ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2010
JUN-2010
PREȚ SEJUR 1161 euro ?
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 SI 12 ani

DIT Club Evrika (ex Riu Evrika) 4

O vacanta frumoasa, dar prea scurta!

Am fost la Riu Evrika in perioada 19. 06. 2010 – 27. 06. 2010. Am fost 4 adulti si trei copii cu doua masini. Am plecat din Pitesti la ora 5. 00 pe traseul Pitesti – Giurgiu – Ruse – Varna – Sunny Beach. Am ajuns la ora 11. 30. Drumul destul de bun la dus, la intoarcere cam 20 km. pe autostada cu gauri mari, dar am mers incet (un pic si pe banda de rezerva).

La hotel cum am ajuns am aratat voucher-ul la portar si ne-a lasat sa intram. Am parcat si am mers la receptie.

Am cerut 2 camere alaturate. Numai una era gata cea a prietenilor nostri, dar nu a fost o problema, ne-au pus bratarile, am mers cu bagajele in camera lor si cat am baut vreo 2 beri reci de acasa in balcon la ei a terminat de facut curat si la noi in camera.

Am primit la receptie o harta cu hotelul, programul all inclusive si un cartonas cu orele de masa (cina era in 2 serii noi am avut de la 20. 00 si asa ne-am dus). Hotelul este format din 4 corpuri A, B, C, si D care este mai nou. La intrare la strada pe un panou era scris Riu Evrika si 4 stele (3 colorate una numai cu conturul colorat), la intrare in receptie un panou cu Riu Ervrika 4 stele...

Leva am schimbat cu 1. 96 la case de schimb Crown.

Camera – Am stat in corpul C camera 109 cu vedere la piscina la parter. (et. 1 la ei) Camera mare, curata cu mocheta, 2 paturi de o persoana apropiate si o canapea deja intinsa. (pentru copii).

Aer conditionat, televizor, dulap, racitor, o masuta si un scaun. Balcon mare cu masuta, 2 scaune de plastic si uscator de rufe... Baia cu dus fara cadita, cu uscator, ventilator.

Pe usa camerei erau 4 stele, pe usa de la baie 3 stele. Curatenie s-a facut in fiecare zi, prosoapele le schimba doar daca le lasam pe jos (cum scria pe un pliant din baie), gel de dus, sampon si sapun in fiecare zi chiar daca nu le terminam pe celelalte si hartie igienica.

Restaurantele – cel principal (mic dejun, pranz si cina) cel asiatic si cel bulgaresc la care faceai rezevare dimineata. (de cate ori vroiai pe sejur).

Dimineata se putea manca si la cel bulgaresc daca era aglomerat in cel principal. Mancarea buna, multa, inlocuiau tavile imediat ce se terminau. Dimineata erau: lapte rece, lapte cald, cafea (buna), omleta, oua ochiuri, oua fierte tari, oua fierte moi, sunca prajita, paine prajita data prin ou, rosii coapte cu cimbru, fasole boabe -, salam, cascaval, branza, rosii, castraveti, masline verzi si negre cu si fara samburi, ceapa verde, ceapa rosie, ulei, otet, sare, piper, mirodenii, kechup, maioneza, clatite, gemuri de 2 feluri, miere, croisante de 3 feluri, paine, chifle, paine prajita, cereale, iaurturi si compoturi, prajituri, fructe (mere, portocale, gref jumatati, banane, pepene rosu, galben, cirese).

La pranz 2 feluri de ciorba cu crutoane, doua feluri de mancarica cu sos, cateodata piept de pui la gratar, peste (bunut), aperitive – cu maioneza – le-am incercat pe toate – bune, cartofi prajiti, pizza, paste (cu sos cu carne cu mirodenii). Au o mirodenie – nu stiu care- cu un miros si gust la fel ca mirodeniile pentru pui de la cosmin. Noua ne-a placut.

Seara – o data peste, curcan, miel, vita, porc intr-un unde ne servea un chelner, cartofi prajiti, aperitive, dulciuri, inghetata. Bere, Suc la dozator (gama Pepsi mirinda, pepsi (singurul care nu era bun), seven up, apa tonica) si doua sucuri la alt aparat de mere si de portocale. La cel Bulgaresc multe gratare – frigarui de pui, piep de pui, coaste de porc, musaca, piure de cartofi, chiftele si aperitive ff bune. La cel asiatic – specific nu stiu denumirile.

Barurile – Lobby bar (la receptie) cu un televizor si mese, Rainy Bar (langa receptie) cu mese inauntru si afara si un ecran cu proiector, Saloon Bar in corpul D cu o mica scena si Pool Bar – la piscina.

Program pina la 24. 00. Snack Bar de la 12-15 cu mancare pizza, paste, cremvursti, carnati, peste salate, fructe, inghetata si de la 15-18 prajiuri, chec si sandwich-uri reci. Suc la dozator, bere. Si la masa si la baruri erau ceai la pliculete, zahar alb, zahar brun si indulcitor.

La baruri erau bere, suc, vin alb si rosu, cocktail-uri cu alcool si fara alcool cate 4 feluri de fiecare, raki, mastica vodka, gin, cafea la expresor, dozatoare cu apa.

Piscinele mari, curate cu destule sezlonguri. In fata corpului D este o piscina mai mica- derelaxare. Mini club pentru copii, sala de spectacole (amfiteatru), sauna, sala de fitness, 2 mese de ping-pong, teren de fotbal.

Plaja – curata, nisip fin, umbrele cu masuta si sezlonguri (fara plata), bar pe plaja (sucuri, bere, apa). Apa marii limpede si curata (in ultimele 2 zile cu alge).

Echipa de animatori de nota 10, spectacole in fiecare seara la amfiteatru.

In statiune am mers la plimbare seara, pe jos, cu trenuletul (3leva de pers. ), cu autobuzul (1 leva de persoana).

Si noi si copiii ne-am simtit foarte bine. Copiii chiar vor sa mergem si la anul tot aici.

Trimis de mmierla in 15.07.10 11:55:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Ifa Nessebar (acum Sol), Miramar
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Turcia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmierla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P13 Terasa rest.asiatic

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20200 PMA (din 29 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

pepsi70ro [15.07.10 12:04:49] »

Vacantele frumoase intr-adevar sunt foarte scurte, imi place cum ai descris hotelul, felicitari!

cosminp [15.07.10 12:04:58] »

recunosc conditiile de anul trecut. cum era apa? piscina si mare.

mmierla [15.07.10 12:07:23] »

Apa la mare era buna si calda copiii au stat numai in ea dimineata si de la 12.00 ne mutam la piscina. Am avut 3 zile cu ploaie si frig si dupa apa la piscina a fost un pic mai rece si la mare au aparut algele dar cel mic tot a intrat in apa.

mmierla [15.07.10 13:38:48] »

pepsi multumesc, dar eu nu scriu asa frumos ca tine...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [15.07.10 19:04:07] »

Frumos , prea frumos dar vrem o comparatie cu Miramar!

marian 1973 [15.07.10 21:21:24] »

Cuprinzator review-ul, iar locul pare frumos.

Dar eu as fi interesat sa aflu si cum ati tinut berea rece 7 ore (in cazul in care nu ati avut o lada frigorifica?

mmierla [16.07.10 08:14:21] »

@ionescunic

Miramar - hotel mare, frumos, mai nou, piscine multe si curate , mancare buna, curat, plaja super, dar nu aveai unde sa te plimbi decat in obzor, animatie cand am fost noi - aproape inexistenti. Doar seara un pic sus la sala de spectacol. Restaurantul nu prea mare, baruri mai putine.Parca insistau mai mult pe curatenie.

Riu Evrika - hotel marisor, frumos, dar mai vechi (renovate corpurile A,B,C,) piscine destule, curate, mancare buna, curatel, plaja super, animatie nota 10. Puteai sa te plimbi prin statiune. Restaurantul mare, aerisit, baruri multe nu era aglomeratie.

@marian 1973

berea era la cutie si era recisoara... tocmai buna dupa un drum lung.

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    cosminp, ionescunic, marian 1973, mmierla

pagină generată în 0.239151954651 sec