ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2022
AUG-2022
Cuplu
EXCELENT

Casa M din Oradea – un guest house confortabil

După periplul de câteva zile în Baia Mare ne-am îndreptat către Oradea pentru a lua pulsul orașului Art Nouveau renăscut turistic în ultimii ani. Nu înainte însă de a face un popas în orașul Carei, loc unde se află un castel-muzeu interesant (vezi impresii). Am rezervat o noapte de cazare în această unitate de cazare pe platforma Booking ținând cont de poziția față de centrul orașului, de oferirea unui mic dejun și de numeroasele păreri pozitive.

Vizită: august 2022

Adresă: Piața Ion Creangă nr. 5

SocialMedia: pe FB

Poziționare și acces. Casa M este situată în nord-estul orașului la câțiva pași de parcul Petőfi Sándor și vis-a-vis de Palatul Episcopiei romano-catolice din Oradea (așa numitul Palat Baroc), lângă o arteră foarte circulată care străbate orașul, parte a drumului E79. Unitatea de cazare este marcată pe aplicațiile de navigație. În ceea ce privește disponibilitatea spațiilor de parcare în fața clădirii găsiți doar locuri cu plată, dar pe trotuarul de lângă blocuri puteți parca gratis autoturismul.

Exterior și recepție. Guest house-ul este găzduit de o clădire privată, restaurată, situată într-o zonă de case. Un marcaj discret plasat pe perete lângă o ușă cu interfon ne arată că pe acolo e calea de acces spre interior. Casa este formată din parter și un etaj mansardat unde se află camerele de închiriat. Am sunat la interfon și după câteva zeci de secunde ne deschide o domnișoară zâmbitoare care ne invită în interior. Nu există o recepție propriu zisă, ci doar un spațiu de primire cu decorațiuni drăguțe, o canapea mov și o pianină încălzind atmosfera. Sunt puse la dispoziția oaspeților mai multe umbrele, în caz de vreme ploioasă, și câteva materiale turistice.

General. Din holul de acces se urcă pe scări spre etaj, pardoseala fiind placată peste tot cu gresie de culoare deschisă. Palierul e ornamentat cu plante, obiecte decorative de tot felul, tablouri cu flori și o băncuță cu pernuțe – drăguț! . Ușile camerelor sunt încrustate cu numărul de ordine, o idee interesantă.

Camera. Pentru acces în clădire și cameră primim cheie și cartelă magnetică. Camera este potrivit de mare, pardoseala este din gresie în hol și parchet în interior. Drept element inedit nu avem șifonier în cameră, doar o bară cu umerașe integrată în mobilierul de hol. Plafonul urmează panta acoperișului, loc în tavan unde se află și o fereastră cu jaluzea.

Mobilierul constă în două paturi single, noptiere, cuier/șifonier/spațiu bagaje pe hol, un birou cu un scaun, oglindă. Paturile au fost confortabile (nu se pot uni), lenjeria albă, am avut câte o singură pernă. Ușa de acces pe balcon era prevăzută cu perdea și draperie, avem veioze pe perete.

Camera e prevăzută cu aer condiționat (sistem centralizat în tavan cu panou de comandă pe perete), tv lcd și un minibar încastrat în birou. Am primit două sticluțe de apă din partea casei. De asemenea, am găsit în cameră două pahare, aparat de țânțari, coș de gunoi, materiale turistice.

Balconul e potrivit ca mărime, decorat cu flori în jardiniere și are vedere către Palatul Baroc. Nu avem mobilier în acest spațiu, iar ușa de acces nu e prevăzută cu plasă de insecte.

Baia e suficient de mare, deși vasul de toaletă este amplasat oarecum incomod din cauza ușii. Am identificat într-un coș pe hol prosoapele regulamentare (cele mari de culoare crem), 5 bucăți. Drept consumabile au existat hârtia igienică, săpun lichid și pliculețe de șampon și gel de duș. Dușul e de tip walk-in, cu geam de protecție; un ventilator încastrat în tavan s-a chinuit cu intermitențe să evacueze aburul. Nu lipsește uscătorul de păr, oglinda cu leduri, un pahar pentru periuțe, peria wc și câteva agățători-cuier. Într-un colț jos se observă urmele unei infiltrații de la apă, iar din când în când am perceput un miros fin de canalizare.

Mic dejun. Am fost informați că micul dejun se servește la parter între orele 08.00-10.00. Casa M pune la dispoziția oaspeților o sală de mese drăguță, dar și câteva mese în spațiu liber, într-un fel de curte interioară. Am preferat mesele de afară, loc decorat cu multe plante, într-o latură aflându-se și un jacuzzi acoperit.

Micul dejun a constat în porții individuale primite pe câte un platou direct la masă. Interesantă compoziția și aranjamentul, gustos și suficient pentru a porni la drum cu energie. Am primit și cafea, apă, ceai, suc – după preferințe.

Personal. Pe tot parcursul prezenței noastre la Casa M am interacționat cu o singură domnișoară care ne-a arătat camera și ne-a servit micul dejun. Am remarcat comportamentul amabil, zâmbetul permanent și dorința de a face plăcută șederea turiștilor. Tânăra a încasat și banii aferenți cazării, se plătește doar cash, nu se primesc vouchere/card de vacanță.

Concluzii. Am găsit un loc de cazare civilizat și confortabil, cu acces facil către centrul orașului (1 km distanță de Palatul Moskovits-Miksa și pietonalul de pe Calea Republicii și 1,4 km până la Primăria Oradei). La Casa M ne-am odihnit bine și am savurat un mic dejun sățios astfel că recomand în momentul de față o cazare aici.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 10.09.22 09:12:18
Validat / Publicat: 10.09.22 09:35:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORADEA

VIZUALIZĂRI: 853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Casa M - curte interioară.

[10.09.22 09:34:11]

Mutat în rubrica "Casa M, ORADEA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[10.09.22 09:48:37]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[10.09.22 19:12:16]

@all: Zeul Mării, Poseidon, vă salută! ???? Tridentul a ajuns în portofoliul lui tata123. ???????? Vă mulțumesc pentru aprecierea articolelor, vă doresc călătorii frumoase și numai bine!

@webmasterX: Poziționarea este exactă.

@webmaster: Mulțumesc pentru încadrarea articolului.

[10.09.22 22:11:25]

@tata123 ????: Si uite si SB-ul! O cazare minunata, imi place cum se imbina utilul cu placutul si micile detalii sunt savoarea acestui loc.

Mi-a placut cum arata si micul dejun, desi am mancat de seara macar putin tot am inghitit in sec .

Felicitari si pentru schimbarea statutului dar si pentru articol, votat cu mare drag.

elenaadinaPHONE
[11.09.22 10:21:43]

O cazare foarte bună la un preț excelent!

Mi-a plăcut! ????

resita2009
[11.09.22 10:54:13]

@tata123 ????:

Sa traiesti si sa cresti mare, Poseidon iar la anu' pe vremea asta sa dai de baut ca ajungi Zeus

nicole33
[11.09.22 12:42:12]

@resita2009:

Eu mă gândeam că ar putea da de băut şi pentru Poseidon anul acesta, ca să nu răbdăm de sete până la anul

=

@tata123:

Felicitări pentru noul statut şi la mai mare!

O cazare convenabilă din toate punctele de vedere. M-a plăcut terasa din curte

[11.09.22 20:24:12]

@mishu: Am studiat piața cazărilor din Oradea înainte de rezervare și am considerat că această „Casă M” îndeplinește toate cerințele mele. De altfel, acest guest house este bine apreciat pe Booking, Tripadvisor și GoogleMaps. Mulțumesc pentru tot!

@elenaadina: Mulțumesc! Am fost mulțumiți de cazare și micul dejun. Iar Oradea e minunată!

@resita2009: Zeii fie cu tine! ???????? Greu de ajuns Zeus = călătorii, muncă de documentare, talent la scris și oameni care să aprecieze/voteze. În nici un caz într-un an de zile!!! Vineee și ????????????. Sănătate și numai bine!

[11.09.22 20:39:26]

@nicole33: Mulțumesc! ???? Curând vei trece și tu din lumea artelor, a poeziei și profețiilor (Apollo) în împărăția apelor (Poseidon). Măreția mării te așteaptă! ???? Și în viitorul apropiat vei prelua și frâiele căluților de mare în fruntea clasamentului AFA. Numai de bun augur! ????

Și o bere bună ???? sau o cafea excelentă☕! Trebuie... cu proxima ocazie!

P. S. Cazarea la Casa M a fost foarte bună pentru scopul meu turistic!

Vacanțe reușite!

nicole33
[11.09.22 21:01:15]

@tata123 ????:

Mulţumesc pentru urare şi gândul bun!

Împărăţia apelor am descoperit-o deja încă de când eram doar Augustus şi de atunci am tot aprofundat şi acumulat experienţe fabuloase cu fiecare vacanţă petrecută la snorkeling în Egipt, astfel că şi Poseidon ar veni cumva firesc, deşi cu destulă muncă.

P. S. Renunţ oricând la bere pentru o cafea bună

⭐ValentinB_88⭐
[13.09.22 12:07:57]

Felicitări pentru noua titulatură și la cât mai multe experiențe faine! ????

elenaadina, mishu, tata123 🔱, ⭐ValentinB_88⭐