi