ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2022
SEP-2022
Cuplu
EXCELENT

Un hotel excelent

Pentru prima data in Bodrum am ales Hotel Vogue Suprem si am fost foarte multumiti!

Am cumparat sejurul in ianuarie 2022, pretul fiind unul bun, 1600 euro camera superior, ultra all inclusive.

Ce ne-a plăcut:

1. Suprafața mare a hotelului, 20 ha, nu ne-am plictisit.

2. Camera spațioasă, 50 mp.

3. Peisaj foarte frumos cu vegetație exotică abundenta.

4. Curățenie exemplara peste tot in resort (permanent erau mașini care spălau aleile și strada principala care ducea la Aqua Park).

5. Candyland, orășelul copiilor, cel mai frumos și diversificat pe care l-am văzut până acum, spatii special amenajate în diverse căsuțe colorate cu activitati diverse pentru copii. Ne-am dat și noi pe niste topogane și chiar daca la aterizare am ajuns cu capul sub apă a fost very funny.

6. Plaja hotelului care este destul de lunga, cu nisip alb fin inclusiv în mare.

7. Piscinele frumos amenajate care îți creiau impresia că sunt naturale ducandu-ne cu gândul la cele din Madeira (noi am fost la 5 piscine publice în afara de cele de la Candyland).

8. Tot cu privire la piscine ne-a plăcut în mod special cea cu valuri artificiale de la parcul de distracții.

9. Personalul a fost prietenos și numeros in toate sectoarele, scurtând timpii de așteptare.

10. Mâncarea multă și diversificata, deși se repeta. 11. Semnalul wifi a fost pe toată suprafața resortului.

12. La plaja si la piscine poti folosi cate prosoape vrei.

Nu ne-a plăcut:

1. Camerista nu vorbea decât rusa, nu știa nici macar câteva cuvinte în turcă, fiind nevoie sa apelăm la imagini de pe telefon ca sa ne intelegem cu ea.

2. Roata uriașă din parcul de distracții nu a funcționat fiind invocate de către personal anumite defecțiuni

3. Deși în mare de-a lungul plajei sunt trei fântâni arteziene, in cele 7 zile de sejur le-am văzut funcționând doar o singura data și atunci a durat 5 minute.

4. In parcul cu dinozauri, multi au fost deteriorati, lipsindu-le ori cate un ochi, sau esantioane din piele sau dinti.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul Vogue Supreme Bodrum se afla in localitatea Torba, pe malul marii, la 27 km de aeroportul Milas din Bodrum si la 8 km de centrul orasului Bodrum.

A fost construit in anul 2013, avand o suprafata totala de 200000 mp, pe teritoriul careia se afla si parcul de distractii Candyland.

De la aeroport si pina la hotel am facut circa 30 de minute.

Cand am ajuns la hotel am remarcat ca este foarte aglomerat.

Dar au personal suficient care se ocupa de turisti.

Am fost invitati sa luam loc, cineva ne-a luat pasapoartele si voucherul, plecand spre receptie, si peste 10 minute deja aveam cheile de la camera.

Resortul este compus din apartamente, camere standard, superior si vile cu vedere la gradina, piscine si mare.

Noi am avut o camera superioara cu vedere la gradina, de 50 mp. la et. 1.

Camera mi-a placut mult!

In primul rand, m-am bucurat ca de la et. 1, aveam o vedere deasupra cladirii din fata si se vedea marea, chiar si atunci cand stateam in pat!

Cand intrai in camera, de pe hol in stanga intrai intr-un alt hol mai mic, ce avea pe o parte si alta cate un dressing, iar in fata era baia.

Paturile erau mari de circa 140 cm, cu o saltea cred cu arcuri, nu cu spuma, dar au fost confortabile si asa.

Lenjeria a fost curata, pernele potrivite ca marime.

In camera sa afla si o canapea extensibila cu o masuta in fata.

Camera avea un balcon foarte spatioas, cu peretii din sticla, cu doua scaune si o masuta, cu o vedere spre alei si mare.

Baia era mare si avea separat dus si separat vasul wc, o chiuveta cu lumina de veghe seara.

Mini-barul era plin, inclus in pret si se reumplea zilnic cu bere, sucuri, apa minerala si cate o napolitana cu ciocolata.

Seiful in camera era gratuit.

Camera mai era dotata cu TV cu ecran plat mare de circa 140 cm diagonala, canale prin satelit, 2 telefoane, uscator de par, papuci de casa, aer conditionat individual foarte silentios, aparat espresso.

Am auzit ca unii s-au plans ca in camera ar fi fost un aer umed, jilav, e posibil in functie de cum e pozitionata camera, daca nu are suficient soare in timpul zilei.

Noi ne-am bucurat de o camera foarte luminoasa, avand soare aproape toata ziua.

despre SERVICII

Serviciile au fost excelente in toate segmentele: cazare, mancare, bautura, curatenie, plaja, mare etc. !

Personalul a fost prietenos si atent.

Pentru Candyland era un shuttle bus care facea transferul din fata hotelului.

RESTAURANTE si MANCARE

Hotelul dispune de sistem de masa in regim ultra all inclusive si are un restaurant principal Veranda bufet, (mic dejun 07.00 – 10.00, mic dejun tarziu 10.00 – 11.00, pranz 12.30 – 14.30, cina 18.30-21.30) si 4 restaurante a la carte, 3 vis a vis de plaja (turcesc, italian si pescaresc) si unul international, langa cel principal, la care poti servi pranzul, iar cina cu rezervare odata pe sejur.

Mai este si un restaurant tot la plaja cu mancare tip snack si grill si un restaurant VIP Lounge destinat doar pentru cei cazati la vile.

Este placut sa stai la plaja si sa ai atatea posibilitati de a servi masa, fara a fi nevoie sa mergi pana la restaurantul principal!

Am luat cina intr-o seara la restaurantul turcesc, unde am mancat pentru prima data manti, o mancare traditionala cu carne (un fel de coltunasi) si am mai servit niste combinatii inedite pana atunci, un fel de salata cu ficatei pe care nu le-am regasit anterior la alt a la carte turcesc.

La restaurnatul principal mi-au placut toate mancarurile, desi multe dintre ele se repetau zilnic, toate erau gustoase, Turcia e Turcia, nu se dezice, iar pentru prima data in Bodrum, am fost foarte multumiti!

Tot felul de aperitive, branzeturi, supe, salate, mancaruri calde din carne, peste si legume foarte gustoase, fructe de mare etc.

Mi-a placut in mod special la micul dejun somonul afumat pregatit in mai multe feluri ca aperitiv, pe tartine cu branza si struguri, sau in clatita cu spanac si branza, rulou cu spanac, etc. foarte bun!

De asemenea mi-au atras atentia in mod pozitiv cosuletele din aluat cu branza, capsuni si kiwi, tot dimineata, la micul dejun.

Mai erau tot felul de omlete, cu patrunjel, spanac, cu salam, cu rosii, ardei etc. cred ca evau vreo 7 modele.

In fiecare seara gaseam sarmale, care imi plac foarte mult si mi-au mai placut felurile de mancare chinezeasca pe care la gaseai in fiecare seara intr-un spatiu special amenajat in retaurnatul principal.

Mai era si zona cu kebab de tot felul si legume grill.

Mi-au placut si prajiturile, baclavalele si torturile, dar totusi Steigenberger Resort Ras Soma din Egipt se mentine la acest capitol pe primul loc.

Erau zilnic sucuri fresh dar nu foarte diversificat.

Avand in vedere ca am platit doar 1600 de euro, am fost foarte multumiti de tot ce am mancat si baut.

Bauturi:

Resortul are 6 baruri si serveste bauturi locale si de import gratuit, bere la sticla, cognac, whisky etc.

Noi ne-am delectat cu raki, vin alb, roze si prosseco, pe care l-am savurat in special dimineata, la ora noua (atunci se deschidea barul), cand imi pregateam un platou cu somon si branzeturi alese.

Am baut sampanie toata ziua, pe plaja, la restaurant si oriunde ma putem bucura de o preiveliste minunata!

Sistemul de ultra all-inclusive ofera acces nelimitat la sucuri proaspete, băuturi răcoritoare, mixere și apă, cocktailuri și smoothie-uri, ceai și cafea de calitate superioară.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE?

Resortul oferă o mare diversitate de activități pentru toate categoriile de vârsta, pe plajă si la piscină.

Cel mai mult mi-a placut la Candyland, care detine oraselul copiilor, dar si un aquapark cu 17 tobogane de apa, pe o suprafata de 9000 mp, precum si un parc cu dinozauri, care noaptea isi misca gatul, coada si rag.

In timpul zilei se organizau programe de aqua-aerobic, yoga, water polo, Zumba, pilates, volei pe plaja, etc.

Pentru copii in cadrul Candyland exista ateliere de artizanat, cinema, loc de joacă și un amfiteatru doar pentru ei, separat de cel pentru adulti, unde se bucura de mini discotecă.

Exista si un centru spa care oferă servicii contra cost de îngrijire, masaje corporale, hamam turcesc, coafor și salon de înfrumusețare.

Ziua si seara era muzica live.

La amfiteatru seara se tineau diverse spectacole existand scaune si mese unde puteai consuma bauturi.

In concluzie nu ai cum sa te plictisesti.

MARE si PISCINE:

Resortul dispune de o plaja lunga de aproape 1 km cu nisip fin, alb, cu 3 pontoane.

Intrarea in mare e lina, cu cateva pietricele la inceput, dupa care, aproximativ 1m, dai de nisip fin.

Pe plaja se pot inchiria baldachine contra cost si gratuit pentru cei care stau la vilele residence.

Atat la plaja cat si la piscine, sezlongurile si prosoapele sunt gratuite.

Poti sa iei sa folosesti cate prosoape vrei.

Noi am numarat 5 piscine publice în afara de cele de la Candyland) si de cele de la vilele residence.

Temperatura aerului a variat pe timp de zi intre 25 si 31 de grade, iar noaptea in jur de 17 si 21 de grade.

Apa marii a avut in jur de 24 - 25 de grade, la fel mi s-a parut si cea din piscine.

Intr-o zi am fost in Bodrum, am facut cam 10 minute si am platit 10 euro un drum cu taxiul, desi ni s-a cerut doar 8, iar un drum l-am facut cu maxi taxi, 2 euro de persoana.

In Bodrum am vizitat Castelul si ne-am plimbat.

Este frumos, dar ca si amplasare si peisaj mi-a placut mai mult in Kusadasi sau Marmaris, unde mi s-a parut mai mult spatiu si mai putin aglomerat.

A fost un sejur reusit, cu un raport calitate pret excelent, la un hotel ofertant la care as reveni cu drag!

Va doresc pace, gandire si trairi pozitive tuturor!

Trimis de elenaadina in 02.10.22 16:36:59
Validat / Publicat: 02.10.22 19:54:26

VIZUALIZĂRI: 6537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 piscina principala vazuta de pe terasa hotelului la un pahar de proseco

[02.10.22 20:03:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

aurel34
    [02.10.22 20:08:44]

Felicitări pentru vacanţă şi pentru oferta excelentă - preţul ăsta e foarte rar la acest gen de hotel (legenda spune ca fix acest hotel este proprietate mascată a preşedintelui Turciei).

O curiozitate: te-ai ciocnit de ruşi acolo? Cum reacţionau acum?

[02.10.22 21:51:55]

@elenaadina: Ce pofta mi-ai facut de vacanta si ce frumos arata totul. felicitari, votat cu mare drag.

[02.10.22 23:22:49]

doinafil
    [02.10.22 23:52:45]

Felicitări pentru alegerea făcută! Mi-a plăcut și camera și că ați avut UAI. Locul arată de nota 10.

Mi-ar plăcea să mergem și noi la acest hotel, pentru că prețul obținut la începutul anului este foarte bun! De-aceea aș vrea să facem rezervare tot în luna ianuarie. De la aeroportul Milas - Bodrum, pâna la hotel cum se face transferul? Este inclus în prețul biletului? Dacă nu este, cu ce se poate ajunge la hotel?!

Voucerul - în cazul vostru - a însemnat doar biletul cumpărat de la agenție, sau și un ajutor de la serviciu?! Mi-ar plăcea să știu de la ce agenție ați cumpărat sejurul și, dacă vrei și poți, scrie-mi pe un mesaj privat despre care agenție este vorba!

Îți mulțumesc anticipat și te felicit pentru review și poze!

[03.10.22 06:37:26]

@doinafil:

Până îţi va răspunde autoarea, încerc să te ajut eu.

Transferul de la aeroport la hotel şi retur este mereu inclus în cazul curselor charter.

Având în vedere poziţionarea hotelului în Torba, distanţa nu este prea mare şi transferul poate dura 25-30 minute în funcţie de oră şi de trafic. Poate fi făcut cu microbuz sau autocar.

Altfel, poţi ajunge cu taxi sau cu dolmuş, dar nu-ţi face griji.

Nu vreau să te descurajez, dar nu cred că vei mai prinde acelaşi preţ bun pentru anul viitor, chiar dacă rezervi din timp. Eu estimez un preţ pe la 1900-2000 euro pentru doi adulţi cu avion, taxe şi transfer inclus pentru o plecare în a doua jumătate a lunii septembrie 2023. Măcar de m-aş înşela şi să găseşti mai ieftin

[03.10.22 10:34:59]

@aurel34: Mulțumesc pentru vizita și ecou!

"O curiozitate: te-ai ciocnit de ruşi acolo? Cum reacţionau acum? "

Da, mai sunt ruși, intr-o seară la cină la restaurantul principal, după ora 19.30, fiind foarte aglomerat, iar noi stand la o masă de 4 locuri, două fiind libere, un cuplu de ruși, peste 60 de ani, m-au confundat cu o rusoaică și s-au așezat la masă noastră vorbindu-mi în rusă.

În rest, în celelalte zile nu am observat la turiștii ruși un comportament deosebit.

[03.10.22 10:42:28]

@doinafil:

Mulțumesc pentru vizita și ecou!

Răspund în privat.

[03.10.22 11:15:42]

@mishu: Mulțumesc pentru vizita și ecou!

Îți doresc să te bucuri cât de repede de o vacanţă minunată! ????

valentinag
    [03.10.22 12:23:20]

Excelenta alegere, sa va fie de bine!

[03.10.22 12:33:42]

@valentinag: Mulțumesc frumos!

Vacanțe frumoase și reușite să aveți in continuare!

[03.10.22 13:06:10]

@elenaadina:

un cuplu de ruși, peste 60 de ani, m-au confundat cu o rusoaică și s-au așezat la masă noastră vorbindu-mi în rusă. Când i-am răspuns în engleză doamnei, "i-a picat fața " și tot restul cinei au stat cu capul în farfurie și nu s-au uitat deloc spre noi.

oare jena? este ciudat si pentru rusi, unii sunt de partea lui Putin de voie sau de nevoie, si mi-e mila de cei ce simt ca nu au incotro si nu as vrea sa fiu in pielea lor. Nu as vrea nici sa polemizez, insa nu le-a picat deloc bine si cred ca au cam inghitit cu noduri. .

doinafil
    [03.10.22 13:25:28]

@nicole33: Ca întotdeauna vii în ajutorul meu, și-ți mulțumesc! Am primit PM de la Elena și acum știu ce să caut pe net. Și ea mi-a scris că prețurile s-ar putea să fie ceva mai mari! Înscrierile spune că încep din octombrie-noiembrie pentru anul viitor, să nu mă grăbesc, că s-ar putea - dacă o fac - să nu prind cel mai bun preț. Așa am să fac și, chiar dacă sare cu una, două, trei sau chiar patru sute, tot ar fi un preț bunuț!

Încă odată-ți mulțumesc!... și...

maryka
    [03.10.22 17:03:14]

Ce fain ați nimerit! Super preț ați avut, ceva ce cu greu se mai poate obține de acum încolo. Super faine aceste viluțe, cochete și intime. Mi-a plăcut cu adevărat tot ce am văzut, felicitări pentru alegere!

Mă bucur sincer că ați avut un sejur frumos, înconjurați de locuri minunate!

Succes îți doresc și pentru alegerile și vacanțele viitoare!

[03.10.22 18:21:01]

@maryka: Mulțumesc frumos pentru vizita, ecou și cuvintele frumoase!

Mulțumim lui Dumnezeu că am avut parte anul acesta de sejururi frumoase și alegeri inspirate!

Cât despre prețuri, am intuit de anul trecut că se vor scumpi, am urmărit evoluția lor și am cumpărat atunci când am prins cea mai bună ofertă!

Dar asta presupune timp și verificarea aproape zilnică a ofertelor.

Eu am o listă cu hoteluri pe care le urmăresc îndeaproape.

Mulțumesc frumos și pentru urări și de asemenea îți urez mult succes în continuare în alegerea vacanțelor să fie cât mai reușite și să fiți sănătoși! ????????

M'LiviuPHONE
    [03.10.22 22:39:40]

Super alegere!!! Felicitări! Sincer m-am uitat si eu la acest hotel in trecut dar nu m-am putut atinge de el... Întotdeauna prețul era cu mult peste oferta voastră si fara avion inclus. Evident 2 adulți si 2 copii.

Toate cele bune și vacante frumoase întotdeauna!

[04.10.22 10:53:34]

@m liviu: Mulțumesc frumos pentru vizita și ecou!

După 17 septembrie sunt cele mai bune prețuri, dar trebuie urmărite din timp, avantajul toamna e că și marea e mai caldă decât în iunie.

Succes îți doresc pentru alegerile viitoare, să ai baftă de cele mai bune prețuri! ????

[07.10.22 06:31:43]

@elenaadina:

Aşa este! A doua jumătate a lunii septembrie este perfectă pentru un sejur ooriunde în Turcia, la Bodrum marea fiind mult mai caldă ca în prima jumătate a lunii iunie, de exemplu.

Singurul dezavantaj în alegerea acestei perioade este dat de ziua mai scurtă ca în iunie, dar nu poţi să le ai pe toate.

Pentru colegul nostru, cu doi copii, mai este problema cu şcoala celor mici, deci este mai complicat să aleagă un sejur după 17 septembrie.

[07.10.22 06:43:41]

@elenaadina:

Într-adevăr un hotel excelent, pe care l-ai prins şi la un preţ excelent

Felicitări pentru alegere şi pentru perseverenţă, pentru vacanţa reuşită şi pentru articolul excelent!

Mi-a plăcut cum arată în pozele tale Vogue recent renovat şi cu o serie de facilităţi noi

Plaja hotelului care este destul de lunga, cu nisip alb fin inclusiv în mare.

Auzisem că şi cei de la Vogue şi-au amenajat plaja cu nisip alb, iar pozele tale confirmă acest lucru.

Suspecte aceste defecţiuni apărute la aşa scurt timp de la inaugurare, însă siguranţa turiştilor cred că este cea mai importantă.

Sintagma "piscine publice" poate deruta cititorii, dacă te referi la piscinele proprii de la Vogue, aşa cum bănuiesc.

Asta am învăţat şi eu de la ruşi încă din 2013 din Kemer şi ziua începe mai vesel

[07.10.22 08:16:42]

Mulțumesc frumos pentru vizita și ecou!

Cu privire la piscinele " publice", așa e, ai dreptate... ????

Se poate înțelege că ar fi accesibile și celor din afara resortului...

Am vrut să menționez că erau accesibile celor din Resort care nu stăteau la vilele residence, aceștia din urmă avănd propriile piscini...

Noi ne-am plimbat prin tot resortul, inclusiv în partea cu vilele private, care aveau propriul paznic și mașina electrică în curte la dispozitie.

O zi frumoasă îți doresc! ????

aurel34, doinafil, elenaadina, habron, M'Liviu, maryka, mishu, valentinag
    Alte impresii din această RUBRICĂVogue Hotel Bodrum [Torba]: